Hogyan szerez doktori címet és tanít a Corvinuson egy akadályoztatott hallgató? - Interjú a Fogyatékosság Világnapja alkalmából

o_zs_0231_wecompress_com_1.jpg

Tóth Miklós Bálint a Corvinus végzős doktorandusz hallgatója, akivel érdekes hallgatói életútjáról a december 3-ai  Fogyatékosság Világnapja alkalmából a Hallgatói Támogatás Esélyegyenlőségi csapata készített interjút.

2021.12.03.Írták: Tóth Miklós Bálint, Kardos Dorottya és Rózsa Melinda, Corvinus Hallgatói Támogatás. Borítókép: Örsi Zsanett, Közgazdász

Milyen speciális képzési igénnyel tanult az egyetemen?  

kep1.jpegAz egyetemi követelményeket szerencsére ugyanúgy sikerült teljesítenem, mint más hallgatóknak, inkább annak formájában voltak különbségek. Ez mindenekelőtt azt jelentette, hogy az írásbeli vizsgák helyett szóban adtam számot a tudásomról. Az oktatók szinte kivétel nélkül rugalmasan és kompromisszumkészen álltak ehhez a helyzethez, így minden esetben találtunk megoldást a felmerülő kérdésekre.

Az órai jegyzetelésben egyetemista társaimtól kaptam sok segítséget. Volt, aki laptopon jegyzetelt, és az óra után továbbította nekem a dokumentumot, és volt, aki beszkennelte nekem a füzetét.

A képen Tóth Miklós Bálint.

Miért a Corvinust választotta?

Két szempont játszott fontos szerepet. Egyrészt döntő volt, hogy az engem érdeklő társadalomtudományi területen kiemelkedően színvonalas a Corvinuson zajló oktatás. Másrészt elektromos kerekesszékkel közlekedő egyénként számomra kulcsfontosságú volt az egyetem akadálymentessége is.  

Tóth Miklós Bálint a Corvinuson, Politológia alap- és mesterszakon végezte el egyetemi tanulmányait. 2017-ben ugyanott nyert felvételt a Politikatudományi Doktori Iskolába. Ez év november 12-én védte meg „Politikaelmélet és szépirodalom határvidékén. Három esettanulmány” című doktori értekezését.

Szakmai érdeklődése középpontjában a szépirodalom és a politikaelmélet kapcsolata áll, emellett foglalkozott konzervatív politikai gondolkodással és a fogyatékosság politikaelméleti vonatkozásaival is. Írásai – többek közt – a Politikatudományi Szemlében, a Kommentárban, a 2000 folyóiratban és a The European Conservative-ban jelentek meg.

A kormányzás és szakpolitikák kurzus előadójaként részt vett a Corvinus Egyetem Politikatudomány mesterszakos hallgatóinak oktatásában, és ezzel párhuzamosan tartott vendégoktatóként előadásokat az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karán. 2021 tavaszától a Mathias Corvinus Collegium kutatója. 

Milyen kihívásokkal, nehézségekkel találkozik vagy találkozott az egyetemi tanulmányai során?  

Szerencsére nem találkoztam megoldhatatlan problémával az egyetemen töltött éveim során. A legnagyobb nehézséget talán az jelentette, amikor az őszi-téli időszakban át kellett menni az egyik épületből a másikba, hiszen ekkor meg kellett kérnem valakit, hogy adja rám a kabátot, illetve hogy kísérjen át engem.  

Milyen sikerei voltak az egyetemi tanulmányai során? Mire büszke?

Leginkább annak örülök, hogy az alap-, a mester- és a doktori képzés során is sikerült megfelelnem a magam és a környezetem által felállított mércének. Ennek részeként eljutottam TDK- és OTDK-konferenciákra, szabadon kutathattam az engem érdeklő témákban, és több kurzus oktatásában is részt vehettem. 

A szakmai eredmények mellett pedig legalább ilyen fontosak az itt létrejött emberi kapcsolatok, hiszen voltaképpen ezek teszik lehetővé, hogy valaki ne csak a kötelességeket lássa az egyetemben, hanem kötődjön is az ott formálódó közösséghez.

Milyen támogatást kapott az egyetemtől? Ezek hogyan segítették a tanulmányai során? 

Szerencsésnek mondhatom magam, ugyanis oktatóimtól – különösen a témavezetőmtől, Dr. Balázs Zoltántól, továbbá Dr. Lánczi Andrástól és Dr. Gallai Sándortól – és hallgatótársaimtól egyaránt sok segítséget kaptam az egyetemen töltött kilenc évem során. Sokat számított, hogy az időnként áttekinthetetlenül nagynak tűnő egyetemen belül a Politikatudományi Tanszék egy olyan kis közösséget alkotott, amely a szakmai fejlődés mellett lehetőséget biztosított a szoros emberi kapcsolatok kialakítására is.

Mik a jövőbeli tervei? Mivel szeretne foglalkozni a doktori után? 

Tavasztól a Mathias Corvinus Collegium Társadalom- és Történelemtudományi Iskolájának munkatársa vagyok, ennek megfelelően a jövőmet elsősorban oktatóként-kutatóként képzelem el. Szeretnék továbbra is foglalkozni a doktori disszertációm témájával, a politika és az irodalom kapcsolatával. Emellett a szakpolitikai elemzés, valamint a politika és a fogyatékosság összefüggései is érdekelnek.

Idén új, holisztikus szemléletű fogyatékosságügyi politikát fogadott el a Corvinus. Farkas Jácint beszélgetett velünk  arról, hogy mit jelent és miért fontos ez a holisztikus szemlélet, és hogyan kapcsolódik az akadálymentesség a felelősségvállaláshoz és a fenntarthatósághoz.

süti beállítások módosítása