
- Tudomány
- Ma Is Tanultam Valamit
- holdraszállás
- neil armstrong
- apollo-11
- holdidő
- nasa
- esa
- időutazás
- gennagyij padalka
- scott kelly
- relativitáselmélet
Máshogyan telik az idő a Holdon, mint a Földön
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
-
Julius Caesar utolsó leheletét lélegezzük be mind
- Háromszor is perceken múlott, hogy kitör az atomháború, nagy mázlink volt
- Sirályok vérét itta a tengeren sodródó világrekorder hajótörött
- 100 évet kellett várni rá – vajon megtalálták már az összes fáraó sírját?
- Sokat nyomorgott, de már milliomos volt Petőfi 1848. március 15-én
Magyar idő szerint 1969. július 21-én hajnali 3 óra 56 perc 15 másodperkor tett egy kis lépést a Hold felszínére az amerikai Neil Armstrong, a történelmi mozdulatot pedig élőben láthatta a fél világ a televízióban. Ha eltekintünk a máig népszerű, makacs összeesküvés-elmélettől, miszerint a holdra szállás csak egy ordas kamu, és az egész szkafanderes felhajtást egy földi stúdióban rendezték meg, és onnan közvetítették az ámuló emberiségnek, a kérdés az, hogy holdidő szerint egészen pontosan mikor került az első emberi lábnyom a hűséges szomszédunk porába (a stúdió homokjába).

Mennyi volt az idő akkor a Holdon?
Hogyhogy mikor, micsoda kérdés ez, talán valami kekeckedő asztrofizikus-humor? Hát pontosan akkor, amikor a Földön látták, attól függően persze, hogy melyik időzónából nézték a közvetítést, pár órás különbségekkel. Houstonban például július 20-án 20 óra 56 perc 15 másodperkor, Tokióban július 21-én 11 óra 56 perc 15 másodperckor, Londonban, ahogyan a szokásos, űrhajózásban használt univerzális idő (egyezményes világidő, UTC) szerint is, július 21-én 2 óra 56 perc 15 másodperkor lépett Armstrong a Holdra.
Persze a földi zónaidők nem egyeznek pontosan a földi hosszúsági köröknek megfelelő földi helyi időkkel, de ez nem zavar senkit különösebben, sőt. Az már viszont igen, hogy a pontos időt nem igazán egyszerű arrafelé megmondani,
a Holdon ugyanis nem ugyanolyan tempóban múlik az idő, mint a Föld felszínén.
Égi kísérőnk szürke, poros felszínén az órák gyorsabban telnek, mint mifelénk, méghozzá körülbelül 56 mikroszekundummal (a mikroszekundum a másodperc egymilliomod része) fürgébben minden 24 órában. De nemcsak a Hold felszínén, hanem már az odaúton, az Apollo–11 űrhajóban is pontatlanul kezdtek járni az órák (a földiekhez képest), miközben 39 ezer kilométer/órás sebességgel hasítottak a Hold felé. A pontos időt ezért a földiektől kellett megkérdezni, ahogyan a mostani űrmissziók alatt is a földi irányítóközpontok mondják meg a kozmonautáknak.
Rohan az idő, vagy csak cammog odafenn?
Hogyan létezik mindez? Netán nem akadt pár strapabíró, az extrém gyorsulásoknak is ellenálló, pontos óra a NASA-nál?
Nyilván akadt, és az órákkal nem is volt az égvilágon semmi gond. A küldetésre Neil Armstrong, Buzz Aldrin és Michael Collins rozsdamentes acél svájci órát (Omega, Speedmaster) vitt magával, amelynek (a sikeres visszatérés után) 1014 sorszámozott (limitált) másolatát készítette el a gyártó, méghozzá aranyból, és minden egyes darab azóta is vagyonokat ér.
Ám még a világ legjobb órái is kénytelenek engedelmeskedni a fizika törvényeinek, így annak a kíméletlen univerzális regulának is, hogy a tér és az idő nem függetlenek egymástól, és
az idő (relatíve) függ a gravitációtól és a sebességtől.
Minél nagyobb tömegű egy test, annál nagyobb a gravitációs ereje, és annál jobban fodrozza, torzítja az időt. Ugyanez igaz a sebességre is, a gyorsaságtól is függ, hogy milyen tempóban telik az idő. Erre a meghökkentő és ésszel alig felfogható valóságra pedig Albert Einstein jött rá korszakalkotó relativitáselméletében a 20. század elején.
Korábban úgy gondolták (és így érezzük ma is, jogosan), hogy az idő teljesen változatlan, és ahogyan az 1680-as években Isaac Newton megállapította, az idő a világegyetem minden pontján, mint valami robot, egyenletes ütemben halad szépen előre, mindenféle sietség vagy késedelem nélkül. Csakis az óra hibája, ha netán siet vagy késik (esetleg megáll), az idő ettől még monotonon és rendületlenül (el)telik, akármit is teszünk ellene. Az pedig, hogy
komótosan ballag, vagy pedig szélsebesen röpül számunkra, csak egy csalfa emberi érzés, semmi több,
és nem a kíméletlen fizikai valóság.
Már jó ideje képesek vagyunk időutazásra
1971-ben azonban végleg megtört ez a két évszázados, kényelmesnek ugyan kényelmes, de igencsak kellemetlen newtoni alaptétel, amikor a világ legpontosabb óráit, négy cézium-atomórát reptettek meg a világ minden tájékán, majd összehasonlították azokat földfelszíni atomórákkal, és a kronométerek bizony (csekélynyit ugyan, de) különbséget (a földi órák többet) mutattak. Einstein relativitáselméletét tehát bebizonyították, az idő nem állandó, ahogyan azt gondoltuk, aminek olyan mókás következményei lettek, hogy még azt is bátran ki lehet jelenteni, hogy
az ember képes az időutazásra, és már többször meg is valósította azt.

Az időutazók eddigi csúcstartója az orosz Gennagyij Padalka űrhajós, aki öt űrrepülése alatt (2015 szeptemberéig) összesen 878 és fél napot töltött az űrben, és ezzel az időtartammal máig kozmikus rekorder.
Az űrhajók nem éppen lomha járművek, a Nemzetközi Űrállomás például több mint 28 ezer kilométer per órás sebességgel kering a Föld körül, ilyen nagy sebességeknél pedig már kimutatható az idő változása, rugalmas természete. A relativitáselmélet ugyanis kimondja, hogy
a gyors tárgyakban utazó embereknek lassabban múlik az idő
azokhoz képest, akik nem vagy lassan mozognak. Az évekig száguldozó Gennagyij Padalka ideje is lassabban telt az űrben, ezért aztán megfiatalodott ahhoz képest, mint ha földhözragadt foglalkozást űzött volna, és, mondjuk, őstermelőként éli statikus életét.
Úgy is mondhatjuk, hogy amikor visszaérkezett a Földre, az olyan volt, mintha elröppent volna picit a jövőbe.
Kissé öregebb volt minden és mindenki körülötte, hiszen amíg őnála lassabban ketyegett az óra odafenn, addig az anyabolygón semmi sem változott. Utazott tehát az időben, de nem akkorát, hogy szívéhez kapna a Vissza a jövőbe című filmek dokija, mondván, azzal, hogy fiatalabban visszajött, felszakította a tér-idő kontinuum szövetét, amiért meg fog semmisülni a világegyetem, Padalka űrhajós ugyanis mindössze 22 ezredmásodpercet fiatalodott a földi irányítószemélyzethez vagy éppen a családtagjaihoz képest. Nem találkozott nyugdíjas gyerekeivel, nem látta felnőtt unokáit, és nem tudta meg, ki lesz a következő miniszterelnök. Csak 22 ezredmásodpercet (a másodperc 44-ed része) ugrott előre az időben visszatértekor, hiszen ennyivel több idő telt el idelenn a földtekén, míg ő a kozmoszban röpdösött.
Vannak más űr(idő)utazók is, például az 520 napot a Nemzetközi Űrállomáson keringő Scott Kelly NASA-asztronauta, aki 2016-ra öt milliszekundummal cselezte ki az időt, és lett ennyivel fiatalabb ikertestvérénél, bár az arcán ez nem igazán látszott meg.
Megy az idő a Holdon
A holdra szállás azonban nem fiatalít, hanem (sajnos) éppen hogy öregít, 24 óránként 56 mikroszekundummal. Az univerzális törvény szerint ugyanis
Minél nagyobb a gravitáció, annál lomhábban telik az idő (a mindent magukba szippantó, végtelen tömegűnek gondolt fekete lyukakban meg is áll).
És fordítva is igaz: minél gyengébb a gravitáció, annál gyorsabban peregnek a pillanatok. A Hold 81-szer könnyebb, mint a Föld, gravitációja pedig körülbelül hatszor gyengébb (hatszor magasabbra ugorhatnánk ezért a holdkráterek között, és lazán letaszíthatnánk trónjáról a kubai Javier Sotomayort „szerény”, 2,45 méteres szabadtéri világcsúcsával együtt). Mivel gyengébb a gravitációja, a Hold felszínén felgyorsul az idő a földi időhöz képest. Amíg az Apollo–11 legénysége az oda-vissza úton egy parányit fiatalodott a 2. kozmikus sebességgel repesztő űrkabinban, addig a Holdon időzve valamicskét visszaöregedtek ahhoz képest, ha nem asztronautának adták volna a fejüket, hanem például könyvelőirodát vezettek volna.

Új idők járnak, nincs idő tétlenségre
Szórakoztató játék ez a mikroszekundumokkal és az ezredmásodpercekkel, és egy asztrofizikai biennálén, egy csillagászdzsemborin vagy egy tétékás kerti partin bizonyára okoz pár másodperces izgalmat és vidámságot a kozmoszfanoknak. De ugyan mit számítanak ezek a röpke pillanatocskák?
A válasz az, hogy sokat. Az űrhajózás ugyanis egy végletekig precíz elfoglaltság, ahol minden töredékmásodperc számíthat. Mivel tucatnyi holdküldetést terveznek a közeljövőben (köztük újra emberes holdra szállást és állandó holdbázis építését), az ügynökségeknek (NASA, ESA, kínaiak, japánok, oroszok) egyáltalán nem mindegy, hogyan jár az óra arrafelé. Jelenleg minden holdprojekt (a földi irányításán keresztül) saját maga méri az időt a földi időzónákhoz viszonyítva. De a Holdra készülő járművek és a kiépülő infrastruktúra már megköveteli az
összehangolt időszámítást, különben nagy káosz alakulhat ki a nagy holdi sürgés-forgásban és jövés-menésben.
Ezért is ültek össze a világ űrkutatói nemrégiben, hogy megállapodjanak egy egységes és egyezményes holdidőzónában, és megtervezzenek egy földi GPS-hez hasonló navigációs rendszert a Holdon is. Ehhez pedig hajszálpontos időmérésre van szükség, ami sok fejtörést okoz, hiszen a Holdon más idők járnak.
Nemcsak az erősödő holdforgalom miatt van égető szükség pontos és egységes holdidőszámításra és holdi GPS-re, de segítségükkel
könnyebben rálelhetnek az eddigi hat holdmisszió 12 moonwalker űrhajósa által szétszórt/otthagyott tárgyakra is,
például egy poros holdautóra, 12 pár űrbakancsra, egy meg nem értett művész kisplasztikájára vagy éppen Andy Warhol pajzán minigrafikájára, és gyorsabban megtalálhatják és összeszedhetik a szemetet, többek között a valahol a porban heverő 96 zacskó vizeletet és ürüléket is. Az ember ugyanis minden tekintetben a Holdon hagyta történelmi lábnyomát 1969. július 21-e és 1972 decembere között, és nem mindegyik nagy ugrás az emberiségnek.
Talán nem jártunk a Holdon, de egy golflabdát biztosan otthagytunk
És még sok minden mást, már aki elhiszi.

Az oldalról ajánljuk
- Belföld
A volt honvédelmi miniszter szerint nem szabadott volna civil kézbe éles fegyvert adni Újdörögdön
Szerinte nagy hibát követett el a minisztérium.
március 24., 08:33
- Külföld
Megúszta a felelősségre vonást a megbízott dél-koreai elnök, visszakapta korábbi hivatalát
Ismét Han Dokszu Dél-Korea miniszterelnöke.
március 24., 08:27
- Külföld
Letartóztatták a diszkótűzben érintett északmacedón település korábbi vezetőit
Három volt polgármester kerülhet a vádlottak padjára.
március 24., 07:32
- Belföld
A DK a vasárnapi győzelem után üzent Magyar Péternek: nem szabad hinni a kamukutatásoknak
Az ellenzéki párt szerint ha nincs DK, akkor Angyalföld és Újpest már fideszes lenne.
március 24., 08:58
- Külföld
A gázai tűzszünetről és békéről tárgyaltak, de kevés előrehaladás történt
Izrael ismét szárazföldi hadműveletekbe kezdett a palesztin enklávéban.
március 24., 08:40
- Nagykép
Az emberi nyomorúság, kiszolgáltatottság, gyarlóság és gonoszság éve képekben
Minden ott van a fotókon, ami megdöbbentett, elkeserített és megríkatott bennünket 2024-ben.
3 perce
- Futball
Szoboszlai Dominik a közösségi médiában szúrt oda az őt csendre intő Arda Gülernek
A Real Madrid játékosa is nyilatkozott a magyarokról a vasárnapi meccs után.
március 24., 08:33
- Kosárlabda
A zombori lótenyésztőhöz képest a fasorban sincs az elmúlt húsz év legnagyobb világsztárja
Hát hogyha még a sajtója is egy kicsit jobb lenne...
március 24., 07:49
- Kultúr
Márkó és Barna Síkideg – Jó hírek poloskáknak
Márkó és Barna szerint rengeteg „jó hír” érkezett az ország állapotáról, és az is jó, hogy ezekről mind elvonja a figyelmünket a gyűlöletkeltés.
március 24., 08:09
- Külföld
Donald Trump megint a grönlandiak bajszát húzogatja, ami nem tetszik a szigetországiaknak
A leköszönő grönlandi kormányfő szerint az amerikaiak növelni fogják a nyomást.
március 24., 09:40
- Külföld
Folytatódtak a zavargások Törökországban az isztambuli polgármester letartóztatása miatt
Diplomája visszavonásával is próbálják ellehetetleníteni Ekrem Imamoglut.
március 24., 07:04
- Külföld
Előrehozott választásokat jelentett be a kanadai miniszterelnök
Mark Carney erősebb mandátumot akar az amerikai vámintézkedések miatt.
március 24., 05:50
- Külföld
26 éve támadta meg a NATO a korábbi Jugoszláviát
Az áldozatok száma 1200 és 1500 fő közé tehető.
március 24., 09:17
- Belföld
Megszólalt a fonói gyillkossággal vádolt férfi barátja: mindenki tudta, hogy „fóliázik”
Egy bolti eladót és két idős embert bántalmazott a nyílt utcán mindenféle előzmény nélkül.
március 24., 05:51
- Tenisz
Novak Djokovics megdöntötte Rafael Nadal egyik elképesztő rekordját
Újabb mérföldkőhöz ért a 24-szeres GS-győztes teniszező pályafutása.
március 24., 09:39
- Gazdaság
Bedurrant a forint bicepsze, erősen kezdte a hetet a magyar fizetőeszköz
Maradt a múlt héten tapasztalt szint.
március 24., 07:21
- Cinematrix
Új korszak kezdődött a Disney-nél, ingoványos talajra léptek
A vezérigazgató szerint óvintézkedéseket tesznek a felelősségteljes működésért.
március 24., 05:49
- Vélemény
Hont András: Káosz közeleg az új világban, ahol Trumpék a punkok
Az a dúvadság, ahogy a populista provokáció rárúgja az ajtót a fennálló Rendre, neuraszténiás rohamokat vált ki a technokrata középszerből.
március 24., 07:02
- Belföld
Bolla Tibor: Pereljük az oroszokat, a végén még az is kiderülhet, hogy szenzációs üzletet kötöttünk velük
Exkluzív interjú a BKV vezérigazgatójával.
március 24., 09:38
- Futball
A világ egyik legjobb kapusa az évtized bakijával ejtette ki válogatottját
Nincs új a nap alatt: hat éve a Liverpool is megcsinálta ugyanezt.
március 24., 06:18
- Gazdaság
Spanyolország döntött: törvényi erővel csökkentenék az élelmiszer-pazarlást az országban
Megjelentek a részletek a jogszabályról.
március 24., 06:44
- Futball
Szoboszlai Dominik üzent a kárörvendőknek a válogatott kiesése után
A csapatkapitány tudja, vannak, akik most boldogok, de hisz abban, hogy...
március 24., 06:56
- Reklám
A fiú cowboykalap formájú fejjel született, nincsen könnyű élete
A Tubi tudja, hogyan kell megfeszíteni a húrt.
március 24., 06:00
- Belföld
Újabb részletek derültek ki a Ráckeresztúron meggyilkolt nőről
Szomszédai már egy nappal korábban is összevert arccal látták az áldozatot.
március 24., 05:59
- Degusztátor
Pierre olyan trehány húst kapott, hogy még a pincér is megkóstolta, ehető-e
Rendhagyó beszámoló, név nélkül...
március 24., 06:22
- Belföld
Változékony időjárással indul a hét, esőben és napsütésben is lesz részünk
A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 15 és 21 fok között várható.
március 24., 06:16
- Külföld
Izrael megtámadott egy gázai kórházat, a Hamász egyik tisztviselője is meghalt
A védelmi miniszter szerint a terrorszervezet tagja volt a célpont.
március 24., 06:56
- Belföld
Kamasz gyerekeknek árultak kokaint és marihuánát
Kereskedőkre csapott le a rendőrség.
március 24., 08:58
- Külföld
Tovább forrong Isztambul, ezrek vonultak utcára a letartóztatott polgármester miatt
március 24., 06:34
Rovataink a Facebookon