Bringával Budapesten - Hasznos tippek újonc kerékpárosoknak

b_v_191.jpg

Sok helyen fel sincs festve - hogyan találjam meg így a bicikliutakat? Hova és milyen módon kössem ki a biciklimet, és kihez forduljak, ha esetleg ellopják? Kerékpározhatok a járdán két sör után? Előző “Bringával Budapesten” cikkünkben az aktuális trendek mellett a biciklizés legfontosabb előnyeit mutattuk be, most pedig 11 hasznos tanáccsal látjuk el a még rutintalan bringásokat.

Írta: Barla-Szabó Zsófia, borítókép: Bera Viktor, Közgazdász

1. Nézd ki előre az útvonalat!

Ha rutintalan biciklis vagy, esetleg csak nemrég költöztél Budapestre, és még kevésbé ismered a várost, bringával közlekedve kezdetben nem mindig egyértelmű, hogy merre is van az arra. Felfestetlen kerékpársávok, kimaradó útszakaszok és félkész etapok labirintusában joggal érezheted magad elveszettnek.

b_v_0029.jpg

Kép: Bera Viktor, Közgazdász

Érdemes rászánni néhány percet, és indulás előtt alaposan átböngészni a kerékpárutakat, tájékozódási pontokat keresni, előre megtervezni a leendő útvonaladat. A Mozgásvilág térképe kezdetben rengeteget tud segíteni, később pedig szép lassan összeáll benned egy mentális térkép a legfontosabb útvonalakról, amelyeken rutinszerűen jársz majd.

2. Indulj el időben!

Bár közlekedési dugókkal és baleset okozta torlódásokkal biciklizés közben legtöbb esetben nem kell számolnod, érdemes legalább 5-10 perccel korábban indulni, mint az feltétlen szükséges lenne. Meglepően sokat lassíthat az esetleges rossz idő (például eső vagy nagy szembeszél), illetve itt is vedd számításba a piros lámpákat és a váratlan helyzeteket (például defekt).

3. KRESZ-KRESZ-KRESZ

Mint autóval vagy gyalogosan, úgy kerékpárral közlekedve is vannak bizonyos szabályok, amelyeket kötelezően be kell tartanod. Az első indulás előtt mindenképp érdemes átfutni a KRESZ-t, hogy tisztában legyél például az elsőbbségadási szabályokkal és a kötelező felszerelésekkel.

Fontos kiemelni, hogy részegen kerékpározni TILOS – zéró tolerancia ugyan nincs, de az előírás szerint a kerékpárosnak is járművezetésre alkalmas állapotban kell lennie. Szintén tilos lakott területen kívül 40 km/h sebesség felett sisak nélkül, illetve 12 év felett a járdán kerékpározni. A KRESZ mind a te testi épségedet, mind pedig mások biztonságát szolgálja, az ismerete pedig kötelező!

k_b_0053.jpg

Kép: Kristóf Benjámin, Közgazdász

4. Fordíts kellő figyelmet a felszerelésedre!

Indulás előtt - jellemzően tavasszal és ősszel - a garázsban porosodó bringát érdemes szakértővel átnézetni, és elvégezni az alapvető karbantartását, ami minimum az alábbi tevékenységekből áll:

  • a fékek és a váltók beállítása és olajozása
  • a külső gumik ellenőrzéséből
  • a belső gumik felfújása
  • a nyereg és a kormány pozícionálása

Semmiképp ne felejtsd otthon a működő első és hátsó lámpát, hiszen ezek kötelező tartozékok. Illetve nem kijelölt bicikliúton, autók között való közlekedés esetén jó szolgálatot tehet egy láthatósági mellény vagy fényvisszaverős szalag is. Főleg Budapesten, forgalmasabb utakon biciklizve megkönnyítheti az életedet egy csengő, ami - bár sokan nem tudják - ugyancsak szükséges felszerelés.

5. Extra felszerelések

Amennyiben nem csak alkalmanként, de rendszeresen is kerékpárral közlekedsz, érdemes magadnál tartani egy esőkabátot, illetve a rutinos bringások alapvető felszerelései közé tartozik még egy újratölthető kulacs, egy pót belső gumi és egy kisméretű kézi pumpa is. Célszerű beszerezni ezen kívül egy könnyű, pántokkal a saját felsőtestedre igazítható hátizsákot is, ami jó szolgálatot tesz majd az aktív mozgás közben.

6. Ne a kifutóra készülj!

Tapasztalatlan bringásként sokan esnek a nem megfelelő öltözet hibájába. Bár rövidebb távokon ez sem okoz különösebb kellemetlenséget, hosszabb útra ne hosszú szárú bőrcsizmában, szőrmekabátban vagy oldaltáskával indulj! Javasolt a réteges, sportos, kényelmes öltözet, amely könnyű mozgást biztosít és könnyen le- és felvehető. Ősszel és télen kiemelten ügyelj az arcod és a nyakad védelmére - egy fülvédő-csősál kombó kis helyen elfér és több hét köhögéstől menthet meg.

Mindenképpen tiltólistás a papucs és a magassarkú - ezek nem csak kényelmetlenek, de veszélyesek is. Ha munkába, iskolába igyekszel, vagy csak könnyen kiizzadsz, célszerű bekészíteni a hátizsákba egy plusz felsőt is, amit ha megérkezel, gyorsan át tudsz cserélni.

k_b_0070_1_1.jpg

Kép: Kristóf Benjámin, Közgazdász

7. Tárolási lehetőségek

Ha az otthonodon kívül akár csak percekre is, de magára hagyod a kerékpárodat, érdemes ezt néhány egyszerű szempont alapján a lehető legbiztosabb módon tenni. Amikor csak lehetőséged van rá, jól látható, forgalmas helyen hagyd a bringádat, a legnagyobb védelmet pedig a kerékbe is beakasztott U-lakatok és az acél láncok biztosítsák. Ügyelj rá, hogy mindig fix, elmozdíthatatlan ponthoz rögzítsd a lakatot, és semmiképp ne hagyj értéket (leszerelhető lámpákat, csomagot …) a biciklin. 

Ha teheted, nézz utána előre, hogy az adott helynek van-e kijelölt biciklitárolója. Egyre több iroda, társasház, kulturális és sportlétesítmény biztosít zárt, fedett biciklibeállót, így érdemes rákérdezni a főnöködnél, a közös képviselődnél vagy a portásnál, hogy el tudod-e helyezni biztonságosan a bringádat. 

8. Szállítás tömegközlekedésen

Defektet kapsz a város másik felén, leszakad az ég, esetleg vidékre utazol? Vannak olyan helyzetek, amikor elkerülhetetlen, hogy bicikliddel együtt tömegközlekedésre szállj. A BKK járatai közül a HÉV-ek mellett a hajókon, illetve néhány villamoson és autóbuszon is szállíthatunk bringát. A teljes listát itt tudjátok megtekinteni. Vonaton és távolsági buszon csak az arra külön kijelölt szerelvényeken, kerékpárjegy vásárlásával (vagy bérlettel ingyenesen) szállíthatunk biciklit, amelyet előzetesen online, a jegyvásárlással egyidőben  tudunk ellenőrizni. 

pexels-vlad-fonsark-4993448.jpg

Kép: Vlad Fonsark, Pexels

9. Biztosítás

Bár személy szerint én egy karcos, cseppet sem vonzó kemping biciklivel járom a várost már második éve, sajnos több ismerősöm is hűlt helyét találta már a sajátjának egy-egy bevásárlás vagy átbulizott éjszaka után. Egy új, értékesebb kerékpár esetében a lehető legbiztosabb rögzítésen kívül célszerű lehet egy biztosítással is csökkenteni a lehetséges anyagi kár kockázatát. Biciklire szóló biztosítást gyakorlatilag percek alatt, akár lakás-, gépjármű- és utasbiztosítással együtt is köthetsz.

10. Óvatosan a zenével

A kabát nyakán kilógó fülhallgató, kormányon doboló ujjak, ütemre mozgó fej és egy tökéletesen figyelmetlen bringás, aki még véletlen sem hallja meg a hátulról érkező mentőt, a mellé kikanyarodó autót, esetleg a tolató kukáskocsi hangját. Ismerős? Te ne legyél ilyen! Még ha hallgatsz is zenét biciklizés közben, azt semmiképp ne az úttesten vagy a forgalmas bicikliúton tedd, és ügyelj rá, hogy a külső zajokat soha ne zárd ki teljesen! Ugyanez igaz a mobilozásra - üzenetíráshoz, fényképezéshez mindig biztonságosan állj félre az út szélére, ezeket ne menet közben végezd!

11. Csomagszállítás

Biciklisként akkor szembesültem először a vásárlás nehézségeivel, amikor megpróbáltam bringával egyedül hazavinni néhány liter tejet, egy kis pékárut, pár kiló gyümölcsöt és zöldséget, lisztet és egy nagy csomag WC-papírt. Csak ami a mindennapi háztartáshoz elengedhetetlen. Plot twist: sikertelen küldetés volt.

A kormányra akasztott (két) zacskó akkor sem jó ötlet, ha elsőre annak tűnik - labilissá teszi a mozgásodat, a küllők közé beakadó szatyor pedig kifejezetten balesetveszélyes. Mindennapi használatra a legpraktikusabb egyértelműen egy kényelmes, sportos hátizsák, a nagyobb bevásárlásokhoz pedig hasznos lehet egy biciklikormányra vagy csomagtartóra szerelhető speciális táska.

süti beállítások módosítása