Always wine

Édes vörös. Tabu téma, vagy létezik minőségi kategóriája?

2018. szeptember 24. - PappÁgnes

Magyarország borvidékei nem igazán alkalmasak természetes édes vörösborok készítésére, emiatt nem is nagyon találkozhatunk velük a boros polcokon, szemben a must sűrítményekkel édesített félédes, édes vörösborokkal. Sajnos (vagy nem sajnos) be kell látni, hogy a hazánkban kapható édes vörösborok nagy százaléka nem természetes módon tartalmaznak cukrot.  

Viszont azt jó tudni, hogy a vörösborok tannin* tartalma nincs jó barátságban a nagy mennyiségű cukorral, hiszen kölcsönösen felerősíthetik egymás hatását. Emiatt borítékolható, hogy szép ízegyensúly, harmónia nem lesz a borunkban.

Édes bor többféleképpen jöhet létre, ennek egyik módja a botritiszesedés**. Az édes vörösborok esetében csupán néhány vékony héjú fajta (pl. kadarka, pinot noir, grenache) lenne alkalmas erre, de a Botrytis a nemes rothadás helyett ezeken a fajtákon leginkább csak szürkerothadást idéz elő, így nem nemesen töpped a szőlő a tőkéken, hanem egyszerűen megrothad, ami akár egész ültetvényeket letarolhat.

terry-vlisidis-803222-unsplash.jpg

Mit tegyek, ha mégis szeretnék egy minőségi édes vörösbort fogyasztani?

Itt tudom felhívni kedves olvasóim figyelmét arra, hogy alkohol hozzáadásával is készülnek édes borok. Ezek az úgynevezett erősített borok. A lényege dióhéjban az, hogy az erjesztés során vagy az erjedés végeztével alkoholt adnak a borhoz, hogy annak cukor- és alkoholtartalmát növeljék. A minőségi erősített borok esetében javarészt borpárlatot (brandy-t) használnak erre a célra. Ebbe a csoportba tartozik például a portói, a madeira, vagy épp a marsala is, melyekből minőségi, finom édes vörösborokat kóstolhatunk.

*Másképpen csersav, amely elsősorban a szőlő héjából és magjából kerül a borba (elsősorban vörösborba). Azonban a fahordókból is kioldódhat a csersav, ami szintén hozzáadhat a bor tanninszintjéhez.

** A szőlő különféle rothadását jelenti, amit a Botrytis Cinerea (szürkepenész) nevű gomba okoz. Ha a már érett fürtre telepedik rá a gomba - köszönhetően a váltakozó őszi esős és száraz időnek -, kialakul az, amit nemes rothadásnak hívunk. Azonban a nyers vagy nem egészséges szőlőt megtámadó botritisz hatása határozottan káros.

Egyéb boros tartalmakért, keresd fel facebook és instagram oldalam is. :)

 

A bejegyzés trackback címe:

https://alwayswine.blog.hu/api/trackback/id/tr6214258675

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása