Gasztro Túra - Saját készítésű ételek, illetve különböző élmények, tapasztalatok a hazai és külföldi ízek világából!

Csabi Konyhája

Cottage Pie - a brit nemzeti finomság

A brutális húsos ragu burgonyapürével megkoronázva, másnap az igazi!

2019. december 11. - Csabi Konyhája

Rögtön az elején tisztázzuk, a Shepherd's Pie, hanem Cottage Pie, és nézzétek el, hogy most nem bénázok inkább magyarosított fantázianevekkel. Alapvetően igazából a hús mibenléte dönti el, hogy mivel van dolgunk, de mivel a britek nagyon érzékenyek erre, gondoltam jobb tisztázni már a legelején. A Shepard's Pie darált bárányhúsból készül, míg az én címszereplőm darált marhából. Nemrég teljesen véletlenül futottam bele egy receptbe a neten és rögtön el is határoztam, én is elkészítem a saját kis verziómat. 

dsc07787.JPG

Annak idején, angliai éveim alatt mindössze egyetlen alkalommal kóstoltam a Shepherd's Pie-t, ráadásul a nyilván nem sok jóval kecsegtető mirelit verziót, ami után nem is erőltettem nagyon a további próbálkozást. Aztán pár évvel ezelőtt egy elég menő budapesti angol pubban (John Bull) volt szerencsém egy tisztességesen elkészített verzióhoz egy Petőfi TV-s forgatás alkalmával. Na, az már határozottan egy jobb élmény volt, bár a britek rajongását továbbra sem értettem az étellel kapcsolatban, számomra nem igazán állt össze egy mindent elsöprő élménnyé a darált húsos/zöldséges ragu és a krumplipürével rétegzett összeállítás. Azt már az elején elhatároztam, hogy egy minél ütősebb ragut hozok össze, semmiképp se akartam egy halovány ízvilágot megalkotni, bár ez nálam mondjuk mindig alapvetés.

dsc07780.JPG

Sajnos szárzellert sehol se sikerült kapnom, így zöldségek terén a répa + zöldborsó kombóval dolgoztam. Több helyen is láttam, hogy a kukorica is belekerül az ételbe, ezt én most inkább kihagytam. Szóval a műveletet jó szokás szerint két fej apróra kockázott vöröshagyma (310g) üvegesre pirításával kezdtem egy nagy evőkanálnyi felolvasztott sült sertészsíron. Sóztam, borsoztam közben és 10 perc elteltével 5 gerezd reszelt fokhagyma (25g) és egy 1-2 perces keverés-kavarás következett a sorban, miközben 1tk édes őrölt pirospaprikával is meghintettem a hagymás alapot. Ezután jöhetett a darált marhahús (1kg), amit barnulásig pirítottam, daraboltam fakanál segítségével (kb. 5perc). Jöhetett a félfőre vágott sárgarépa (240g), amit meghintettem 2 púpos evőkanálnyi rizsliszttel és 1-1 púposabb teáskanálnyi rozmaringgal és kakukkfűvel is megspékeltem. 2-3 perces kevergetést követően pedig jöhetett 2ek sűrített paradicsom, 2ek worcester szósz és 2dl száraz vörösbor. Egyet rottyantottam az egészen és felöntöttem 0.5L vízzel, a forrást követően pedig 3 babérlevelet és egy marhahúsleves kockát is beledobtam. (a fél liter víz + leveskocka kiváltható alaplével persze) Fedő nélkül, közepes hőfokon 50 percen keresztül rotyogtattam, sűrű kevergetés mellett. A végén jöhetett egy konzervnyi zöldborsó (300g) és egy csokor friss petrezselyem apróra vágva. Egy 10 perces rotyogtatást követően pedig el is készültem a raguval. Ezt is egyébként főleg angol receptekben olvastam, hogy érdemes először a ragut megcsinálni, hogy legyen ideje kihűlni, kicsit megszilárdulni, hogy könnyebb legyen utána elkenni rajta a pürét és ne egy nagy kaotikus massza legyen a végeredmény. Épp eléggé röpködtek a mínuszok, amikor főztem, úgyhogy én csak kitettem a szabadba hűlni.

dsc07782.JPG

dsc07784.JPG

A krumplipürét mindenki saját ízlése szerint készítse el, én a szokásos receptúrán ezúttal annyit változtattam, hogy egy kis reszelt parmezánt is kevertem hozzá (20g) és semmiképp se maradjon ki a szerecsendió sem! Itt már időközben több mindenre is rájöttem. Először is nagyon túlbecsültem a jénai tál méretét, amibe ha a ragut beleöntöm, tele is lett volna, haha. Így aztán maradt a jó öreg tepsi, így viszont mivel nagyobb lett a felület, szinte azonnal átláttam, hogy kevés lett a püré. Én 1kg krumpliból csináltam, de simán lehetett volna duplázni. Az igazsághoz mondjuk hozzátartozik az is, hogy bár nem lett olyan szép vastag püré rétegem, mint a legtöbb neten található recept esetében, de én ezt egyáltalán nem bántam. Sőt, az a helyzet, hogy nekem iszonyatosan bejöttek így az arányok! Egy szó mint száz, a ragun elegyengettem a pürét, beterítettem 13dkg reszelt sajttal (ha nagyon autentikusak akarunk lenni, akkor chedarral, én sima edamit használtam) és max hőfokra előmelegített sütőbe toltam 40 percre, ami idő alatt gyönyörű aranybarnára pirult.

dsc07786.JPG

Na ilyenkor kell nagyon észnél lenni, hiszen nagyon fontos a pihentetési idő, és bár legalább 20 percet vártam, ez is kevésnek bizonyult. Nagyon nehezen volt még mindig kezelhető a kész mű, de az ízélmény azért kárpótolt a nehézségekért. De az igazat megvallva a totális katarzis csak másnap ért utol. Addigra egy tökéletes állagot vett fel a Cottage Pie és az ízek is valahogy jobban kijöttek, összeértek, ráadásul amit nagyon ajánlok, hogy tálalásnál még egy jó kis kiadós worcester szósz locsolás határozottan jót tesz az ízélménynek. Összességében tehát elmondható, hogy minden előzetes várakozásomat és korábbi élményemet sikerült felülmúlni az első saját művel, ami egyébként egy igazán belevaló, menő vendégváró is lehet, csak érdemes figyelni arra, hogy időben elkészüljön (akár előző nap), hogy legyen ideje kihűlni, összeállni a cuccnak! Az elsöprő siker garantált!!! (6 adag)

dsc07789.JPG

dsc07790_1.JPG

A bejegyzés trackback címe:

https://csabikonyhaja.blog.hu/api/trackback/id/tr1315345988

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása