GNL911

Göbölyös N. László irodalmi alkotásai, esszéi, publicisztikai írásai

Naplóféle 20/5-2 - Elmeél 106.

Május 15 után Óbudán kezdett visszatérni a normális élet. Megjelentek a BKV-ellenőrök. Nyitogatnak ki a kínai ruhaüzletek, és a Vörösvári úton egy antikvárius. „Igazából nem vagyok nyitva – mondta – de senkit nem fogok elzavarni, aki könyvet akar venni”. Aztán 18-ától újra hangos lett a piaci kocsma, a talponállók alá széket raktak az amúgy is szűk közlekedő folyosón, és az aluljáró vendégei is ihatják kedvenc söreiket, maszkjaikat álluk alá engedve.  A piac orrhangú dalnoka feléledt, és a szomszédból ismét lengedezik az édes fűillat.

Gyors egymásutánban két olyan filmet is láttunk, amelynek főszereplője egy nő, aki körül összeomlik minden. Az egyik az alkoholba és a hazugságokba, önmaga becsapásába menekül, holott egész addigi élete is hazugságokon alapul, a másik viszont az első pillanattól kezdve megpróbál talpra állni és bár magában lejátszik egy „mi lett volna, ha?” történetet, a realitások talaján marad, és a döntő pillanatban ajtót mutat notórius hazudozó barátjának és tiszta lappal indul egy véletlen találkozásra.  Mit tagadjuk, egyik film sem fest túl szép képet a férfinemről, pedig mindkét rendező férfi, ráadásul olyanok, akiket inkább humoros, szatirikus oldalukról ismerünk, de ezúttal nem viccelnek.

Volt a 60-as évek végén egy pompás olasz vígjáték, az volt a címe, hogy az Éjszaka rablásra való. Az utóbbi időben sűrűn vetíthetik le a többségi frakciónak a parlamenti ülések előtt.

Egy autóreklám, hogy a termék korszerűségét hangsúlyozza, a King Crimson 21.st Century Schizoid Manjének a refrénjét játszotta be.

Ha egy hatalom úton-útfélen mutogatja magát és bizonygatja, hogy milyen erős, előbb-utóbb úgy jár, mint a kocsmai nagymenő, akinek addig nagy a pofája, amíg valaki ezt megunja és leüti a hangoskodót.

Unokám még nincs három éves, de már utálja a tűzijátékot. Mert durran. Én négyéves lehettem, amikor egy életre megutáltam a tűzijátékot. Mert durran. Egy ideje másért is utálom. Mert vakít. Legalábbis azt, aki hagyja.

Magyarországon mindig vigyáztak arra, hogy legjobb hagyományainkat megőrizzük. Mint például a feljelentgetést. Nem mondhatjuk, hogy ezek ugyanazok, akik 44-ben, vagy 52-ben éberségükről tettek tanúságot, de génjeiket átörökítették az utódoknak.

„Az állat nem kérdi az élet értelmét. Él. Magáért az életért. Élvezi és gyönyörűségesnek találja az életet” – írja Ray Bradbury a Marsbéki krónikákban. Néhány oldallal később pedig így elmélkedik: „A többség mindig szent, mi? Mindig, mindig, nem tévedhet soha, egyetlen jelentéktelen pillanatra sem? Sohasem tévedhet, még tízmillió év távlatában sem?”

Klausztrofóbiában a világ lakosságának 5-10%-a szenved. Ők a szabad emberek.

666.győzelmemet nagymesteri szinten értem el a Klondike-on. De még gondolkodom, hogy én legyek-e a világ leggonoszabb embere.

Elment egy öreg kollégiumi tanár, igazgató-helyettes, alig 3 évvel 100 születésnapja előtt. dr. Szabó Lajossal, avagy ahogy mi emlegettük, Herkópáterrel  - egy k.u.k vezényszavakkal kevert halandzsás ébresztője miatt – még találkozhattam három évvel ezelőtt a vásárhelyi kollégiumról szóló dokumentumfilm bemutatóján, teljes szellemi frissességében. Egyszerű tanyasi tanítóból lett kollégiumi nevelő, szigora is tele volt humorral. Életelvét így foglalta össze a filmben: „Mög köll hallgatni az emböröket, mög kell őket érteni. és nem az ellentétöket kell keresni, hanem azt, ami összekapcsolja az emböröket.” Mi, akik a Kolesz diákjai voltunk, alighanem egy életre megtanultuk elfogadni és tisztelni a másik, másféle embert, annak kultúráját, tudását, gondolkodását. Remélem, a Tanár úr magával vette vízipisztolyát, hogy odaát is tudjon ébresztgetni – bár idelent nagyobb szükség lenne rá.

snapshot_1.jpg

Mostantól kezdve törvényileg tilos Magyarországon nemet változtatni. És mi lesz azokkal, akik felnőtt korukban válnak jól felfogott érdekből nemtelenné?

Hazudni csak pontosan és szépen…-írhatná ma a költő.

Egy asztrobiológus azt javasolja, hogy mielőtt elindul a Mars-misszió, tagjain hajtsanak végre génmódosítást, hogy kibírják az ottani viszonyokat. Lehet, hogy mi, földi lények, mindannyian génmódosított Mars-lakók vagyunk? Bradbury is erre céloz finoman, miután megjövendöli az okos házakat, amelyek ugyanúgy pusztulásra vannak ítélve, mint az ember, aki hagyta, hogy az általa teremtett gépek föléje nőjenek.

Én már félek, hogy annyira beleszeretünk a kényszerből lassan mindenre kiterjedő virtuális térre, hogy egy idő után nemcsak nem merjük, hanem nem is tudjuk majd megérinteni egymást. Éppen ezért senki ne keresse a közösségi oldalon a szobámat, ahová bárki beléphet. A szobáztatás pedig egy másik műfaj, és ott még nem tartok.

Élesztőt keresek a boltban. „Van – mondja egy álarcos leányzó, aki mindig úgy pakol, hogy lehetőleg senki se férjen el mellette – de nem engedik kitenni.” Magyarázat? Minek? 

Újra megnéztük a Kelly hőseit, mert jól emlékeztünk Donald Sutherland és Telly Savalas bemondásaira, szoktuk is emlegetni, hogy „tartsd távol tőlem a negatív hullámaidat”. Érdekes módon viszont nem emlékeztem arra a jelenetre, amelyben A Jó, a Rossz és a Csúfot parodizálják zseniálisan, miként arra sem, hogy mekkora vérfürdők vannak benne – és ez utóbbiak miatt csalódottan keltem fel a kanapéról.

Imádom, amikor olyanok dobálóznak a „kommunista tempó” kifejezéssel, akik egy percet sem töltöttek a kommunista rendszerben vagy pedig éppen haszonélvezői voltak…

Az olasz járvány egyik kiindulópontjának az Atalanta-Valencia BL-meccset tartják, most a Liverpool-Atletico Madrid felelősségét vizsgálják. Az olasz, a spanyol és az angol bűnbak tehát megvan. És arra is tudjuk a választ, hogy nálunk miért nem gyűrűzött be jobban.

Ideje lenne már abbahagyni a nemzeti ajvékolást, hogy mindig a magyarokat bántják. Persze emögött szépen el lehet sunnyogni mindenféle szembenézést a tényekkel, önmagunkkal, és különben is: mi lenne velünk, ha nem lenne a világban annyi ellenségünk? Úgy járnánk, mint az egyszeri baka, akinek azt mondta az őrmester: Ne magyarázza meg, Bogárkám, elbaszta és kész!

Láttunk egy szép filmet, amely ráébreszt minket arra, hogy egy születő szerelmet, bármennyire is szeretnénk, nem lehet szabályok közé szorítani, mert azok előbb-utóbb megsemmisülnek. „Nem akarok tőled semmit, csak érezzük jól magunkat”, „Most csinálunk egy nagy hülyeséget, de nem baj, holnapra elmúlik”, „Ma egész nap az enyém vagy”. Ugye sokan hallottatok már ilyen szavakat?  És megtanít arra is, hogy egy hajdanvolt szerelem emlékét úgy tudjuk a legjobban megőrizni, ha nem nézünk vissza, és nem töprengünk azon, hogy „mi lett volna, ha…”.

Nálunk is lesz a problémás iskoláknál rendőri felügyelet. Mint Amerikában, Columbine után. Mint az azóta több, mint 20 év eseményeiből tudjuk, sokra mentek vele…

de3778678e04a95b92306274ce21241e_d49afe6e3b4eb7cadfe308837303ec67.jpg

„A gondolkodástól soha nem lesz senki rosszabb, csakis jobbá válhat mindenki” – írta Anne Frank 1944. májusában a Hátsó traktusból, majd később ezt: „Azok az emberek, akik mindig csak a saját igazságukat érvényesítették, még soha nem nyertek.”

Autóbuszon. Két öreg beszélget. Az egyik nagyon szidja a rendszerváltást és az elmúlt 30 évet. „Akkor minek jöttél haza 1989-ben?” – kérdezi az egyik. „Hogy 33 év után láthassam az anyámat” – feleli a másik. „Na látod, akkor kellett volna egy nap múlva visszamenned” – vonja le a végkövetkeztetést a kérdező.

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://elmehunyor.blog.hu/api/trackback/id/tr5215727300

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

GNL911

Irodalmi, műfordítói, publicisztikai írások, esszék, filmes próbálkozások, bölcsességek és eszmefuttatások.

Friss topikok

Címkék

18+ (39) 1945 (1) 1968 (1) 1969 (1) 1970 (1) 1989 (2) 1991 (1) 1992 (1) 1995 (1) 1996 (1) 1997 (1) 1998 (2) 20.század (4) 20. század (2) 2000 (1) 2018 (1) 21.század (1) 70-es évek (1) 80-as évek (1) 9/11 (1) 90-es évek (1) A.A.Milne (1) abszurd (1) abszurd-szocio (1) afro-amerikai nők (1) Agatha Christie (1) Agrippina (1) agy (1) Alanis Morrisette (1) Alberto Sordi (1) Albert Einstein (2) Alfred Hitchcock (1) Algéria (1) Allen Ginsberg (7) Álmok (3) álmok (6) Álom (1) álom (128) Amedeo Modligliani (1) Amerika (2) amerikai feketék (1) Amosz Oz (1) André Malraux (1) Angelo Roncalli (1) Anglia (13) animáció (1) Anne Frank (1) antiszemitizmus (5) Antoine de Saint-Exupéry (1) Antonio Porta (1) Apocalyptica (1) Arisztotelész (1) arte (1) Art Garfunkel (1) atombomba (2) Auschwitz (5) Ausztrália (4) Ausztria (4) aztékok (1) Balaton (2) ballada (1) Barta Dóra (1) Bartók Béla (1) beat (2) beat-nemzedék (2) Beatles (1) Bécs (1) béke (1) Belgium (1) Belvárosi Színház (1) Berlin (1) Bernáth Zsolt (1) Bessie Smith (1) betegség (1) Billie Holiday (1) Billy Wilder (1) biológia (1) bíró (1) blogregény (1) blues (3) Bob Dylan (11) bölcsesség (1) Bölcsességek (5) Bolero (1) Bonaparte Napóleon (1) bordélyház (1) Boris Vian (3) börleszk (1) Brazília (2) Bródy János (1) Budapest (10) bűntény (1) bűnügy (12) Buster Keaton (1) Carhartt (1) cenzúra (1) Chaplin (1) Charles Baudelaire (1) Charles De Gaulle (1) Charlie Chaplin (1) Christies (1) Cikkek a nagyvilágból (4) cirkusz (1) Clara Royer (1) Cranberries (1) Creed (1) Csehszlovákia (2) Cseh Tamás (1) csendélet (1) csillagászat (1) Damanhur (1) Def Leppard (1) Dél-Amerika (1) diktatúra (1) Dinnyés József (1) divat (2) Djabe (8) Donovan (1) Dream Theater (2) drog (2) Duna (1) e.e.cummings (2) ég (1) Egészség (1) Egon Schiele (1) egyenjogúság (1) élet (2) Élet (2) életkép (1) életmód (1) életrajz (1) Elmeél (10) Élmény (7) élmény (8) élmények (2) élő (1) első világháború (1) El Chapo (1) El Cid (1) emberiség temploma (1) emberi intelligencia (1) emberi kapcsolatok (1) embermentés (3) Emlékek (1) emlékek (22) emlékezés (1) emlékezet (1) én (2) Enya (1) Eric Clapton (1) erkölcs (1) Ernest Hemingway (1) erőszak (1) erotika (6) esszé (17) esszék (8) Észak-Írország (3) Észtország (1) etno-jazz (1) Európa (1) évforduló (16) fák (1) fantázia (4) farkas (1) Federico Fellini (1) fegyverszünet (1) félelem (4) félelmek (2) felfedezések (2) feltalálók (1) féltékenység (1) Ferrari Violetta (1) festészet (3) Fesztbaum Béla (1) film (11) filmzene (1) film noir (1) filoszemitizmus (4) filozófia (5) Finnország (1) fizika (1) földrajz (1) földrengés (1) Fotó (11) fotó (12) Fotók (1) fotóművészet (1) Franciaország (44) Francisco Franco (1) Frankenstein (1) Franz Renggli (1) Frida Kahlo (1) futball (1) Gala (1) Garri Kaszparov (1) gasztró (4) gasztronómia (1) Gasztronómia (1) gazdaság (2) Georges Méliés (1) GGöbölyös N. László (1) Gianluigi Buffon (1) Gideon Greif (1) Göbölyös N. László (336) Godot (1) gondkolkodom (4) gondolatok (3) Gondolkodom (17) gondolkodom (42) Görögország (2) Grateful Dead (1) Greg Lake (1) Grönland (1) Groucho Marx (1) Guillaume Apollinaire (1) Gulli Briem (1) Gustav Klimt (1) gyász (1) gyermek (1) gyilkosok (1) gyilkosság (3) gyógyítás (2) gyógyszer (1) Győr (1) Győri Balett (1) háború (3) Habsburg-birodalom (1) haiku (5) haiku-fűzér (12) haikuk (1) Hair (1) hajléktalanok (2) halak (1) halál (7) Halper László (1) hangosfilm (1) Hanuka (1) harcore punk (1) Hasfelmetsző Jack (1) használati eszközök (1) Hedy Lamarr (1) Henry Rollins (1) Híresség (1) híresség (2) hírességek (4) hírszerzés (1) hírügynökség (1) hit (2) Hitler (3) (1) Hobo (1) Hódmezővásárhely (3) Hofi Géza (1) Holokauszt (6) holokauszt (12) Horn-fok (1) horror (5) Horvátország (1) hősök (1) humor (2) Humphrey Bogart (1) Ian Anderson (1) Ian Curtis (5) II.világháború (9) Illés (1) indián (1) indiánok (2) információ (1) Ingmar Bergman (1) internet. (1) ipar (2) Irak (1) írás (2) Irena Sendler (1) irodalom (259) Írország (4) iskola (1) iszlám (1) Izrael (2) Jack Bruce (1) jack bruce (1) Jack Kerouac (1) Jacques Prévert (1) Jancsó Miklós (1) Jane Austen (1) Janis Joplin (1) Japán (2) járvány (1) jazz (4) Jean Cocteau (1) Jeff Baron (1) Jeruzsálem (1) jezsuiták (1) Jézus Krisztus (1) Jimi Hendrix (5) Jim Morrison (7) Joan Fontaine (1) Joe Cocker (1) jóga (1) Johannes Kepler (1) Johnny Winter (1) John Lennon (5) joint (1) Jom Kipúr (1) Joni Mitchell (1) Joseph Stiglitz (1) jövő (1) Joy Division (1) juke-box (1) Jules Isaac (1) Kanada (52) káosz (1) Karácsony (3) Karthagó (1) kémkedés (1) Kennedy-család (1) Kennedy-gyilkosság (1) Képzelt Riport... (1) képzőművészet (7) kereszténység (4) Kern András (1) kiállítás (3) Kína (4) kincs (1) King Crimson (2) kísértések (1) kocsma (1) kollaboráció (1) Kollázs (6) kollázs (13) kollázsregény (5) kollégium (1) költészet (16) Kolumbia (2) Kolumbusz (1) koncert (3) Kondor Béla (1) Konrád György (4) könyv (12) könyvkiadás (1) Korábbi verseim (9) környezetvédelem (2) koronavirus (1) Koyaanisqatsi (1) közélet (5) középkor (1) közérzet (1) közgazdaságtan (1) közlekedés (1) Közvéleményem (10) krimi (15) kritika (3) kultúra (2) kultúrtörténet (48) Kultúrtörténet (1) Kurír (5) Kurt Gödel (1) kutlúrtörténet (3) kutya (1) Laura Nyro (1) Lawrence Ferlighnetti (2) Lawrence Ferlinghetti (3) lázadás (1) lelkiismeret (1) lemez (6) Lengyelország (3) Leonard Cohen (34) leonard Cohen (2) Leonard Cohen versei és dalai (28) levelek (1) Lev Trockij (1) Litvánia (1) London (2) Loreena McKennit (1) Lou Reed (2) LP (2) Lumiére-fivérek (1) Madách Színház (1) maffia (2) Magellán (2) Magyarorszag (2) Magyarország (96) Magyar Nemzeti Galéria (1) Majnik László (1) Mama képei (21) Mao Ce-tung (1) Marc Chagall (1) Margitsziget (2) Margitsziget. (1) Maria Casarés (1) Mark Sandman (1) Martin Luther King (1) Mary Shelley (1) Másutt (1) matematika (1) Mattei-ügy (1) Matuscsák Tamás (1) Maurice Ravel (1) Mauthausen (1) Max Linder (1) média (20) meditáció (1) Meditációk (1) medve (1) memoár (1) merénylet (2) mese (1) mesterséges intelligencia (1) Metallica (1) Mexikó (1) Michael Caine (1) Michelangelo Antonioni (1) Micimackó (1) mítosz (1) Moby Dick (1) Morphine (1) morpho (1) mozi (52) MTI (3) Müller Péter (1) múlt (2) munkaruha (1) Mussolini (1) művészet (3) Művészet (1) nácizmus (14) nácizmus holokauszt (1) Nagy-Britannia (17) nagy proletár kulturális forradalom (1) napló (4) némafilm (4) Németország (7) New Age (1) New ÍYork (1) New Model Army (1) Nick Cave (5) Nick Drake (1) Nico (1) Nikola Tesla (1) Nirvana (1) nők (2) Normandiai partraszállás (1) Nostradamus (1) novella (2) novellafüzér (3) NSZK (1) nukleáris konfliktus (1) Óbuda (6) Óbudai Társaskör (2) ókor (6) olaj (1) Olaszország (16) olasz konyha (1) olasz western (2) Olivia de Havilland (1) Olof Palme (1) önéletrajz (1) Orbán Viktor (1) ördög (1) Oroszország (3) őrület (1) Oscar Wilde (1) összeesküvés-elmélet (1) Osztrák-Magyar Monarchia (1) P.J.Harvey (1) Palme-gyilkosság (1) pápaság (1) Parma (1) Pasolini (1) Patti Smith (7) Paul Éluard (1) Pészach (1) pete brown (1) Pete Sinfield (1) Philip Glass (2) Pierre Reverdy (3) Pier Paolo Pasolini (1) Pillanatok (5) pillanatok (15) Pink Floyd (1) platánok (1) polgárháború (1) polgárjogi mozgalom (1) politika (6) Portugália (1) Primo Levi (2) Prince (1) próféciák (1) progresszív (1) protest (1) próza (3) pszicho (1) pszichológia (6) Pulp (1) punk (3) purim (1) Purim (1) Putyin (1) R.E.M. (1) Radiohead (1) Ragályi Elemér (1) Ramon Mercader (1) rasszizmus (3) reconquista (1) regény (3) régészet (2) Rejtő Jenő (1) remake (1) rémek (1) rémképek (1) Rettegett Iván (1) Richard Palmer-James (1) Rita-nap (1) Roberto Saviano (2) Robert Desnos (1) Robert Fripp (1) Robert Hunter (1) rock (55) Rock (18) rock-történet (4) rock and roll (1) Rolling Stones (1) Római birodalom (1) Római Birodalom (3) rombolás (1) Roy Harper (3) Rubin Eszter (1) Rudolf Péter (3) Rudolph Valentino (1) sajtó (4) sakk (1) Salinger (1) Salvador Dalí (1) Sándor Pál (1) Saul fia (1) sci-fi (4) Scorpions (1) Seattle (1) Seress Rezső (2) Sergio Leone (2) Séták a sötét oldalon (1) Shakespeare (1) Sidney Lumet (1) Simone Veil (1) Sinéad OConnor (2) sorozatgyilkos (1) Soundgarden (1) Spanyolország (13) spirituálé (1) spirituális (12) sport (4) Sri Lanka (1) Stanley Kubrick (3) Stan és Pan (1) Stefan Zweig (1) Steve Hackett (2) Steve MCurry (1) Stieg Larsson (2) Sting (1) Suzanne Vega (1) Svédország (2) szabadság (2) Szabó Elvira. (1) szado-mazo (3) szakrális zene (1) Szántó T.Gábor (1) szecesszió (1) Székhelyi József (1) szekta (1) Szent Efrém Férfikar (1) szerelem (50) szeretet (1) Szergej Ejzenstejn (1) szeszgyár (1) szex (11) Szicília (1) színek (1) színház (9) Szlovákia (1) szoci (2) szoció (3) szocio (60) szorongás (1) Szovjetunió (4) Sztálin (2) sztárlét (1) sztárvilág (1) Sztehlo Gábor (1) születés (1) születésnap (1) szürreál (2) szürreális (11) szűrreális (1) szürrealizmus (1) SZűrtreáll (2) szűrtreáll (1) Szűrtreáll (9) táj (1) tájkép (10) tánc (3) Táncolnak a kazlak (1) társadalom (15) tea (1) technika (6) tél (1) természet (4) terrorizmus (1) testvérek (1) theme for an imaginary western (1) Therapy? (1) The Cure (1) The Mission (1) Thomas Mann (1) Titanic (1) tojás (1) tömegkultúra (1) Tom Waits (4) Török Ferenc (1) Történelem (5) történelem (72) Tóth Krisztina (1) Totth Benedek (1) Trainspotting (1) Tudomány (1) tudomány (12) túlélő (1) tv (1) Újév (1) újságírás (7) Ulrich Gábor (1) Underground Kiadó (1) ünnep (3) urbanizáció (1) USA (89) utazás (3) üzlet (1) vadászat (1) vallás (7) Van Morrison (1) város (1) Városliget (1) varsói gettó (1) Vas Zoltán (1) Vatikán (2) vers (1) versek (3) Versek 2015 (2) versek 2016 (12) versek 2017 (22) Versek 2018 (12) versek 2019 (8) versek 2020 (10) vészkorszak (1) Victor Hugo (1) vihar (1) vikingek (1) világ (1) világpoénzis (2) világpoézis (73) Világpoézis (57) világzene (2) vilápoézis (1) Vilnius (1) virág (1) vízió (1) world music (3) Yes (1) Zabhegyező (1) Zene (68) zene (7) zsidóság (15) Címkefelhő

https://www.facebook.com/elmehunyor/

süti beállítások módosítása