Minden fontos szakmai anyag egy helyen a drónokról

Drón Info

Drón Info

Érdemes elolvasni a drónod kézikönyvét

sokan nem olvasnak használati útmutatót - pedig kellene!

2019. január 14. - dróninfo

dron-kezikonyv-hasznalaitutmutato.jpgAttól, hogy te nem ülsz rajta a gépen, a drón irányításkor még te is pilóta vagy. Légi közlekedési eszközt irányítasz, használod a légteret, amihez engedélyre is szükséged van, de mégfontosabb, hogy ismerned kell a géped működésének minden apró részletét, hogy ne jelents veszélyt sem a gépedre, sem másokra a gép környezetében és a legétérben. A drónok kezelése, működése és már a használatának szabályozása is igen bonyolult dolog. Mindenképp erősen ajánlott elolvasni a használati útmutatót, hogy megismerd a kezelésének minden részletét, mielőtt használni kezded. Persze nem elég csak a kézikönyvet elolvasni, de ez igazán a minimum, ha repülni akarsz!

Egy drón repül. Sokszor nagyon magasan is. Ha nem tudod megfelelően kezelni, akkor pedig nagyon könnyen le is eshet, vagy nekirepülhet valaminek. Ezzel kárt tehet önmagában is, de sokkal nagyobb veszély, hogy valami vagy valaki másban tehetsz kárt vele. Veszélyes forgó alkatrészei vannak, sőt mindenféle elektronikával magától is képes repülni. A használatát pedig szigorú jogszabályok szabályozzák és akár büntetést is kaphatsz, ha nem tartod be a szabályokat. Ezekre mondjuk a kézikönyv pont nem tér ki annyira részletesen, mint talán érdemes lehetne, de ez részben azért van, mert a drónok szabályozása országonként eltér és ezekből csak a leglényegesebb elemeket foglalkák össze.

Részletesen leírja viszont, hogy melyik gomb, kapcsoló, jelzés és üzemmód mit jelent, hogyan működik, mit csinál és hogyan kell használnod őket. Akárcsak azt, hogy mire számíthatsz a használatuk során és hogyan kerülheted el a baleseteket. Ha ezekkel a dolgokkal nem vagy tisztában már az első felszállás előtt, akkor jobb esetben csak nem sikerül felszállnod. Találkoztunk már olyannal, akinek segítség nélkül még bekapcsolni sem sikerült a gépet. De azért kivitte a drónt, hogy rögtön repülni kezdjen vele úgy, hogy még fogalma sincs a használatáról. Ez pedig igen komoly felelőtlenség.

Ha a porszívót nem tudod meglfelelően használni, akkor legfeljebb koszosabb lesz a lakás vele, mint nélküle. Egy kenyérpirítóval már megégetheted a kezed, ha nem figyelsz oda, de talán kézikönyv nélkül is rájössz, hogy ne fogdosd, amikor meleg és talán magadtól is elkerülheted, hogy a lakás ne égjen le miatta. Viszont a drónnal akár nagyon súlyos károkat és személyi sérüléssel járó baleseteket is okozhatsz. Ezzel pedig már nem csak magadnak okozhatsz kárt, hanem azoknak is, akik a közelben tartózkodnak. Sőt az ilyen balesetek miatt jönnek világszerte az egyre szigorúbb és az egyre szigorúbb szabályozások, amik miatt aztán te is panaszkodni fogsz majd, hogy nem hagynak repülni.

Olvasni egyre kevésbé divat és népszerű virtus, hogy "férfi ember nem olvas kézikönyvet", majd megoldjuk, ha valami történik. De a drónok bonyolult szerkezetek és amikor már baj van, akkor késő lapozgatni a kézikönyvet, hogy mit is jelent az a hibaüzenet, vagy miért sípol. Nem lehet eléggé kihangsúlyozni, hogy mennyire fontos előre felkészülni a gép használatából és pontosan tudni, hogy mikor mit miért csinál a gép, amit irányítasz és mit hogyan kell rajta beállítani ahhoz, hogy biztonságosan tudd használni.

Kedves olvasó, te is olvasd el a géphez tartozó kézikönyvet!

Ha még nem olvastad, akkor tedd meg, ha már olvastad, akkor érdemes újraolvasni is!

Korábbi írásunkban közöltünk már egy gyűjtést, hogy a drónok kézikönyveket honnan lehet letölteni, de a boltoknak egyébként is kötelességük mellékelni a vásárláskor. Ezen kívül persze sok más olyan információ forrás is van, amiket illik, ajánlott, sőt kell is ismerni. Ezekről igyekszünk folyamatosan írni és írásainkat naprakészen tartani.

További ajánlott olvasmányaink:

--

Tetszett? Kövess minket!

A bejegyzés trackback címe:

https://droninfo.blog.hu/api/trackback/id/tr7214212321

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Mattersdorf (törölt) 2019.01.15. 09:51:00

Nekem a feleségem soha nem olvassa el na használatikat, majd engem kérdez, hogy működik, ha elakad. Válaszom mindig: olvasd el a használatit. Erre mindig ezt feleli: de én téged kérdeztelek.... ennek az lesz a vége, hogy én elolvasom a használatit, majd engem kérdezget....

UtazóTódi · utazotodi.blog.hu 2019.01.15. 09:55:37

A repülésben cvan egy mondás, ami talán itt is igaz valamennyire: "sose repülj olyan helyre, ahol nem jártál fejben tíz perccel előtte" Azaz mindig gondold át, mi fog következni, mire lehet számítani, mit kell tenni különböző esetekben és vészhelyzetekben.

A pilóták repülés előtt, a földön végeznek el minden lényeges számítást, kiértékelést, tervezést, stb. mert a levegőben nincs idő morfondírozni dolgokon. Ott pillanatok alatt kell cselekedni, mert nem lehet megállni vagy lehúzódni a padkára.

A drón reptetés előtt is ki kellene ismernie mindenkinek a gépét és megtanulni, hogy fog viselkedni különböző helyzetekben. Aztán amit lehet, kontrollált repülésekkel ki is próbálni, mert a valóság nagyon más, mint a kézikönyv. Persze erről fogalmuk sincs az emberek többségének. A jogi háttérről ne is beszéljünk.

dróninfo 2019.01.15. 10:26:11

@UtazóTódi: Nagyon jó felvetés, erről is írni fogunk, mert bizony az is nagyon fontos, hogy előre átgondoljuk, mit hogyan!

dróninfo 2019.01.15. 10:28:58

@Mattersdorf: Igen, sokaknál így megy. Mosógépnél, porszívónál, még akár egy telefonnál is elmegy. De azért egy drónnál, vagy autónál érdemes előre felkészülni annak, aki használja, mert ha repülés közben van baj, akkor már késő azon vitatkozni egymással, hogy "neked vagy nekem bal" és "melyik a magasság kar"...

zdyzs 2019.01.16. 07:00:29

Ez mind szép és jó, de az igazából ma már a használati utasításokban szinte semmit nem írnak le. Én pl. most vettem egy Mavic Air-t, és ha nem lenne a Youtube-on sok walkthrough, akkor bizony a használati utasítás alapján el sem tudtam volna kezdeni használni.
Szóval a poszt mondanivalójával teljesen egyetértek, de pusztán a használati utasítás elolvasása egyáltalán nem fog segíteni az új drón felhasználón. Ennél sajnos sokkal több kell.

dróninfo 2019.01.16. 08:24:29

@zdyzs: Nem is állítjuk, hogy önmagában elegendő a használati útmutató, viszont alapvető és az elolvasása elengedhetetlen. Ezen kívül persze sok másból IS érdemes informálódni, igyekszünk ilyen anyagokat is közzétenni, de a “majd kitalálom” és a “láttan jútúb videókat” nem helyettesíti, hogy legalább egyszer átnézze az ember a kézikönyvet.

Egyébként te a hivatalos gyári kézikönyvet kaptad hozzá, vagy valami bolt házi kézikönyvét? Sajnos az is egyre gyakoribb, hogy egyes boltok nem a hivatalos kézikönyvet adják a termékhez, hanem maguknak fordítanak valamit, ami néha olyan, amilyen...

zdyzs 2019.01.16. 10:01:00

Én az eredeti angol (meg még pár másik nyelv) gyárit kaptam - talán mivel Angliában vettem - de nem sokat segített. Még az applikációból elérhető videó sem.
Mondjuk teljesen kezdő vagyok.
Persze alapvető, hogy mindenki olvassa el figyelmesen a kézikönyvet, de továbbra is az a véleményem, hogy pusztán az nem lesz elég, ha valaki most kezdi el a drónózást (van ilyen szó?)
süti beállítások módosítása