Balatoni piackörkép - Balatonalmádi - kicsi, átlátható, otthonos

Balatoni piackörkép - Balatonalmádi - kicsi, átlátható, otthonos

Férfitársaimnak is ajánlható piac. Áttekinthető, nincsenek benne kaotikus sikátorok, falansztert formázó bódéerdők. A tető alatt két sornyi betonasztalon árusítanak a bérletesek, balról egy-két lakókocsi, jobbról két asztalsor. A piac előtt és környékén a megszokott és megszeretett bolhapiacosok, szerszámkészletekkel, ódon lámpákkal, amelyek tuti, hogy működnek, csodás, két almát és egy leandert ábrázoló csendéletekkel.

varosi_piac.jpg
A Balatonalmádi piacnak lelke van.
gyorgyi_neni.jpg
Reggel hatkor Gyöngyi néni kinyitja a lakókocsi ablakát, és indulhat a vásár. Közben a kereskedők visszaérnek a Szabó pékségből, ahol megvették a családjuknak a hétvégi kétkilós kenyeret némi kakaós csigával körítve. De ezt a mondatot tekintsétek közjátéknak. Gyöngyi néni nemcsak jót ad, azt is tudja, mit szeretnél. Ha azt mondod, hogy a kedvenc májasodból kérsz, nagy biztonsággal nyúl a rúd után, és mutatja a késével, hogy mekkora darabot vágjon. A végeredmény pedig jó lesz, még akkor is, hogy igazából mi magunk sem tudtuk, melyik a kedvenc májasunk. És lehet tobzódni a kolbászok, szalonnák, töpörtyűk, pörcök tengerében.
Ha belépünk Gyöngyi néni lakókocsija mellett az oldalbejáraton, máris a piac közepén találjuk magunkat. Gyorsan kideríthető, hogy ki az őstermelő, és ki a kereskedő. Az őstermelő előtt csak néhány friss zöldséget (később gyümölcsöt) találunk, és néhány üveg befőttet, lekvárt, szörpöt meg aszalványokat, a kereskedők előtt jégsalátát, meg avokádót is. Természetesen nincs a kereskedőkkel semmi bajom, sőt, téli hónapokban, amikor a még kijáró őstermelők előtt csak a befőttek meg a lekvárok maradnak, kimondottan életmentő a szerepük – most mégis a termelőket mutatnám be nektek. Ők adják ugyanis a piac lelkét.
piroska_neni3.jpg
Itt van mindjárt Piroska néni, akinél szezonban mindig van eper, ha éppen nem szabadultak be a vaddisznók a földjére. Tőle vettem először „emberes” retket (azért emberes, mert csíp), és bordás kelt. A bordás kel egy Kínában őshonos növény. No meg Almádiban. Tőle vehetünk virágot a feleségünknek, és még sokaktól a környező asztalokon.Például Laci bácsitól, aki egyértelműen a piac egyik fontos szereplője, és hét nyelven beszélő somlekvárt készít. El is kértem a receptjét.
laci_bacsi.jpg
Na figyeljen! Le kell szedni a somot és meg kell mosni. Ez egyből órák kérdése. Utána a gyümölcsöt vastag falú fazékba kell tenni, rá annyi vizet, hogy pont ellepje, és addig főzni, amíg lejön a magról a hús. Közben folyamatosan kavarni kell a lekvárt, mert a som pillanatok alatt leég. Ha megfőtt, meg kell várni, míg langyos lesz. Ha nem elég langyos, ordítani fogunk a passzírozásnál. Ha kihűlt, megkocsonyásodik, és kezelhetetlenné válik. Egyébként passzírozni csak kicsinként lehet, mert nagy a magja. Akkor jön bele mennyiségtől függően minimum fél kiló, de inkább több cukor, mert a som savanyú. Ott már csak minimálisan össze kell főzni, és mehet az üvegbe minden tartósítószer nélkül.
A recept nem hosszú, de elkészíteni munka- és időigényes. És felírni is 20 percbe telt, mert Laci bácsihoz időről időre odajön valaki. Egy idős hölgyről megtudom, hogy mostanában magas a vérnyomása, megy is hétfőn a körzeti orvoshoz, egy másik törzsvásárló meg ritkábban jön, mert kínozza a migrén.
friss_sajt.jpg
Laci bácsival szemben Adrienn árulja a Tekergő sajtműhely parenyicáit, körözöttjét, túróját, érett és friss sajtjait. Azt már csak a képzeletetekre bízom, hogy milyen a somlekvár friss sajtra kenve.
neni.jpg
Laci bácsi mellett ez a néni árusítja a portékáit. A nevét nem mertem megkérdezni, mert nem mosolyog. Az áruja viszont gyönyörű. Hagyma, tojás és most éppen zöldborsó. Még nem barátkozik, de egy-két hete, mikor megkérdeztem „Öné a tojás?” csak annyit mondott: „ezt most a tyúkok tojták.” Megnyugodtam, vettem.
8 óra elmúlt. Ekkortájt perdül be a piacra Nóri Szentantalfáról húsáruival, kecskesajtokkal. Még pakolja az oldalszalonnákat, amikor már tízen állnak a pultja előtt.
orosz_ferenc_es_a_kollegaja.jpg
Közben Orosz Ferenc is megérkezik Győrszemeréről frissen vágott csirkékkel, kacsákkal, tojással, remek családi történetekkel. És így van ez mindenkivel. Minden termelő egy történet. Hiába, a Balatonalmádi piacnak lelke van.

 

Balatoni piackörkép - Balatonalmádi - kicsi, átlátható, otthonos Tovább
Címkék:balaton piac tojás gasztronómia sajt balatonalmádi bolhapiac sajtkészítő

A bejegyzés trackback címe:

https://ilovebalaton.blog.hu/api/trackback/id/tr3914062729

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása