DUNAKANYARKULT /Nem tartozik a hasonnevű egyesülethez!/ Fábián Erika 06-70-3129308

2020. április 04. 14:21 - fabiane

A Dunakanyar fotótörténete II.

ak.jpg

Egy helyi facebook-csoport oldalán tűnt fel három remek nagymarosi fotó André Kertésztől, és 1915-re datálták őket. be, és vett részt az első világháborúban katonaként. Állvány nélkül is használható második gépével már frontkatonaként érdekes képeket készített. 1915-ben megsebesült, és több mint két évig Esztergomban ápolták.

Képek itt:

https://www.szeretgom.hu/content/69260-andre-kertesz-esztergoma)

park.jpg

André Kertész: Párkány (1917)

Az esztergomi uszodában készítette például híres „víz alatti úszó” fotóját, amelynek most teljes szélességű verzióját mutatjuk, amelyen szerepel a medence vízköpője is.

and.jpg

...és készített közeli humoros képet is erről az alkotó, így még az sem mondhatjuk, hogy csak szomorú, lírai hangú művei vannak.

eszt.jpg

De ki fotózott még akkoriban a Dunakanyarban?

 

bru.png

Budapesti turisták kirándulása a Dobogókőre. - Balogh Rudolf fölvételei.
(Vasárnapi Ujság, 1913-as képriport) - Az utolsó nő szerintem időutazó! 

Balogh Rudolf (1879-1944) 1914-ben alapította meg a Fotoművészet című szaklapot, ezzel egy időben  a Vasárnapi Újság száguldó riportereként járta az országot, és képriportjában beszámolt a Dunakanyar fellendülő turizmusáról is.

 

jelfy.jpg

Szent István napi búcsú Esztergomban, 1907 Fotó: Jelfy Gyula

Jelfy Gyula (1863-1945) 1900-ban lett a népszerű Vasárnapi Ujság című hetilap munkatársa, de nemcsak fotósként, hanem újságíróként is dolgozott a lapnak - helyi eseményekről tudósított. Fényképein a helyi lakosokat is megfigyelhetjük.

ipo.jpg

Az új Duna-Ipolyvölgyi vasút megnyitása - Nógrádverőce, Katalinpuszta (1909, Jelfy Gyula felvétele)

jav.jpg

...és már készítenek felvételeket a helyiek is: Nógrádverőce, Aradi utca 
Háttérben a Kovács (Gorka) és a Swadló (Pufi)-villa - Janák Vendel felvétele, 1910

Az ő munkásságáról itt olvashattok bővebben: 

https://dunakanyarkult.blog.hu/2020/03/08/montazsolt_dunakanyar_az_1900-as_evek_elejenek_kepeslapjain

mte.jpg

Ennek a felvételnek a készítőjéről sajnos nincs birtokunban információ, de az 1910-as években már szinte minden hétvégén rendezvényt tartottak a Verőce melletti Magyarkúton.

Egy hirdetés a Népszava, 1912. május 8. számából: "A Munkás Testedző Egyesület turista alosztálya május hó 19-én a Magyar Kut-hoz rendez nagy családi kirándulást. Itt a „Galilei Kör" tudományos előadást rendez, amelyet dr. Guttmann Emil fog megtartani. Magyar Kuttól az összes csoportok Nógrádverőcére mennek."

De mi vonzotta ide ilyen nagy számban a különböző érdeklődésű turistákat? Az, hogy a börzsönyi erdő nagy része a püspökség elzárt terület volt, csak Magyarkútig lehetett szabadon kirándulni.

sc.jpg

Prédikálószék (1929)

Dr. Schermann Szilárd fotós turista a Magyarországi Kárpát Egyesület főtitkára volt, a harmincas évek végén a Magyar Turista Szövetség alelnöki tisztjét töltötte be. A Tátra után végigfényképezte a Dunakanyart is.

 

vad.jpg

Vadas Ernő: Dunakanyar (1930)

...és a turistákkal együtt megérkeztek a fotóművészek is. Vadas Ernő (1899-1962) a következőt mesélte: "Első ízben 1927-ben vettem részt nemzetközi művészi fényképkiállításon. Első kiállított képem is brómolajnyomat volt. Nógrádverőcén készítettem. Egy parasztház udvarát ábrázolta a nyitott léckapun keresztül. A rétről hazatérő libák ellenfényben éppen bevonultak a házba. Végtelen volt a kezdő amatőr öröme, amikor erre az első nyomatomra oklevelet kaptam. Ott lóg most is a falon. . . Azt hittem „művemért” kaptam a kitüntetést s csak később derült ki, hogy ilyen emléklapot minden kiállító kapott. Mégis soká erre voltam legbüszkébb. . . Hát így kezdődött." Fotó, 1959 

vada.jpg

Vadas Ernő felvétele, 1933

Ez alapján elképzelhetjük az 1927-es felvételt...- Ekkoriban a fotóművészek vidékre jártak témát keresni.

atak.jpg

Ata Kandó: Libák, Nógrádverőce, 1932

A fotón határozottan hattyúk láthatók, vagy errefelé ilyen elegánsak a libák... Egyike életem legelső felvételeinek 1932-ből, mielőtt (Haar Ferencnél) kitanultam a fényképészetet…” -nyilatkozta. Ő férje rokonságánál lakott itt egy ideig, és Kinszki Imrétől szerezte meg az alapokat...

 kiu.jpg

Kinszki Imre pedig az 1930-as évek elejétől nyaralt itt családjával.

Bővebben erről itt: 

https://dunakanyarkult.blog.hu/2020/03/19/kinszki_imre_verocei_fotoi

 

sei.jpg

Seiden Gusztáv: Dunai csónakos

1936-ban Kinszki Imre, kilépett a Magyar Amatőrfotósok Szövetségéből, mert túl maradinak találta a ráerőltetett elvárásokat, majd 1937 januárban Vadas Ernővel és Seiden Gusztávval megalapították a Modern Magyar Fényképezők Csoportját. Az új társulás hamarosan nagyszabású, nemzetközi kiállítást szervezett a Pesti Vigadóban, aminek engedélyét a minisztérium az utolsó napokban visszavonta, talán a külföldi fotósokkal való kapcsolattartást akarta megakadályozni. Seiden Gusztávnak támadt mentő ötlete, a turistaszövetséghez fordult, ami befogadta őket. Mint a Magyarországi Kárpát Szövetség fotószakosztálya, már kivitelezhették a tárlatot.

mor.jpg

Móricz Zsigmond otthonában - Kálmán Kata felvétele, 1937

Kálmán Kata férjétől, Hevesy Iván  film- és művészettörténész szakírótól tanult fényképezni. Kinszki Imre barátaiként sokszor kirándultak együtt. Kálmán Kata emlékezetes képeket készített a Leányfalun élő Móricz Zsigmondról is...

kviz.jpg

Kálmán Kata: Vízhordó lányok (Dömös,1938)

 

vizh1.jpg

 André Kertész: Vízhordó lány (1917, Esztergom)

...a 20 év eltéréssel fotózott képeken mintha ugyanaz a vízhordó lány szerepelne! De térjünk André Kertész nagymarosi fotóihoz:

ak1.jpg

ak2.jpg

 

 

Lissák Tivadar a következő képet ő fotózta egy kicsit később (1940-ben) a verőcei hajóállomáson:

forlis.jpg

 

+ 1 kép

mu2.jpg

Munkácsi Márton: A gödi homokszigeten

Munkácsi Márton (1896-1963) világhíres magyar fotóművész, még hazánkban fogalmazta meg máig érvényes teóriáját a fotóriportról: „meglátni a perc ezredrésze alatt azt, ami mellett a közömbös emberek vakon haladnak el". Életének első harminc esztendejét Magyarországon élte le. Először műtermi fényképész volt, majd sajtóriporter. Fotóit művészi igénnyel készítette. A futó gyerek motivum későbbi képein is feltűnik. 

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://dunakanyarkult.blog.hu/api/trackback/id/tr6315588234

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
DUNAKANYARKULT /Nem tartozik a hasonnevű egyesülethez!/ Fábián Erika 06-70-3129308
süti beállítások módosítása