alonzomosely

alonzomosely

Ragadozók

2022. augusztus 14. - midragon

Afrika mindig is a titokzatos, egzotikus és izgalmas kalandokkal teli, fantasztikusan sokszínű földrészt fogja jelenteni a számunkra. Végtelen sivatagok, sűrű dzsungelek, ismeretlen vadállatok és ismeretlen kultűrák, mindaz, ami évezredeken keresztül elzárva maradt az európai szem elől. Egészen mostanáig!

ghostandthedarkness2.jpg
Ha az ember látta már David Attenborough összes természetfilmjét és fejből fújja az útikönyvek utolsó betűjét is, sétáljon el a moziba és nézze meg Michael Douglas, Val Kilmer és társaik vadiúj szafariját!
„Csak a történet leghihetetlenebb részei igazak!” – olvasható a Ragadozók című film eredeti, amerikai plakátjain. A hatásvadásznak tűnő mondat azonban cseppet sem fellengzős: nem kitalált eseményeken alapszik, hanem egy valós, pontosan száz évvel ezelőtti, legendás történetet dolgoz fel. Az afrikai vasútépítéseken nem csupán a kemény meló, hanem két vérszomjas oroszlán is tizedeli a munkások tömegét. A ragadozó páros hallgat a természet szavára és több, mint százharminc (!) munkást fogyaszt el egészen addig, amíg egy ír katonai mérnök (Kilmer) és társa, a profi, tapasztalt vadász (Douglas) a nyomukba nem ered.

ghostandthedarkness3.jpg

A Ragadozók világra jötte azonban nem ment minden vajúdás nélkül. William Goldman, a forgatókönyvíró már a nyolcvanas évek végén – két éves afrikai kutatómunka után – felvázolta a sztorit. A Paramount főnökeinek nagyon tetszett a terv és három nevet soroltak fel a főhős szerepére: Gibson, Costner és Cruise. Kevin Costner igent mondott, de a Farkasokkal táncoló sikere után eltérő elképzelések okán kilépett; a Mint a villám forgatásával foglalkozó Tom Cruise válaszára fél évet kellett várni, de ő is nemet mondott. Miközben pedig egy rövid időre Michael Keaton neve bukkant fel, az oroszlánok öt vére polcra kerültek. Aztán nagysokára executive producerként Michael Douglas karolta fel a tervet, hogy aztán egy megbízható csapatot – Stephen Hopkins rendező, Jerry Goldsmith zeneszerző és Zsigmond Vilmos operatőr – összeverbuválva birtokába vegye a szavannát.
Indiana Jones már csaknem egy évtizede suhogtatta meg utoljára a karikását, az azóta eltelt időben is csak William Wallace és Rob Roy harcolt az ellennel. Miután pedig Renny Harlin nagyszabású kalózfilmje, a Cutthroat Island hatalmasat bukva eltűnt a hullámok közt, a rosszmájúak máris a kalandfilm sírját kezdték el ásni.
Rosszul tették! A vadászszezon ugyanis éppen most veszi kezdettét!

(1996, nem jelent meg)

 A héten került a mozikba Idris Elba főszereplésével a Fenevad című oroszlános-vadászos kaland és bár eddig nem volt hozzá szerencsém, a kritikák és a szóbeszéd alapján annyira nagyon nem vájja bele karmait a filmes emlékezetünkbe. Épp emiatt szinte adta magát egy jó negyedszázaddal ezelőtti szafari-kaland, amiben a Douglas-Kilmer páros próbálja puskavégre kapni a vadon nem egy, hanem kettő királyát. Gyönyörű képek, izgalmas történet és remek szereplők: a Ragadozók - Antal Nimród 2010-es hasonló című predator-kalandját megelőzve - maradandó oroszlánvadászatot nyújt...

ghostandthedarkness.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://alonzomosely.blog.hu/api/trackback/id/tr5117908055

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása