Hírek a Supervet életéből

A Supervet Állatorvosi Rendelő blogja

A Supervet Állatorvosi Rendelő blogja

13 dolog, amit biztosan nem csinálnál kedvenceddel, ha belelátnál egy állatkórház mindennapjaba

2023. május 25. - webgarden

13_dolog_jo.png

Az alábbi bejegyzés az állatkórház egyik alapítójának, Endrének a személyes tapasztalatain alapul, aki 0-24 bent van a Supervetben. 

Sokmindent olvasunk az interneten, hogy mit szabad és mit nem szabad kedvenceinknek vagy nekünk, mint gazdiknak. Ezek közül a különböző internetes fórumokon lehet olvasni pro és kontra érveket és az online információkat gyűjtő gazdi sokszor nem tudja, melyik kommentnek higgyen. 

Az én kutyámmal ez biztosan nem fordul elő. Ez csak a gyógyszerlobbi újabb cikke, nem szabad mindent elhinni. Ezer éve állatot tartok, nem igaz, amit írnak. Régen is így csináltuk és nem volt semmi baj. Ilyen és hasonló kommentek érkeznek nagyon sok cikkhez és valóban nem kell mindent elhinni, ami szembejön velünk. Nem kell minden cikket elhinni és nem kell minden kommentre felülni. 

Úgy gondoltuk, hogy írunk egy személyesebb hangvételű blogbejegyzést, ami szigorúan személyes tapasztalatokon alapul, olyan ember tollából, aki a nyitás óta 0-24 bent van a Supervetben és nagyjából minden esetet látott. Látta, hogy milyen problémákkal érkeznek a kiskedvencek, beszét a gazdikkal és nyomon kísérte a gyógyulás vagy néha sajnos az elbúcsúzás folyamatát. Sajnos látott olyan eseteket is, amikor már nem tudtunk segíteni. Ebből több ezer esetből fel lehet fedezni visszatérő mintákat, lehet látni, hogyan lehetett volna megelőzni a bajt és a sokszor óriási költségeket megúszni. 

Íme tehát 13 dolog, amit biztosan nem csinálnál, ha belelátnál egy állatkórház mindennapjaiba.

 poszt_qr_koddal.png

 

 

Soha nem hagynád kedvencedet felügyelet nélkül játékkal, zoknival vagy bármivel, amit lenyelhet

Nagyon sok olyan esettel találkoztunk, amikor sikerült olyan dolgokat megenni, melyeket nem szabadott volna. Sokszor a játék vagy a rágás hevében akár véletlenül is lenyelhetnek kedvenceink emészthetetlen idegen testeket, melyek akár végzetesnek is bizonyulhatnak.

Ha időben észrevesszük, hogy megtörtént a baj, akkor pár órán belül a hánytatás megoldást jelenthet és megúszhatjuk a műtétet, de ha éles tárgyat sikerült megenni, akkor a hánytatás kockázatos lehet. Hasonlóan a csonthoz, itt is elakadhat az idegen test az emésztőrendszerben és bélelzáródást okozhat. 

ileus_idegen_test_kontrasztos_morris_2.jpg

Fotó: kontrasztanyagos röntgen ileusos kutyáról

Gyakran érkeznek kutyák labdákkal, szivaccsal, megrágott játékokkal, zoknikkal a pociban. Extrém esetek is előfordultak már, amikor gumicsizmát, egész lábtörlőt, felmosóvödröt, szőnyeget sikerült megenni. 

ileus_idegen_test_foto_bonnie.jpg

Fotó: idegentest eltávolítása műtéti eljárással

Nagyon veszélyes lehet a cérna vagy a madzag is, hasonló módon a lenyelt elem vagy akkumlátor is. 

Ha nem vesszük észre időben, hogy eltűnt valami és nem lesz sikeres a hánytatás, szintén nagyon komoly költségekkel járó műtét elé nézünk, ami után akár hosszú ideig is eltarthat a lábadozás és a sikeressége függ kedvencünk életkorától, egyéb meglévő betegségeitől és attól, hogy mennyi ideig élt bélelzáródással. 

 ileus_idegen_test_foto_bonnie_kimutott.jpg

Fotó: műtéti úton eltávolított idegentest

Soha nem adnál humán gyógyszert kedvencednek

Előfordul, hogy kedvencünk megbetegszik, de valami miatt nem szeretnénk állatorvoshoz menni és megpróbáljuk otthon orvosolni a helyzetet. A jó szándék ellenére ilyenkor sokszor akár végzetes is lehet az önhatalmúlag beadott humán gyógyszer és lehet, hogy egy kis problémából sikerül óriási gondot előidéznünk. 

Sok olyan esetünk van, amikor valamilyen humán gyógyszert kapott az állat. Az esetek egyik részénél olyan gyógyszert sikerült beadni, ami halálos is lehet, a másik részénél pedig jellemző a túladagolás. 

Ha ilyen történik, vagy kedvencünk elvesztését kockáztatjuk vagy hosszú és költséges kórházi tartózkodás vár szerettünkre és szembesülhetünk visszafordíthatatlan és maradandó szervi károsodásokkal, ami megrövidítheti a várható élettartamot vagy ronthatja az életminőséget. 

 img_0562.jpeg

Luna cica ibuprofen mérgezéssel érkezett hozzánk, sokáig élet-halál között volt.

Soha nem fogsz már szaporítótól vásárolni

Sokszor találkozunk fajtajellegű kutyával, akiket pár napja vásároltak egy benzinkúton autó csomagtartójából, vásáron, "megbízható" ismerős ismerősétől, tözskönyv nélkül. Vásárlás után 1-2-3-4 nappal beteg lesz az újdonsült családtag, vagy már eleve betegen, gyógyszerekkel adják oda. A legtöbbször parvo fertőzéssel sikerül eladni a szaporított kutyát, aminek kölyökkutyák esetén nagyon rossz a halálozási rátája, ráadásul több százezres költségeket lehet összehozni a fertőző kórházi részlegen történő ellátás során.

A parvo mellett még ezer féle betegséggel vásárolhatunk kutyát vagy bármilyen állatot szaporítóktól, mely betegségek egy része zoonózis, azaz emberre is terjedő néha elég veszélyes nyavalya is lehet. 

Fontos kiemelni, hogy az oltási könyv nem törzskönyv, ez két különböző okmány. Tenyésztő csak tözskönyvvel ad el állatot, ahol genetikai vizsgálatokon esnek át a szülők, a kölykök túl vannak az oltási programon, chipezettek és egészségesek. 

Sokszor a "jóárasított" szaporítótól származó állat esetén látszólag spórolunk a vásárlásnál, aztán szembesülünk egy több százezres kórházi számlával ha nincs szerencsénk. 

Ezért szoktuk ajánlani, hogy mindig vásárolj tenyésztőtől törzskönyves kutyát, vagy ami még jobb, fogadj örökbe menhelyről. Egy jó menhelyen ha elmondod, hogy milyen kutyát szeretnél, olyan kutyát fogsz tudni örökbe fogadni, hiszen ott már ismerik őket és nem játszol zsákbamacskát. 

 kutyak7.jpg

Fotó: szaporítótelep - tartási körülmények

Soha nem felejted el ivartalanítani kedvencedet

Szintén sok olyan esettel szembesülünk, amikor már életveszélyes állapotban kerülnek hozzánk a betegek, mely állapotot meg lehetett volna előzni egy egyszerű ivartalanítással. 

Az egyik legrosszabb ezek körül a gennyes méhgyulladás. Sokszor nehéz észrevenni és már úgy érkezik a beteg, hogy élet és halál között lebeg. Ilyenkor nehéz műtét elé néz a kezelő állatorvos és akár hosszú lábadozás, kórházi tartózkodás és jó nagy költségek elé néz a gazdi. 

Hasonlóan életveszélyesek tudnak lenni a különböző daganatos elváltozások hím és nőstény állatoknál is, melyek szintén megelőzhetőek egy egyszerű rutin ivartalanítással. Daganatos elváltozás esetén jó esetben, amennyiben nincsen áttét műtéti megoldással túl lehetünk az egész rémálmon, azonban ha elkéstünk, akkor már áttétek lehetnek és menthetetlen kedvencünk. 

Hím állatoknál a prosztata megnagyobbodás is megelőzhető egy egyszerű ivartalanítással.

pyometra_feliratozott.jpg

Fotó: gennyes méhgyulladás (pyometra) műtét

 

Soha nem felejted el a külső paraziták elleni védekezést és nem hagysz egy napot sem védelem nélkül 

Még télen is érkeztek hozzánk a babéziás és egyéb, kullancsok által terjesztett betegségben szenvedő állatok. Régen bocsánatos bűn volt a kullancsok és egyéb külső élősködők elleni védelem szüneteltetése télen, azonban a megváltozott éghajlat miatt már gyakorlatilag nincsenek a régi értelemben vett telek, aminek következtében a kullancsok és egyéb élősködők vidáman élik életüket télen is és támadnak. 

Fontos, hogy jól válasszuk meg a védekezésre használt szereket és konzultáljunk állatorvossal. Tudnunk kell, hogy egy szer nem "egy hónapig" ad védettséget, hanem meghatározott számú napig. Előfordulhat tehát, hogy úgy gondoljuk, hogy mindent jól csinálunk a védekezés során, azonban nem is tudunk róla, hogy kedvencünk 1-2-3 napig védelem nélkül ugrabugrál a kullancsok között a réten. 

Amennyiben nem vesszük időben észre a kullancsok által terjesztett betegség tüneteit és fordulunk azonnal állatorvoshoz, sajnos elveszthetjük szeretett kedvencünket. 

Sokszor nagyon drukkoltunk, hogy túléljék a hozzánk bekerült betegek a kritikus időszakot és reagáljanak a kezelésre. Volt, hogy már a vértranszfúzió sem tudott segíteni és a legjobb kezelés ellenére is veszítettünk már el betegeket, mert már annyira előrehaladott volt a betegség, amikor hozzánk kerültek. 

Fontos kiemelni, hogy ma már a szívférgesség ellen is rendszeresen kell védekezni Magyarországon, ugyanis egyre gyakoribb és ha már megtörtént a baj, akkor költséges kezelések elé nézünk. 

Érdemes elmenteni vagy felírni telefonszámunkat, hogy ha bármi gond van a kedvencünkkel, ne kelljen keresgélni.

Supervet állatorvosi rendelő - ügyelet - mentőszolgálat

Telefonszámunk: +3618142800

Címünk: 1205 Budapest, Nyáry Pál utca 72

Weboldalunk: www.supervet.hu

Soha nem fogod hagyni a cicádnak, hogy kijárjon az utcára

Elterjedt nézet, hogy a cicák szabadnak születnek és nem szabad őket bezárni a házba, mert nekik tér kell és szabadon kell tudjanak mozogni. Tudnak magukra vigyázni és úgyis hazajönnek

Azok alapján, amit nyitás óta a Supervetben láttunk, ez nem mindig igaz sajnos. 

Amellett, hogy a macskák óriási károkat okoznak a természetben (madarakat, gyíkokat vadásznak le) a saját egészségük is veszélyben van a kinti kalandozások során. 

Túl sok horror sérülést láttunk már kiálló combcsontot, leszakadt belső szerveket, mérgezéseket, légpuska lövedékeket a cicában, összeszedett halálos fertőzéseket. Sokszor menthetetlen állapotban érkeznek, a szerencsésebbek megússzák egy amputációval, a még szerencsésebbek csak egy óriási figyelmeztetést és még egy esélyt kapnak az élettől.

soska_bacsi.jpg

Fotó: légpuskalövedékek macskában - röntgen

soska_bacsi_2.jpg

Fotó: légpuskalövedékek macskában - röntgen

Ha fontos számodra a cicád, akkor ne engedd ki az utcára. Menjen ki a kertbe, de akadályozd meg, hogy onnan tovább tudjon menni máshova. 

kijaros_cica.jpeg

Fotó: kijárós cica horror sérülése - röntgen

 

Soha nem fogod nyitott ablaknál felügyelet nélkül hagyni a cicádat, főleg, ha emeleten laktok

Van nekünk egy praxis menedzsment szoftverünk, ahol mindig látható, hogy kik és milyen problémával vannak a váróteremben. A minap nagyon sokan voltak a váróban,de 10 betegből 3 cica volt. Az egyiküket elütötte az autó, a másikuk kiesett a 2. emeletről, a harmadik kugrott az 5. emeletről.

Nem kell mondani, milyen horror sérülések lesznek és bár a macskáknak (állatorvosi körökben nem megerősített és nem bizonyított) 9 életük van, van, hogy egyszerre elhasználják mind a 9-et, ha nagyon magasról és szerencsétlenül esnek.

Sokszor elég, ha a gazdi kimegy a mosdóba fél percre vagy kicsit elbóbiskol a tv előtt nyitott ablaknál. Inkább szereljetek macskahálót, pár ezer forintos tétel, amit össze sem lehet hasonlítani egy horror baleset utáni szenvedéssel és állatorvosi költségekkel. 

 

Soha nem fogsz kezelési lap nélkül hazamenni állatorvostól

Előfordul, hogy elvisszük kedvencünket állatorvoshoz, ott lezaljik a kezelés, majd elégedetten hazamegyünk. Később (jellemzően, amikor már bezárt a megszokott állatorvosi rendelőnk) kedvencünk állapota rosszabbra fordul. Ez nem a kezelő állatorvos hibája, ez sajnos biológia, ami sokszor kiszámíthatatlan. Ekkor elindulunk az ügyeletre. Az ügyeletes állatorvos első kérdése, hogy milyen kezelést kapott korábban kedvencünk. 

Sokszor előfordul, hogy a nagy sietségben/izgalomban vagy mert sokan voltak az állatorvosunknál, elmarad a kezelési lap kiadása. Ilyenkor nagyon nehéz helyzetbe hozzuk az ügyeletes állatorvost, hiszen nem tudja, hogy milyen gyógyszereket kapott kedvencünk korábban és mit szabad még beadni. Innentől vakrepülésben vagyunk és sok múlik a szerencsén, hiszen fogalmunk sincs, hogy mire adjuk a következő gyógyszert. 

Soha de soha ne menj el állatorvostól kezelési lap nélkül!

300x250_01_1674672180.jpg

 

Soha nem mulasztjuk el a védőoltásokat

Sokszor találkozunk olyan kommentekkel a közösségi oldalon, hogy a védőoltások a gyógyszerlobbi eredményei, az állatorvosok meg vannak vásárolva és pusztán pénzügyi okok miatt tukmálják a védőoltásokat.

Ez az elmélet már ott megbukik, hogy a védőoltások pár ezer forintos tételek, azonban a védőoltások hiányában elkapott fertőző betegségek kezelése több százezer forint is lehet. Ha pénzügyi okokat tartanának szem előtt a rendelők, akkor nem erőltetnék a védőoltásokat, hiszen rengeteg parvós, szopornyicás, leptospirózisisos stb. állat érkezne az állatkórházakba és "dőlne a pénz".

Látni kell, hogy az állatorvosok az állatok egészségét tartják szem előtt és azért ajánlják a védőoltásokat. 

Gyakori, hogy oltatlan, vagy lejárt oltással rendelkező állat elkapja valamelyik szörnyű fertőző betegséget és kórházba kerül. Több százezres számlával is szembesülhetünk, kedvencünk fájdalmaknak és szenvedésnek lesz kitéve a betegség okozta tünetek miatt és a túlélés sem garantált. Sok esetben nehéz olyan intézményt találni ráadásul, amelyik vállalni tudja a súlyosan fertőző állat kórházi ellátását.

Szeretnénk külön felhívni a figyelmet arra, hogy a Magyarországon kötelező veszettség oltás a veszettség ellen véd. Ez az oltás kötelező, azonban ezzel nem tudtuk le többi betegség megelőzésére szolgáló oltásokat. Minden esetben kérdezd meg állatorvosodat, hogy milyen oltásokat javasol, hogy megelőzd kedvenced megbetegedését. 

 

Soha nem adnál csontot kedvencednek

Nagyon sok fórumon felbukkannak azok a kommentek, miszerint a kutya csontot eszik, régen is így volt, ne mondja senki, hogy nem lehet adni. 

Azok a gazdik, akik megjárták bármelyik állatorvosi rendelőt csont miatti gondokkal kedvencükkel, biztosan nem adnak nekik újra (vagy ha barfoznak, akkor nem annyit). 

Gyakori jelenség, hogy a csontok bélelzáródást okoznak. Egyszerűen a megrágott csont elakad a belekben és un. ileus-t vagy székrekedést okoz. Ilyenkor kedvencünk nem tud bélsarat üríteni és gyakori hányást tapasztalunk nála. Ha sokáig fennáll ez az állapot, a belek elhalhatnak és bizonyos mértékű elhalás végzetes lehet. Történhet részleges bélelzáródás is, ilyenkor hasmenés és kevés széklet tapasztalható akár váltakozva is. 

csontszilank_vastagbel.jpg

Fotó: vastagbélben található csontszilánkos tartalom

A bélelzáródást meg lehet próbálni konzervatív módon is kezelni, ám sokszor műtét a vége, ami hatalmas költségeket ró a gazdira, nem beszélve arról, hogy kedvencünk sokáig lábadozhat műtét után és ha előrehaladott a bélszakasz elhalása, akár végzetes is lehet.

Emellett előfordulhat, hogy a csont szilánkosra törik rágás köben, ami különböző sésüléseket okozhat az emésztőrendszerben. Volt már olyan eset, amikor a lándzsaszerűre törött bordacsont átszúrta a gyomrot és a májat, volt olyan eset, amikor a belek is sérültek. Ezek különösen veszélyes esetek, hiszen a gyomorból vagy a belekből kijut az emésztés különböző állomásain tartó táplálék vagy bélsár, ami életveszélyes állapotot okozhat, a belső vérzésről nem is beszélve. 

csont_felirattal.jpg

Fotó: műtéti úton eltávolított, szilánkosra tört csontok, melyek átszúrták a gyomrot és a májat

Itt a gyorsaság életet menthet, ha időben észrevesszük, hogy rosszul van kedvencünk, ha a csont átszúrta a gyomrot vagy a beleket, azonnal műtétre van szükség. 

Soha nem várod ezek után a tanácsot a közösségi oldalon, hanem azonnal indulsz állatorvoshoz

Beteg lett szeretett családtagunk és tanácstalanok vagyunk. Ilyenkor van, aki azonnal és nagyon helyesen elindul állatorvoshoz, van, aki kiírja a közösségi oldalra egy csoportba, hogy mi lehet a baja. 

Ilyenkor sok tanácsot fogunk kapni, de vegyük észre a legfontosabbat: azonnal indulj állatorvoshoz. Lehet szerencsétek van és csak egy kis dolog, de lehet, hogy egy olyan problémával szembesültök, ami minél többet várat magára, annál kisebb a túlélés esélye. Ilyekor orosz rulettet játszol a kedvenceddel és ő van a puskacső végénél. 

Ne kockáztass, indulj állatorvoshoz!

 

Soha nem hagyod biztosítás nélkül kedvencedet

Manapság hetente drágulnak a gyógyszerek, infláció van. Korábban sem volt egy olcsó "mulatság" az állatorvos, főleg, ha valamilyen komoly betegségben szenved kedvencünk, de manapság egyre inkább horror összegekkel szembesülhet a gazdi. Emögött nem a pénzéhség áll, hanem egyszerűen a kórháznak is ki kell fizetni a beszállíókat, a rezsit, a műszerek szervizelését, az alkalmazottakat, a járulékokat és egyéb adókat, emellett, ha  szeretnének lépést tartani az állatorvos tudomány folyamatos fejlődésével drága továbbképzésekre küldik a kollégákat és bizony drága műszereket, eszközöket szereznek be. Mindezt azért, hogy minél hatékonyabban tudjanak gyógyítani. 

Ha beüt a baj, olyan összegek jelenhetnek meg az állatorvosi számlákon sajnos, hogy bizony meg kell kapaszkodni. 

Ezért fontos, hogy legyen kisállat biztosításunk, amely részben vagy egészben fedezi a váratlan költségeket. Inkább költsetek havonta egy keveset, mint egyszer szembesüljetek egy fél millió forintos számlával. Nézzetek körbe a biztosítási piacon és válasszatok olyan csomagot, ami nagy összegű kórházi/műtéti költségeket is fedez. 

 

Soha nem hagysz elől kávét, csokoládét, avokádót, citrusféléket, hagymát (és még sok más mindent).

Nézz utána, hogy milyen ételek, növények, virágok lehetnek mérgezőek, ha kisállatot tartasz és tartsd őket távol ezektől. 

Sokszor jönnek mérgezési tünetekkel kiskedvencek hozzánk. A jobbik eset, ha tudja a gazdi, hogy mit fogyasztott a kíváncsi családtag, azonban nem mindig lehet észrevenni, már csak a tünetekkel szembesülünk. 

Hamarosan írni fogunk ezekről a mérgező ételekről, nővényekről is. 

 

+1 (ráadás)

Soha nem füllentenél az állatorvosnak

Van, hogy menet közben rájön a gazdi, hogy nem kellett volna ezt vagy azt csinálni, de már kész a baj. Ilyenkor fontos, hogy teljesen őszinték legyetek az állatorvossal. Vannak olyan gazdik, akik félnek elmondani a teljes igazságot, mert azt gondolják, hogy az állatorvos majd leharapja a fejüket, de valójában ezzel csak tovább súlyosbítják a helyzetet.

Az állatorvos nem azért dolgozik, hogy ítélkezzen, ő gyógyít. Bármilyen nagy butaság történt, őszintén el kell mondani, hogy a legjobb kezelést kaphassa az állat. Mondjatok el mindent, nem fogunk rajta meglepődni, nem szidunk meg senkit és nem harapjuk le senki fejét, csak hatékonyabban gyógyítunk.

 

 

Reméljük hasznos volt számotokra ez a bejegyzés és sok kisállat életét tudjuk ezzel megmenteni. Te is segíthetsz ebben, ha ezt a bejegyzést minél több online felületen megosztod. Lehet, hogy pont ezzel mentesz meg egy életet.

 logo.jpg

Informatikai rendszerünket a WebGarden üzemelteti

A bejegyzés trackback címe:

https://allatkorhaz.blog.hu/api/trackback/id/tr5218131476

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása