
Szorul a hurok a Higgs-bozon körül
További Tudomány cikkek
-
Az anya egészsége forog kockán, ha nem jókor szül
- Lassan, de biztosan bezöldül a világ legnagyobb tava
- Öt M-osztályú napkitörést regisztráltak, mágneses viharok jöhetnek
- Ha ezeket a tüneteket tapasztalja, ön is krónikusfáradtság-szindrómában szenved
- Dán tudósok kiderítették, van-e kapcsolat a tetoválás és a rák kialakulása között
A CERN kedd délután egy szemináriumon jelentette be, később pedig sajtóközleményben is hírül adta, hogy tovább szűkítette a Higgs-bozon lehetséges tömegét. Az intézet fizikusai a legnagyobb részecskegyorsító, a Large Hadron Collider (LHC, Nagy Hadronütköztet) adatait elemezve jutottak erre eredményre, az LHC két kísérlete, az ATLAS és a CMS is hasonló tartományt adott meg a bozon tömegére.

Az ATLAS szóvivője, Fabiola Gianotti elmondta, hogy ők 116 és 130 gigaelektronvolt (GeV) közé teszik a Higgs-bozon lehetséges tömegét, és az utóbbi időben a 125 GeV körüli értékek voltak a leggyanúsabbak nekik. (Az elektronvolt energia-mértékegység, a részecskefizikában ebben adják meg a részecskék tömegét.) A CMS részéről Guido Tonelli közölte az eredményeket, ők 115 és 127 GeV közötti intervallumban várják a Higgs-bozon felbukkanását. Nem ez az első tömegtartomány-szűkítés idén, júliusban már bejelentették, hogy a Higgs-bozon tömege valószínűleg 114 és 140 GeV közé esik majd.
„Idén a tervezettnél ötször több adatot gyűjtöttünk kísérletenként, így sikerült jelentősen szűkíteni a Higgs-részecske lehetséges tömegét” – kommentálta a bejelentést kérdésünkre Horváth Dezső, a Debreceni Egyetem professzora, a KFKI RMKI főosztályvezetője, aki a CERN több kísérletében is részt vesz. „Ez a tartományszűkítés azzal kecsegtet, hogy jövőre tényleg megtaláljuk a részecskét a leszűkített régióban.” Ez az intervallum egyébként az, ahol a lehető legnehezebb ráakadni a bozonra, mert ebben a tartományban a részecske nagyon sokféle, egymással versengő reakcióval tud bomlani. A részecske egyébként is rövid életű, jelenlétére csak azon részecskék alapján tudnak következtetni, amelyekké elbomlik. Mind az ATLAS, mind a CMS több bomlási csatornát is vizsgált.
Horváth szerint szerencsés, ahogy a két, egymással versengő kísérlet szorosan együttműködik. „Versenytársak vagyunk, de arra nagyon vigyázunk, hogy ne hozzunk nyilvánosságra olyan adatot, amit a másik meg tudna cáfolni” – fogalmazott a fizikus. „Ha az egyik kísérlet felfedez valamit, a főigazgató kérésére a másik kísérlet azt ellenőrzi, így nem fordulhat elől, hogy egy közölt eredményt rövid időn belül mi magunk megcáfolunk, ami például az amerikai Fermilabben már előfordult.”
Kis részecskehatározó
Hogy mi az a Higgs-bozon, és miért jó nekünk, ha meglesz, nehéz konyhanyelven leírni. Az ember az elmúlt évszázadokban egyre kisebb darabokra aprított anyagokat, hogy megismerje az őt körülvevő környezetet. Így derült ki, hogy az élőlényeket sejtek alkotják, majd az, hogy a sejtek molekulákból, azok pedig atomokból állnak. Az már az újkori, illetve a legújabb kori tudomány felfedezése, hogy az atomot is tovább lehet bontani szubatomi részecskékre, sőt néhány szubatomi részecske maga is elemi részecskéből áll, amelyek – mai ismereteink szerint – már oszthatatlanok.

A szubatomi és az elemi részecskéket többféle szempont szerint csoportosítja a kvantumfizika. Hadronnak nevezi például azokat a szubatomi részecskéket, amelyek a kvark és a gluon nevű elemi részecskékből állnak. A proton és a neutron például hadron, mindkét szubatomi részecskét három-három kvark alkotja. Hogy a hadronok összeálljanak, azt az erős kölcsönhatásnak nevezett jelenség teszi lehetővé: a kölcsönhatás elsősorban kvarkok között hat, és a gluonok a közvetítőrészecskéi. Léteznek olyan elemi részecskék is, amelyek semmilyen módon nem vesznek részt az erős kölcsönhatásban – ilyen például az elektron, ami ettől még az atomok fontos alkotóeleme.
Lehetséges csoportosítási szempont az is, hogy az adott részecskének milyen a spinje, azaz belső impulzusmomentuma. Ennek a kvantumtulajdonságnak a leírása már haladó fizikai tankönyvekbe illik, itt még a pongyola fogalmazás sem segít – a laikusnak annyi is bőven elég, hogy a spin értéke lehet egész szám (0, 1, 2, ...), fél vagy félegész (1/2, 3/2, 5/2, ...). Az egész spinű részecskék a bozonok (Satyendra Nath Bose indiai matematikus után), a fél vagy félegész spinűeket fermionoknak (Enrico Fermi nevéből) nevezi a részecskefizika, és ez a két részecskecsoport egészen másként viselkedik. A bozon tehát gyűjtőnév, a részecskefizika ismer W- és Z-bozont is, és az LHC-ben nagy erőkkel keresett Higgs-bozon is egy egész spinű részecske.
Fizika a modellen túl
A Higgs-bozon azért fontosabb most mindennél jobban az elméleti fizikusoknak, mert ez a részecske hiányzik a standard modellből. A standard modell olyan elmélet, ami rendszerbe foglalja az elemi részecskéket, valamint egyesít hármat a természet négy alapvető kölcsönhatása közül. A három egyesítendő a fent említett erős kölcsönhatás, az elektromágneses kölcsönhatás, valamint a gyenge kölcsönhatás, aminek a béta-bomlás nevű atommag-átalakulás köszönhető. A negyedik kölcsönhatás, a gravitáció kilóg a standard modellből.

A standard modellben minden részecskének jól meghatározott szerepe van, és hogy a modell sok mindent jól megmagyaráz, az is jelzi, hogy több részecske létezését sikerült előre megjósolni még a felfedezése előtt. A Higgs-bozon az egyetlen renitens, ami még csak elméletben létezik – ha sikerülne igazolni a létét, azzal teljessé válna a standard modell. A bozont a hatvanas években több kutatócsoport is megjósolta, de leginkább a skót Peter Higgshez kötik, akiről a nevét is kapta. Higgs feltételezése szerint létezik egy mező, amely egyenletesen kitölti a vákuumot, és a részecskék ebben a mezőben mozogva, azzal kölcsönhatásban nyernek tömeget. Ennek a folyamatnak az elemi gerjesztése az a szerep, amit a modellben a Higgs-részecske betölt.
A teljes standard modell azonban nem jelentené az elméleti fizika végét, sőt. „Ha megtaláljuk a Higgs-bozont, először tanulmányozni fogjuk, hogy tényleg olyanok-e a tulajdonságai, mint amit a modell előre megjósolt. Aztán jön a modell tökéletesítése, kiegészítése, ugyanis mi folyamatosan harcolunk a standard modell ellen. Mert bár nagyon sok dolgot remekül leír, komoly elméleti problémái vannak” – mondja Horváth Dezső.
Ilyen probléma például az, hogy a modell nem magyarázza meg, mi a sötét anyag, és azt sem, hogy miért nincs antianyag a világűrben. Horváth szerint találni kell olyan jeleket, amelyek túlmutatnak a standard modellen, és vannak is ilyenek, ezek arra utalnak, hogy egy bizonyos energiaszinten megjelenhet valamilyen új fizika, ami korrekciókat adhat a standard modell egyes értékeire. „Ilyen jel lehet például a CERN idei, nagy port kavart bejelentése a fénynél gyorsabb neutrínókról, amiről egyre inkább úgy tűnik, hogy nem mérési hiba” – magyarázza Horváth. „De láttunk már proton és antiproton ütközésében is teljesen lehetetlen eredményt, ami előtt értetlenül álltunk.”
Jöhet még bozonadó
És hogy mire jó az, hogy a fizikusok drága berendezésekben keresnek elméletben létező részecskéket? Egy lehetséges válasz természetesen az alapvető ismereteink bővítése. Egy másik, hogy nem nagyon lehet előre látni még, hogy milyen gyakorlati alkalmazása lesz, de ezek a kutatások valamikor majd alkalmazásokhoz fognak vezetni. Ugyan most nem lesz olcsóbb a kenyér egy új részecske felfedezésétől, de lehet, hogy évszázadok múlva már lesz antianyag-hajtómű, az odáig vezető úton pedig egy fontos ismeret a standard modell tökéletesítése.

A fizikusok egyébként gyakran emlegetnek egy anekdotát Faradayről: amikor az angol pénzügyminiszter megkérdezte a fizikust, hogy mi értelme van elektromágneses kísérleteinek, a tudós így válaszolt: „Miniszter úr, ön ezt egyszer még meg fogja adóztatni.”
És ha ez a válasz sem elég, sorra lehet venni, hogy a részecskefizika révén milyen találmányok születtek az orvosi diagnosztikai eszközöktől a mikrohullámú sütőig, arról nem is beszélve, hogy a web is a CERN-ben született.

Az oldalról ajánljuk
- FOMO
Hollywood apucija meghódíthatta Jennifer Aniston szívét
A rajongók oda meg vissza vannak a boldogságtól.
március 27., 08:37
- Gazdaság
Matolcsy Györgynek búcsút intettek, Varga Mihály és Nagy Márton fontos pozíciót kapott az IMF-nél
Változásokról döntöttek a Nemzetközi Valutaalap Magyarországot képviselő kormányzótanácsában.
március 27., 09:20
- Belföld
Már 191 milliárd forintnál jár a Magyarországot sújtó bírság
Az összeg naponta egymillió euróval emelkedik.
március 27., 08:01
- FOMO
Gálaesten ünnepelték a magyar tévések legjobbjait, RTL–TV2: 7–6
Majka majkásan beszólt a TV2-nek.
március 27., 09:12
- FOMO
Szekta rabja lett a Trónok harca színésznője, őrizetbe is vették miatta
2026-ban megjelenő memoárjában mesél a részletekről.
március 27., 08:20
- Gazdaság
Továbbra is a külföldi turisták a magyar turizmus tartópillérei
Kijöttek a friss adatok, tovább zakatol a turizmus. A kormány ismét rekordévre számít.
március 27., 08:55
- Belföld
Heves vita alakult ki a gyülekezési törvényről, a Pride betiltása vagy a jogok korlátozása a cél?
A felvonulás sorsa fogja megmutatni, hogyan alakul a gyülekezési jog jövője Magyarországon.
március 27., 08:18
- Belföld
Hatalmas a káosz Rajkánál, több mint tíz kilométeres a torlódás
Egy olvasónk szerint a kamionosok verekednek, és egész éjjel hallatszott a „dudaszó”.
március 27., 08:52
- Gazdaság
Donald Trump 25 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokon kívül gyártott autókra
Az elnök szerint a bevételt többek között adócsökkentésre is fordítják majd.
március 27., 07:02
- Külföld
Volodimir Zelenszkij vészjósló kijelentés tett: Vlagyimir Putyin hamarosan meghal, és akkor mindennek vége
március 27., 06:00
- Brand and Content
Csak két és fél óra autóval Horvátország ismeretlen gyöngyszeme
Horvátország a magyarok egyik kedvenc úti célja, de van egy régió, amit talán kevéssé ismerünk. Holott tele van természeti szépségekkel és romantikus városokkal, ahol a Monarchia hangulatát is magunkba szippanthatjuk.
március 27., 00:07
- Kultúr
Vidnyánszkyék kinézték Székesfehérvárt, de ebbe egy másik Vidnyánszky is beleszólhat
Heten indultak a Vörösmarty Színházért, országos erők csapnak össze.
március 27., 09:34
- Belföld
Döntött az ügyészség Orbán Viktor március 15-i beszédének ügyében
A kormányfő kijelentette: jön a húsvéti nagytakarítás, „átteleltek a poloskák”.
március 27., 07:36
- Külföld
Két belügyminiszter is terrorfenyegetés miatt mondta le damaszkuszi útját
A szóvivő szerint a biztonsági erőket fenyegető potenciális veszély nem volt vállalható.
március 27., 09:25
- Belföld
A következő évtizedben is a Volán-járatok végzik az autóbuszos közszolgáltatást
Ráadásul újdonsággal érkeznek áprilistól.
március 27., 07:19
- Kultúr
Meghosszabbították a Munkácsy-kiállítást a Szépművészeti Múzeumban
Húsvéti ajándék az érdeklődőknek.
március 27., 09:42
- Gazdaság
Az adóhatóság nem kegyelmez azoknak, akik ezeket csinálják
A bírság ugyanakkor elkerülhető, van rá mód.
március 27., 06:12
- Kultúr
Nyáron kezdik forgatni Mel Gibson Passiójának folytatását
A régóta várt folytatásra 22 évet kellett várni.
március 27., 06:48
- Kultúr
Tízéves rekordot döntött meg a múzeum, őrzi vezető helyét
Ádáz verseny folyik a látogatókért.
március 27., 06:13
- Belföld
Siralmas képet festenek az iskolapszichológusok: borzalmas mentális állapotban vannak a gyerekek
Nagy részük diszkomfortos családi környezetben él és szorong, segítséget még mindig kevesen mernek kérni.
március 27., 06:07
- Belföld
Szaharai por érkezik, lecsap az országra a mediterrán ciklon
A hőmérséklet országszerte 15-20 fok körül alakul.
március 27., 06:13
- Belföld
Megtilthatja-e a bérbeadó a bérlőnek a lakcímbejelentést? Milyen esetekben nem?
A lakcímbejelentés önmagában még nem ad használati jogot vagy vagyoni jogot a bérlőnek.
március 27., 06:05
- FOMO
Az anyatej a fiatalság új széruma? Egyesek szerint olyan, mint a botox
Bizarr módon küzdenek a nők az öregedés ellen.
március 27., 06:48
- Cellanapló
Egy meggondolatlan koppintás, és lenullázhatják bankszámláját
Legitim szolgáltatásoknak álcázva csalnak ki banki és személyes adatokat hekkerek. Mutatjuk, mire figyeljen.
március 27., 06:14
- Külföld
Uniós törvényt sérthet, ha Magyarországon arcfelismerő rendszerekkel figyelik meg, kik vesznek részt a Pride-on
Az ilyen tevékenység a GDPR szerint is aggályos lehet.
március 27., 06:16
- Külföld
Lefejezett döglött hallal hadonászott egy szenátor az ausztrál parlamentben
Egy törvénytervezet borzolta fel a kedélyeket.
március 27., 06:16
- Belföld
Lecsapott a TEK Veszprémi Jimmyre, a balatoni alvilág ismert alakjára
Az otthonában ütöttek rajta.
10 perce
- Külföld
A gyerekek állították, hogy szörny van az ágy alatt, és tényleg volt ott valaki
A ház közelében sem tartózkodhatott volna az idegen.
március 27., 09:12
- Tech-Tudomány
Hekkertámadás érte az Oktatási Hivatal egyik oldalát
Nevek és e-mail-címek kerültek nyilvánosságra.
március 27., 09:30