Bemutatjuk az arapapagájt, a papagájok királyát

A mikrochippelés fontossága

2020/06/04. - írta: AraPapagaj.Hu

Mikrochipjük már nem csak a kutyáknak és a macskáknak lehet, a legtöbb állatorvos gond nélkül meg tudja oldani a feladatot papagájok esetében is, így a megszokott, lábra helyezett madárgyűrű egy sokkal modernebb eszközzel váltható ki. Sok esetben az idő múlásával a gyűrűn lévő számok elhasználódhatnak, és ezáltal azonosítási módszerként használhatatlanná válnak. Az azonosítás ilyen felületes formáját viszonylag könnyű eltávolítani, ha a madarat ellopták.

papagaj-microchip-2.jpg

Ez azért is nagy probléma, mert a CITES kategória alá eső, nagy értékű papagájoknak (arák, kakaduk, jákók) ez a hivatalos azonosítási módja, a gyűrűn lévő szám szerepel a madár papírjain is. Ezzel szemben a mikrochippelés biztonságos, az egyes madarak azonosításának hatékony és állandó eszközei, amelyeket a madár vagy egy ember nehezen módosíthat vagy károsíthat, legyen szó szándékos vagy véletlen károsításról.

papagaj-microchip-1.jpg

Maga a „mikrochip” egy szilikondarab, egy meghatározott számkóddal programozva, réztekerccsel körülvéve, üvegbe burkolva és orvosi szilikonnal bevonva, hogy csökkentsék a migráció és a szöveti reakció kockázatát, amikor beültetik őket. A mikrochipen szereplő számot (amelyet egy adatbázisban tárolnak a tulajdonosok elérhetőségével együtt) egy szkenner olvassa le, amely sok esetben elektronikus jelet bocsát ki a leolvasáshoz, így az egész folyamat anélkül zajlik le, hogy az állatot meg kellene érinteni vagy le kellene fogni. Egy lábgyűrű leolvasása egy nem kezes nagy papagájról ugyanakkor komoly kihívást tud jelenteni.

papagaj-microchip-3.jpg

Az újfajta "mini" mikrochipket, amelyeket ma a madarak túlnyomó részében használunk, egy speciális implantátummal illesztjük be a bal mellüreg izmába, a legtöbb esetben a madár öntudatlan állapotában. Időnként könnyű szedációt javasolnak a pontos elhelyezés biztosítása érdekében, főként 200g-nál könnyebb madarakon, vagy törésből, sérülésből felgyógyult, korábbi betegeken.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://arapapagaj.blog.hu/api/trackback/id/tr5215739436

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása