Chef Sandroz

Főzni is csak szívvel-lélekkel érdemes...

…NEM KAP RÉTEST ESTÉRE !

2021. március 05. 23:12 - Sandroz

A Nagyi kelt rétese

img_20210207_150526.jpg„…NEM KAP RÉTEST ESTÉRE…”

Mindenki ismeri a mondókát, és a méltán közkedvelt rétest is. Azok a felejthetetlen gyerekkori emlékek, az a rácsodálkozás, amikor láttuk, ahogyan nyújtotta a Nagyi a nagy asztalon a nyújtott rétest, vagy az a fantasztikus "kött" rétes, és a sodort rétesnek az íze, hmmm - szép emlékek! Szeretem őket nem csak gondolatban felidézni, hanem a megörökölt receptek segítségével, kicsit újra és újra érezni, ízlelni.  Szerencsés voltam, mert mindkét Nagymamám a közelben lakott, az egyik a szomszédban, de a „messzimama” is csak 5 utcányira. – Olyan igazi mamák voltak… Sajnos Édesanyám korán meghalt, így az én gyerekeim, csak rövid ideig élvezhették az ő szeretetét. De most elnézve őket, hogy immár felnőttként is milyen rajongással vannak anyósom, „cuki mamájuk” iránt, gyakran elgondolkodom azon, hogy szeretnék én is már nagypapa lenni, aki jókat süt-főz az unokái kedvére…

Sajnálom azokat a gyerekeket, akiknek szülei, nagyszülei nem főznek, nem sütnek, mert ez hozzátartozik a családi idillhez. Összeülni és közösen elfogyasztani a családi ebédeket-vacsorákat, és kicsit mindenkinek kivenni a részét belőle, egy olyan varázs, ami összehozza a családot.

Ha nem adatott meg, hogy a ti családotokban akár több generáció is együtt élvezze az élet örömeit, az ételek ízeit, akkor ne csüggedj, tudsz változást hozni családod életébe. Sosem késő tenni érte, csak szeretettel és a saját élethelyzetetekre szabottan próbálj elindulni lépésről-lépésre... – Én ebben, az ételek elkészítéséhez e blogomban leírt receptekkel, tanácsokkal tudok segíteni.

 Ha szereted az édességet, és „egyszerre akarsz lépni”, és rétest ennél estére, de nem tudod hogyan és merre indulj, akkor a mostani posztomat szeretni fogod. :)

Első nekifutásra most a kedvencemet, a Mamikám kelt rétesének receptjét adom át nektek, nagy szeretettel. Remélem, hogy ezzel újabb generációknak okozhatok örömöt. További receptekért böngéssz az oldalamon: Itt >

A kelt rétesnél, sok mindenre kell figyelni, de végül is ennek ellenére egyszerű elkészíteni. A titok a részletekben van! Ezért próbálom részletesen leírni a folyamatot. - Kérlek, kövesd az instrukciókat a jó végeredmény érdekében! Jó sütést!

 DARÁS-MEGGYES KELT RÉTES

Hozzávalók összesítve:  0,5 kg liszt, 2 zacskó szárított élesztő ( vagy 3 dkg friss élesztő), 2,5 dl langyos tej, 1 RAMA margarin (25 dkg), 1 db egész tojás és 2 db tojássárgája, 1 kávéskanál só, 25 dkg kristálycukor, 1 bögre búzadara, 2 bögre magozott meggy, 2 evőkanálnyi őrölt fahéj, 2 csomag vaníliás cukor, 1 citrom reszelt héja,  4 dl tejföl, 3 evőkanálnyi porcukor

ELŐKÉSZÜLETI MUNKÁLATOKimg_20210207_112549.jpgimg_20210207_111247.jpg

- Mint minden kelt tészta készítésénél, fontos, hogy meleg legyen a helységben és ne legyen húzat, és a liszt és a többi hozzávaló se legyen hideg. Én fűtési szezonban a radiátorra, nyáron a napra szoktam tenni a lisztet, úgy papírzacskóstul, a többi alapanyag elég, ha szobahőmérsékletű.

- Elkészítjük a búzadaránkat a töltelékhez. Egy nagyobb lábosba 1-2 evőkanálnyi étolajat teszünk, és kevergetve egy bögre búzadarát átforrósítunk benne. Csipet sót teszünk bele. Nem kell megpirítani, mint a Grízes tésztához, csak legyen forró. Ekkor fél bögre forró vízzel felengedjük, közben kevergessük óvatosan, mert puffog, mint a vulkán. Gyorsan lefedjük, és egyből levesszük a tűzről, 1-2 percig fedő alatt hagyjuk dagadni, majd levesszük a fedőt, és jól átkeverjük. És ezután is időközönként többször átkevergetjük így a dara szemek nem állnak össze.

- Kimagozzuk a meggyet. (Friss meggyből, kompótból és mirelitből is ugyanúgy elkészíthető, de kimagozva legyen 1,5-2 bögrényi a térfogata. Fontos, hogy ha fagyasztott meggyből készítjük, akkor előtte nap vegyük ki a fagyasztóból, és egy tálba téve a sima hűtőben szépen kiolvasztjuk. Így elkerülhetjük a kényszerolvasztást. A mirelit, és a kompót meggy esetén is felhasználás előtt szűrőbe öntve csepegtessük le a levét. ( - Mi, meg szoktuk inni a levét, mert finom és vétek kidobni..) img_20210207_120637.jpg

- Kikenjük a tepsit kb. 2,5 dkg margarinnal, a maradék Rámát ( tehát kb. 22,5 dkg) lassú tűzön megolvasztjuk ( - Nagymamám még disznózsírral készítette, de én Ráma margarinnal szeretem készíteni, használtam már vajat és étolajat is hozzá, azzal is jó, illetve más fajta margarint is kipróbáltam, de azt  tapasztaltam, hogy a legtöbb az vizesebb, és nekünk az most nem előny. )

A KELT TÉSZTA ÖSSZEÁLLÍTÁSA: Ezt a tésztát nyugodtan használhatjuk mindenféle édes kelt tésztához alapreceptnek. Pld. buktának, kakaós csigának, aranygaluskának is kiváló. Fél kg lisztből egy nagyobb tepsinyi rétes lesz.

Egy nagyobb tálban 50 dkg sima liszttel elkeverjük a 2 zacskó szárított élesztőt, és 2 evőkanál porcukrot, majd hozzáteszünk 2 db tojás sárgáját, 2 és fél dl langyos tejet és a megolvasztott margarin felét (kb. 10-12 dkg) és egy csipet sót. Alaposan összedolgozzuk az alapanyagokat egy egységes tésztává. Ekkor enyhén kilisztezett gyúródeszkára téve, még jól átgyúrjuk, és cipót formálunk belőle. Visszatesszük a kicsit kilisztezett tálba, és letakarjuk konyharuhával, és kb. 30-40 percet kelesztjük. Akkor jó a tészta, ha jó levegős, könnyű… Amíg kel a tészta, kézi habverővel összekeverünk egy tálban fél deci vizet és az 1 db egész tojást a 4 dl tejföllel, és félre tesszük. A deszka mellé készítjük a többi még fel nem használt alapanyagot. ( - Az előkészületi munkálatok közül a meggymagozást ilyenkor is elvégezhetjük, de a többit, amit leírtam, a tészta összeállítása előtt tegyük meg. - Ha friss élesztőt használunk, akkor 3 dkg élesztőt elmorzsolunk 2.5 dl langyos tejbe, és arra szórjuk a 2 evőkanálnyi porcukrot. Megvárjuk, amíg szépen felhabosodik az élesztő, és úgy öntjük a többi hozzávalóhoz. )

img_20210207_115334.jpgimg_20210207_115500.jpgimg_20210207_115546.jpgimg_20210207_115904.jpg

 

 

 

 

Amikor a cipónk már szépen megkelt újra a kilisztezett deszka közepére borítjuk, meghintjük a tetejét kicsi liszttel, és a sodrófával a deszka szélességében kiterítjük, középről indulva egyet jobbra és egyet balra húzva a tésztán határozott mozdulattal. Ezután lisztes kézzel a tészta alá nyúlva minden oldalról a deszka széléig kihúzkodjuk. (Ha nincs otthon nagy deszkád inkább a tiszta asztalon készítsd. A nyújtott rétessel ellentétben a kelt rétest nem kell abroszon nyújtani és nem fontos annyira vékonyra sem kinyújtani.) Ezután össze-vissza meglocsoljuk az olvasztott margarinnal, majd az egész felületére elosztva a főtt daránkat kézzel rászórjuk. Ugyanígy kézzel, a markunkkal elszórjuk a tésztán mindenhová a kb. 20-25 dkg kristálycukrot, és a 2 cs. vaníliás cukrot. A tojásos tejföl felét egyenletesen rácsurgatjuk a tésztára, a másik felét félretesszük. Ráreszelünk egy citrom sárga héját, és a magozott meggyet összekeverjük az őrölt fahéjjal és elosztjuk a tésztán. Majd az alsó és a felső szélétől indulva, szépen, apró mozdulatokkal feltekergetjük kézzel a tésztát úgy, hogy középen találkozzanak és egy hosszú, dupla tekercs rétest kapjunk. Ekkor középen egy nagy késsel kettévágjuk, így tulajdonképpen 2 rövidebb dupla tekercs rétest kapunk, és így tesszük őket a tepsibe egymás mellé, hogy kitelítse a rétes a tepsit. ( Amikor átemeljük a réteseket a deszkáról a tepsibe, a tepsit rakjuk minél közelebb és az egyik oldalról a tenyerünkkel jól nyúljunk alá a tésztának, és a másik oldalon meg megfogjuk meg a végét, és egy gyors mozdulattal emeljük át.) 1614983338484.jpg

Eligazítjuk a tepsibe a réteseket, és ezután, ráöntjük a tojásos tejföl megmaradt felét és elkenjük rajta, úgy, hogy mindenhova jusson. Így nem fog kiszáradni, de szép pirosra fog sülni. Sütés előtt még pihentetjük, kelesztjük még egy negyed órát a tepsiben is. Addig felforrósítjuk a sütőt, és 180 C°-on kb. fél óráig sütjük. Amikor már szépen piros a teteje, kipróbáljuk, hogy megsült e. A tepsi közepén megszúrjuk egy késsel a rétest, ha kihúzzuk a kést és nem ragadt rá a tészta, akkor megsült.  A sütőből kivéve a melegtől távolra visszük, és egy konyharuhával alaposan letakarjuk. Így hagyjuk, amíg legalább langyosra ki nem hűlt. (Minden kelt tésztát, a sütés után és amúgy is, letakargatva tároljunk, mert könnyen kiszárad.) img_20210207_134040.jpg

Egy kis szita vagy szűrő segítségével, porcukorral meghintjük a tetejét. A réteseket először hosszában a rétes vonalában késsel végig vágjuk és tetszőlegesen keresztben is elvagdossuk kockára vagy hosszúkásra. A klasszikus, amikor kicsit svégen vágjuk fel hosszúkás formájúra. Ha egyszer elkészíted tuti nem utoljára, és mindig jobban és jobban fog menni majd, és egyre egyszerűbbnek fog tűnni.A meggy és dara töltelék helyett kipróbálhatod túróval és őszibarackkal is elkészíteni. ( 1 kg túró és 1 doboz barackkonzerv kell hozzá, amit felszeletelünk, és természetesen ebben a verzióban fahéjat nem rakunk bele, de minden más ugyanaz.) 

Vigyázat!!! Nagyon finom a végeredmény! :)

Jó étvágyat kívánok!   (Chef Sandroz)

Nézz be hozzám máskor is, hetente kétszer kedden és pénteken új tartalmakkal találkozhatsz.

Keress meg az Instagramon, Facebokoon Egy Szív Egy Lélek néven megtalálsz. 

Látogasd meg a Szívvel-Lélekkel blogomat is, amit más tartalmakkal együtt a honlapomon keresztül könnyen elérsz. A honlapomhoz kattints ide

*A blogokban szereplő fotók eredetije vagy saját készítésű, vagy a www.pixabay.hu oldalról származik A fotók és az írások, vagy azok részletei mindennemű felhasználása csak előzetes írásos engedéllyel és a forrás pontos megjelölésével lehetséges. A bejegyzések megosztása az eredeti bejegyzés linkjével lehetséges.  )

img_20210207_150941.jpg

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://chefsandroz.blog.hu/api/trackback/id/tr8216451564

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása