A nép boldogsága vagy a gazdasági növekedés a fontosabb? - Élet a világ legboldogabb országában

suket_dedhia.jpg

Bhutánban a kormány célja, hogy az emberek minél boldogabbak legyenek. A gazdasági növekedés helyett a békét, az egészséget és az emberi kapcsolatok minőségét tekintik mérvadónak. De vajon lehetne ezt alkalmazni itthon is? Mit tanulhatunk a világ legboldogabb országától?

2021.01.25. Írta: Belayane Najoua, borítókép: Suket Dedhia, Pixabay

“A boldogság helyhez kötött” - így szól Bhután hivatalos turisztikai szlogenje. Természetesen a bhutáni emberek úgy gondolják, hogy ez a boldog hely a saját országuk, de Bhután neve a nemzetközi köztudatban is egyre jobban összeforr a boldogság fogalmával. Az ország imázsát a Himalája által védett páratlan természeti környezet, a toleráns és békés buddhista felfogás, a máig élő falusi kultúra, a politikai stabilitás és a helyi lakosok vendégszeretete jellemzi a legjobban. Habár Bhután egyedülálló a világon, még biztosan találnánk olyan országot, aminek hasonló turisztikai vonzereje van. De akkor miért tartják Bhutánt a világ legboldogabb országának? A választ a Bruttó Nemzeti Boldogságnak nevezett politikában találjuk.

Mi a boldogság?

temple-1166023_1920.jpg

Kép: Devanath, Pixabay

A boldogság definiálásánál a legnagyobb gondot a kultúrák közötti különbségek jelentik. Mást jelent egy európai nagyvárosban, mint egy bhutáni kis faluban boldognak lenni. Máshogy gondolkodnak a kérdésről a keresztény vallású emberek, mint például a buddhista vagy iszlám hívők. Nem beszélve arról, hogy a különböző kultúrákban minden egyes embernek is mást jelent a saját boldogsága.

A bhutáni boldogság koncepciója abban rejlik, hogy nem az egyéni boldogságot tekinti mérvadónak, hanem a közösségét. A GNH (Gross National Happiness) célja, hogy egy társadalmi harmóniát alakítson ki, ami túlmegy az egyén időszakos boldogságérzetén.

Most a te véleményedre is kíváncsiak vagyunk! A cikk végén található rövid kérdés anonim megválaszolásával lehetőséget kaphatsz arra, hogy a gondolataid megjelenjenek a grafikáinkon.

A koncepció eredete és felépítése

travel-3296588_1920.jpg

Kép: Peter Anta, Pixabay

„A történet 1976-ban kezdődött, amikor az akkor 22 éves negyedik bhutáni király egy nemzetközi tárgyalása után Srí Lanka repülőterén, hazaindulása előtt sajtótájékoztatót tartott. Egy indiai újságíró megkérdezte, Bhutánban mennyi az egy főre jutó nemzeti össztermék. Szerette volna zavarba hozni őt a riporter, hiszen tudta, ebben a kategóriában Bhután a maga mindössze negyvenkilenc dollárjával a világon a második leggyengébb adatot produkálja – a bhutáni gazdaságban nagyon kevés pénz mozgott, márpedig ezek a számok pénzt mérnek. A fiatal király hirtelenjében azt válaszolta: nálunk a nemzeti összterméknél fontosabb a nemzeti összboldogság. Miközben nyilván arra gondolt, hogy őt nem a dollár érdekli, hanem az emberek elégedettsége” - nyilatkozta 2015-ben Michael Rutland, a GNH fogalmát megalkotó tanító. 

Ezután már önálló életre kelt a Bruttó Nemzeti Boldogság fogalma. A koncepció lényege, hogy a kormány az anyagi javakban mért növekedésen túl fontosnak tartja a más, nem anyagi javak mérését is. Míg a többi állam által használt GDP a termelés, a technológiai fejlődés, a kereskedelem és a gazdasági mutatók alapján versenyezteti az egyes országokat, addig a GNH koncepciója többek között a gyerekek egészsége, az oktatás színvonala, a kultúra virágzása és a házasságok tartóssága alapján elemzi a világ államait. Ezeket a gondolatokat az Egyesült Államok korábbi minisztere így fogalmazta meg 1968-ban:

A bruttó nemzeti termék nő a légszennyezéstől, a cigarettareklámoktól és a közlekedési balesetek utáni mentési munkálatoktól. Nő az ajtóinkra szerelt speciális záraktól, és a börtönöktől, amelyekbe azokat zárjuk, akik zárjainkat feltörik. Nő a fák és a természet csodáinak őrült ütemű pusztításától… Nő a sorozatgyilkos puskájától, és az erőszaktevő késétől, és azoktól a televíziós programoktól, amelyek az erőszakot dicsőítik, hogy gyerekjátékokat adjanak el. Ugyanakkor a bruttó nemzeti termék nem számol gyermekeink játékainak örömével. Nem veszi figyelembe… nyilvános vitáink tartalmasságát vagy köztisztviselőink becsületességét. Nem méri sem szellemünk erejét, sem bátorságunkat, sem bölcsességünket, sem tudásunkat, sem együttérzésünket, sem hazaszeretetünket. (Valcsicsák Zoltán fordítása alapján)

Röviden: mindent mér, kivéve mindazt, amiért érdemes élni.

Robert F. Kennedy

A GNH index felépítése az elmúlt évtizedek során egyre komplexebb lett - mostanra már 124 változóból, 33 indikátorból, 9 területből és 4 alappillérből áll. A 2005-ben kialakított mérési rendszer már lehetővé teszi Bhután Bruttó Nemzeti Boldogságának számszerűsítését, és esetleg más országokra való kiterjesztését is.

gnh_index.png

Grafika: Nagy Dávid, Közgazdász

A GNH koncepció globális hatása

Az elmúlt tizenöt évben az össznemzeti boldogság elmélete tiszteletreméltó helyet harcolt ki a többi rendhagyó index között. Bhután 1971 óta teljes jogú tag az ENSZ-ben, és jelentős részt vállalt a ma már nemzetközileg is elismert Fenntartható Fejlesztési Célok kidolgozásában. Emellett bhutáni nyomásra az ENSZ 2013-ban március 20-át kijelölte a Boldogság Világnapjának.

ff_17.png

Grafika: Nagy Dávid, Közgazdász

Az elméletet itthon is fontosnak tartják, ami az idei Új Nemzeti Kiválósági Programban is megmutatkozik. Ahogy a Corvinus Egyetemen rendezett online Kutatási héten is kiderült, Dr. Kovács Gábor a Corvinus Gazdaságetikai Központjának adjunktusa egyéves kutatásában arra keresi a választ, hogy miként mérhető és fejleszthető a budapesti József Attila-lakótelepen a társadalmi jól-lét a GNH koncepciója alapján.

A GNH koncepció sikeressége az általa képviselt értékekben rejlik. Egy olyan fejlődést jelent, amelyet az emberi értékek fontossága és az egyszerűség jellemez a legjobban. Egy fejlődést, amit nem a termékek, az adók nagysága, a beruházások mértéke vagy a technológiai innováció vezet, hanem az igyekezet, hogy a bhutáni emberek biztonságban, jólétben és szeretetben érezzék magukat.

Neked mit jelent a boldogság?

Most a te gondolataidra vagyunk kíváncsiak. Neked mit jelent a boldogság? Mi az, ami igazán mosolyt csal az arcodra? Az anonim form eredményeiből a Közgazdász Online vizuális csapata fog grafikát készíteni. Légy részese te is!

Google form egyetlen kérdéssel

süti beállítások módosítása