- Vélemény
- jannik sinner
- tenisz
- atp
- australian open
- wada
- nemzetközi doppingellenes ügynökség
- roland garros
- us open
- vélemény
- dopping
- doppingvétség
Kigúnyolták a doppingellenes küzdelmet a világ legjobbjának látszatbüntetésével?

További Vélemény cikkek
Váratlan pillanatban, jóval az áprilisra tervezett meghallgatás előtt, szombat reggel érkezett a hír, miszerint Jannik Sinner világelső teniszező és a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) egyezségre jutott, az olasz világsztár elfogadta a felajánlott három hónapos eltiltást doppingügye miatt. A történet érdekessége, hogy éppen a WADA hangoztatta korábban, hogy Sinner jóval súlyosabb büntetést érdemelne, és legalább egy-két éves eltiltást kért az olaszra. Ehhez képest mégis egy látszatbüntetés lett a vége.
Doppingvétség miatt három hónapra eltiltották a világelső teniszező Jannik Sinnert
Májusig nem léphet pályára az Australian Open győztese.
A WADA állásfoglalásában arról írt,
Sinnernek semmilyen szándéka nem volt arra, hogy megszegje a szabályokat, és doppingoljon.
Éppen ezért született ez az eltiltás. A 23 éves olasz a szervezetében talált Clostebol nevű anabolikus szerrel tudtán kívül érintkezett – masszőre használta azt vágott ujja kezelésére, így került a szteroid Sinner szervezetébe. Az eset még a tavaly márciusi, Indian Wells-i mestertornán történt, azt követően hosszú hónapokon át nem került az ügy a nyilvánosság elé. Amikor aztán végül csak kiderült, az lett a döntés, hogy Sinnert utólag megfosztják a tornán elért 400 pontjától és pénzdíjától.
Már ez a látszatintézkedés kiverte a biztosítékot a tenisz világában, több korábbi és jelenlegi játékos, szakmabeli nem értette, ha bűnösnek találták Sinnert, akkor miért nem tiltották el hosszabb időre – például jó néhány évre, mint az korábban jellemző volt hasonló esetekben. Vagy ha ártatlan az olasz, akkor miért kell visszafizetni – az ő mértékében aprópénznek megfelelő – pénzdíját?
Sinner játékjogát nem függesztették fel, nem annulálták eredményeit, ment minden tovább, mintha mi sem történt volna. Persze Sinner rendszeresen megkapta sajtótájékoztatókon a kérdést, mi a helyzet doppingügyével, az olasz pedig elmondta, bőven voltak álmatlan éjszakái emiatt, de amíg nem születik hivatalos döntés az ügyben, ő sem szeretne erről többet nyilatkozni.
Őrült szezon elképesztő számokkal – elit társasághoz csatlakozott a világ legjobb teniszezője
A több értelemben is történelmi szezonját az sem hátráltatta, hogy doppingügybe keveredett.
A 23 éves olasz szupersztár a számára igen kellemetlen helyzet ellenére legyőzhetetlen volt a pályán, sorra nyerte a trófeákat, a tavalyi szezonban 73 győzelem mellett mindössze hat alkalommal szenvedett vereséget. Tényleg nem volt nála jobb, kiegyensúlyozottabb teljesítmény nyújtó teniszező a Touron.
Nyilvánvaló, hogy Sinner nem azért lett világelső tavaly májusban, a Roland Garros után, nem azért nyerte meg elképesztő fölénnyel például a US Opent, és nem azért nem nullázták egyszer sem 2024-ben, mert a tiltott szer teljesítménynövelő hatással bírt volna nála. A Clostebol miatt Sinner egyetlen labdát sem ütött meg pontosabban, egyetlen szervát sem vágott be nagyobb erővel, ennek ellenére, mint azt a WADA is megállapította, Sinner bűnös.
De nem amiatt bűnös Sinner, mert ő doppingolt volna, hanem mert csapata hibázott, és a játékos felelősséggel bír csapatáért, tetteiért.
A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség, mint azt korábban jeleztük, elfogadta az olasz teniszező indoklását, ezért született ez a példátlan, nagyon megosztó három hónapos eltiltás. Ez pedig sokak szerint rosszabb döntés, mintha egyáltalán nem tiltották volna el az olaszt.
Kivételeztek Sinnerrel
Nehéz máshogy magyarázni ezt a döntést, mintsem azzal, hogy Sinner egyszerűen „túl nagy ahhoz, hogy elbukjon”, hogy egy-két évre eltiltsák a versenyzéstől. A 23 éves teniszező – a kevés közül – korunk egyik szupersztárja. Nem a leglátványosabb teniszt játssza a Touron, de rendkívül eredményesen teszi a dolgát, neki köszönhetően pedig az olasz tenisz aranykorát éli. Az itáliai országban bolondulnak a dél-tiroli születésű Sinnerét, vezérletével immár kétszeres Davis-kupa-győztes az olasz válogatott, azt pedig nem kell magyarázni, hogy mekkora piac Olaszország az ATP-nek, a szponzoroknak.
Nyilván nem lehet párhuzamot vonni két különböző sportág között, de azért gondoljunk bele, mekkora gazdasági veszteséggel, az érdeklődés visszaesésével járna a magyar sportpiacnak, ha Szoboszlai Dominikot egyik pillanatról a másikra eltiltanák legalább egy évre. És Sinner szerepe sokkal jelentősebb nemzetközileg, mint a magyar válogatott csapatkapitányának. A férfi teniszezőknél az élről, sőt többségében már a pályáról is kifutott, a szakágban az elmúlt húsz évet meghatározó „Nagy Hármas” (Roger Federer, Rafael Nadal, Novak Djokovics), vagy egyeseknél ez bővítve éppen „Négyes” (Andy Murray-vel kiegészülve) után felcsillant a remény arra, hogy valaki legalább középtávon képes lehet tartósan a sportág nemzetközi arca lenni.
Innen nézve nem csak egy adott ország piaca kerülne bajba, de legalábbis erős lépéshátrányba olyan sportágakkal szemben, ahol képesek sztárokat felmutatni, hanem a komplett teniszvilág gazdaságilag.
Nos, ezt a döntést volt gyáva meghozni a WADA, az ATP, hogy Sinnert kiemelje jelentősebb időre a tenisz körforgásából. A jelenlegi világelsőt, azt a teniszezőt, akinek köszönhetően a legtöbb jegyet el tudják adni a tornákra, és minden egyéb tekintetben is húzónévnek számít jelenleg. Mert Sinner azon kevés teniszezők egyike korunkban, akire úgy istenigazából kíváncsiak minden tornán a rajongók. A döntéshozók egyszerűen nem merték meghúzni azt, hogy a tenisz „Sinner-mentesen” állja meg a helyét a következő legalább 12 hónapban. Azt, hogy a legrangosabb tornákra Sinner nélkül is az összes jegyet eladják, vagy azt például, hogy ne fulladjon érdektelenségbe az éppen Bolognában esedékes novemberi Davis-kupa nyolcas döntője. Évek óta várják a trónörökös feltűnését, majd pont akkor vágják rá az ajtót, amikor átlépte a küszöböt.

Ráadásként azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy egy-két év kényszerszünet után Sinner milyen formában térne vissza. Fiatal kora ide vagy oda, vajon képes lenne újra tartósan olyan teljesítményt nyújtani, olyan önbizalommal játszani és pályára lépni hétről hétre, amellyel aztán ismét sorra nyerné a tornákat, nézők tömegeit megmozgatná meg, és olyan rekordokat döntene meg, amire példának okáért csak Roger Federer és Serena Williams volt képes korábban.
Ahogyan azt már említettük, napjaink profi férfiteniszének egyébként igencsak nagy problémája, hogy a „Nagy Hármas”, tehát Roger Federer, Rafael Nadal és Novak Djokovics közül már csak utóbbi aktív. De tekintve, hogy a szerb klasszis sem a régi már, jelenleg ott tartunk, hogy nehéz elképzelni őt újabb Grand Slam-torna győzteseként.
A közvetlen utánpótlás pedig szűkölködik karakterekben, olyan játékosokban, mint Federerék voltak.
Akikért bolondultak a rajongók, azok szerepléseinél a világ minden pontján megteltek a stadionok. A következő 10-15 évben a szupersztár jelzőre leginkább Sinner és rajta kívül még a spanyol Carlos Alcaraz pályázhat. Kizárólag bennük látni azt a karaktert, stílust, játékerőt, amivel korszakos alakjai lehetnek a sportágnak. A WADA illetékesei minden bizonnyal az ATP erős ráhatására nem merték felvállalni azt, hogy kettejük közül az egyiket, jelesül Sinnert kivegyék egy időre a körforgásból.
És ez a döntés talán az összes felháborodott teniszező közül Simona Halepnek fájhat a legjobban, akit még 2022 októberében tiltottak el négy évre doppingolásért. A korábbi világelső, GS-bajnok teniszező mindvégig kitartott ártatlansága mellett, de mit sem ért vele, mert azonnal elmeszelték. Halep nem volt nagyobb, mint a szabályok, kiválása nem jelentett akkora veszteséget a női tenisznek, mint Sinneré lenne. Aztán persze kiderült, hogy Halep ártatlan, de az már más kérdés, hogy az eltiltása lényegében véget vetett a román klasszis karrierjének, már nem tudott olyan színvonalon játszani, mint korábban, amikor világelsőként is jegyezték, az elmúlt hetekben aztán bejelentette visszavonulását.
Nem bírja már a teste, visszavonul a korábbi világelső teniszező
Két Grand Slam-tornát nyert.
Sinner az égvilágon semmit nem veszít az eltiltással
Persze a fenti közcímet átvitt értelemben értjük, mert a következő hetekben az olasz világelső jó néhány rangos tornán nem vehet részt, ezáltal pedig jelentős pénzdíjaktól, világranglista-pontoktól esik el – de gyorsan helyezzük kontextusba, pontosan mit veszít Sinner a kényszerszünettel. A február első napjaitól május elejéig tartó „pihenő” alatt négy mestertornát rendeznek, a Sunshine Double-t, tehát az Indian Wells-i és a miami viadalt, a salakos szezon elején pedig Monte Carlóban és Madridban nem léphet pályára ebben a kategóriában. Ezenkívül például a héten kezdődő dohai 500-ason sem indulhat, pedig már napok óta a helyszínen tréningezett, de – és itt jön a legfontosabb dolog – Grand Slam-tornáról nem marad le az olasz teniszező.
Sinner ügyvédei remekül dolgoztak, és olyan egyezségre jutottak a WADA-val, úgy számolták a napokat, hogy a május végén esedékes Roland Garrosra már leteljen a játékos eltiltása.
Sőt, ennél talán még az érdekesebb, hogy Sinner elmeszelése éppen a szempontjából hazai, római mestertorna előtt váljon semmisé, így a világelső papíron ott lehet az olasz főváros rangos versenyén. Ez pedig végleg azt sugallja az eltiltásról, hogy csak egy látszatbüntetés, egy látszatintézkedésről van szó, amivel minél hamarabb a szőnyeg alá akarták söpörni az ügyet. A WADA, az ATP és minden befolyásos szervezet ezzel aztán lezártnak tekinti a doppingbotrányt.
És akkor tényleg mit veszít ezzel Sinner? A vizsgálandó időszakban összesen 1600 világranglista-pontja lenne védendő az olasznak, ettől értelemszerűen elesik, de jelenleg több mint 11 000 – pontosan 11330 – pont áll neve mellett, így gyors fejszámolás után rá lehet jönni: Sinnernek minden bizonnyal még a világelsőségébe sem fog kerülni, hogy most egy ideig nem versenyezhet. A világranglistán jelenleg második Alexander Zverevnek lenne papíron esélye arra, hogy megelőzze az olaszt, de ahhoz csúnya szóval minden héten „agyon kellene magát nyernie”, vagyis ezalatt azt értjük, hogy az összes lehetséges mestertornát meg kéne nyernie. Ebben az esetben bukhatná Sinner a világelsőséget, de ismerve Zverevet, ettől valószínűleg nem kell tartani az olasznak, aki éppen német riválisát győzte le az Australian Open fináléjában.

Röviden tehát a lényeg: Sinner a világelsőséget sem bukja el, továbbá egyetlen Grand Slam-tornát sem kell kihagynia. A WADA ezzel a büntetéssel abszolút kigúnyolta azt a doppingellenes mozgalmat, amiért keményen küzd szigorú szabályaival évtizedek óta. Jött ugyanis egy játékos, aki nagyobb, mint a szabályok, és akivel lehet olyan kompromisszumot kötni – az ATP saját érdekei miatt is –, amire más játékosnak hasonló esetben esélye sem lenne.
És ez egy nagyon rossz üzenet a sportág felé.
Több teniszező, mint például a szókimondó Nick Kyrgios, vagy az egyébként jóval visszafogottabb, többszörös GS-bajnok Stan Wawrinka is arról írt a döntés után, hogy ez egy borzasztó szomorú napja a tenisznek, és nem hisznek már abban, hogy ez egy tiszta sport. Kyrgios bejegyzése szerint több olyan privát üzenetet is kapott aktív Grand Slam-győztes játékosoktól, akik nemtetszésüknek adnak hangot Sinner „eltiltásával” kapcsolatban. És igen, nem véletlenül tettük idézőjelbe az eltiltás szót.
Sőt, a legváratlanabb véleményt talán Jevgenyij Kafelnyikov korábbi – egyéniben és párosban is – GS-győztes teniszező fogalmazta meg:
A legutóbbi fejleményeket figyelembe véve, ha még játszanék, én a következőt tenném. Bármikor, amikor Sinner ellen kellene játszanom, nem mennék fel a pályára, függetlenül attól, hogy egy első fordulós meccsről vagy egy döntőről van szó. De nyilván senki sem fog így tenni.
Az ügyet ezzel lezártnak tekinti az összes érintett, miközben ez a döntés nagy valószínűséggel a igen sokat ártott a sportágnak, a játékosoknak, a tenisz jövőjének. Akarva-akaratlanul Sinner karrierjében örök folt marad doppingügye, és bizony rajta marad a „doppingoló” jelző is, aki csak azért úszta meg hosszabb eltiltás, büntetés nélkül az ügyet, mert ő a világelső, akinek kiválása őrületes veszteségeket okozott volna a teniszelitnek.
A szerző az Index sportújságírója.
(Borítókép: Jannik Sinner Melbourne, Ausztráliában 2025. január 26-án. Fotó: Edgar Su / Reuters)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Vélemény
Mintapolgár nem kábítózik
Mostantól a rendet a törvényi elrettentés és a bulvárba csomagolt szadizmus garantálja.
március 17., 07:00
- Vélemény
Nem most van itt az ideje, hogy kérdezzünk Magyar Pétertől
Megint fölmerül a kérdés, mi is pontosan az ellenzéki sajtó és Magyar Péter viszonya.
március 1., 09:10
- Vélemény
Konok Péter: Trump úr klímapolitikájának margójára
A világvége kiváló árucikk, eladható, és saját keresletét is gerjeszteni tudja, így minél több világvégét adunk el, annál nagyobb lesz rá a kereslet.
március 19., 12:00
- Mindeközben
Bokszringre cserélte a kifutót egy szépségkirálynő, miután megelégelte, hogy tévesen ítélik meg a külseje alapján
47 perce
- Vélemény
Sose volt még ennyire O1g
A hazai közéletnek ez a szelete amúgy folyamatos Men In Black-villantás.
március 18., 13:02
- Vélemény
Latorcai Csaba: Ki és mi lesz a következő a füstgyertya után?
Gondolatok a véleménynyilvánításról és az erőszakról.
március 20., 05:39
- Vélemény
Hont András: Káosz közeleg az új világban, ahol Trumpék a punkok
Az a dúvadság, ahogy a populista provokáció rárúgja az ajtót a fennálló Rendre, neuraszténiás rohamokat vált ki a technokrata középszerből.
március 24., 07:02
- Címlapon
Matolcsy György az Indexnek: Az ÁSZ jelentései nem felelnek meg a tényeknek
A volt jegybankelnök szerint az alapítványi vagyon értéke meghaladja az 500 milliárd forintot.
2 órája
- Mindeközben
Pásztor Erzsi: Embertelen ára van a minőségi ételeknek, de úgy vagyok vele, hogy 88 évesen már megveszem
tegnap, 21:32
- Vélemény
Nincs békés elvonulás, ezért kapcsolt a miniszterelnök uszító pániküzemmódba
Most még távoltartható a külvilág, a magyar valóság, de ez nagyon gyorsan megszűnik majd.
március 21., 15:11
- Vélemény
Szónokok, poloskák, ígéretek
Téves irány a szabadság- és alkotmányos jogaink szűkítése. Fodor Gábor írása.
március 17., 11:01
- Vélemény
Mráz Ágoston Sámuel: Jogállam-e még Németország?
Ha mindez nálunk történne, hogyan vélekednének a magyar jogállamiságról?
március 18., 05:58
- Vélemény
Schiffer András: Büszkeség és jobbítélet
Orbán nem putyinista, hanem egy fordított woke, aki keresztény-nemzeti „safe space”-ek alapításával igyekszik alátámasztani jóemberségét.
március 3., 07:28
- Vélemény
A doppingellenes küzdelem ma már a bohócok sportja
A súlyos elvi kifogások mellett a doppingüldözés gyakorlata is több mint visszatetsző.
március 14., 08:02
- Vélemény
Matolcsy, a lottómilliárdos – a teljesítmény nélküli vagyon átka
Extrém luxusélet: Porschéval, új feleséggel, magánrepülővel.
március 28., 08:00
- Címlapon
Jelentősen emelkedhet a vízdíja annak, aki ezt elmulasztja megtenni a mérőórával kapcsolatban
A fontos dátumot az eszközök számlapján lehet megtalálni.
4 órája
- Mindeközben
Nosztalgikus fotókkal köszöntötte testvéreit Király Linda a születésnapjuk alkalmával
tegnap, 18:32
- Vélemény
Háború a deep state ellen: valódi összeesküvés vagy téveszme Trump mélyállam-teóriája?
A demokratikus ellensúlyokat szándékosan egy titkos, sötét összeesküvésként láttatják.
március 28., 16:01
- Vélemény
Schiffer András: A gyülekezési szabadság talaján Woke Parádét és Békemenetet is lehet tartani
Doktor Miniszterelnök Úr imádja a 80–20-as ügyeket.
március 25., 10:34
- Vélemény
Fodor Gábor: Az erőpolitika kora
Tévedés és kettős mérce ünnepelni a Trump–Vance-párost, amikor nagyhatalomként leckéztetik Zelenszkijt.
március 3., 14:55
- Vélemény
Mire készül az Orbán-kormány? Miben sántikál a Fidesz?
A törvénymódosítási csomag tanulmányozására már nem jutott idő.
március 15., 18:08
- Vélemény
Nyomjunk satuféket a cinizmus és a politikai pofátlanság lejtőjén
Gyúrhatjuk egymást, de nem gyilkolhatjuk meg. Ez a felfogás az igazi szuverenitás alapja.
március 24., 14:28
- Vélemény
Hogyan állhat fel a Trump–Putyin-alkuval földre vitt Európa?
Ha a globalizációként promózott amerikanizáció alternatívája a kicsinyes nacionalizmus lesz, újraélhetjük a második világháború borzalmait.
március 1., 14:12
- Címlapon
Kiderült, mennyivel nőtt a vagyona az ukrán elnöknek a háború alatt
Több mint a négyszeresére növekedett két év alatt.
1 órája
- Vélemény
Macron és a francia stratégiai vízió
De Gaulle: Franciaországnak nincsenek barátai, csak érdekei vannak. Macron éppen ezt az örökséget látszik tovább vinni.
március 8., 11:49
- Mindeközben
Ábrahám Edit elmondta, mennyire van hatással az életére a Barátok köztös szerepe
tegnap, 15:30
- Vélemény
Ujhelyi István: Mikor kiáltjuk hangosan végre: not in my name; az én nevemben ne?!
A Fidesz 2009-es EP választási programjában olvasható téziseit ma már hazaárulásnak és háborúpártiságnak nevezik.
március 7., 06:14
- Vélemény
Pax Americana II. – Európa ki, Oroszország be
Az új tengely könnyen jelentheti Európa vesztét és akár a NATO szétesését is.
március 5., 13:22
- Vélemény
Tévedések végjátéka – a Pride jóemberkedés, vagy a jogegyenlőség kiterjesztése?
Barkóczi Balázs válasza Schiffer Andrásnak.
március 6., 09:27
- Vélemény
Mi kell ahhoz, hogy ne egye meg az országot a herbál és a bűnözés?
Ceglédi Zoltán írása.
március 10., 07:25
- Címlapon
Vlagyimir Putyin újabb háborúra készülhet: Európára is lecsaphat a Szovjetunió 2.0
Megvan az első három ország, amely Ukrajnát követheti a sorban.
tegnap, 21:07
- Vélemény
Az irányt vesztett óriás: merre tart Amerika Donald Trump irányításával?
A Trump-féle külpolitikai felfogásban, úgy tűnik, Amerika saját, külön autósztrádáján halad egy meg nem nevezett irányba.
március 13., 07:59
- Vélemény
Nagy Feró belépett a kocsmába, és ott olyat talált, amire nem számított
Kikérték a véleményét, de nem sokra mentek vele. Szarka Károly írása.
március 7., 10:33