Mindenki születik valamire

Élethivatás

Élethivatás

7+1 jel, ami a karrierváltás felé mutat

2018. december 13. - Élethivatás

Ha vasárnap este már összeszoruló gyomorral gondolsz a hétfőre, s éjjel is csak hánykolódsz az új hét miatt, talán nem vagy a helyeden. Ha úgy érzed, hogy úgy működsz, mint egy olajozatlan motor, ami bármikor elkophat és leállhat, akkor érdemes újragondolnod helyzetedet és azt, hogy minek adod oda magad nap mint nap. Az alábbi 7+1 pont azokat a jeleket veszi sorra, melyek megléte esetén komolyan érdemes elgondolkodnod a karrierváltáson.

time-for-a-change-3842467_1920.jpg

1. Munkád nem nyújt fejlődési lehetőséget. Robotként végzed tevékenységedet, mely már régen nem érinti meg a lelked. Talán valamikor még megérintette, de az ma már csak emlék. Ismétlődő sablonokból állnak munkanapjaid. Jóllehet éppen ezért is értesz a munkádhoz, de ilyen esetben elfogyott a hely, amit kitölthetnél növekvő lényeddel, vagyis nem biztosít elég fejlődési potenciált az adott munkakör. Ekkor keresd azokat a területeket, melyek vonzanak.

2. Nem értékelik a munkádat. Ha mindent megteszel a minőségi munkáért, de nem kapsz dicséretet, vagy időnként elismerést érte, az azt jelenti, hogy vezetőid nem értékelik eléggé a munkádat. Ha elmarad egy jól megérdemelt előléptetés vagy fizetésemelés, ezek ugyancsak a kellő megbecsülés hiányára utalnak. Ha tárgyalási kísérleteidre nem nyitottak a vezetők, érdemes elgondolkodni a váltáson.

youtuber-2838945_1920.jpg

3. Általános frusztrációt élsz meg. A frusztráció jelentése az idegen szavak szótára szerint „a szabad akarat végrehajtásának megakadályozása miatt megélt kudarc; olyan érzelem, amit egy cél elérésének lehetetlensége miatt érzünk; zaklatott lelkiállapot”. Vagyis nincs tered és lehetőséged céljaid elérésére, mert a szervezet nem biztosít erre lehetőséget. A tartós frusztráció bénulttá tehet és megtámadhatja életbátorságodat is, ráadásul személyiséged árnyoldalait is erősítheti. Vizsgáld meg milyen vágyaid, igényeid nem tudnak megvalósulni. Figyelj frusztrációd szavára, mert arról a területről üzen, ahová indulnod kell.

4. Hosszan tartó stresszhatást tapasztalsz. Ha a tolerálható mértéken felüli, hosszan tartó kártékony stressz (distressz) munkaköröd szerves része, az hosszútávon testi és lelki egészségedet veszélyezteti és kiégéshez vezethet. Ha munkaköröd ilyen jellegű és a stressz inkább rombol, semmint előrelendít, érdemes a kivezető utakat keresned. De csak azokban a pillanatokban, amikor visszahűltél a hévtől.

private-1665019_1920.jpg

5. Munkahelyed nem tiszteli a magánélethez való jogodat. Vannak olyan munkahelyek, melyek fittyet hánynak arra, hogy ember vagy, s a munkán kívül más életterületek is fontosak számodra. Este 10-kor is pittyeg a telefonodon az új e-mail, amit meg kell válaszolni és hétvégén is fel- vagy behívnak. Ha nem tudsz megfelelő mennyiségű és minőségű időt feltöltődéssel (sporttal, szórakozással, pároddal vagy családoddal) tölteni, előbb-utóbb szétzilálja az életedet, mert kibillensz egyéni ritmusodból, és így egyensúlyodból. Ha ezt észleled, vagy zavar, hogy munkahelyed életed minden területére benyomul, mindenképp olyan helyet keress, ahol családbarát a munkaidő. Érdemes szem előtt tartani, hogy a valódi célhoz a work-life balance csak egy lépcsőfok: a végső cél, hogy a munka és az élet ne váljon ketté, hanem élethivatássá olvadjon össze.

6. Csak azért dolgozol, hogy a számládon legyen a fizetésed minden hónapban. A munkádban rejlő kihívások már nem jelentenek Neked semmit, vagy éppen annyira nem a helyeden vagy, hogy idegenként viszonyulsz produktumodhoz és csak az érdekel, hogy megkapd havi fizetésed, amiből kényeztetheted magad. Ez azonban nem valódi öröm, hanem eredendő örömtelenséged kompenzációja.

7. Sokat panaszkodsz. Ha a panaszkodás második természeteddé lett, érdemes objektíven tekinteni helyzetedre. A panaszkodás során azt éljük át, hogy elnyelt egy helyzet és az a lélektani mechanizmus működik, mely szerint a kialakult szituációk mindig a másik (személy, cég, stb.) hibái, s nem a miénk. Ezzel elhárítjuk magunktól a kezdeményezést és megfosztjuk magunkat a helyzet feletti irányítástól.

vision-2372177_1920.jpg

+1. Munkahelyed ügye nem a Te ügyed. Talán a legfontosabb pont, mert ez a motivációt lélek-szerűen átható komponens. Egyéni céljaink legtöbbször nem pusztán anyagiak, hanem bizonyos ideálokhoz is kötődnek. Ha a céged nem egy általad jónak vélt ügyet szolgál, mellyel azonosulni tudsz, vagy minden nap azt látod, hogy milyen károkat okoz, akkor hosszútávon elvesztheted a motivációdat és értelmetlennek találhatod a munkádat - hiszen a munkahelyi nehézségek könnyebbé válnak akkor, ha tudod, hogy végső soron minden történés egy jó ügyet szolgál. Ha a Te életedben nincs így és szükségét érzed, keress magadnak egy ügyet, melyet munkáddal (vagy önkéntesként) szolgálhatsz!

 Horváth Péter, karrier coach – ÉletHivatás Coaching

A bejegyzés trackback címe:

https://elethivatas.blog.hu/api/trackback/id/tr8014476982

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása