Variációk egy (sport)témára

Edzésmunka, és ami mögötte van

Tapering: A sportolók győzelmi stratégiája

tibi.jpg

A Téma aktuális, hiszen sokunknak a 3 hét múlva rendezendő Keszthely triatlon az év első  triatlon versenye!

 

Ahogy a verseny időpontjához közeledünk, elengedhetetlenül fontos a tapering, vagyis a terhelés csökkentése a verseny előtt.

De mit jelent valójában a tapering, és hogyan lehetünk sikeresek ebben az időszakban?

A tapering egy fokozatos terheléscsökkentés a verseny előtti hetekben. Célja, hogy a verseny napján a sportolók mentálisan és fizikailag is a maximumot nyújtsák. Egy jó tapering jelentősen javíthatja a várható teljesítményt, akár 6%-os javulást is hozhat!

Az ideális tapering időtartama változó. Nagyban függ a sportolótól, a sportágtól, a verseny fontossági besorolásától (A fő verseny előtt a legmeghatározóbb egy jól sikerült tapering), illetve természetesen a verseny hosszától is!

Hogy mégis valami kézzelfoghatóbb számot írjak, a tapering 1-5 hetet igényel.

Nagy volumenű terhelést (heti 20 óra feletti edzésóra) végző sportolók nagyobb mértékben csökkenthetik az edzésterhelést, míg kiégett vagy túledzett sportolóknál számukra hosszabb tapering javasolt.

Az edzésterhelés csökkentésénél 30-40%-os átlagos terheléscsökkentésről beszélhetünk!

Fontos, hogy az edzések gyakorisága, intenzitása változatlan maradjon, de az edzések időtartama csökkenjen!

A teljes pihenőnapok sem feltétlenül szükségesek ebben az időszakban, érdemesebb inkább rövid 20-30 perces edzéseket beiktatni, amivel a technikát és a motoros koordinációt fent tudjuk tartani anélkül, hogy fáradtságot okozna!

Triatlonosok esetében arra is érdemes figyelni, hogy a különböző sportágak tapering igénye is változó. Egy Ironman táv esetében azok, akik heti 2-3 alkalommal úsznak, nem kell jelentős változásokat eszközölni, azonban a futás esetén érdemes az utolsó hosszú futást 3-4 héttel, míg a kerékpár esetén az utolsó hosszú edzést 2-3 héttel a verseny előtt letudni!

(Ezeket a számokat természetesen befolyásolja a sportoló, a sportoló sportéletkora és a táv is.)

A tapering nem csupán az edzések terhelésének csökkentését jelenti.

A táplálkozásban is változtatásokra van szükség. A sportolónak kevesebb kalóriát kell bevinnie a csökkentett edzésterhelés miatt, hogy a tapering időszak ne okozzon súlygyarapodást! A szénhidrátok arányát az utolsó 3-5 napon növelni kell a verseny előtt, hogy a glikogénraktárak teljesen feltöltött állapotban legyenek!

Az amatőr sportolók gyakran aggódnak a tapering miatt, és nem ritka, hogy azt gondolják, hogy ettől rosszabbul fognak versenyezni, mivel csökken az edzések mennyisége.

AMIT SEMMIKÉPP NE TEGYÉL:)

NE AKARD A TAPERING ALATT BEPÓTOLNI A KIMARADT EDZÉSEIDET ÉS AZ ELMARADT HOSSZÚ EDZÉSEIDET!!!

Amire még figyelj!!!

Fontos, hogy minimalizáljuk az életben jelentkező stresszt is, hiszen az negatívan befolyásolhatja az edzéseket, regenerációt és versenyzést.

Egy kis pihenés, kevesebb stressz a verseny előtt segíthet jobb teljesítményt elérni.

A tapering kulcsfontosságú a sikeres versenyedhez!!!

A megfelelően alkalmazott tapering segít kihasználni az edzések során felépített erőt és energiát, hogy a verseny napján igazán kiváló teljesítményt nyújthassunk!

Te alkalmazod?

A bejegyzés trackback címe:

https://edzesblokk.blog.hu/api/trackback/id/tr8518131448

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Variációk egy (sport)témára

A blog célja megmutatni azt a hátteret ami az edzések mellet szükséges a fejlődéshez! Regeneráció, táplálkozás, motiváció, és bármi ami még később eszembe jut:

Friss topikok

süti beállítások módosítása