Inzulin Kisokos

2021. április 20. 11:00 - NaNami

Milyen típusai vannak? Mi található meg a piacon? Mit is használok?

A következő posztban ismertetni fogom, hogy az inzulinoknak milyen típusai vannak, illetve azt hogy miket használtam az évek alatt. Manapság már számtalan inzulin megtalálható a piacon, azonban annak érdekében, hogy teljesen megértsük az inzulinok típusait először három fogalommal kell tisztában lennünk: inzulin kezdete, időtartam és csúcspont.

  • Inzulin kezdete, amikor az inzulin beadásra kerül, és elkezdi csökkenteni a vércukorszintünket.
  • Inzulin időtartalma megmutatja, hogy mennyi ideig lesz a szervezetünkben a beadás után.
  • A csúcspont, ahol a legnagyobb kapacitás mellett dolgozik, itt a legerősebb.

2 főbb típusát különböztetjük meg: analóg és humán. A humán típusúak azonosak a szervezetben megtalálható inzulinokkal, míg az analóg a humán inzulinok módosított formái.

Humán eredetű

Gyors hatású
15-30 perccel a beadás után működésbe lép, és elkezdi csökkenteni a vércukorszintet. Éppen ezért a beadás után legkésőbb 15-30 perccel étkezni szükséges, így tudja az evés során bevitt szénhidrátot lebontani és a vércukor emelkedést ellensúlyozni. Hatásuk hosszú ideig eltart ( 5-6 óra), csúcspontja 2 óra után következik be, ezért ilyenkor egy kisebb étkezés ajánlott, aminek segítségével elkerülhető a hipoglikémia (alacsony vércukor). 
Pl.:Actrapid, Insuman Rapid.

Közepes hatású (NPH inzulin)
Beadás után 2 órával kezdenek hatni és 16 óráig fejtik ki hatásukat. Kombinálható gyors hatású inzulinnal. Hosszú időtartama miatt naponta egyszer kell adni – lefekvés előtt -, arra azonban figyelni kell, hogy az éjszaka folyamán hipoglikémia előfordulhat.
Pl.:Inzulatard, Humulin N.

Kevert
Ahogyan a neve is elárulja, ez a gyors és közepes hatású inzulinok keveréke. Főként a II. típusú cukorbetegeknél használatos. Beadás után 15-30 perccel hatni kezd, ezért étkezni szükséges, a csúcsot 5-7 óra elteltével éri el, és a szervezetben 12-13 óráig működnek.

Analóg eredetű


Ultragyors
Beadást követően szinte azonnal hat, ezért rögtön lehet utána étkezni. Időtartalma 3 óra, a csúcsát körülbelül a beadás után 1,5 órával éri el. Ritkábban okoznak hipoglikémiát és rövid időtartalma miatt nem szükségesek a "kisétkezések" (pl. tízórai, uzsonna), elegek a főétkezések.
Pl.: Apidra, Novarapid.

Hosszú hatású
I.típusú cukorbetegeknél mindenképp ajánlják, illetve azoknál, akiknél gyakori az éjszakai hipoglikémia. Időtartamuk közel 24 órát ölel fel, ezért naponta egyszer szükséges beadni, általában ez az esti időben történik.
Pl.: Lantus, Tresiba.

Kevert
Ultragyors és NPH inzulinok keveréke. II. típusú cukorbetegek használják, és naponta kétszer vagy a háromszor – főétkezések előtt – kell beadni. Beadás után egyből hatni kezd, ezért nem kell az étkezéssel várni, a csúcsot 5-7 óra elteltével éri el, és az időtartalmuk 12-13 óra. 

   Zárásképpen pedig bemutatom, hogy milyen típusú inzulinokat használtam és használok jelenleg is. Gyerekkoromban, illetve a cukorbetegségem legelején naponta kétszer adtam hosszú távú inzulint reggel és este. 1-2 év múlva átálltam a napi háromszori adásra, a hosszú hatású inzulint lefekvés előtt, a gyors hatású inzulint pedig reggel és délben adtam. Ez a módszer valamennyire szinten tudta tartani a vércukorszintem, de aztán átkerültem a felnőttkezelésre, ahol átálltam a napi ötszöri inzulin adásra. Akkortájt szinte az összes piacon megtalálható inzulint kipróbáltam, de semelyik nem akart jól működni. Végül pár éve egy súlyos eset következtében, illetve egy új diabetológus segítségével megtaláltuk a megfelelő inzulinokat. Jelenleg naponta négyszer adok inzulin, éjszaka egy hosszú távú - Tresiba - inzulint,  aminek az időtartalma 72 óra, illetve a főétkezések előtt egy ultragyors hatású - Novarapid -  inzulint, aminek az időtartalma 4 óra. E két inzulin segítségével egy "szabadabb" életet tudok élni.

Mindenkinek más-más inzulinterápia használ, ezért ne keseredj el, ha még nem találtad meg a számodra megfelelőt. Figyelj arra, hogy naponta hányszor szükséges étkezned, és hogy mennyi a testmozgás az életedben, hiszen az is nagy befolyással van a vércukorszintre. A megfelelő inzulinterápiát a diabetológus doktorral együttműködve a legkönnyebb megtalálni, ezért mindig légy őszinte vele. Ha van bármi, amire kíváncsi vagy az 1-es típusú cukorbetegség kapcsán írj kommentet vagy emailt az edeseletcukornelkul@gmail.com-ra.

Köszi, hogy itt voltál!
Legyen szép napod!

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://cukordiary.blog.hu/api/trackback/id/tr816503714

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása