A jógázás és a lovak önismereti utat kínálnak - Csabai-Geng Franciska a lovas jóga egyik hazai alapítója

borito_2.jpegHogyan függ össze a jóga és a lovaglás? Hogyan lesz egy pénzügy-számviteles hallgatóból lovas jógaoktató? Csabai-Geng Franciska története fokozatos karrierváltásról, szenvedélyről és egy saját vállalkozásról szól.

2021. 11. 30. Írta: Taxner Tünde / Fotók: www.muffinproject.com

Ment le a nap, és messze ráláttunk a szomszédos dombokra - Anyácsapusztán a Kemenes Lovasmajorban voltunk. A kinti hideg már csípett, de bent a mozgás felmelegített. A jógamatracokat egy tatamira terítettük a jógateremben, ahol hatalmas a tér, a mennyezet fa szerkezetű és körben végig ablakos, így átjárja a fény. Franciska meggyújtott egy füstölőt, és elhelyezkedtünk egymással szemben, hogy jobban megismerjük önmagunkat. A jóga ugyanis nem sport: utazás önmagunk felé, folyamatos lüktető lélegzés, stresszoldás és kecses rugalmasság. Egyszerre hat a testre, a lélekre és a szellemre. Felszabadít, miközben a jelenben tart.

Csabai-Geng Franciska jóga- és lovas oktató (Yoga & Horses néven találod meg), de corvinusos, pénzügy-számvitel szakos alumna is, aki az egyetem második éve óta pénzügyi területen dolgozik. Kipróbálta magát a controlling és az adótanácsadás területén, főleg multinacionális cégeknél dolgozott. Pár év munka után újra iskolapadba ült: az Andrássy Egyetemen csinált német nyelven egy mesterképzést, majd visszatért a tranzakciós és számviteli tanácsadáshoz. 

Fokozatos karrierváltás

„Nagyon sokat hozzáadott a tanácsadói időszak a szakmai életutamhoz, azonban szerettem volna visszatérni a corporate világba” - meséli Franciska. Jelenleg riporting területen dolgozik, és heti negyven óra munka mellett csinálja a lovas jógára épülő saját vállalkozását. Ezt fokozatosan szeretné egyre jobban előtérbe helyezni, és a későbbiekben kizárólag a lovas jógával foglalkozni.  „Sosem éreztem annyira otthon magam a pénzügyi világban, sokkal közelebb áll a lelkemhez a jóga és a lovazás” - mondja Franciska, aki tízéves kora óta lovagol, és sosem érezte teljesen a saját újtának a pénzügyet.

„Ahogy lehetőségek után kutattam, jött a jóga az életembe. Hamar kikristályosodott, hogy szeretnék segíteni az embereknek, és ugyanazt az élményt megmutatni, átadni nekik, mint amit én is megtapasztalok a jógázás során és a lovakkal.”

Bár távol áll egymástól az eddigi szakmai életútja és a hivatása, mégis vannak összefüggések közöttük. „A Corvinuson a közeget szerettem, jó mentalitást ad a képzés. A minőségre való törekvést magaddal viszed” - mondja. Franciska saját elmondása szerint a munkájában is arra törekszik, hogy megértse a dolgokat, mögéjük nézzen, precíz legyen. Ezek a tulajdonságok pedig egy vállalkozás vezetéséhez is elengedhetetlenek. „Bár a pénzügyet sosem éreztem teljesen a saját utamnak, visszagondolva hálás vagyok érte. Ez a közel tíz év vezetett ahhoz, hogy most itt lehetek, lehet két lovam, és csinálhatom a lovas jógát.”

Lovas jógát abban a formában, ahogy én is átéltem, tudtommal egyedül Franciska csinál Magyarországon. Külföldön általában lóháton való jógázást értenek ezalatt, amit a kezdetekben Franciska is kipróbált. „Nem szerettem, mert láttam a lovakon, hogy nem élvezik azt, hogy nekik ehhez sok ideig egy helyben, nyugodtan kell állni állni, és igazából nem ez a lényege a ló-ember kapcsolatnak” - mondja a foglalkozás után. „Amióta ezt felismertem, szeretem a saját lovaimmal a saját utamat járni”. 

A lovak tükröt tartanak az embernek

Míg mi másfél órán keresztül jógáztunk,  a Zsámbék környéki dombok mögött lement a nap, így az istálló felé már a sötétedésben sétáltunk. A jóga miatt egy nyugodt, kiegyensúlyozott állapotba kerültem, amit kilenc év rendszeres lovaglóedzései előtt sosem éreztem. Korábban mindig úgy éreztem, hogy teljesítenem, sietnem kell, meg kell feszülnöm, hogy végrehajtsam a feladatokat a lóval. A kapcsolat ló és lovasa között és az egymásra hangolódás sosem került előtérbe ezekben az években. 

Sőt, a lovagláshoz a legtöbb hazai lovardában a lovas számára nem tartozik hozzá sem a bemelegítés, sem az edzés végén a nyújtás. Ha csak a fizikai oldalát nézzük, a jóga már ezért is hasznos kiegészítője a lovaglásnak. „A jógában is az a cél, hogy jól tudj ülni a meditációban, és a testedben ne legyen feszültség. Hasonló módon a jógával azon is lehet javítani, hogy hogyan ülsz a lovon”. A jóga kiegyensúlyozza a testet, fejleszti a szimmetriát. „A tested a fő eszközöd, főleg azzal dolgozol a ló mellett. Ha benned feszültség van, azt továbbadod  a lónak is.” 

lovak.jpeg

Franciska nagy álma valósult meg, amikor megvette az első lovát, Bonitát. „Tíz éves korom óta vágytam egy saját lóra, és húsz év után végre beteljesült ez az álmom.” Bonita még csak 3,5 éves, egy aztéka (félig andalúz, félig quarter horse) csikó. „Nagyon megtetszett ez a fajta, mert az aztékák nagyon jó fejűek és kecsesek” - meséli róla a tulajdonos. Cseke pedig egy hétéves hispánó-arab (félig andalúz, félig arab), szürke herélt, akit már egy korábbi lovas jógás hétvégéről ismertem. Nagyon érzékeny és okos, az előző ménesben ő volt a vezér. Mindkét ló körülbelül egy hónapja került erre a birtokra, és még látszott rajtuk, hogy nem szokták meg teljesen a környezetet, folyamatosan figyelték a neszeket és a többi lovat. 

A lovas foglalkozáshoz Csekét választottam. A köztünk lévő kapcsolat kiépítéséhez fontos volt, hogy lepucoljam, vagyis az egész testét végigsimogatva megnyugtassam, és szavak nélkül még jobban megismerjük egymást. Az állatoknak terápiás hatása van: mellettük nem tudjuk megjátszani magunkat, teljes odaadással és tudatosan jelen kell lennünk a pillanatban. A lovak ráadásul nagyon félénkek: menekülő, növényevő állatok, akik folyamatosan figyelik a környezetüket, hogy nem leselkedik-e rájuk veszély. „Úgy tekintek a lovakra, mint akikben a természet ereje uralkodik, ösztönlények saját személyiséggel” - mondja Franciska. 

Éppen ezért a foglalkozás elején fontos volt, hogy elnyerjem Cseke teljes figyelmét, ami egy gyönyörű, kör alakú, fedett lovardában történt meg. A tér fa szerkezete és szimmetriája is hozzájárult ahhoz, hogy teljesen megfeledkezzek  az idő múlásáról.

A jóga és a lovakkal való foglalkozás egyik metszete pont ez az érzés: a jelenben létezés, amit a hétköznapokban ritkán tapasztalunk.

Megálltunk a lovarda közepén, majd elkezdtük a bizalom, valamint a kölcsönös odafigyelés kiépítését. El kellett érnem, hogy Cseke teljesen megnyugodjon, rám figyeljen. A lovak elsősorban testbeszéddel kommunikálnak, ezért nagy szerepe van ebben a folyamatban a tudatos testhasználatnak, de a hangoknak is. Franciska a lovarda széléről figyelte a dinamikánkat, és célzott kérdésekkel segített nekem a ló testtartásának, mozgásainak tudatosításában. Megbeszéltük például, hogy mit jelent, amikor rág párat, és leereszti a fejét, ellazítja a nyakát, pihenteti az egyik lábát – ekkor ellazul, és rábízza magát a mellette álló emberre. Azonban ez csak akkor történhet meg, ha az ember is teljesen nyugodt marad, ebben segít a jóga és a légzőgyakorlatok is. Ilyen bizalmi állapotban a ló ugyanúgy követi a vezetőjének fogadott embert, mint a jól nevelt kutyák a gazdájukat.

joga-min.jpgA lóval való foglalkozásnál sokszor nem veszik figyelembe ezen kapcsolat fontosságát, gyakran hallani, hogy minden a ló hibája. „Pedig mindig magadra kell figyelni. Az önismeret mindkét foglalkozásban mélyen benne van. Ha jógázol, meg tudod őrizni a nyugalmi állapotot, és egy sokkal jobb minőségben tudsz utána kapcsolódni a lóhoz. Ez a kapcsolat más lesz, mintha elmennél a zűrös hétköznapokban lovagolni, és tudattalanul minden feszültséget ráöntenél a lóra” - magyarázza Franciska.

Stresszoldás és barátkozás a lovakkal

A lovas foglalkozás másfél órás időtartama alatt Franciska végig csak rám és a lóra figyelt. A végén megbeszéltük, hogy a ló mit mutatott nekem, hogyan tükrözte vissza az aktuális lelkiállapotomat és a személyiségemet. A lovak ugyanis érzékenységük miatt azonnal reagálnak mindenre, ami az emberben történik, és rámutatnak azokra a területekre, ahol elakadásaink vannak a kapcsolatainkban másokkal vagy önmagunkkal. Így a lovas jóga foglalkozások végén leszűrhetünk olyan tanulságokat, amik a mindennapjainkra is vonatkoznak. 

„Mind a jóga, mind a lovak önismereti utat kínálnak. A jógamatracon szembesülsz önmagaddal, a saját korlátaiddal, és elgondolkodsz, hogy mit jelez a tested, mi miért van. Ugyanezt gyakorolhatod a lovak mellett, mivel a lovak mindig visszatükröznek, létrejön egy erős önreflexió”

- mondja Franciska a három órás lovas jóga zárásaként.

Hétvégéken lehet kipróbálni a lovas jógát Franciskával, lehetőség van egy vagy akár több, egymásra épülő alkalomra is jelentkezni. Csak jógaórákat is szokott tartani, csoportosan vagy egyénileg, amiket a Facebook-oldalán oszt meg. „Vannak, akik “csak” minőségi időtöltést keresnek, de meghatározott célokkal is érkeznek hozzám érdeklődők, ha szeretnének dolgozni önmagukon, például az önbizalmon, az asszertivitáson, a kommunikáción, a kapcsolatteremtésen”. A ló rámutat arra, hogy kinek melyik terület a fejlesztendő, de azt fontos tudni, hogy ezek az alkalmak hivatalosan nem minősülnek terápiának. 

A lovas jóga a legjobban talán a stresszoldásban segít: „Nekem a lovakkal való foglalkozás úgy segít, hogy nagyon a jelenben tart. Amikor a lovakkal vagy, semmi másra nem tudsz gondolni, minthogy ott mi történik, abban az adott pillanatban” - ez pedig kiszakít a napi gondokból. „Egy ilyen alkalom arra is jó, ha valaki szeretne ismerkedni a lovakkal, de tart tőlük” - Franciska segít legyőzni a lelki gátakat, és őszintén kapcsolódni egy okos állathoz.

süti beállítások módosítása