Néha minden túl egyszerűnek tűnik. Néha nem.

diabanyu

Utaznál krónikus betegséggel?

Mire figyelj az utasbiztosításnál, ha diabéteszes a gyereked

2025. március 22. - Bak Bernadett

Amikor a világ felé indulunk egy 1-es típusú diabétesszel élő gyerekkel, a csomag nem csak szenzor, tartalék kanül és szőlőcukor. Hanem egy rakás kérdés is, amik nem mindig férnek el a bőröndben.

Az egyik legégetőbb ilyen: ? melyik utasbiztosítás fedezi, ha baj van?

És nem csak úgy általában, hanem konkrétan, ha a diabétesz miatt történik valami. Például hányás. Kórház. Ketoacidózis.

Most épp ezt jártam körbe, mert készülünk az USA-ba.

Amit eddig megtanultam:

1. Nem elég az alapbiztosítás.

A legtöbb biztosítás nem fedezi automatikusan a krónikus betegségekkel kapcsolatos sürgősségi helyzeteket.

2. Külön krónikus betegség kiegészítő? Igen, de...

Az AXA például kínál ilyen kiegészítőt, amivel már 50 millió Ft-ig térítik a diabéteszhez köthető sürgősségi ellátást (pl. kórházi felvétel, hányás, hipoglikémia).

Viszont! Figyelj arra, hogy ezt külön meg kell kötni, mert alapból nincs benne a csomagban! Ezután is neked kell átgondolni, hogy a feltételek teljesülnek-e.

? AXA feltétele: akkor térítenek krónikus betegség akut fellángolása esetén, ha az elmúlt 12 hónapban nem volt az állapotban romlás, nem történt új kezelés, diagnózis, gyógyszerváltozás – azonban ez a feltétel nem zárja ki egyértelműen, hogy a kötelező kontroll és orvosi konzultáció kizáró ok lehet-e, így érdemes rákérdezni.

? Jó hír: ezt válaszolta az AXA: „A negyedéves kötelező kontroll vizsgálat nem esik a kizárások közé. Kizárásnak minősül a krónikus betegségek akuttá válása miatt történő orvosi kezelés, ami az elmúlt 12 hónapban történt.”

Ez tehát azt jelenti, hogy ha a diabétesz stabil, és nem történt sürgősségi helyzet vagy romlás az elmúlt egy évben, a kiegészítő érvényes.

3. Vannak biztosítók, ahol az alapban benne van – de limitáltan.

A Colonnade ATLASZ Arany vagy Platina csomagja például tartalmazza a krónikus betegségek akut fellángolását, de ott is igaz:

? ATLASZ feltétele: csak akkor térít, ha az utazást megelőző 12 hónapban nem történt szükségszerű orvosi kezelés, és az utazásról kezelőorvosi igazolás készült.

? Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy ha volt komolyabb probléma, kórházi ellátás vagy bármilyen akut állapot az elmúlt 1 évben, akkor a biztosító megtagadhatja a térítést. Ezért mindig érdemes átgondolni: stabil volt-e az állapot valóban az elmúlt időszakban?

? Összehasonlító táblázat
Szempont AXA Excellent + krónikus kiegészítő ATLASZ Arany/Platina Heymondo Premium
Krónikus betegség fedezet ✅ külön kiegészítővel, 50M Ft-ig ✅ Arany: 5M, Platina: 10M Ft ❌ ha 180 napon belül volt kezelés
Feltétel 12 hónap alatt ne legyen kezelés, diagnózis, gyógyszerváltás 12 hónap alatt ne legyen szükségszerű kezelés + orvosi igazolás 180 nap teljes tünetmentesség és kontrollmentesség
Előrefizetés a kórháznak ❓ nem egyértelmű ❓ valószínűleg utólag térít ✅ igen, ha a segélyvonalat hívják
Kórházi napidíj 1.500 Ft/nap (gyermek) Arany: 15.000 Ft/nap, Platina: 25.000 Ft/nap nincs
Gyermek kísérő szállás térítés ✅ 200 EUR/éj ❌ nincs külön ilyen elem ❌ nincs
Asszisztencia, ügyintézés magyar nyelven magyar nyelven angol nyelven
USA fedezet ✅ van ✅ van (Világ 2 területi hatállyal) ✅ van
Ár ? kedvezőbb ? drágább ? közepes, de krónikusra nem használható
? Árak: meglepő különbségek
  • A Heymondo egy nemzetközi biztosító, előrefizet a kórháznak, viszont nem téríti, ha 180 napon belül volt bármilyen kezelés.

  • Az ATLASZ Platina csomag több mint kétszer annyiba kerül, mint az AXA legnagyobb csomagja kiegészítővel együtt – viszont a krónikus fedezet alapból benne van.

  • Az AXA olcsóbb, és a krónikus kiegészítő korrekt – nekem például már van tapasztalatom velük, de ott is neked kell ügyelni, hogy a feltételek teljesüljenek.

?? EU-n belül? Hagyd a fenébe.

Vidd magaddal az EU TAJ-kártyát (EHIC/EKÁK), és az esetek többségében megkapjátok az ellátást, amire szükség van. Nem kell túlbonyolítani.
De!

? EU-n kívül? Legyél résen.

Még ha meg is kötöd a legdrágább csomagot, nagy valószínűséggel előre kell fizetned a sürgősségi ellátást, és csak utólag térítik. A biztosítók nem vállalnak mindenre előre fizetést, és sokszor utólagos elbírálással döntenek.

Ez persze nem azt jelenti, hogy ne utazz. De azt igen, hogy friss diagnózisnál, érzékeny időszakban, EU-n kívül legyen duplán biztosított a lelketek is. Orvosi igazolás, gyógyszerek listája, és lehetőség szerint egy olyan biztosító, aki írásban visszaigazolja, hogy mire számíthatsz.

⚠️ Fontos gyakorlati helyzet: mi van, ha egy vírus miatt lesz baj?

Ez az egyik leggyakoribb kérdés, és sajnos nem is olyan egyértelmű. Ha egy diabéteszes gyerek elkap egy vírust, és annyira hány, hogy nem tud enni vagy beadni az inzulint, akkor nagyon gyorsan súlyos állapot alakulhat ki (kiszáradás, hipoglikémia, ketoacidózis).

Ez orvosilag már a diabétesz akuttá válása lehet – viszont a biztosító ezt csak akkor fogja így kezelni, ha a kórházi dokumentációban is így szerepel.

✅ Ezért fontos, hogy ilyen esetben kérd meg az orvost, írja bele a zárójelentésbe például:

„A tünetek fennállása a meglévő 1-es típusú diabéteszt instabillá tette, emiatt vált szükségessé a sürgősségi ellátás.”

Így van esély rá, hogy a biztosító a krónikus betegség akut fellángolásának tekinti, és a megfelelő fedezet alapján térít.

❓ Mi van akkor, ha nem írják bele, hogy a diabétesz instabilitása volt az ok?

Akkor a biztosító valószínűleg „sima fertőzésként” értékeli az esetet – és nem kapcsolja össze a krónikus betegséggel.

Ez esetben viszont az alap utasbiztosítás terhére térítheti a költségeket, hiszen egy egyszerű betegségnek minősül a helyzet.

? Ezért is fontos:

  • ha van krónikus betegség kiegészítőd, akkor dokumentálják is annak relevanciáját,

  • ha viszont a tünetek valóban csak fertőzéshez kapcsolhatók, és nem érintették a diabéteszt, akkor az alapbiztosítás is elegendő lehet.

Ez nem csalás – ez körültekintő dokumentáció, és az adott fedezeti körhöz igazított értelmezés.
✍️ Diabanyu véleménye: mit viszünk magunkkal, és mit nem?

Én azt mondom: stabil diabéteszes állapottal lehet utazni EU-n kívül is – de felelősen, tudatosan.

✅ Számoljatok vele, hogy ha az elmúlt 12 hónapban volt kórházi ellátás, sürgősségi beavatkozás vagy akut rosszabbodás, akkor a biztosító elutasíthatja a kifizetést.

Ez nem azt jelenti, hogy nem indulhatsz el – de azt igen, hogy a tudatosság lesz a legfontosabb csomagod. Kérj orvosi igazolást, olvasd el a szabályzatot, kérdezz rá írásban, és mindig legyen nálatok minden fontos papír.

A biztosítás nem garancia – hanem lehetőség. És a döntés végül mindig a tiétek.

❤️ Szóval akkor utazunk?

Mi igen. Mert nem a kockázatot visszük magunkkal – hanem egy gyereket, aki élni akar. De csak úgy, hogy értem, hol a határ, és mire számíthatunk. Te is megérdemled ezt a tudást. Mert bátor vagy, hogy elindulsz.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://diabeteszesagyermekem.blog.hu/api/trackback/id/18822652

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal

süti beállítások módosítása