Volt egyszer egy beatkorszak

Legendás zenészek, híres hangszerek – Laux József és a Ludwig Vistalite

2020. augusztus 06. - beatkorSzaki

12698439_1518290418472532_2182646654536609207_o.jpg

Az amerikai Ludwig márka az egyik legpatinásabb név az ütőhangszerek világában. Története 1909-ig nyúlik vissza, amikor a német bevándorló Ludwig család második generációs fivérei, William F. és Theobald megalapították dobokat előállító üzemüket és üzletüket Chicago városában.

Hamar közkedveltté váltak hangszereik a dobosok körében, ebben az is óriási szerepet játszott, hogy William Ludwig jr. professzionális dobosként turnézott szerte az országban operett és cirkuszi produkciókkal, gyakorlati ötletei sokat segítettek a dobfelszerelés kialakításában és fejlesztésében.

A Ludwig-gyár a reklám és marketing területén is ügyesen mozgott: legnagyobb húzásuk, hogy 1964-ben, amikor a Beatles az amerikai turnéja során fellépett a gigantikus nézettségű Ed Sullivan Showban, a csapat dobosa, Ringo Starr már a gyártól kapott Ludwig dobfelszerelésen játszott, amelynek nagydob frontbőrén büszkén feszített a közismert Ludwig logo. Az adást hetvenhárom millió néző látta és ettől kezdve a világ összes dobosa Ludwigon akart játszani.

lgt_v.jpgFotó: Locomotiv GT: V. belső borító (Alapfy András)

Laux József nem csupán az Omega és a Locomotiv GT kiváló dobosaként írta be a nevét a hazai rocktörténet legszebb lapjaira: ő volt a magyar rockmenedzserek prototípusa is. A híres Laux-féle módszerek kifogyhatatlan ötlettárának segítségével rendkívüli sikerekre vezette zenekarait. A Locomotiv GT Londonban, majd Los Angelesben is készített egy-egy angol nyelvű nagylemezt, sikerrel turnéztak a hatalmas országban. 1974. június 21-én a chicagói Aragon Ballroom színpadán léptek fel, kihasználva a lehetőséget, Józsi ellátogatott a Ludwig gyárba és bemutatkozott. (Már korábban is Ludwig dobokon játszott az Omegában és az LGT-ben is.)

A Ludwig azonnal meglátta a lehetőséget, így történt, hogy hazánk első hangszer márkaképviselője (endorsere) Laux József lett. Kiválasztott egy számára optimális típust és összeállítást, a dobosok szívét ma is felzaklató Ludwig Vistalite akril dobot „clear”, vagyis átlátszó színben.

Két érdekesség: a Ludwig az akril dobokat 1972-től kezdte gyártani, így Laux Józsi nagyon hamar használta a magáét; Magyarországon – tévesen – üvegdobnak nevezték és a mai napig így él a köztudatban.

Laux József divatot teremtett: legendás dobosaink sora tért át akkoriban „üvegdobra” (ha nem is mindannyian erre a márkára), például Fekete Gábor és Németh Gábor (Skorpió), Póta András és Solti János (Generál), Pálmai Zoltán (P. Mobil), Herpai Sándor (V’73), Bardóczi Gyula (Gemini).

Számtalan zenész életében és pályafutása során fontos a márkahűség. Egy-egy instrumentum szinte összenőtt az idők folyamán gazdájával. Sorozatunkban legendás magyar zenészek nem kevésbé legendás hangszereit mutatjuk be.

Szerző: Rozsonits Tamás

Nyitókép: Kovács Antal (Régi-Várklub FB emlékoldal)

A blog az NKA Hangfoglaló Program támogatásával készül.

A bejegyzés trackback címe:

https://beatkorszak.blog.hu/api/trackback/id/tr2915913722

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása