Boros élmények és akik a borok mögött vannak

BorYssza Krónika

BorYssza Krónika

Bor(kor)kóstoló a Grassi Pincészet muzeális kincseivel

Muzeális borvacsora olasz borásszal, olasz ételekkel Egerben

2024. április 30. - László Vágó

Szívesen és elég gyakran járok borkóstolókra. Van néhány speciális kóstoló, amit csak nagyon ritka esetekben hagyok ki. Ezek a vertikális kóstolók és a muzeális borok megismerésének lehetősége. Mik is a kedvenc kóstolási típusaim.
Muzeális bor  
A muzeális borkóstolón a főszereplők a régi borok. A bortörvény szerint az öt évnél régebbi, különleges minőségű bort mondhatjuk muzeálisnak. Szerintem ezek még nem igazán muzeális borok. Inkább érett, fejlődésében jól haladó borok. Tokaj-hegyalján egy kicsit másként számolnak. A borok akkor számítanak muzeálisnak, ha 2-8 éves hordós érlelést 8-10 év palackérlelés követi.
Vertikális kóstoló
Ugyan arról a területről, dűlőből, pincészettől származó bor, különböző évjáratainak összehasonlítása, összekóstolása.
Érdekességként! A horizontális kóstoló egy adott évjárat borainak összehasonlítása, összekóstolása más-más területekről vagy pincészetektől.
Részlet egy cikkből a vertikális kóstolásról –
„Azonos fajta, többféle karakter: a bor minden évjáratban egy kicsit más.
Miért érdekes egy vertikális kóstoló?
A vertikális kóstolók pedig éppen e kisebb-nagyobb különbségek megízlelését célozzák. Azt persze mindjárt érdemes hozzátenni, hogy az évjáratok sajátosságait a legszebben a magasabb minőségű borok tükrözik vissza, így a vertikális kóstolósorokat is a komolyabb, prémium és szuperprémium kategóriájú tételekből érdemes összeállítani.
És hogy mit várhatunk egy ilyen borsortól? A vertikális kóstoló azért izgalmas, mert kicsit olyan, mint egy időutazás. Pincészetünk prémium borcsaládjának szlogenje, a „Minden palack egy külön történet” akár a vertikális kóstolók jelmondata is lehetne, hiszen valóban más mesét mond el minden egyes palack: a bor születésének évéről, az időjárásról, a napsütésről és esőről, a szüret időpontjáról. Az egyikben a savak vibrálnak, míg a másik már lecsendesedett, kigömbölyödött. Az egyik gyümölcsösebb, a másik mélyebb és fűszeresebb. Ugyanaz a bor, és mégis egészen más.”
A teljes cikk elolvasható Vylyan Szőlőbirtok és Pincészet honlapján – UGYANAZ ÉS MÉGIS MÁS: A VERTIKÁLIS BORSOR

Az borkóstoló élményének a további fokozása a kettő kombinációja. Kevés ilyen izgalmas kóstolót tartanak. Ilyen volt az idén februárban a Bott Teleki Furmint vertikális. Az élményt még egy nagyszerű „csavar” is emelte. A kóstolót maga a pincészet borásza Bodó Judit tartotta. A vertikális-muzeális borkóstoló paraméterei a következők voltak: egy dűlő – Teleki dűlő, egy borfajta – a Furmint, a tételek több mint fele idősebb volt 5 évnél. Hamarosan jön erről is az élménybeszámoló.
A borsor a következő volt. 
1. Teleki 2022
2. Teleki 2021
3. Teleki 2019
4. Teleki 2018
5. Teleki 2017
6. Teleki 2015
7. Teleki 2013
8. Teleki 2008

Most térjünk vissza Grassi Pincészet muzeális borvacsorájához. Először is a Grassi családról néhány kép a jelenből, melyeket már én lőttem a borvacsorán és a múltból (ezeket a Grassi családtól kölcsönözteml). Aki érdeklődik, a család története iránt javaslom, látogasson el a pincébe és minden részletet megtudhat első kézből. Édesapa Grassi úr, édesanya Annamaria, nővér Gréta és az öccse.

Előétel
Ez egy összetett fogás, amiben volt marinált spárga, sonka és vargánya gombás krém. Ehhez egy Chardonnay 1999 tételt kaptunk.
A Chardonnay 1999 a pincészet Magyarországon, Egerben készült első tétele. Még mindig nagyon jól tartja magát. 6 hónapot töltött hordóban. Óarany színű. Illatában még mindig felfedezhetők a gyümölcsös és ásványos jegyek. Kiegészülve kellemes hordós aromákkal. Ízében lágy összeérett aromái összhangot, kiegyensúlyozottságot mutatnak. A gyümölcsösség az ízben is megmaradt. Éreztem benne érett sárgadinnyét, érett sárga húsú barackot és körtét. Egy nagy ízélményt nyújtó gazdag aromájú, testes bor kaptunk. Az előétellel is nagyszerűen harmonizált. Jól muzsikáltak együtt. Ha nem tudom előre biztosan nem mondtam volna, hogy éppen egy 24 éves bort ittunk.
Értékelésem: 9 pont

Pasta
Vajas zsályás Tortelloni Speck és Tiroli sajt töltelékkel. Ekkor Pinot Noir 2006 bor került a poharunkba.
Ez volt a pincészet első Pinot Noir tétele. Elkészítésében még Gál Tibor segített és látta el őket tanáccsal. 4000 literes hordóba tette és 6 évig nem bántotta, zavarta a bort. Nyugalomban hagyta. Persze időnként megkóstolta és azt a „furcsaságot” tapasztalta, hogy a bor a 6 év alatt semmit sem változott. Végig olyan jó maradt, mint az elején. Színén már látszik a kor, egy kicsit barnásodik. Grassi úr kihangsúlyozta nem öregedik, a hordóban érik. Kissé nehezen nyílik. Illatában kicsit visszafogott. Ízében elég egyedi, nem tipikus PN, de jól áll neki. Érződik benne egy kis piros gyümölcs, fűszer és a hordós jegyek nagyon jó összhangban. A 17 éves kora ellenére nem mutat öregedési jegyeket, jó és élvezhető állapotban van.
Értékelésem: 7+ pont

Főétel
Kemencében sütött szarvas comb, karamellizált hagymával és gombával. Amihez Cabernet Sauvignon 1999 bort társítottak. A szarvast lassú sütéssel készítették.
Cabernet Sauvignon 1999 tétel 3 évet töltött új tölgyfahordóban és 6 évet érlelődött palackban. Szép, mély rubin színe beragyogta a poharat. Nagyon elegáns, komplex, harmonikus bor. Aromái még mindig a TOP-n vannak.  Minden a helyén a nem túl hangsúlyos gyümölcs aromák, a még mindig szép sav szerkezet, kellemesen lágy tannin.
Értékelésem: 9 pont
A fantasztikus szarvas sült megérdemelte ezt az öreg, de nem vén bort.

Sajt
Érlelt borsajt és Cuvée Gréta Barrique 1999. A borsajtot az édesapa készíti. 3 hónapos érlelt tehén sajtot az érlelődő bor törkölyébe teszik bele 36 hónapra. Amikor kiveszik megkenik olajjal, borssal és lefóliázzák. Így tárolják.
Gréta Cuvée Barrique 1999 Cabernet Sauvignon és Cabernet Franc 50-50%-s házasítása. A nedű 3 évet hordóban és 3 évet palackban érlelődött a forgalomba hozatal előtt. Egy nagyon harmonikus, ízében gazdag aromájú elegáns bor. A gyümölcsös és fűszeres összetevők passzolnak egymáshoz, kiegészülve nem húzós, lágyabb tanninnal.
A nagyon szép hordó használat tovább növeli a bor nyújtotta élményt.
Értékelésem: 9 pont
A sajt és a bor nagyszerű párosítás

Desszert
Tiramisu és Jégbor Muskotály 2002. December 23-n szüretelték a sárgamuskotályt. Jégbor technológiával készült. Halvány konyak színű. Számomra az átlagos jégbornál sokkal tartalmasabb, melyben nem csak az édesség dominál. Még mindig érződnek a muskotályos és hordós aromák is. Megkóstolva inkább egy hagyományos, jó minőségű késői szüretre emlékeztet, kiemelkedő testel és ízgazdagsággal.
A borban 80 gr/l maradék cukor van, a 9% alkohol térfogat mellett. Harmonikus, jó ívású bor desszertekhez.
Értékelésem: 9 pont
Tiramisu és a Jégbor Muskotály 2002 együtt nagyszerű gasztronómiai élményt nyújtottak.

Felejthetetlen muzeális borvacsora volt. Örülünk, hogy részt vehettünk. Ezek után nagyon kíváncsi vagyok a mostani forgalomban levő borokra is. Egyszer remélem sikerül megkóstolni azokat is.

Magyar bort inni élvezet, magyaroknak dicsőség!
Akkor is, ha kiváló olasz borász készítette ezeket a nedűket Egerben.

Vágó László
független borélmény szakíró
vagolaszlo_488704_100.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://boryssza.blog.hu/api/trackback/id/tr3018393903

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása