Túl sok hobbim van.

Ági dolgai

Lecsó luxuskivitelben – így készül a shakshuka

2018. augusztus 16. - Ági Dolgai

Ha valaha ételfotókkal díszített falinaptárat készítenék (ki tudja, talán fogok!), akkor az augusztusnál fix, hogy a paradicsom, a tv paprika és a cukkini kerülne főszerepbe, tekintve hogy ebben a hónapban a legfinomabbak – és nem utolsó sorban a legolcsóbbak e zöldségek.

Ezek az alapanyagok szinte az összes nép konyháját megihlették, ahol megteremnek, a szlávoktól a franciákig. Nálunk egyszerűen lecsó néven fut, a hagyma, a paprika és a paradicsom állandó, vannak akik rizzsel, mások tojással fogyasztják.

Nem hinném, hogy van olyan konyha az országban, ahol ne készülne a nyár folyamán legalább egyszer lecsó. Olcsó, laktató, elrontani szinte lehetetlen.

Éppen ezért nálunk elég sokszor szerepel a nyári repertoárban, talán kicsit meg is unjuk nyár végére. Ezt elkerülendő érdemes kicsit kitekinteni és némileg „felturbózni” az ügyet a nemzetközi konyhát segítségül hívva.

Pár éve alapzajként ment valamelyik utazós csatornán egy műsor, ahol valami faszi mindenféle helyeken ételeket kóstolgatott, majd meg is próbálta elkészíteni őket. Ez alkalommal éppen Izraelben járt, ahol Tel Aviv leghíresebb shakshukás helyén próbált rá az extrás lecsónak kinéző ételre. Noha még csak május volt, nagyjából másnapra meggyőztem magam, hogy én ezt kipróbálom. Azóta nem is nagyon készítem máshogy a nyár legfinomabb és legegyszerűbb ételét.

dsc_4712.jpg

Ahány oldal, annyi recept, alapvetően ez sem egy kőbe vésett dolog, itt most azt fogom leírni, hogy én hogyan szoktam csinálni.

Fontos, hogy legyen egy viszonylag nagy serpenyőnk, ami megbízható, mármint abból a szempontból, hogy nem ég le benne könnyen az étel. Majd látjuk miért lesz ez fontos. Én egy Tefal wokot használok, ami még soha nem hagyott cserben. Már-már megszállottan ragaszkodom ehhez a wokhoz, szinte minden ételt ebben készítek (a palacsintát és a tejberizst is). Amikor pár éve új albérletbe költöztem, egy darabig ágyam alatt tartottam, nehogy valaki használni találja és összekaristolja, és mikor Norbival összeköltöztünk, kb. rögtön felhívtam a figyelmét, hogy a wokot csak fával szabad érinteni. Mikor Bulgáriába költöztünk, nagyon kevésen múlt, hogy a végén mégsem vittem magammal (konkrétan már be volt pakolva, csak utolsó percben kivettem), amit nagyjából első héten meg is bántam. Na de ennyit a wokról, ha nincs wokod, akkor nagyobb serpenyő is jó leszm, de vegyél wokot, mert jó cucc.

Szóval a recept:

Hozzávalók (2 főre)

  • 1 nagyobb vagy 2 kis fej vöröshagyma
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 1 kisebb cukkini
  • 1 padlizsán
  • 2 érett paradicsom
  • 1 doboz (kb 3-4 dl) paradicsompüré vagy ha nagyon extrát szeretnénk, akkor házi ketchup (receptet pl ITT találsz)
  • 4 közepes tv paprika
  • 1 hegyes erőspaprika
  • 3 tk fűszerpaprika
  • petrezselyem (friss vagy szárított)
  • római kömény
  • só, bors ízlés szerint
  • olaj (preferencia szerint, én napraforgót használok, de olíva vagy kókusz vagy egyéb olaj is jó hozzá)
  • ha vegán vagy, akkor itt állj meg, mert így is finom lesz, ha nem, akkor 4 db tojás

 

A padlizsánt és a cukkinit héjastól apró kockákra vágjuk, majd egy tk sóval meghintve kicsit pihentetjük.A vöröshagymát és a fokhagymát szintén apróra vágjuk és kevés olajon aranybarnára pirítjuk. Ezt követően hozzáadjuk a cukkinit és a padlizsánt, fedő alatt hagyjuk kicsit gondolkodni. Eközben nagyobb kockákra vágjuk a paradicsomokat, a tv paprikát és a hegyes erőset pedig először hosszában, majd nagyobb darabora szeleteljük. Ha a padlizsán és a cukkini elkezdett kicsit összeesni, akkor mehet bele a paprika és a paradicsom is. A fűszerpaprikát és a többi fűszert (kivéve a petrezselymet) is ilyenkor adjuk hozzá. Ha már kezd kicsit folyósodni a történet, akkor mehet bele a paradicsompüré (vagy ketchup) és ha úgy ítéljük meg, akkor egy kis pohár víz. Fedő alatt hagyjuk felforrni az egészet, néha megkevergetve.  A vegánok itt vegyenek magukhoz egy szelet friss kenyeret vagy pitát, és jó étvágyat!

A többiek: ha már eléggé fortyog a lecsónk, akkor egy utolsót keverünk rajta alaposan, és óvatosan ráütjük a tojásokat. Ezután már nem piszkáljuk, hanem a lángot kicsivel kisebbre állítva, fedő alatt megvárjuk, hogy a tojások ízlés szerinti keménységűek legyenek (full megfőzni nagyjából 8 perc). Ha klassz a serpenyőnk, akkor ezalatt nem történhet baj, de azért nézegessük, nehogy oda találjon kozmálni, ha ilyet észlelünk, akkor óvatosan nyúljunk alá a falapáttal, hogy a tojások is egyben maradjanak. Nem olyan nehéz ügy, mint amilyennek hangzik. Ha kész, petrezselyemmel meghintve, egy nagy szelet friss kenyérrel tálaljuk.

Jó étvágyat!

A bejegyzés trackback címe:

https://agidolgai.blog.hu/api/trackback/id/tr1814185139

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása