Még most jelentkezzen OKJ-tanfolyamra, aki szakmát akar tanulni
Szakértői betekintés a felnőttképzés átalakulásába

pexels-andrea-piacquadio-3808818.jpg

Az idei év az utolsó, amikor még a régi OKJ-rendszerben lehet szakmát tanulni, ezután kikerülnek az alapszakmák a felnőttképzésből. Aki jövőre kezdi el, már az iskolarendszeren belül kell belevágnia, és következő szeptemberben lesz rá először lehetősége. A változásokba Megyesi Erzsébet, az OKTAT60 Kft. képzési vezetője nyújtott betekintést. 

2020.09.19. Írta: Balogh Bálint, borítókép: Pexels

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium kezdeményezésére az idei évtől jelentős változásokon esik át a szakképzés. A változások a középiskolákban és az iskolarendszeren kívül a felnőttképzésben is érzékelhetők lesznek. A középiskolák szempontjából a legfontosabb, hogy visszatérnek a régi szakmunkás- és technikumi képzés alapjaihoz. Ismét megjelenik az ágazati oktatás és különválik a szakmai oktatás és képzés. Az eddigi Országos Képzési Jegyzék az iskolarendszerben és felnőttképzésben tanulható szakképesítéseket foglalta magába, vagyis alapszakmákat, résszakképesítéseket és ezekre ráépülő egyéb képzéseket. 

illusztracio1.jpg

2021. január 1-től azonban alapszakmák már nem tanulhatók felnőttképzésben, így aki szakmát akar tanulni, annak érdemes az év végéig elkezdeni. A korábbi rendszer szerint nyelvi tanfolyamok, általános és informatikai képzések  december 31-ig indíthatók. 

Az OKJ-t szakmajegyzék váltja fel. A szakmajegyzék ugyanúgy meghatározza az elérhető szakmák körét, mint az elődje, de a tartalma megváltozikBár felnőttképzésben már csak részszakmák vagy képesítő vizsgával záródó képzések indíthatókmégsem fog teljesen kivonulni a szakképzésből. Ugyanis középiskolákban hangsúlyosabbá válik a duális képzés lehetősége. Az új rendszerben szakképzési centrumok szakmai gyakorlati helyekké válhatnak, így a tanulók gyakorlatiasabb tudást sajátíthatnak el. Felnőttek számára az oktatás az iskolarendszerben esti munkarendben fog folyni, így nem kell generációs szakadékoktól tartani. 

pexels-canva-studio-3194518.jpg

Kép: Pexels

Az OKJ-nak az egyetemisták számára is nagy jelentősége van. Általános tantervben érettségizőknek szakmai alapot ad a felsőoktatás előtt, hogy gyakorlati ismereteiket felhasználva könnyebben vehessék az egyetemi akadályokat. Emellett a felvételi eljárás során pontszerzési lehetőséget is jelent, eltérő mértékben, de maximum 32 pontban. Egyetem után is hasznos lehet, hiszen egy tanfolyamon lehetőség nyílik mélyebb, gyakorlatiasabb ismeretek elsajátítására, amik megkönnyítik a napi munkavégzést, de még akár egy vállalkozás indítását is. 

Szeptember 1-től indulnak az új rendszerű tanfolyamok az iskolarendszerben és a felnőttképzésben, de az év végéig még egészen biztosan az OKJ-n lesz a hangsúly. Ezért ajánlják a szakértők minden szakképzés iránt érdeklődőnek, hogy december 31-ig kezdje el a kiválasztott tanfolyamot. 

Egy jelentős különbség az új és a régi rendszer között, hogy amíg az OKJ-s képzések követelményrendszere rendeleti úton volt meghatározva, addig a szakmajegyzékben foglalt képzésekét az illetékes minisztériumok állítják össze. Ezáltal rugalmasabbá válik a képzés engedélyeztetése, hiszen nem kell rendeleten módosítani. Mindez rugalmas időbeosztás mellett történik. 

„Ez azért jó, mert a felnőttképzők sokkal rugalmasabban tudnak alkalmazkodni a munkaerőpiaci igényekhez szakmai jellegű képzésekkel. A színvonal kérdése pedig soha nem az adott adminisztratív és/vagy jogi keret függvénye” - mondta Megyesi Erzsébet. 

Adott részszakmák mellett a felnőttképzési intézmények egyéb szakmai jellegű képzéseket is indíthatnak helyi partnereik számáraalkalmazottjaik hatékonyabb munkavégzésének érdekébenKérdést vet fel viszont a jövőben a felnőttképzésben kiállított bizonyítványok Europass akkreditációja, vagyis a hazai és az európai munkaerőpiacon való egyenértékű elfogadása. Ez nyilván azért van, mert egy egységes rendelettel szemben a felnőttképzők az adott képzési követelményhez igazodva maguknak tervezhetik meg a képzésüket. Mivel ezzel kapcsolatban még folyamatos az egyeztetés, ennél több információnk egyelőre nincs a struktúráról. boritokep.jpg

Kép: Pexels

Kérdéseket vethet fel még az új rendszerben az, hogy az átállás miatt kitolódó képzési idők egyenletesen fogják-e pótolni az egyes szakterületek munkaerő-kínálatát. Az új rendszerben is lehetőség lesz a képzési idők csökkentésére, felmentés mellett, a már megszerzett tudást igazoló dokumentum hiányában előzetes tudásméréssel. 

A képzések végén továbbra is bizonyítványt kapnak a vizsgázók, az iskolarendszeren belül és kívül isAz új felnőttképzési rendszerben megszerzett részszakmák és szakképesítések is ugyanúgy munkakör betöltésére és vállalkozói tevékenységre jogosítanak fel. Aiskolarendszeren kívül szerzett bizonyítványok már nem fognak önálló végzettséget adni. Vagyis a legmagasabb végzettség az utolsó iskolarendszerben megszerzett eredmény lesz. 

A finanszírozási formát tekintve az új rendszer nem változik: ugyanúgy lehetőség lesz munkáltató vagy egyéb projekt által támogatott és önerőből finanszírozott képzések indítására is. Jó hír azoknak, akik december 31-ig nem tudják kigazdálkodni a képzés díját, hogy ez év augusztusától felnőttképzésben is igényelhető a diákhitel speciális formája. pexels-jimmy-chan-2310483.jpg

Kép: Pexels

Az igénylés feltétele többek között egy 8 hetes informatikai készséget fejlesztő ingyenes online szeminárium teljesítése. Tovább információk a Diákhitel weboldalán találhatóak.  

A régi OKJ-s rendszerben szerzett bizonyítvánnyal rendelkezőknek azonban nincs okuk az aggodalomra, nem veszítik el érvényességüket és nem változnak meg a munkakörbetöltésre vonatkozó lehetőségek sem. Megyesi Erzsébet szerint a felnőttképzők igyekeznek megtalálni és kihasználni az új rendszer nyújtotta lehetőségeket, és kérik az érdeklődőket, hogy legyenek türelemmel a változások iránt, és hagyjanak időt a rendszer kiforrásának. 

süti beállítások módosítása