Az SPM több, mint egy diákszervezet – a Speciális Pénzügyi-Matematikai Diákszervezet tagjainak írása

Amikor bekerülsz a Budapesti Corvinus Egyetemre valamilyen gazdasági szakra, rengeteg diákszervezethez csatlakozhatsz. Most bemutatjuk nektek a Speciális Pénzügyi Matematikai (SPM) Képzést, amely nemcsak egy diákszervezet, hanem egy módszertani program, amely emelt matematikai, pénzügyi és statisztikai képzést nyújt az egyetemi óráinkon belül. 

Vendégszerzők: Szabados Lili és Tacsi Tamás, az SPM vezetőségi tagjai; mentoruk: Dr. Dömötör Barbara, az SPM programkoordinátora; borítókép: SPM Diákszervezet

Mi is az az SPM? 

Az SPM a Speciális Pénzügyi - Matematikai képzés rövidítése. Ez egy kiegészítő egyetemi képzés, a tanáraink egyetemi tantárgyak keretében adnak nekünk emelt matematikai, statisztikai és pénzügyi alapokat, amely egyfajta előmesterképzésként is felfogható.

Az SPM-esek több szakról vannak ,,összegyűjtve”, és ki-ki a maga szaktárgyai mellett még az alábbi tárgyakat tanulja:

  • Fejezetek a matematikából I-IV.,
  • Ismerkedés az árfolyamokkal,
  • Pénzügytan,
  • Statisztika (emelt) I.-II.,
  • Vállalati pénzügyek SPM,
  • Pénzügyi számítások és
  • Gazdasági és pénzügyi modellezés.

Hogyha esetleg valaki emelt közgazdaságtan (SPM-EK) iránt érdeklődik, akkor erre is van lehetőség. Ők további három tárgyat tanulnak emelt szinten:

  • Mikroökonómia SPM-EK
  • Bevezetés a játékelméletbe vagy Bevezetés a közgazdasági játékelméletbe és
  • Makroökonómiai modellezés.

Ezen kívül van lehetőség félévtől függően pár szabadon választott SPM-es tárgy elvégzésére is. 

Kiknek ajánlanád a képzést?

Mindenkinek, aki vagy a képzésnek megfelelő témában érdeklődik (pénzügy, matematika, statisztika, közgazdaságtan) vagy legalábbis szeretné kipróbálni magát az adott területen. Ha valóban érdeklődik az adott terület iránt, akkor valóban egy emelt szintű tudással fog távozni a hatodik félév végén. Ha pedig időközben rájön, hogy nem ez az a terület, amelyen dolgozni szeretne az élete hátralévő részében, akkor pedig ez egy jó lehetőség volt arra, hogy az eredeti szakja mellett kipróbálhassa magát anélkül, hogy esetleg éveket veszítene, és hogy szakot -  esetleg karriert - kelljen váltania a későbbiekben. 

Miért érdemes elvégezni az SPM-et?

Elsőévesen, amikor bekerül az egyetemre egy hallgató, csak kapkodja a fejét a sok diákszervezet és szakkollégium között. Többen csatlakoznak is valamilyen egyetemi  közösséghez, pláne, hogy az egyes szakokra nagyon sok hallgatót vesznek fel. Sokan ki szokták emelni, hogy az SPM más, mert olyan, mint egy ,,osztály”, hiszen hat féléven át ugyanazzal a szűk körrel töltöd a napjaidat, oldotok meg házi feladatokat és beadandókat. Ez egyfajta érzelmi stabilitást ad az Egyetemen, még akkor is, ha különböző szakokról vagyunk. Ráadásul ezek a barátságok nem szakadnak meg az egyetem után sem, sőt, szinte képtelenség pénzügyi területen elhelyezkedve az, hogy ne botoljunk bele volt SPM-esekbe.

Az SPM-nél viszont nemcsak közösségi élményt kapnak a hallgatók, mint egy más diákszervezetnél, hanem egy olyan mélyebb tudást Tanáraink által, amelyet egyértelműen elismer a munkapiac.

Aki elvégzi az összes tárgyat, az egy ünnepség keretében megkapja az SPM diplomát a hatodik félév végén és együtt koccinthat Tanárainkkal. Az SPM diploma azonban nem csak egy papír, hanem egy olyan tudást igazoló papír, amely versenyelőnyt jelenthet a munkapiacon. Több hallgatótársunk, akár már másodévesen, releváns szakmai területen gyakornoki állást vállal a tanulmányai mellett, mivel az SPM neve már a végzés előtt is egy közismert és elismert jelzés a munkaadók felé az önéletrajzban,  hiszen ami már hallgatóként bizonyos szakmai tapasztalatot mutat az önéletrajzban, végzés után, pályakezdőként pedig kimondottan nagy jelentőséggel bír.

Emellett, az SPM-es Tanáraink nagymértékben támogatják a demonstrátori szerepvállalást. Így azok, akik az alsóbb évfolyamosokat szeretnék segíteni - akár házi feladat javítással, konzultáció tartással vagy segédanyagok készítésével -   itt megtalálják a helyüket. Viszont aki egyszer belekezd, az könnyen függővé válhat. Többen voltunk akár ugyanabból, akár többféle tárgyból demonstrátorok, mivel nagy sikerélménnyel jár egy-egy nehezebb anyagrész sikeres elmagyarázása, ami további motivációt ad a demonstrátorság folytatására. 

spm-es_diplomaoszto_2017.pngForrás: SPM Diákszervezet; Diplomaosztó ünnepség, 2017.

Milyen kapcsolatban állunk a vállalati partnerekkel?

Főbb vállalati partnereink fejlesztő kurzusokat tartanak tanév közben, főként programozás terén -  olyan nyelvekből, amelyek szükségesek az adott vállalat gyakornoki pozíciójánál vagy akár magához az SPM-es tárgyak elvégzéséhez is kiegészítő kurzus lehet. Emellett egyik partnerünk rendszeren ellátogat a diákszervezeti táborainkba, ahol a hallgatók vállalatspecifikus kérdéseket tehetnek fel a vállalatvezetőknek. A tapasztalat pedig azt mutatja, hogy ez a pár órás beszélgetés is rengeteget jelenthet az állásjelentkezéseknél.

Van olyan, aki nehéznek találja a képzést?

Persze. Ezek a tárgyak nehezebbek, mint a többi szakos tárgy. Átlagosan több időt kell rászánni, hogy valaki elsajátítsa ezt a tudást -, ami persze azt is jelenti, hogy a jobb jegyek elérése is több időt igényel. Ugyanakkor a befektetett munka megtérül, és természetesen a jó jegyek elérése is teljesíthető, ha valaki komolyan veszi a képzést. A belefektetett energia által szerzett többlettudás hosszú távon megéri.

Hat félév meglehetősen hosszú idő. Ha valaki esetleg rájön, hogy esetleg nem ez az életpálya, amit be szeretne futni, akkor abbahagyhatja hamarabb vagy végig kell csinálni?

Nem kötelező végigcsinálni, ha nem szeretné. Minden évfolyamban vannak hallgatók, akik leadják a képzést. Az a tapasztalat, hogy  a harmadik félév végéig szinte mindegyikük elvégzi az adott félévi tárgyakat. Ez abból is adódik, hogy az első félévek tárgyai az egyes szakok matematikai, statisztikai vagy pénzügyes tárgyainak ekvivalensei, és az SPM-es tárgyakkal váltják ki az alapszakos kötelező módszertani tárgyaikat.

Mely szakokról jelentkezhetnek hallgatók az SPM-be?

A következő évben négy szakról várunk leendő elsős hallgatókat: 

  • Alkalmazott Közgazdaságtan, 
  • Gazdálkodás és Menedzsment 
  • Gazdaságinformatika és 
  • Pénzügy-számvitel 

alapszakokról jelentkezhetnek. Nem kizárt más, pl. társadalomtudományi képzésről sem csatlakozni, de jellemzően az ő tantervük és érdeklődési területük messzebb áll a módszertanigényes témáktól, és az SPM-es tárgyakkal nem tudják kiváltani az alapszakos tárgyaikat. A felvételi jellemzően a beiratkozás hetén szokott lenni, amikor a hallgatók egy matematika ,,vizsga” megírásával mutathatják meg tudásukat, az eredmény pedig még aznap, vagy legkésőbb pár napon belül kiderül. Az aktuális évi felvételi időpontot nyáron szoktuk kitenni a diákszervezeti honlapra, illetve a tanárok az egyetemi honlapra.

Akkor felsőbbévesen már nem is lehet jelentkezni?

Nem, a képzés úgy van megtervezve, hogy 6 féléven át tanulunk minden félévben 1-3 tárgyat, amelyek egymásra épülnek, így nincs arra lehetőség, hogy valaki később felvételizzen. 

Mi a kapcsolat a diákszervezet és a képzés között?

A képzést alapvetően a Corvinus-os tanárok egy csoportja indította el még korábban, egyfajta ,,tehetséggondozási programként”, amelynek célja az emelt képzés biztosítása a hallgatók részére. Bár SPM-re több szakról jövünk, mégis egy osztályként vagyunk együtt hat féléven át. Éppen ezért pár évvel ezelőtt alumni tagjaink - akkor még SPM-esként - a közösségépítés érdekében létrehozták a diákszervezetet. Így nem csak ülünk egymás mellett és tanulunk, hanem közelebbről is megismerjük egymást. Ma már a diákszervezeti vezetőség rendszeresen szervez közösségi programokat évközben, illetve évi két-három alkalommal tábort is.

Kik alkotják a diákszervezeti vezetőséget?

Elsősorban olyan első-, másod- és harmadéves hallgatók, akiknek van még kedvük, energiájuk az egyetem, a képzés, és esetleg más elfoglaltságaik mellett arra, hogy 

  • tanárainkat segítsék pl. a felvételi és a diplomaosztó megszervezésében, lebonyolításában,
  • a diákszervezetet képviselhessék az Egyetem és a HÖK felé,
  • programokat szervezzenek, 
  • a közösségi felületeinket és honlapunkat frissítsék,
  • az adminisztrációt végezzék 
  • vagy netalán a vállalati partnerekkel tartsák a kapcsolatot.

De emellett nagyon sok más, kisebb feladatot is vállalhatnak. A vezetőségi feladatkörök vállalása teljesen önkéntes alapú, így jellemzően motivált hallgatók alkotják a vezetőséget.

spm_tabor_2022_tavasz.jpgKépek forrása: SPM Diákszervezet;  fent: tábor 2022 tavaszán

korabbi_tabori_kepek.png

Ha valaki jelentkezni szeretne, hol talál információt? 

Az egyetem vagy a diákszervezet honlapján, illetve a közösségi felületeinken. Emellett személyesen az elsősök a gólyatáborban is találkozhatnak velünk minden évben a diákszervezeti vagy az egyetemi standoknál. Ezen kívül

süti beállítások módosítása