
További Tudomány cikkek
-
Komoly eredményekkel tért vissza a Földre a SpaceX Dragon kapszulája
- Megtalálták az egy éve eltűnt tacskót az ausztrál dzsungelben, de nem akar hazamenni
- Ezért nem ölne meg minket egy fejlett, idegen civilizáció
- Három magyar kutatóintézet is részt vesz az úttörő európai részecskegyorsító-projektben
- Mennyire hamis a fotográfia? Már csak napok vannak hátra, hogy kiderítse
A svájci-francia határon, a föld alatt – a domborzattól függően 80-150 méter mélyen – meghúzódó LHC a legnagyobb létező részecskegyorsító. A főgyorsító körpályájának átmérője körülbelül 8,6 kilométer, vagyis a teljes kör kerülete nagyjából 27 kilométer. Persze ezt az utat egy szemvillanás alatt teszik meg a szinte fénysebességgel száguldó részecskék, ha majd szeptember végén beindul a gyorsító.
E felgyorsított részecskék energiája több teraelektronvolt (TeV) – ez gyakorlatilag a Joule-lal ekvivalens mértékegység, 14 TeV annyi munkavégzésnek felel meg, amennyi ahhoz szükséges, hogy egy üres sörösdobozt két centiméter magasra emeljünk. Csakhogy ez a 14 TeV az LHC-ben elvégezhető legnagyobb energiájú kísérletben igen pici térfogatra sűrűsödik majd: amikor két protont ütköztetnek a részecskegyorsítóban, minden protonra 7 TeV jut (így jön ki a két protonra a 14 TeV). Ennél nagyobb energiakoncentrátumot jelenleg nem lehet két protonnal elérni, ezért ezzel a számmal szokták jelezni az LHC teljesítményét.


Nehézion-ütközéseket is végeznek majd a gyorsítóban, ekkor két ólomatommagot eresztenek egymásnak. Az ólom atomszáma 208, és minden nukleonpárra 5,5 TeV jut, ami azt jelenti, hogy az ólom-ólom ütközésekben a legnagyobb energiakoncentráció 208 * 5,5, vagyis 1144 TeV lesz – persze ez az energia jóval nagyobb térfogatba koncentrálódik, mint a proton-proton ütközésekben. Az eddigi legerősebb, hasonló elven működő részecskegyorsítóban, az amerikai Brookhaven National Laboratory által 2000 óta működtetett RHIC-ben 0,2 TeV jut egy protonra, illetve protonpárra (ott 197-es atomszámú aranyionokat ütköztetnek), ami azt jelenti, hogy nagyjából harmincszor akkora az LHC teljesítménye, mint az eddigi legerősebb részecskegyorsítóé. Ez önmagában is elég lenne ahhoz, hogy izgalommal várjuk a létesítményben folyó kísérleteket, de még érdekesebb a projekt annak tudatában, hogy mi is érintve vagyunk benne.

Magyarország ugyanis 1992 óta tagja a CERN-nek, és körülbelül az LHC költségeinek egy százalékát állta (csak tavaly egymilliárd forinttal támogatta a gyorsítót). Csekélynek tűnő anyagi kontribúció ez, de a szellemi hozzájárulás jóval nagyobb. Amikor Rolf-Dieter Heuer, a CERN főigazgatója nyár elején nálunk járt, a magyar szakembereknek tartott előadásában az európai részecskefizikai kutatások három alappillérét nevezte meg: gyorsítófejlesztés, detektorfejlesztés és a számítóközpont fejlesztése. Mindhárom területen dolgoznak magyarok, de hogy megértsük, pontosan min, ahhoz előbb meg kell ismerkednünk a részecskegyorsító működésével.
1200 szupermágnes
"A részecskegyorsítóban részecskecsomagokat állítanak elő, és minden csomag nagyjából egymillió részecskét tartalmaz" – magyarázza dr. Lévai Péter, a KFKI RMKI egyik vezető fizikusa Heuer előadása után. "Ezek a csomagok néhány méteres közökkel követik egymást. Ahhoz, hogy ütközések jöjjenek létre, egymással szembe kell küldeni a részecskecsomagokat, mégpedig nagyon sokszor, hogy az ilyen eseményeket vizsgáló műszeregyüttesek, detektorok közepén esemény történjen." Ez tehát az elv, amire kétféle megoldás létezik, a lineáris és a ciklikus részecskegyorsító. Az előbbiben egyenes pályát járnak be a részecskék, tehát a felgyorsított részecskék elvesznek, így újra kell őket termelni. A ciklikus gyorsítóban megfelelő eszközökkel körpályán lehet tartani a részecskéket, amik egy idő után ütköznek, és elég mondjuk félnaponta lecserélni a csomagokat.
A részecskéket úgy lehet körpályán tartani, ha mágneses térrel eltérítjük őket. Minél nagyobb egy részecske energiája, annál nehezebb eltéríteni, illetve annál többet fog kisugározni az energiájából, hogy eltérülhessen (ez az úgynevezett szinkrotron sugárzás, amit egyes gyorsítókban használnak más jellegű kísérletekre, például anyagvizsgálati módszerek kifejlesztésére). Kell tehát néhány nagyon erős mágnes (régebben hagyományos vasmágnest használtak, újabban szupravezető mágneseket), amik eltérítik a részecskét, de a részecskék kisugárzott energiáját vissza is kell pótolni. Ez úgynevezett üregrezonátorokkal történik, ezekkel gyorsítják újra a részecskéket annyira, hogy ne essenek ki az ütemből.

Az LHC 27 kilométeres gyűrűje nagyjából így alakult ki: ekkora körpályánál nem veszítenek sok energiát a részecskék, vagyis nagyobb energiájú részecskéket lehet körpályán tartani. "Egy fizikus persze el tud képzelni 100-150 kilométeres gyorsítókat is, de a költségeket is látni kell" – mondja Lévai. "A 27 kilométeres gyűrűben 1200 szupravezető mágnes van, ezek ára darabonként félmillió svájci frank. Szóval nem lehet kedvünkre fokozni a gyűrű méretét. Viszont ha sikerülne egy újabb technológiai ugrást végrehajtani a szupravezető mágnesek terén, a mostani mágneseket lecserélve az LHC alagútjaiban még nagyobb teljesítményű gyorsítót építhetnénk."
Évtizedes tervek
Ez egyébként máris a CERN tervei között szerepel, pedig az LHC-ben még egyetlen ütközés sem történt – úgy tűnhet, korai még az LHC 2-ről beszélni. Részecskegyorsítókat azonban nem egy-két év alatt épít az ember. Általában 20-25 év telik el, mire egy elképzelésből egy kutatási programot végrehajtó gyorsító lesz. Heuer előadásában az egyik dián megmutatta azt a dokumentumot, ami először írta le az LHC-t és becsülte meg a teljesítményét: 1983-as dátum szerepelt az iraton. A gyorsítót 1990 körül tervezték, a benne használt technológia nagy része ma 10-15 éves. Érthető tehát, hogy a CERN-nél máris a következő gyorsítón gondolkoznak – úgy is mondhatnánk, a részecskegyorsító-építés többé-kevésbé folyamatos munka (szokványos megoldás például, hogy egy korábbi gyorsítót egy új gyorsító előgyorsítójaként hasznosítanak).

"Muszáj az embernek ennyire hosszú távon gondolkozni, ami magyar viszonyok között elképzelhetetlen" – mondja Lévai. "Ha valakihez odaállítok itthon, hogy húsz év múlva ezt meg ezt szeretném, és a következő húsz évben ilyen meg ilyen fejlesztéseket akarok végrehajtani, nem is nagyon hiszi el. Ez bizonyos értelemben behatárolja, hogy Magyarországról hogyan tudunk ezekben a programokban részt venni, igen ritkán tudunk húsz éves elkötelezettségeket felvállalni és ezekre támogatást szerezni. Nagyon kell tehát örülnünk annak, hogy a CERN tagja vagyunk, hogy ha szerény mértékben is, de részt vettünk az LHC építésében és hogy a kísérletek fizikai kiértékelésénél is ott lehetünk. A CERN tagországok közös tulajdona, így a miénk is."
Gömbfétis és alumíniumborotva
Persze jelenleg nem az LHC 2, hanem az LHC hamarosan beinduló kísérletei izgatják legjobban a tudósokat. A gyorsítónak négy fő detektora van, ezek közül az ALICE és a CMS fantázianevű detektoroknál dolgoznak nagy számban magyarok (továbbá néhányan az ATLAS és TOTEM kísérletekben). A CMS-nél a proton-proton ütközéseket vizsgálják az MTA KFKI RMKI kutatói és a Debreceni Egyetem Kísérleti Fizika Tanszékének munkatársai. Az ALICE-hez pedig a nehézion-fizikai kísérletek tartoznak, az itt dolgozó magyar csoport vezetője Lévai.

Ezekben a kísérletekben ólmot használnak majd, ami könnyen kezelhető anyag, olcsó és az atommagjának közel gömb alakja van (hasonló okok miatt választották az aranyat az RHIC-ben). Az alak azért fontos, mert a gömb alakú részecskék ütközését könnyebb kiértékelni. Az uránatom magja, az U235 kvázi a legnehezebb stabil ion, viszont krumpli alakú, és nagy bizonytalanságot adna a méréseknél, hogy két krumpli hogyan találta el egymást. (Ugyanakkor felvetődött már, hogy az energiakoncentrációt úgy is lehetne növelni, ha csúcsával egymás felé fordított uránatommagokat ütköztetnének, ez is egy lehetséges fejlesztési irány.)

Az oldalról ajánljuk
- Futball
Liverpoolban botlott az Arsenal, újabb lépés Szoboszlaiék aranyérme felé
Nem bírta megőrizni előnyét a londoni gárda, amely egyre kilátástalanabb helyzetben van.
8 perce
- Külföld
Több robbanást is hallottak, tűz ütött ki a Blackburn ipari parkban
A lakosságot arra kérik, tartsák zárva az ablakokat.
március 31., 07:56
- Külföld
Az Egyesült Államok külügyminisztériuma több száz külföldi hallgatót utasított az ország elhagyására
Egyes ügyvédek szerint ezzel visszamenőleges hatállyal teszik illegálissá az ott-tartózkodásukat.
március 31., 07:22
- Belföld
Használt autó vásárlása előtt érdemes belenézni a hitelbiztosítéki nyilvántartásba
Ha a vevő terhelten vásárol autót, azt a bírósági végrehajtó a korábbi tulajdonos tartozása fejében akár le is foglalhatja és elárverezheti.
március 31., 08:06
- Belföld
Nem lesz óriáskerék Egerben
A lakosság véleményét is kikérte az önkormányzat.
március 31., 07:14
- Belföld
Már a lakcímkártyája is fiktív Tarsoly Csabának
Tovább folytatódik a hercehurca az egykori Quaestor-vezér budai villája körül.
március 31., 07:39
- Belföld
Kövér László és Rétvári Bence meggyilkolását tervezte a mentális betegséggel küzdő gimnazista
Állandó felügyelet ellenére is elküldte fenyegető levelét.
március 31., 07:00
- Gazdaság
Matolcsy György az Indexnek: Az ÁSZ jelentései nem felelnek meg a tényeknek
A volt jegybankelnök szerint az alapítványi vagyon értéke meghaladja az 500 milliárd forintot.
március 31., 08:00
- Sport
Székely Anna újabb sikerrel hangol a nyári világjátékokra
Mindezt – edzője szerint – olyan hatvanszázalékos formában érte el.
március 31., 08:12
- Külföld
Donald Trump kiskaput keres, 2033-ig elnök lenne
Az alkotmány tiltja, hogy egy személy több mint kétszer kerüljön az Egyesült Államok élére.
március 31., 07:34
- Vélemény
Szevasztok, oroszok! Visszajöttök?
Az új NOB-elnök ellenzi a háborúban álló országok eltiltását az olimpiától. Egységes olimpia újra?
március 31., 06:58
- Gazdaság
Kiderült, mennyivel nőtt a vagyona az ukrán elnöknek a háború alatt
Több mint a négyszeresére növekedett két év alatt.
március 31., 08:42
- Belföld
Kiadták a figyelmeztetést, jönnek a zivatarok és viharos széllökések
A csúcshőmérséklet 10 és 15 fok között alakul.
március 31., 05:54
- Tenisz
Elsőbálozó cseh tini miatt nem jött össze Djokovics 100. tornagyőzelme
Jakub Mensík bemondta a miami finálé előtt, hogy győzni ment, majd felül is kerekedett riválisán.
március 31., 08:16
- Kultúr
Márkó és Barna Síkideg – Habonying in the kád
Zebrák és eltűnt közpénzek, miért kéne betiltani a görgkorit, és hogyan kell tökéletes kád vizet engedni?
március 31., 06:58
- Degusztátor
A budai étterem soha nem kapott Michelin-csillagot, pedig többszörösen megszolgálta
Harmincöt éve az élvonalban.
március 31., 05:57
- Külföld
Három évtizedes adósságot törleszt a horvát kormány
A tervet az ország belügyminisztere jelentette be.
március 31., 06:55
- FOMO
30 éve gyilkolta meg legnagyobb rajongója a mexikói Madonnát
Selena Quintanilla mindössze 23 éves volt.
március 31., 05:42
- Jégkorong
Ovecskin már csak négy gólra Gretzky megdönthetetlennek hitt rekordjától
A 39 éves orosz klasszisnak még kilenc meccse van, hogy ebben az idényben előzzön.
március 31., 08:25
- Tudomány
Öt M-osztályú napkitörést regisztráltak, mágneses viharok jöhetnek
A napkitörések mágneses viharokat idézhetnek elő a Földön.
március 31., 06:52
- Kultúr
Bajban a Budapesti Fesztiválzenekar, nem kapnak elegendő támogatást az államtól
Egy decemberi kormányhatározat döntheti romba terveiket.
március 31., 06:34
- Külföld
Elárulta Donald Trump, hogy kinek a kirúgására készül a Signal-botrány miatt
Az amerikai elnök az új amerikai autóvámokról, valamint Grönland annektálásáról is beszélt.
március 31., 06:50
- Külföld
Vizsgálat indul a Disney ellen a cég sokszínűségi és befogadási gyakorlata miatt
A szabályok a kormánnyal kapcsolatban álló külföldi cégekre is vonatkoznak.
március 31., 06:02
- Belföld
Jelentősen emelkedhet a vízdíja annak, aki ezt elmulasztja megtenni a mérőórával kapcsolatban
A fontos dátumot az eszközök számlapján lehet megtalálni.
március 31., 05:58
- Külföld
Vlagyimir Putyin magasabb fokozatra kapcsolt, tömegével soroznak be új embereket
március 31., 05:59
- Belföld
Kijött a lista, ezek a legkedveltebb gyógyfürdők Budapesten
Csak egy helyen voltak kevesebben tavaly, mint 2023-ban.
március 31., 06:09
- FOMO
Nem csak pénzért cserébe árulták el a kémek országuk legféltettebb titkait
Csak szerelem kellett, és már repültek is a CIA-ügynökök nevei.
március 31., 05:59
- Külföld
Megrongálták Donald Trump skóciai luxusgolfpályáját, az elnök terroristáknak nevezte a támadókat
A brit miniszterelnök személyesen tájékoztatta.
március 31., 06:21
- Cinematrix
Bud Spencer-rajongóknak kötelező az új Piedone-sorozat
Méltó folytatást kapott a nagy filmklasszikus.
március 31., 06:00
- Belföld
Többféle drog hatása alatt autókázott, lecsaptak a rendőrök
Csaknem 1400 adag illegális szert találtak a lakásán.
március 31., 08:13