DebTech

Tech közösség Debrecenben

Ne habozz-avagy igyunk sok folyadékot!

2021. augusztus 04. 07:35 - fehersolyom

interjú Budai István egyetemi docensével

Ne habozz – avagy  Igyunk sok folyadékot! 

A címben szereplő felhívásnál kevés aktuálisabb dolog van ebben a nyári melegben. De mi köze ennek az innovációhoz és a startuphoz? Beszélgetés Budai Istvánnal, az Debreceni Egyetem munkatársával, aminek az innováció és startup környezet adta az aprópókját. Itt ülünk Istvánnal egy teraszon, és limonádéval hűtjük le – nem a munkától felforrósodott – agytekervényeinket.

foto.JPG

Feltaláló és/vagy kutató-fejlesztőmérnök, egyetemi docens vagy a Debreceni Egyetem Műszaki Karon. Milyen projekten dolgozol most éppen?

Sok ötlet kering a fejemben, mindenről eszembe jut valami. Itt van pl. a limonádé, amit szódával kértem, cukor nélkül, valamilyen természetes vagy mesterséges édesítővel -jaj, és bodza ízben. Nem is értem miért nem bodzanádé-nak nevezték el!

Ez jó, Jedlik Ányos valahol felnevet most…és mi az a dolog, amin dolgozol? 

Amire most erőteljesen fókuszálok, az egy gyógyszerforma, illetve a forma szerkezetének előállítása és a gyártási paraméterek vizsgálata. 

Mérnökként miért pont ezzel foglalkozol?

Béres József agrármérnökként hozta létre a Béres Cseppet, így mondhatjuk, hogy bárki feltalálhat bármit! A fejlesztés története, amin dolgozom, 10-15 évre nyúlik vissza, akkor szilárd fémhabokkal fejlesztésivel foglalkoztam. 2016-ban egy projekt kapcsán ismét fémhaboztam. Az információáramlásnak köszönhetően a Gyógyszertechnológiai Tanszék kutatói megkerestek, hogy van egy ötletük, ami nem más, minthogy szilárd gyógyszerformula habszerkezet hozzanak létre. Ehhez kérték a közreműködésem.

Akkor ez nem egyéni projekt?

Mint mindent meg lehet csinálni egyedül, csak nincs annyi idő. Sokkal jobb csapatban dolgozni, tudjuk egymást motiválni, újabb ötletek jutnak eszünkbe.

Miért jók, mire jók ezek a szilárd habok?

Az elmúlt években a habok alkalmazása széles körben elterjedt, nemcsak az űripar használja, hanem a mindennapi életben is pl. a szivacs is ilyen. Bár a habok ígéretes dózisformák a gyógyszeriparban, használatuk a szilárd habszerkezet csökkent stabilitása miatt nem elterjedt. Ezek a speciális adagolási formák a gyógyszerek fokozott biohasznosulását eredményezhetik. Az alacsony sűrűségű úszó készítmények növelhetik a gyógyszerek gyomorban tartózkodási idejét; ezért a hatóanyagot folyamatosan adagolják, így a hatékonyabban gyógyíthatóak például a gyomorbetegségek. Célunk a stabil lebegő gyógyszerforma előállítása habosítással és persze technológia paraméterek, mint pl. a viszkozitás meghatározása.

hab.JPG

Miből készíthető a hab?

A mátrix komponenseket, polietilén-glikolt és a sztearinsavat, 70 ° C alatti olvadási tartomány és az orális gyógyszerkészítményekben jól használható alkalmazás kritériumai alapján választottuk ki. Ezt a mátrixot megolvasztjuk a hatóanyag diszperziójának előállítása céljából, és atmoszférikus nyomáson argonnal habosítjuk egy homogenizátor segítségével. 

Ha 10-15 évre nyúlik vissza a projekted, akkor adódik a kérdés: a sikerteleség leküzdésében van sok tapasztalatod?

Több bejegyzett és elbukott szabadalom után ezt a kérdést már rutinosan tudom kezelni. Igazából végiggondolva a folyamatokat, ugyanazok a lépések kellenek a sikerhez, ha csak az ötlet megvalósításra koncentrálunk. A létrejött termék, szolgáltatás addig értelmetlen, amíg nem találjuk meg a felhasználókat és a piacot. Miért fontos ezt rögzíteni? Mert a munkát finanszírozni kell, el kell tudni adni a produktumot, ehhez pedig csapat kell, azon belül is megvannak a szerepek. Van aki a fejlesztésben jó, van aki a salesben, satöbbi. 

Igazán startupos végszó, István, köszönöm az interjút! Sok sikert a projekthez!

Nagyon szívesen, én köszönöm a lehetőséget. 

„AZ INNOVÁCIÓS ÉS TECHNOLÓGIAI MINISZTÉRIUM ÚNKP-20-5 (Bolyai+) KÓDSZÁMÚ ÚJ NEMZETI KIVÁLÓSÁG PROGRAMJÁNAK A NEMZETI KUTATÁSI, FEJLESZTÉSI ÉS INNOVÁCIÓS ALAPBÓL FINANSZÍROZOTT SZAKMAI TÁMOGATÁSÁVAL KÉSZÜLT.”

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://debtech.blog.hu/api/trackback/id/tr7416648452

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása