9 Nyíl

Rob Cross világbajnoki formában kezdett

2018. december 14. 00:16 - matyi96

PDC WilliamHill World Darts Championship 2019 - Alexandra Palace - első nap (összefoglaló)

Igen, igen, igen!!! Elkezdődött! Itt olvashatjátok a nap összefoglalóját, Jeffrey de Zwaan-ról, Jan Dekker-ről, Lisa Ashton-ról, és a többiekről! A nevek mellett a játékosok nemzetiségét, valamint a világranglistán elfoglalt helyét tüntettük fel.

Jeffrey de Zwaan (holland, 44.) - Nitin Kumar (indiai, -) 3-0 (3-0; 3-2; 3-1)

Jeffrey de Zwaan több versenyen is felkeltette magára a figyelmet remek teljesíményével, így mondhatni egészen jó formában várhatja a Nitin Kumar elleni mérkőzést. Nitin Kumar-ról viszont sok információnk nincs, de járt már ő is PDC színpadon, egészen pontosan 2015-ben a World Cup of Darts-on. Idén pedig ő nyerte meg a PDC indiai kvalifikációját.

Megilletődve kezdte a mérkőzést az india, Jeffrey pedig magabiztosan. Minden mozdulatán, gesztikulációján látszott, hogy ezt a mérkőzést rövidre szeretné zárni, persze a megfelelő odafigyeléssel és tisztelettel. Ennek fényében a világbajnokság első szettjének nagyon hamar vége lett. A holland ifjú simán behúzott három leget, válasz nélkül. Érkezett egy tizenhét nyilas, majd két ötkörös, tehát viszonylag erős játékot produkált.

A második szettben azért már otthonosabban mozgott az indiai, és lehetőségei is adódtak. Ki is használta ezeket, de igazából, amikor nagyon kellett volna rendre meginogott, rosszul dobott. De Zwaan ellen pedig ez nem megengedhető, nem csak neki, hanem bárki másnak sem. Az is észrevehető volt, hogy Jeffrey ebben a szettben a saját kezdéseire koncentrált leginkább, de így is az ő hibáinak is köszönhetően tudott kettő leget is megnyerni az indiai. Amikor kellett, Jeffrey elhelyezett egy tizenötnyilast, amivel behúzta a második szettet is.

Igazság szerint a harmadik játszmában sem volt sok kérdés, ahogy az egész mérkőzésen sem. Az indiai játékosnak már az óriási eredmény és élmény, valamint siker, hogy itt volt a világbajnokságon. Ez minden dartsos álma. Azt sem mondanám, hogy szégyent vallott. de az tény, hogy a nagyjából 78-as átlaga nem túl izmos. De Zwaan rutinból hozta ezt a mérkőzést. Egy leget még bezsebelt az indiai játékos a harmadik szettben, de a holland titán simán hozta, az eddigiektől gyengébb játékkal ezt a részét is a mérkőzésnak, amivel tovább is jutott.

Összegzés:

Jeffrey de Zwaan 91,18-os átlagot ért el, amit igazából a harmadik szettnek köszönhet. A második szett végén csípte a százat, de az utolsó játszma nem sikerült túl erősre. Olyannnyira nem, hogy a legjobb játék tizenhat nyilas volt, de akadt huszonegy és huszonnégy nyilas is. Kiszállókban fontos, hogy jobban teljesítsen a jövőben a holland. Nitin Kumar érzésem szerint nem azt hozta, amit valójában tud, bár nem láttam még játszani. Szégyent nem vallott, de egyelőre ez a játék nem elég egy világbajnokságon a továbbjutáshoz.

Martin Schindler (német, 46.) - Cody Harris (új-zélandi, 149.) 2-3 (3-1; 1-3; 0-3; 3-1; 1-3)

Martin Schindler és Cody Harris összecsapása nem az egyértelmű kategóriába tartozik. Hiába van több tapasztalata Schindler-nek a PDC-ben, a játéka elég ingadozó. Cody Harris-nek nincs annyi PDC rutinja, mint riválisának, de láttuk már őt meggyőző teljesítményt nyújtani több ízben is.

Hiába kezdte jobban a meccset a német "Fal", Cody Harris szépen reagált a breakre. Hozzáteszem nem volt magas színvonal az első szettben, Schindler-től mindenképp többet várt a publikum. Harris hozta a szintjét, a közel 90-es átlagot, bár tud ennél jobbat is. Schindler az első legben 82-ről szállt ki, majd ezt követte zsinórban három leg Cody Harris-től. Az utolsó leg kimondottan szépre sikeredett, 220 pontra dobott egy száznyolcvanast, majd elsőre, tizenharmadik nyíllal megoldotta a szettet az új-zélandi.

A szünet után azért már magasabb fokra kapcsolt a német srác, tudta ő, hogy kevés lesz az a teljesítmény, amivel elkezdte a meccset. Ennek köszönhetően a szett is az övé lett, 3-1 arányban. Harris tartotta a szintet, amit elkezdett, kicsit feljebb tornászta az átlagát, míg Schindler majdnem tíz pontnyit javított az övén. Nem meglepő, hiszen ebben a játszmában dobott egy tizenhárom nyilast, valamint két tizenöt nyilas leget. Válaszként csupán egy huszonegy nyilas érkezett Harris-től, amivel ugyan egyenlített, de aztán Schindler nem kegyelmezett.

A folytatás sem hozott óriási színvonalat, Harris a meccs végéig tarotta azt a szintet, ahogyan az elejétől kezdve játszott, Schindler pedig bármennyire is erőlködött, nem jött össze neki. A harmadik játszma tükörsimán (0-3) az új-zélandié lett, pedig olyan óriási iramot nem dikált.

Szünet innentől kezdve nem volt, Schindler-nek rögtön reagálnia kellett a nullára vesztett szettre. A reagálás jól sikerült, Harris ugyan dobott egy tizenhárom nyilas leget ebben a szettben, de többre nem futotta (csak egy besokallásra 134-nél) tőle. A német tehetség jól élt a lehetőségivel és 3-1-gyel elhozta ezt a szettet.

Jöhetett a döntő játék, amit Cody kezdett. Ha nehezen is, de hozta a kezdését egy gyengécske tizenkilenc nyilassal. A választ egy huszonegy nyilas formájában érkezett a némettől. Ekkor Harris szintet lépett és dobott egy ötkörös leget, amivel nagy előnyre tett szert lélektanilag. Schindler a meccsben maradásért dobott, de nagyon rosszul kezdett. Próbált javítani a hibáin, de már késő volt. Harris előbb élt le kiszállóra, majd 104 pontról ki is szállt egy parádés kiszállóval.

Összegzés:

Martin Schindler mélyen tudása alatt játszott, nem tudta átlépni saját maga árnyékát. Cody Harris hozta azt az alapot, amit ő tud. Közel 90-es átlag, mondhatni megfelelő kiszállózással. Ez ellen a Schindler ellen az elégnek bizonyult. Bukott a papírforma, de ahogy azt a bemutatóban már írtuk, közel sem akkora meglepetés ez az eredmény.

Jan Dekker (holland, 43.) - Lisa Ashton (angol, BDO - női 5.) 3-1 (0-3; 3-0; 3-2; 3-1)

A mérkőzés esélyese Jan Dekker volt, ezzel természetesen nem lenézve a nagyszerű és fenomenális Lisa Ashton-t. Egyébként én nem tartottam elképzelhetetlennek a meccs előtt, hogy Ashton ne tudna meglepetést okozni. Tudni kell róla, hogy már játszott a PDC mezőnyében, a Development Tour-on egy szezont, ráadásul nem is rosszul.

HÁT EZ MI VOLT??? Lényegtelen, hogy mi lesz a meccs vége, Lisa Ashton akkora szettet tolt, hogy nincsenek rá szavak. Úgy állva hagyta Dekkert, hogy komolyan mondom öröm volt nézni. És elnézést Dekker, de ez most nem rólad szól. Lisa az első szettben: tizenöt, tizenöt, tizenkét nyíl. Láttunk már tőle ilyet, de ez... A végén persze 121-ről Bull-lal szállt ki.

A második szett fordítva sült el, mint az első, Jan Dekker viszonylag simán, bár nem annyira simán, mint Lisa az előbb, de megnyerte 3-0-ra a szettet. Lisá-nak akadtak lehetőségei, tartotta a lépést Dekker-rel, egy kicsit nagyobb odafigyeléssel akár jobban is elsülhetett volna a dolog számára. Dekker egyébként feltűnően ideges volt, legalábbis a dobások és legek megnyerése utáni örömökből csak erre tudok következtetni...

Szépen lassan átvette az irányítást Dekker, legalábbis a harmadik szett legelején úgy tűnt. Gyorsan elhúzott 2-0-ra, de Lisa Ashton nem az a figura, aki csak úgy feladja. Ki tudott egyenlíteni, hogy aztán esélye legyen behúzni ezt a szettet, de végül sokak bánatára nem sikerült neki.

Ashton egy breakkel kezdett a következő játszmában, így felcsillant a remény számára, hogy van még keresnivalója. Szépen is dobott, de aztán Dekker kiszúrt egy gyönyörű 101-es kiszállót, amivel kiegyenlített a szettben. Ez talán megviselte egy kicsit Lisát, mert a következő két legben már nem igazán volt partiban Dekker-rel. Így Jan Dekker végül hozta a kötelezőt, megverte Lisa Ashton-t.

Összegzés:

Azért az első szettért megérte várni egészen egy évig. Káprázatos volt látni, ahogy Ashton szórta a triplákat, és a száz feletti kiszállókat. Dekker átvette a kezdeményezést, de Lisa egyáltalán nem játszott alárendelt szerepet, sőt átlagban egészen az utolsó két legig Dekker felett járt. Szubjektív vélemény (!!!): Olykor azért nem értettem, hogy Dekker miért játssza az agyát, egyáltalán nem dobott kimagaslóan, mutatja ezt az is, hogy még a 90-es átlagot sem érte el.

Rob Cross (angol, 2.) - Jeffrey de Zwaan (holland, 44.) (0-3; 3-2; 3-1; 3-1)

Sokan féltették ettől a mérkőzéstől Rob Cross-t, úgy gondolom jogosan. Hiszen Jeffrey de Zwaan kiváló játékos, Rob Cross pedig idén olykor nagyon meggyőző, olykor pocsékul dob.

Jeffrey kezdett és jó gyorsan meg is nyerte az első szettet. Ha az első szett alapján kellene megítélni a mai Rob Cross-t, az nem a nagyon jó formában lévő Cross lenne. Bár hozzá kell tenni, hogy a holland dobott egy 107-es átlagot a három leg alatt, amit megnyert, viszont Cross sem dobott gyengén, de az a 10 pontos különbség sok volt most.

A második szettben Rob Cross megmutatta klasszisát. Jeffrey pedig ott folytatta, ahol abbahagyta. Szórta a tömeget, jöttek a kiszállók is, azonban Cross most magasabb szintre kapcsolt és a kezdéseivel rendre jól operált. Volt egy tizennégy, egy tizenkét és egy újabb tizennégy nyilas óriási nyomás alatt. Óriási nyomás alatt, ugyanis Jeffrey ott volt a nyakán, amikor kidobta Cross a 96-ot, és ha nem dobja meg a világbajnok azt a kiszállót, akár óriási bajba is kerülhetett volna.

A folytatásban semmi sem változott, de Zwaan tolta, ami a csövön kifért, Cross pedig követte, amit látott. Magyarul: ment az adok-kapok. A harmadik szettben 2-0-ás Cross vezetés után jött a szépítés Zwaan-tól, de a következő legben újra Cross oldotta meg először az 501 pontot, ráadásul egy gyönyörű 121-es kiszállóval, úgy, hogy Jeffrey tíznyilas lehetőségen várakozott...

A  negyedik, egyben utolsó játszmában Jeffrey az életben maradásért játszott, rögtön kezdett is egy tizenkét nyilas leggel. Mint később kiderült, ő ezzel búcsúzott a világbajnokságtól, ugyanis Cross jött egy tizenöt nyilassal, majd egy tizenhárom nyilassal. Az utolsó legben meg volt az esélye de Zwaan-nak, de nem élt vele, nem dobta be a duplákat. Cross köszönte szépen és megnyerte a mérkőzést.

Összegzés:

Kijelenthető, hogy Rob Cross világbajnoki formában játszott ma, bátran merem ezt mondani, mert egy 106,09-os átlagot dobó Jeffrey de Zwaan-t tudott megverni 3-1 arányban. Mindig a legjobbkor jöttek a jó kerekítések, vagy a gyönyörű kiszállók. Ráadásul a kiszállókat rendre óriási nyomás alatt oldotta meg Cross, szóval tényleg nagyon egyben volt ezen a meccsen.