![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
01100100 éve született Alan Turing
További Történelem cikkek
-
30 éves a rendszerváltó paktum, 30 éve ül Orbán a parlamentben
- A vérengzés nem egyszeri kisiklás, hanem a szovjet politika része volt
- Évekig náci megszállás alatt volt az ország, mégis megmenekült a zsidók 99 százaléka
- Mostantól bárki elolvashatja Rákosi Mátyás magánleveleit
- Megtalálták a világ legöregebb macskáját
Alan Turing Londonban született, 1912. június 23-án. Zsenialitása már egészen fiatal korában megmutatkozott; három hét alatt megtanult olvasni, és már gyerekként is foglalkoztatták a számok és a logikai feladványok. A tudásvágy fűtötte Turing már tizennégy éves korában az újságok címlapjára került, bár erről elsősorban a szívóssága, és nem a zsenialitása tehet. Az 1926-os általános sztrájk ugyanis éppen azon a napon tört ki, amikor megkezdhette volna tanulmányait a Sherborne Schoolban. Turing, hogy ne maradjon le semmiről, kilencvenhét kilométert tekert biciklivel Southamptontól Dorsetig.
![A fiatal Alan Turing.](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/306/3068/30685/3068590_232c12fa75b201c2cc305e3db48f5ffc_wm.jpg)
A fiatal diák érdeklődésének középpontjában már ekkor is kizárólag a tudományok álltak, amivel az alapvetően humán tantárgyakra szakosodott brit oktatási rendszer nem tudott mit kezdeni. Az igazgató levelet küldött Turing szüleinek, megjegyezve, hogy ha a fiúból tudóst akarnak nevelni, csak az idejét vesztegeti a közoktatásban.
Az igazgatónak igaza lehetett: Turing 1927-ben megismerkedett Albert Einstein munkásságával, és tizenhat éves korára, pusztán a szöveg alapján megértette a világhírű fizikus mozgástörvényeit is. A közoktatás valóban nem tartogathatott sok újdonságot az autodidakta zseninek.
A racionális gondolkodók többségéhez hasonlóan Turing tizennyolc éves korára meggyőződéses ateistává vált. Erről elsősorban a hozzá közel álló iskolatársa, Christopher Morcom halála tehetett, akivel a szarvasmarha-tuberkolózis végzett. Turing az esemény hatására szakított vallásos meggyőződésével.
Das Model
Turing 1931-ben a cambridge-i King's College-ben folytatta matematikai tanulmányait. Mindössze huszonkét éves volt, amikor sikerrel bizonyította be a központi határleoszlás tételét, egy évvel később pedig publikálta az On Computable Numbers and an Application to the Entsheidungsproblem című híres tanulmányát. Ebben említette először a komplex számítási feladatokra képes, Universal Machine nevű eszközt; bár ez sosem valósult meg, később Turing-gép néven vált ismertté, és ma is használják a számítástechnika elméleti oktatása során.
1936-ban Turing kétéves tanulmányútra utazott Princetonba, itt alkották meg tanulmányi konzulensével, Alan Churchcsel a Church–Turing-elméletet. Turing az egyetemen kriptológiával és matematikával foglalkozott, doktorátusát 1938-ban, huszonhat éves korában szerezte meg. Szeptembertől állást vállalt a Government Code and Cypher Schoolnál, ahol a kódfejtésben szerzett tapasztalatait kamatoztathatta. Egy évvel később, a második világháború kezdete után már a Bletchley Parknál dolgozott, ahol Gordon Welchmannel dolgozott együtt a Bombe nevű kódfejtő berendezésen, amelytől azt várták, hogy dekódolhatóvá teszi a német kódoló berendezéssel, az Enigmával írt titkos leveleket.
Turing 1941-ben kérte meg munkatársnője, a szintén kriptográfusként dolgozó Joan Clarke kezét, de röviddel később felbontották az eljegyzést. Turing ugyanis meggondolta magát, és bevallotta Clarke-nak, hogy homoszexuális.
Man Machine
A brit és az amerikai hírszerzés közti megegyezés részeként Turing 1942-ben az Egyesült Államokba utazott. A matematikus megosztotta az amerikai titkosszolgálattal, amit az Enigmáról tudott, cserébe pedig megvizsgálhatta azt a beszédtitkosítási rendszert, amin Winston Churchill és Franklin D. Roosevelt tartották a kapcsolatot. Turing összbenyomása nem volt pozitív az amerikai kriptográfusokról; mint megjegyezte, inkább a gépekre támaszkodnak, nem a logikus gondolkodásra.
![Az Enigma](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/306/3068/30685/3068592_8f9d25f2c68ef7e47d6513471ae26dba_wm.jpg)
Turing és munkatársai 1943-ra már a jóval fejlettebb Naval Enigma rendszereket is fel tudták törni, eremdényeiknek pedig az atlanti csata során kézzelfogható hatása mutatkozott. A német tengeralattjárók, a bevetések során hétszáz hajót süllyesztettek el, ami 2,3 millió tonnányi létfontosságú rakománytól fosztotta meg a szövetségeseket – ezeknek az akcióknak vette elejét Turing kódfejtő munkássága. A mérnök érdemeit a brit kormány is elismerte: 1945-ben megkapta a Brit Birodalom Tiszti Érdemrendjét a háborúban nyújtott szolgálataiért.
Computerwelt
A számítástudományok magyar zsenije, Neumann János 1946-ra készült el saját fejlesztésű, Edvac (Electronic Discrete Variable Automatic Computer) nevű számítógépével. Az Edvac a Pennsylvaniai Egyetem matematikusainak és mérnökeinek munkája volt, jelentőségét pedig nem lehet túlbecsülni: az Edvac előtt nem létezett olyan számítógép, amit univerzális célokra lehetett használni, és képes volt nagy sebességgel digitális számításokat végezni. A tudományos élet az Atlanti-óceán mindkét partján felismerte az új eszköz jelentőségét.
Turing 1945 októberében, a háború után csatlakozott az NPL-hez (National Physics Laboratory), akik megbízták, hogy tervezzen egy saját számítógépet. A matematikusnak nem volt szüksége utasításra: az On Computable Numbers című, 1936-os tanulmányát felhasználva látott neki a gép megtervezésének. A tanulmányban még csak elméleti szinten foglalkozott a kérdéssel, de Turing tudta, hogy elképzeléseit a gyakorlatban is lehet alkalmazni. A tervek 1946-ra készültek el, de a költségeket az NPL túl magasnak ítélte, így nem adott támogatást Turingnak, hogy megépíthesse a számítógépet. Az ACE (Automatic Computing Engine), bár ugyanazt a jelrendszert használta, mint az Edvac, fejlettebb szoftvert használt, amely jobban hasznosítható lett volna a később elterjedt, nem számítási jellegű feladatok megoldására.
1946 és 1947 között az NPL menedzsmentje sikertelenül próbálta meg Turing elméletét a gyakorlatba ültetni. A dolgot megnehezítette, hogy a sajtó is megneszelte a dolgot, így hamar elterjedt a hír, hogy az NPL-nél egy mesterséges agyat építenek. A csapat hatalmas nyomás alatt dolgozott, majd 1947-re elkészült a Pilot ACE nevű számítógép, amely sok szempontból kezdetlegesebb volt, mint Turing eredetileg tervezte. A csalódott matematikus egy év alkotói szabadságot vett ki, és Cambridge-be költözött; a Pilot ACE prototípusa a távolléte alatt készült el, az első program pedig csak 1950-ben futott le rajta.
1949-ben Turing a Manchester Egyetem számítástudományi tanszékének igazgatóhelyettese lett. Szoftvereket tervezett az első, programtárolásra képes komputerekhez; ez végül Manchester Mark 1 néven vált híressé. Ugyanebben az évben publikálta a Computing Machinery and Intelligence című művét, amely a mesterségesintelligencia-kutatás egyik alapművévé vált. Ebben említette először a Turing-tesztet is amely máig érvényes: eszerint egy számítógép akkor nevezhető intelligensnek, ha az emberi beszélgetőpartner nem tudja megmondani, hogy egy szoftverrel vagy egy másik emberrel beszélget. Ilyen számítógépet a mai napig senki nem épített.
![1951. Alan M. Turing és kollégái a Ferranti Mark I kompjúteren dolgoznak. A fegyverek és elektronikus berendezések gyártásával foglalkozó brit céget a kormány bízta meg a számítógép kifejlesztésével. A Ferranti Mark I az 1946-ban épített Manchester Mark I számítógép továbbfejlesztett változata volt.](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/306/3068/30686/3068610_a7524a952d42d5648af0a2b9dd9748a4_wm.jpg)
Ohm Sweet Ohm
Arnold Murray 1952-ben lépett be Turing életébe. Turing többször is meghívta magához Murray-t, aki gyakran az éjszakát is a matematikusnál töltötte. Mint később kiderült, ez hibának bizonyult: Murray segített egy cinkosának, hogy betörhessen Turing házába. Amikor Turing értesítette a rendőrséget a betörésről, beismerte, hogy ő és Murray szexuális kapcsolatban állnak.
Az ötvenes években a homoszexualitás Angliában bűncselekménynek számított, így mindkettőjüket vád alá helyezték. Turing választhatott, hogy börtönbe zárják, vagy önként vállalja a kémiai kasztrációt. Végül az ösztrogéntartalmú hormoninjekció mellett döntött. A vádemelés azonban azzal járt, hogy többé nem dolgozhatott kriptográfiai konzulensként a brit kormánynak, mivel úgy ítélték meg, hogy egy büntetett előéletű ember – még akkor is, ha segített a szövetségeseknek megnyerni a második világháborút –, nemzetbiztonsági kockázatot jelentett az ország számára.
Turing ezután visszavonultan élt. A manchesteri egyetem Ferranti Mark 1-es számítógépét használva új matematikai modelleket készített, ugyanis megragadta az akkoriban morfogenezisként említett kutatási terület. Turing az embrionális növekedés modelljét készítette el, és természeti jelenségek megfigyelésével foglalkozott. Az ötvenes években készített biomatematikai és morfogenetikai kutatásai időtállónak bizonyultak, eredményeit ma is használják.
1954 június nyolcadikán a takarítónő bukkant rá Turing holttestére; a halottkém jelentése szerint a tudós ciánnal mérgezett almát evett. Sokan nem hiszik, hogy Turing öngyilkosságot követett el. Ezt alátámaszthatja, hogy az almát sosem vizsgálták meg, csak a ciánmérgezést állapították meg, és Turing anyjának is meggyőződése volt, hogy a fiának a helytelenül tárolt vegyszerei okozták a vesztét. Egyesek szerint a brit titkosszolgálat akarta elhallgattatni a matematikust, hogy ne szivárogtasson ki kormányzati titoknak minősülő információkat. Turing kedvenc meséje egyébként a Hófehérke volt.
Heimatklänge
Cambridge-i tanára, Max Newman professzor szerint Turing korának egyik legelmélyültebb és legeredetibb elméleti matematikusa volt. Newman ugyanakkor úgy véli, hogy az On Computable Numbers nem volt jelentős hatással a korai számítógép-tervekre, így kérdéses, hogy érdemes-e az informatika atyjaként gondolni rá. Ezzel szemben, amikor a hatvanas években a számítástechnikával foglalkozó kutatók elkezdték vizsgálni a tanulmányban szereplő állításokat, megállapították, hogy az elméleti számítások terén nagyon is megbízható munkának mondható.
Turing sokszor megelőzte a korát. Az ACE számítógép a tervei alapján ötször gyorsabb volt a kortárs brit számítógépeknél, holott csupán harmadannyi elektromos eszközre volt szükség hozzá. A rivális számítógépek elterjedésének az volt az elsődleges oka, hogy az ACE-t bonyolultabban lehetett programozni, mint azokat; valószínűleg ez tehet róla, hogy Turing tervei nem gyakoroltak nagyobb hatást a modern számítástechnikára, amely csak az ötvenes években kezdett elterjedtebbé válni. Ennek ellenére az évtizedekkel ezelőtt kialakított elméleteit a mai napig használják a számítástudományban, ahogy a biológiában és kémiában elért eredményeit is.
A feloldozás azonban ötvenöt évig váratott magára. 2009. szeptember 11-én a brit kormányfő, Gordon Brown a Telegraph hasábjain kért bocsánatot a mindenkori kormány nevében, amiért embertelenül bántak el Turinggal: „A brit kormány és mindazok nevében, akik Alan munkájának köszönhetően szabadon élhetnek, teljes büszkeséggel mondhatom: sajnáljuk. Sokkal jobbat érdemeltél volna.”
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
Az oldalról ajánljuk
- Külföld
Szijjártó Péter reagált Donald Trump és Vlagyimir Putyin telefonbeszélgetésére
A külügyminiszter szerint végre itt a lehetőség, hogy „reményeink beteljesüljenek”.
február 13., 08:43
- Kézilabda
Olimpiai bronzérmes játékost igazolt a Ferencváros
A nyáron érkező dán tréner jelenlegi együttesétől igazol a címvédő.
február 13., 08:38
- Belföld
Kórházban hagyott kisbabáktól vált túlzsúfolttá a Heim Pál Gyermekkórház intenzív osztálya
Az Országos Kórházi Főigazgatóság segítséget kért az elhelyezésükben.
február 13., 08:07
- Külföld
Börtönbüntetés vár a kidobóra, aki megzsarolta Michael Schumacher családját
Az egykori autóversenyző korábbi testőre is érintett az ügyben.
február 13., 08:33
- Gazdaság
Új vezető kerül a Foxpost élére
Magyarország egyik vezető csomagautomata-szolgáltatója 2014-ben indult útjára.
február 13., 07:47
- Belföld
Eltűnt egy 12 éves kislány Szekszárdon
Szauervein Jázmin Kata február 12-én este távozott otthonából, azóta nem adott életjelet.
február 13., 08:31
- Külföld
Több mint száz halászt mentettek ki egy úszó jégtábláról
Nem mindenki örült a mentőalakulatoknak.
február 13., 07:45
- Futball
Nem bánnak kesztyűs kézzel a kritikusok Szoboszlai Dominikkel
Túl sok a hatos, a középpályás nem tudta átmenteni remek formáját.
február 13., 07:59
- Belföld
Index-információ: valóban bennfentes kereskedést követhetett el Magyar Péter
Az ügyben már Vogel Evelint is beidézték tanúnak.
február 13., 07:38
- Futball
Szoboszlai történelmi meccset játszott, ilyenben többé már nem lesz része
A drukkerek is megkönnyezték.
február 13., 00:39
- Belföld
Lincshangulat alakult ki Magyar Péter interjúja miatt egy elemző közösségi oldalán
A Tisza Párt elnöke kommentháborút indított, mert kritikát fogalmaztak meg vele szemben.
február 13., 08:46
- Gazdaság
Milliókat érintő adóváltozás jön, és lehet, ez még csak a kezdet
Már meg is történt a bejelentés.
február 13., 06:00
- Külföld
Előrelépés az ukrajnai háborúban: megvan az első Trump–Putyin-találkozó lehetséges helyszíne
Az Egyesült Államok elnöke kemény kritikát kapott a korábbi megjegyzései miatt.
február 13., 09:07
- Gazdaság
Kijöttek a részletek, ezért fájhat a kormány feje
Különösen hasogató az akkumulátoripar 50 százalékos visszaesése.
február 13., 09:06
- Kultúr
Szacsvay Lászlónak haza kellett vinnie a feleségét a hospice-házból, mert a nővér szerint zavarta a haldoklókat
A Nemzet Színésze hosszú éveken át ápolta nejét, Csicsay Claudiát.
február 13., 07:30
- Belföld
Nagyon félrement a Nissan reklámja Stohl Andrással és Ganxsta Zoleeval, felháborodtak a nőjogi szervezetek
Azóta már mindenhonnan el is távolították.
február 13., 07:25
- Külföld
Magyarországon egyelőre nem jött be a boltbojkott, de a horvátoknál kiválóan működött
„Aki teheti, egyáltalán ne vásároljon!” – javasolták a magyar szervezők.
február 13., 06:01
- Kézilabda
Nagy meglepetésre kikapott a Szeged a sereghajtótól, még nem biztos a továbbjutása
Két hete a vb-n szenvedtünk fájó vereséget, most a BL-ben, pedig két sztárjuk is a magyar együttest erősítette.
február 13., 09:12
- Külföld
„Gyakorlatilag megadta magát Putyinnak” – kritikusává vált egykori szövetségese bírálta Trumpot
február 13., 06:09
- Belföld
Összesen hét vármegyére adtak ki figyelmeztetést, több járásban pedig riasztás van érvényben
Havazás és ónos eső is borzolja a kedélyeket Magyarországon csütörtökön.
február 13., 06:54
- Futball
Neymar még nem felejtett el futballozni, sarokkal esernyőzte be az ellenfelét
Aztán össze is balhézott az ellenfél egyik játékosával.
február 13., 07:14
- Gazdaság
Úgy zár be egy kiskaput a kormány, hogy 2025-ben még szélesebbre tárja
A cél a tb-ellátással járó normál bér egész évben.
február 13., 06:16
- Belföld
Pert vesztett Pál Norbert kormánybiztos ukrán menekültekkel szemben
A döntésben 64 gyermek és húsz nő érintett, akik az ukrajnai háború miatt menekültek hazánkba.
február 13., 06:21
- Belföld
Delegációt küld Magyarországra az Európai Parlament, a magyar jogállamiság helyzetét vizsgálják
Különleges figyelmet fordítanak a bírósági reformokra és a korrupció helyzetére.
február 13., 07:06
- Bajnokok Ligája
Álomkezdés után rémálom: kiesett a BL-ből a hétszeres győztes
Egy teljesen felesleges piros lap után pecsételődött meg a patinás csapat sorsa.
4 perce
- Külföld
Méregdrága mobiltelefonjaik buktatták le a szicíliai maffiatagokat
Palermo ügyészsége 188 embert tartóztatott le.
február 13., 08:26
- Külföld
Vallási fürdések és tisztálkodás a folyóban – különleges fesztivál a szent hónap végén
február 13., 06:59
- Belföld
Hipót ivott egy kislány, mert társai csúfolták az iskolában
A gyerek megpróbált végezni magával.
február 13., 06:19
- Külföld
Gránátot robbantottak egy franciaországi bárban, több vendégnek válságos az állapota
A támadónál fegyver is volt, de azt nem használta.
február 13., 06:58