Ájurvéda és pilates

Ájurvéda és pilates

Nijama – a jóga 5 előírása

2021. november 27. - catmezei

Nem kell olyan szigorúnak lennünk magunkhoz, mint a jógiknak, az ésszerűség határain azonban érdemes a jóga öt előírása szerint élnünk, a testi-lelki-szellemi harmónia jegyében.

beke.jpg

Kép forrása: Pixabay.com

Ne legyünk túl szigorúak magunkhoz

A kétrészes sorozat első részében a Patandzsali-féle jógarendszer első fokáról, az úgynevezett jamáról írtam, mely öt tiltó elvet tartalmaz. Most következzen a második, azaz a nijama, ami öt előírást fed. Természetesen nem kell olyan mértékben követnünk őket, ahogy a nagy jógik tették és teszik, hiszen ez a mi életvitelünkkel legalábbis nehezen lenne összeegyeztethető. Az ésszerűség határain belül azonban érdemes beilleszteni ezeket az elveket a mindennapjainkba – ily módon egyre közelebb kerülhetünk a test–lélek–szellem harmóniájához.

Szaucsa – tisztaság

Természetes, hogy gondozzuk és ápoljuk a testünket, de a szaucsa részét alkotja például az emésztőrendszer tisztítása is, amit leginkább jó minőségű élelmiszerek fogyasztásával és időnként egy-egy könnyebb böjt beiktatásával érhetünk el. Hasonlóképpen fontos a belső tisztaság, amibe az olvasás, az élethosszig való tanulás tanulás, az önismeret elmélyítése, a folyamatos önfejlesztés egyaránt beletartozik.

Feltétele továbbá a szaucsának az erőszakmentesség, melynek során nemcsak a rossz cselekedeteket, hanem lehetőség szerint a rossz gondolatokat és a rossz érzéseket is mellőznünk kell. Persze mindannyiunkban támadnak időnként ilyenek – ám ahelyett, hogy erőnek erejével meg akarnánk szabadulni tőlük, inkább hagyjuk csak lenni őket, anélkül, hogy túl sok figyelmet fordítanánk rájuk. Így előbb-utóbb "maguktól" elmúlnak.

Szamtósa – elégedettség

A világ tele van csábítással. Folyamatosan érnek bennünket impulzusok – leginkább nyílt vagy bújtatott reklámok formájában –, amelyek fogyasztásra hivatottak késztetni. A csapda abban rejlik, hogy az ilyesféle termékek vagy szolgáltatások csak rövid távon adnak örömet – előbb-utóbb megjelennek az újabb termékek, az újabb szolgáltatások, velük együtt az újabb impulzusok, amelyek megint csak vásárlásra buzdítanak. Így azonban nemhogy nem válunk elégedettebbé, de lényegében a folyamatos sóvárgás állapotában élünk. Érdemes elgondolkodni azon, hogy mire van ténylegesen szükségünk a siker és a boldogság kulcsaként feltüntetett dolgok közül.

gyalog1.jpg

Kép forrása: Pixabay.com

Tapasz – lemondás és önuralom

A modern élet számos olyan lehetőséget tár fel előttünk, amilyenben őseinknek – akár csak néhány generációval ezelőtt – nem lehetett része, elég csak a modern technika vívmányaira gondolni. Mérhetetlenül frusztrálttá válhatunk, ha ezen lehetőségek valamelyikétől akár csak átmenetileg elesünk – mert például nem megy a klíma vagy elromlik az autónk –, hiszen mostanra nemhogy megszoktuk őket, de lényegében az életünk részévé váltak.

Jobban járunk, ha nem tekintjük úgymond készpénznek az ilyesféle kényelmi tényezőket. Persze örüljünk annak, hogy vannak, és bátran használjuk őket. Ugyanakkor ne fogjuk fel tragédiaként, ha valamelyiket nélkülöznünk kell őket rövidebb vagy akár hosszabb távon, hiszen a harag és az elkeseredettség nemcsak lelki, hanem testi szinten is rombolhat. Inkább merítsünk erőt abból, hogy ha úgy adódik, képesek vagyunk megoldani az életünket ezek nélkül is.

Szvádhjája – a szentírások tanulmányozása

A nagy jógik nem is igen olvastak mást, mint szentírásokat. Természetesen nekünk nem kötelező így tennünk – bár a szentírások olyan bölcsességeket tartalmaznak, amelyek mindig időszerűek, így a mai kor embere is hasznukat veszi.

Az azonban egész biztosan nem mindegy, hogy mit engedünk át magunkon. Válasszunk olyan olvasmányokat, filmeket, színdarabokat, programokat, amelyek valamiféle igazodási pontot adnak, ezáltal pedig alkalmasak egy valóban tartalmas és hasznos életfilozófia és életvitel kidolgozására és továbbfejlesztésére. Minél inkább értjük a világot és benne önmagunkat, annál stabilabbá válunk lelkileg, ami természetesen testi szinten is megmutatkozik, így például csökkenhet a pszichológiai alapú betegségek kialakulásának valószínűsége.

templom.jpg

Kép forrása: Pixabay.com

Ísvara-pranídhana – valamilyen felsőbb intelligencia elfogadása

A jógik általában különféle vallásokat követtek-követnek, amelyek között olyan is akad, amelynek fő célja az Isten iránti feltétlen szeretet és tisztelet kifejlesztése. Persze az, hogy ki miben hisz, illetve egyáltalán hisz-e valamiben, abszolút magánügy. Érdemes azonban elgondolkodni azon, hogy az, aki képes elfogadni egy magasabbrendű elv működését, mindig talál magyarázatot a történésekre és mindig kap valamiféle iránymutatót a jövőre nézve. Ez a fajta meggyőződés pedig lelki megnyugvás mellett akár a fizikai szintű egészség megőrzéséhez is hozzájárulhat.

A bejegyzés trackback címe:

https://ajurvedaespilates.blog.hu/api/trackback/id/tr6916766808

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása