Stefánia vagdalt tojás nélkül: menzás rémálom vagy boldog nosztalgia?

Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

Olykor az ember a saját vágyain is nagyon meg tud lepődni, például akkor, ha egy teljesen átlagos nap arra ébred, hogy stefánia vagdaltot szeretne enni. Ilyesmi talán még sosem történt, most mégis, és a gondolatot tett követte.

A stefánia vagdalt talán még a fasírtnál is alábecsültebb étel, a menzás főzelékfeltétek alkategóriája, szivacsos-gumis, zsemlés valami volt, pedig nagyon jó dolog is lehet.

A fasírtok és vagdaltok mindig azt a kételyt ébresztik az emberben, vajon mi mindent süllyeszthettek el darálva bennük, milyen húsmaradékok vagy más formájukban fogyasztásra nem alkalmas részek rejlenek odabent, amikről nem akarunk tudni?

A kételyek eloszlatásának egyetlen módja, ha mi magunk rakjuk össze ezt az ételt, úgy, ahogy szeretjük. 

Nem véletlenül vagdalt a neve

Az eredeti vagdaltokat régi szakácskönyveink szerint valóban vagdalni kellett, ahogy valószínűleg ma is illene. Ez azt jelenti, hogy a húst nem szabad darálni, csak éles késsel vagy bárddal milliméteres darabokra szabdalni. Akinek van ehhez türelme és ereje, mindenképp próbálja ki az eredeti technológiával, egészen más lesz a végeredmény.

Az arányokon múlik minden

Fontos, hogy a stefániába ne kerüljön túl sok zsemle és tojás, ezzel elkerülhető a menzán utált gumis állag. A fűszerezés pedig már tényleg ízlés kérdése, mehet bele párolt hagyma, fokhagyma, fűszerpaprika, van, aki paradicsompürével is gazdagítja.

Az igazi stefániába egész főtt tojások is kerülnek, ez nálunk most elmaradt, de aki szereti, tegyen bele mindenképp, csak ne főzze szárazra a tojássárgáját.

Stefánia vagdalt

stefánia2

Hozzávalók 6 adaghoz

  • 500 gramm darált vagy aprított sertéshús
  • 1 darab vöröshagyma
  • ízlés szerint só, bors
  • ízlés szerint olaj
  • 1 teáskanál fűszerpaprika
  • 1 gerezd fokhagyma
  • 1 darab száraz zsemle
  • 2 deciliter tej
  • 1 darab tojás
Recept idők

Elkészítés:

A zsemlét a tejbe áztatjuk. A hagymát apróra vágjuk, és kevés olajon, serpenyőben megpároljuk. Amikor kihűlt, elkeverjük a darált hússal és a fűszerekkel, összezúzott fokhagymával, valamint a tojással. A zsemlét kinyomkodjuk és a keverékhez adjuk, alaposan elkeverjük. Egy hosszúkás sütőformát kivajazunk, megszórjuk zsemlemorzsával, és beletöltjük a húst. A sütőt előmelegítjük 160 fokosra, és körülbelül egy óra alatt megsütjük.

Fotók: Ács Bori/Sóbors

Ezt is szeretjük