Sokszor használt módszerhez nyúlt a Fidesz
További Belföld cikkek
-
Az Aranykéz utcai robbantáshoz is köze lehet a balatoni alvilág hírhedt alakjának
- Pótlóbusz szállítja azokat az utasokat több napon át az észak-balatoni vasútvonalon
- Kiadták a figyelmeztetést, havazással és viharos széllel érkezik az áprilisi tél
- Átjáró Narniába – egy szekrényajtón át vezetett az út a marihuánaültetvényhez Baján
- „Ez nagyon cuki gondolat” – Tompos Márton visszaszólt a hídlezáró tüntetéseket kritizáló Vona Gábornak
A mostani Igen, Magyarország! chartának hat célja van Orbán Viktor szerint: igent mondanak az aláírók az állami vagyon védelmére, a demokráciára és a köztársasági elnök méltóságára; a felelősségre és a számonkérésre; a magyar emberek alkotmányos jogaira. Arra, hogy az erőszak nem megoldás, és igenlik a tavaszi választási eredményeket is.
Idén volt már kiáltvány
Idén nyáron már indult egy fideszes aláírásgyűjtés: ennek Jó reggelt, Magyarország! kiáltvány volt a neve. Rogán Antal akkor hangsúlyozta, céljuk a pénzügyi helyzet eltitkolásáért felelős állami vezetők felelősségre vonása, és a felesleges megszorító intézkedések visszavonása. Pár nappal ezelőtt a Fidesz vezetői az Indexnek azt mondták, ez a kezdeményezésük még nem állt le. Vannak olyan információk, hogy a kiáltványt interneten mindössze 25 ezren támogatták, de ez nem hivatalosan megerősített adat.
2006-ban már az év elején is felmerült egy aláírásgyűjtő akció. Február közepén a Fidesz és a KDNP közösen a 14. havi nyugdíj bevezetésért akart kampányolni. Ez a kezdeményezés azonban elhalt.
2005-2006 fordulóján azért gyűjtött aláírásokat egy civil szervezet, amelyet a Fidesz is támogatott a XI. kerületben, hogy a Kelenföldi pályaudvar helyett legyen a 4-es metró végállomása a budaörsi virágpiac. Az aláírásgyűjtés során csak 4966 szignó jött össze, a megkívánt 10 ezer helyett, így a XI. kerületi képviselőtestületnek nem kellett megtárgyalnia a javaslatot.
Nemzeti Vagyonszerződés és szimpátiaszavazás az államfőről
2005 végén a Fidesz a Nemzeti Vagyonszerződéshez gyűjtött aláírásokat. Ebben azt határozták volna meg, hogy mit nem szabad magánkézbe adni, és hogy milyen ügyekben álljon le a privatizáció. Ez az akció népi kezdeményezésnek minősült.
2005 tavaszán a Fidesz az államfőválasztás előtt tartott szimpátiaszavazást. Több mint hétszázezer szavazat érkezett, ez körülbelül 553 ezer ember véleménynyilvánítását tükrözte. A voksok 38 százaléka Mádl Ferencet támogatta, utána Sólyom László következett.
Nemzeti Konzultáció és Nemzeti Petíció
2005 elején Nemzeti Konzultációt indított a Fidesz. A kezdeményezés lényege az volt, hogy megtudják, mit akarnak az emberek, mi legyen a következő négy év kormányprogramjában. Egyes adatok szerint 1,6 millió ember nyilvánított véleményt a konzultáció során.
2004-ben a Fidesz Nemzeti Petícióhoz gyűjtött aláírásokat. Orbán Viktor szerint a petíció a rendszerváltoztatás eredeti céljai melletti kitartást fejezi ki. Ez az aláírásgyűjtés az európai parlamenti választást előzte meg, és legalább egymillió (más források szerint 1,3 millió) szignó gyűlt össze. A kezdeményezéshez kapcsolódó törvényjavaslatokat, például a költségvetés módosítását a kormánypártok elutasították.
A kettős népszavazás és az olimpiai mozgalom
2004-ben a Fidesz csatlakozott a Munkáspárt és a Magyarok Világszövetsége egy-egy népszavazási kezdeményezéséhez, és így a kórházprivatizáció ellen, illetve a határontúliak kettős állampolgárságáért is gyűjtöttek aláírásokat. (Körülbelül félmillió kezdeményező szignó gyűlt össze.) Az aláírások hatására a két népszavazást 2004. decemberében végül megtartották, de eredménytelennek bizonyult a voksolás, mert egyik kérdésben sem érte el az igenek száma a kétmillió-nyolcezres határt. A kettős állampolgárságról szavazók 51,55 százaléka (1 millió 517 ezer fő) igennel voksolt. A kórházprivatizációnál a szavazók 65,01 százaléka (1 millió 918 ezer fő) állami kézben tartotta volna az egészségügyi intézményeket, 34,99 százalék (1 millió 032 ezer fő) támogatta a privatizációt.
2002 januárjában még kormánypártban kezdeményezett aláírásgyűjtést a Fidesz a 2012-es olimpia budapesti megrendezésére. A százezredik aláíró Kovács "Kokó" István volt a Budapest Társasággal közösen szervezett akcióban. Végül 650 ezernél több aláírás gyűlt össze, többek között Demszky Gábor, Medgyessy Péter és Kovács László is nevével támogatta az akciót.