A párizsi romantika toplistája - Zeneajánló lejátszási listával

kepernyofoto_2020-08-08_7_30_02.pngKi ne akart volna legalább egyszer egy párizsi kávéházban üldögélve francia sanzonokat hallgatni, miközben éppen frissen sült baguette-jét majszolja? Cikkünkből megtudjátok, hogyan utazzatok el képzeletben a francia fővárosba a sanzonok segítségével, és arra is fény derül, hogy mi a közös Ed Sheeranban és Édith Piafban.

Írta: Belayane Najoua

Honnan erednek a sanzonok?

A sanzonok a kora középkorban vándorénekeseknek köszönhetően terjedtek el Európában. A leghíresebbek talán a Roland-énekek (régiesebben Roland-dalok) voltak.(forrás) A szájról-szájra járó eposzok ekkor még nem tartalmaztak szerelmi szálakat - inkább úgy lehet rájuk tekinteni, mint a középkori híradóra. 

A sanzonokról sokaknak a szerelmes dalszövegek jutnak eszükbe, amik tele vannak túlfűtött érzelmekkel, a szerelemről szóló gondolatokkal és az imádott személyt istenítő jelzőkkel.(forrás) Ha a 12-13. században éltünk volna, akár nekünk is szólhattak volna ezek a “hajnaldalok”, amiket a lovagok énekeltek az idealizált nőnek (aki a legtöbb esetben egy gazdag, férjes asszony volt).

pic2chansons.png

Az 1520-as évektől kezdődően beszélhetünk a híres párizsi sanzonokról, amik már nem a megszokott merev formákból épültek fel, így a dallamok sokkal jobban tudtak alkalmazkodni a lírai, néha epikus szöveghez,  hangulatokat és sorok mögött megbújó érzelmeket fejeztek ki.

Végül pedig elérkezünk a legmeghatározóbb időszakhoz, a 19-20. századhoz: ekkor születtek meg a mindenki által ismert párizsi sanzonok, amik még ma is a francia kávéházak idilli hangulatát tükrözik.(forrás) A kabarékban és a montmartre-i kávéházakban megjelenő chansonnierek (sanzonénekesek) leginkább a szegényebb rétegekből származtak, ezért már nemcsak a szerelem volt a dalok témája, hanem a hétköznapok történései is.

A legnagyobb hangok

Édith Piaf

Azt hiszem, nem kell bemutatni minden idők legnagyobb sanzonénekesnőjét, aki nemcsak a hangjával bűvölte el az embereket, hanem felemelkedésének történetével is. Ugyanúgy, mint Ed Sheerant, őt is egy utcai éneklése során fedezték fel. A Gerny's kabaré igazgatója nemcsak elindította a pályafutását, de még egy művésznévvel is megajándékozta. A Piaf szó a művésznő kis termetére utal - a francia argónyelvben verebet jelent.

Egy szám, amit muszáj meghallgatnod - La Vie En Rose:

Yves Montand

Eredeti nevén Ivo Livi, egy olasz menekült családból származott, akik a fasiszták elől menekültek Marseillebe. Yvest Édith Piaf karolta föl, és nagyon hamar a franciák egyik legkedveltebb sanzonénekese lett, mivel olyan jól ki tudta fejezni a nép érzéseit a fájdalomtól kezdve, a dühön át, az örömig. Ő volt az első, aki nem a megszokott elegáns ruházatban lépett színpadra, hanem egyszerű, “paraszti” ingujjban, így éreztetve az egyenlőségbe vetett hitét. Yves később jogi aktivista is lett.

Egy szám, amit muszáj meghallgatnod - Les Feuilles Mortes:

Maurice Chevalier

Chevaliert a kabarék királyának is nevezhetjük. Fél életét a kabarékban és a stúdiókban töltötte, míg a másik felét a katonaságnál. A hadifogságban tanult meg angolul, és később francia foglyok kiszabadításáért cserébe lépett fel Németországban.

Egy szám, amit muszáj meghallgatnod - Folies-Bergère:

Charles Trenet

Örökzöld dalok szerzőjét, Trenetet sokan “Le Fou chantant”-nak, azaz énekes bolondnak is nevezik grimaszokkal teli előadásmódja miatt. Trenet soha nem énekelte más dalát, sőt, gyakran előfordult, hogy a saját dalait is először másoknak adta oda egy-egy műsorra, mielőtt debütált volna velük. 

Egy szám, amit muszáj meghallgatnod - La mer:

Jeanne Moreau

Habár Moreau leginkább a filmjei miatt ismert, kevesen tudják, hogy a zeneiparban is rendkívül elismert művésznek számított. Azonkívül, hogy ő volt a Francia Szépművészeti Akadémia legelső női tagja,  a cannes-i és a párizsi nemzetközi fesztivál elnökének a szerepét is betöltötte.

Egy szám, amit muszáj meghallgatnod - J’ai la mémoire qui flanche:

Bár ebben a rövid cikkben csak pár chansonnier-t mutattunk be, rajtuk kívül még több száz csodálatos énekes színesítette a francia sanzonok világát. Ha ők nem lettek volna, ma nem lenne ekkora kultúrája a francia zene egyik legfontosabb daltípusának. 

Miért hallgass francia sanzonokat?pic4chansons_jpeg.jpg

Mert tudnak lassúak-gyorsak, érzelmesek-humorosak, szomorúak-boldogok is lenni. Mert a francia sanzonok nemcsak az időben repítenek vissza. Hidd el! Ha berakod a lejátszási listát, becsukod a szemed, és elképzeled, hogy ott ülsz egy párizsi kávéházban, érezni fogod, ahogy a Szajna menti szellő keveredik az éppen kisült baguette és a frissen őrölt kávé illatával.

Képek: Belayane Najoua

süti beállítások módosítása