Babada

A hozzátáplálási táblázatokról

2019. november 12. - Babada

Sziasztok!

A hozzátáplálási táblázatok elárasztják az internetet, csak éppenséggel nem nagyon találunk két teljesen egyformát. Mi lehet ennek az oka?

Egyrészt nem biztos, hogy az adott táblázatok aktualizálva lettek a legfrissebb szakmai ajánlásoknak megfelelően, másrészt minden nemzet a tradicionális ételeit fogja a leghamarabb megismertetni a babával, így azon se lepődjünk meg, ha például a skandináv népek a halat, az ázsiaiak a rizst részesítik előnyben és azzal kínálják elsőként a gyermeket.

Tehát nincs kőbe vésve a babáknak kínált ételek sorrendje.

Nálunk Magyarországon az elsőnek ajánlott gyümölcsök, zöldségek közt szerepelnek: az alma, burgonya, őszibarack, sütőtök. Érdemes legelőször kicsit édeskés ízzel kínálni a babát, pl. alma (annak is először csak a centrifugált leve), mivel az anyatejnek is van egy édeskés íze, így a hasonló ízvilággal (és állaggal) elfogadóbb lesz a baba. Régebbi táblázatokban a sárgarépát és a céklát is az elsőként választható zöldségek közt találjuk, mostani ajánlás szerint inkább 8-10 hónapos kor körül érdemes ezeket megismertetni a babával, mivel a földből magukba szívják a nitrátot. (A szervezetbe jutott nitrát hatására és egyéb más élelmiszerekben található káros anyagokra a következő bejegyzésemben részletesebben kitérek.)

babada---chapter-2---pic-1_1.jpg

A sorrend felállításánál mik a meghatározó szempontok?

Vegyük figyelembe a gyümölcs, zöldség szezonalitásán túl az alapanyagok szervezetre gyakorolt hatását. Pl. a keresztesvirágúak, mint a karfiol, brokkoli, káposzta, vagy a hüvelyesek, mint a lencse és a bab puffasztanak, mivel olyan anyagokat tartalmaznak, amiket a szervezet csak a vastagbélben tud lebontani a bélbaktériumok segítségével, aminek a mellékterméke a gázképződés. Szintén a vastagbélben kezdődik meg a lebontása azon zöldségeknek, melyek vízben oldódó rostokban gazdagok, pl. borsó és a lencse, tehát ezek fogyasztása után is jelentkezhet kellemetlen hasi diszkomfort érzés, így ne ezek legyenek az elsőnek kínált ételek a baba számára. A főzőlé leöntésével csökkenthetőek a panaszok.

A mézet nem ajánlott 1 éves kor előtt bevezetni, mert ekkor még éretlen a babák bélflórája, ezáltal érzékenyek a mézben található Clostridium botulinum baktérium spóráival szemben, ami botulizmust okozhat. 1 éves kor után a bélflóra már érett, ami védelmet nyújt a spórák megtelepedése ellen.

A tejet is 12 hónapos korig tanácsos mellőzni, ugyanis nagyon magas a fehérjetartalma, ami megterheli a baba emésztőrendszerét és veséjét.

babada---chapter-2---pic-2.jpg

1 éves kor után érdemes a teljes kiőrlésű gabonákból készült termékeket beépíteni a baba étrendjébe (a finomított gabonákkal keverve), mivel rengeteg pozitív tulajdonsággal bírnak. A rostok kedvező hatása csak megfelelő mennyiségű folyadékkal tud érvényesülni, ezért figyeljünk a folyadékfogyasztásra is. A finomított liszt a gabonaszemeknek csak a legbelső részét tartalmazza, a többi részt eltávolítják a feldolgozás során, így a gabonaszem elveszti rost, vitamin,- és ásványianyag tartalmát. Ezzel szemben a teljes kiőrlésű termékek esetében a gabonaszem egészét őrlik meg, így magas vitamin,- ásványianyag és rosttartalommal rendelkeznek. A magas rosttartalom hozzájárul az egészséges emésztéshez, bélműködéshez és jobban telítenek. A rostok stabilizálják a vércukorszintet, és csökkentik a koleszterinszintet, megkötik a mérgező anyagokat, ám a túlzott bevitelük esetén képesek az értékes anyagok; vitaminok, ásványianyagok megkötésére is, ezért oda kell figyelni, hogy ne vigyük túlzásba a fogyasztásukat.

A listát lehetne még bővíteni, és sokkal többet, részletesebben lehetne írni, de a lényeget szerettem volna átadni, miszerint azért vannak a hozzátáplálási táblázatok, hogy az élelmiszerek élettani hatásukat ismerve azok a lehető legbiztonságosabb módján legyenek megismertetve a babával, semmiféle, vagy legalábbis minél kevesebb kellemetlen panasz kíséretében.

A hozzátáplálás nem verseny, hagyjuk meg a babának, hogy akkor ismerje meg az egyes élelmiszereket, amikor annak az ő fejlettsége és kedve szerint eljött az ideje.

Szép napot,
Dóri

Ha szeretnél egy helyen mindent megtudni a hozzátáplálásról, a Babada.hu-n élő online tanfolyamot és online hanganyagot is találsz, amelyek segítségével minden hozzátáplálással kapcsolatos kérdésedre választ kaphatsz!

Ha nem szeretnél lemaradni a következő bejegyzésekről, és kíváncsi vagy egyszerűen elkészíthető, egészséges babaételek receptjére, akkor lájkold a blog Facebook oldalát: Babada Facebook

Források:
https://www.hazipatika.com/taplalkozas/specialis_etrendek/cikkek/puffadas_mit_egyunk_es_mit_ne/20150223101807
https://www.webbeteg.hu/cikkek/haspuffadas/19126/puffadast-okozo-elelmiszerek
https://bebikkicsikesnagyok.hu/6226/kinek-tilos-a-mez/
https://www.hazipatika.com/taplalkozas/egeszseg_es_gasztronomia/cikkek/a_teljes_kiorlesu_gabonak_teljesen_jok/20100212170742

Illusztrációk: www.szkm.hu

A bejegyzés trackback címe:

https://babada.blog.hu/api/trackback/id/tr4815294596

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása