Írások animációs filmekről, hosszra, formára és nemzetiségre való tekintet nélkül

Dot & Line

Dot & Line

Díjátadó a nappalinkban és animáció binge-watching

Beszámoló a holland Kaboom animációs fesztiválról

2021. április 08. - dotandline

Idén online tartották a Kaboom filmfesztivált, melyen Baka Adrienn a Primanima gyakornokaként vett részt. A fesztiválon több mint 1400 animációt láthatott a közönség, a szervezők pedig élő szakmai programokkal is készültek. Beszámoló.

A KLIK Amszterdami Animációs Fesztivál és a Holland Animációs Filmfesztivál (HAFF) 2019-ben összefogott és létrehozták a Kaboom Animációs Fesztivált. Egy eseményt, ahol az animációs szakemberek, rendezők, diákok és rajongók találkozhatnak, inspirálhatják egymást, ünnepelve a holland és nemzetközi animációt.

Idén március 31. és április 5. között, rendhagyó módon mindenki a saját otthona biztonságában élvezhette online a fesztivált. Élő programokból így sem volt hiány, az előadásokon túl pedig több mint 1400 animációs filmből lehetett válogatni. A világ szinte minden tájáról, több mint 80 országból láthattunk animációkat.

Meghallgathattuk többek között Tom Brown animációs rendező tanácsait és tippjeit, hogy mik nélkülözhetetlenek a boldog élethez és a sikeres karrierhez. Két legismertebb rövidfilmje a Daniel Gray társrendezésével készült, hátborzongató Teeth (erről itt írtunk) és a szokatlanul furcsa, de szerethető t.o.m. gyorsan ismertté vált világszerte, miután több mint 150 fesztiválon vetítették őket. A Teeth ráadásul több mint 8,5 millió kattintásnál jár a legismertebb horror rövidfilmes oldal, az Alter youtube csatornáján. Brown dolgozott már a Coca-Colával, az MTV-vel, de ügyfelei közé tartozik a Google és a Nike is. Mindemellett egy briliáns előadó, karanténban összetákolt magának egy csodaszép hárfát és már jegyeket is lehet venni a koncertjére. Szerinte az a legfontosabb, hogy megtaláljuk az örömöt abban, amit csinálunk: alkossunk, leljünk rá a saját stílusunkra és sose adjuk fel.

A Kaboom fesztivál a fiatal animációsoknak is kiemelt figyelmet szentelt. Nem győztem jegyzetelni Janine Weigold, a Netflix gyerek- és családi tartalom felelőse, valamint és Agnes Bizzaro, a Cartoon Springboard tartalomigazgatója prezentációi alatt. Bizzaro azt is elújságolta, hogy megnyílt a nevezés az idei Cartoon Springboardra, ahova szeptember 2-ig várják a tehetséges fiatalok által készített projektterveket. Mindkettejük szerint fontos, hogy legyünk nyitottak a kritikákra, hiszen így tudunk tanulni és fejlődni. Néha kockázatokat kell vállalni, szükség van türelemre, és hinnünk kell magunkban és alkotásunkban is. De a legeslegfontosabb az, hogy az alkotói folyamat közben érezzük jól magunkat.

kaboom-awards-2021.jpeg

Aneta Ozorek és Annabet Langkamp fesztiváligazgatók az idei díjjal (Forrás: Kaboom)

Nincs fesztivál díjátadó nélkül: az idei eseményen 14 díjat osztottak ki az online ceremónián. Az egész átadó a Kaboom stúdiójában zajlott, ahol a két műsorvezető minden nyertesnek gratulált Zoomon és virtuálisan adták át nekik a szobrokat, amiket később mindenki megkap személyesen. A végén pezsgővel koccintottak a stúdióban a nyertesekre.

A legjobb rövidfilm kategóriában Joanna Quinn és Les Mills kapta meg a díjat Affairs of the Art című alkotásukért. A brit-kanadai koprodukcióban készült kisfilmben betekintést kapunk egy különc család hétköznapjaiba és rögeszméibe, a rajzolástól kezdve a csavarok iránti rajongáson át egészen az állatkitömésig. Végignézhetjük hogyan befolyásolja a család életét a megszállottság. Néhol bizarr, de mégis annyira természetes. Közben hol fintorogtam, hol mosolyogtam. Egy igazi komédia, amibe talán egy kicsit (vagy akár nagyon) mindannyian bele tudjuk képzelni magunkat.

affairs_of_the_art_2.jpg

Joanna Quinn, Les Mills: Affairs of the Art

A legjobb diákfilm a lengyel Julia Orlik I’m Here című bábanimációja lett. A sok színes és mókás mű közül Orlik filmje kitűnik szürkés, hideg színvilágával és szomorú hangulatával. A történet főhőse egy idős, beteg néni, akinek napjai már csak abból állnak, hogy fekszik az ágyában és hol a férje, hol pedig a lánya ápolja. A magány és a tehetetlenség képe tárul a néző elé Orlik stop motion filmjében.

A legjobb egész estés animációnak a japán On-Gaku: Our Sound című alkotást választotta a zsűri. Kenji Iwaisawa animációja Hiroyuki Ohashi Ongaku című mangája alapján készült, és több mint 40 ezer kézzel rajzolt képkockát tartalmaz. Főszereplői a helyi középiskola rosszfiúi, akik verekedéssel próbálják lenyűgözni egyetlen lánybarátjukat, aztán végül a zenélésben találnak önmagukra. Unatkozó fiatalok és zenei stílusok kavalkádja, humorral elmesélve. Garantáltan mosollyal az arcodon fejezed be a filmet, saját tapasztalatból mondom. Ó, és persze nem csak anime fanoknak!

on_gaku.png

Kenji Iwaisawa: On-Gaku: Our Sound

Felnőttek és gyerekek egyaránt találhattak maguknak néznivalót a fesztivál programjaiban, szinte bármilyen témában az esemény alatt. Szerintem minden résztvevő és néző maradandó élményekkel gazdagodott. A filmfesztiválok vitathatatlanul sajátos kihívásokkal küzdenek a járványhelyzetben, de a Kaboom szervezői bizakodóan búcsúztak, hiszen terveik szerint a következő fesztivál már hibrid formában lesz megtartva, online és offline formában párhuzamosan.

Baka Adrienn

süti beállítások módosítása