Sebastian Coe: Nincsenek kétségeim a budapesti atlétikai vb felől

1JV2PH-highres
2022.04.06. 10:58
Jövőre Magyarország ad otthont a világ egyik legnagyobb sporteseményének: a szabadtéri atlétikai világbajnokságnak. A sportág nemzetközi szövetségének (WA) elnökét, Sebastian Coe-t kérdeztük 500 nappal a világbajnokság rajtja előtt. Exkluzív interjú.

Nagyon sok világrekord dőlt meg az elmúlt években. Hol a határ? A sportolók még feljebb emelhetik a lécet a jövőben?

Az atlétika története a folytonosan javuló emberi teljesítmény története, nem látom okát, hogy ez miért ne folytatódna. A sportolók jelenlegi nemzedéke kiemelkedő, ezt a tavalyi olimpián és a fedett pályás szezonban is megmutatták. Mindezt a múlt hónapban a belgrádi fedett pályás világbajnokságon nyújtott ragyogó teljesítmények koronázták meg. Közülük sokan még fiatal sportolók, és tovább fognak fejlődni. Sportágunk rajongói az elkövetkező években is látványos eredményekre számíthatnak.

Az elmúlt néhány évben több sportágban is történtek szabálymódosítások, hogy azokat még érdekesebbé és izgalmasabbá tegyék. Ön szerint az atlétikának szüksége van változtatásokra a közeljövőben? Ha igen, milyen változtatásokat szeretnének végrehajtani?

Jó néhány szabálymódosítással kísérleteztünk az elmúlt években, és az idő eldönti, melyik lesz sikeres. Úgy gondolom, hogy a látvány és a hangulat az a terület, ahol a legújabb stadiontechnológiát használva a legizgalmasabb változások történnek, és remélem, hogy ez folytatódni fog. A budapestihez hasonló új létesítmények lehetőséget adnak arra, hogy fény- és hangeffektusokkal megfelelő színteret hozzunk létre a világ legnagyobb sportolóinak.

Találkozott már olyan erős politikai ellenállással bármilyen sportesemény ellen, mint Budapesten?

Mindig is bíztunk Magyarországban mint házigazdában, ezért ítéltük oda a 2023-as világbajnokságot a fővárosnak. Világszintű események szervezőiként tisztában vagyunk vele, hogy a helyi politika néha kihívást jelenthet, de mindig biztosak vagyunk abban, hogy képesek vagyunk minden partnerrel együttműködni, és találunk olyan megoldásokat, amelyek a fogadó város, a fogadó ország, a helyi közösségek és az atlétika érdekeit a legjobban szolgálják. Bízom benne, hogy a budapesti világbajnokságon is így lesz.

Érezte valaha is kétségesnek a világbajnokság megrendezését?

Nem, mindig is abban bíztam és bízom, hogy minden budapesti és magyarországi partnerünk egyetért abban, hogy egy kiemelkedő világbajnokságot rendezzenek, és olyan örökséget adjanak át, amelyre a város és az ország büszke lehet.

Említette azt is, hogy minden sportág közül az atlétika a legelérhetőbb. Melyek a legújabb trendek, meglátások a gyerekek és a szülők döntéseinek hátteréről, amikor az atlétikát választják? Mi a gyerekatlétika célja?

A szülők azt szeretnék, hogy a gyerekeik egészségesek és boldogok legyenek, és az atlétika ezt a lehetőséget kínálja a családoknak, csekély anyagi kötelezettségvállalás mellett.

Ez a legegyszerűbb sport, a világ minden táján űzik, és kezdő szinten nem igényel speciális felszerelést, ezért mondom, hogy ez a leginkább elérhető sport. Ezenkívül a futás, az ugrás és a dobás alapkészségeit is biztosítja, amelyek felkészítik a gyerekeket arra, hogy bármilyen sportot űzzenek, ahogy felnőnek.

A Kids' Athletics egy ingyenes program, amelynek célja a 4–14 éves gyerekek mozgásának ösztönzése, aktívabbá válása, készségeik és önbizalmuk fejlesztése, valamint a sporttal való kapcsolatuk megerősítése. Hiszünk abban, hogy sportágunk kiválóan alkalmas arra, hogy segítse a közösségeket szerte a világon, hogy az emberek fittebbek és egészségesebbek legyenek.

Korábbi tapasztalatai alapján hogy tetszett Magyarország?

Mindig is szívesen mentem Magyarországra. Fantasztikus sporthagyományai vannak, emiatt mindig otthon érzem magam. Budapest pedig egy gyönyörű város – a folyó, az építészet, a történelem és a kultúra örömtelivé teszik a látogatást.

A Covid–19-járvány megnehezíti a vb-re való felkészülést?

A járvány mindenki számára kihívást jelentett. Az utazás bonyolultabb, és szigorúbb egészségügyi protokollokra van szükség, hogy mindenkit megvédjünk, aki részt vesz az eseményeinken, de most már nagy tapasztalattal rendelkezünk a globális rendezvények ilyen körülmények között történő lebonyolításában, és biztosak vagyunk benne, hogy a budapesti szervezőbizottság is megfelel ennek a kihívásnak.

Hogyan hatott a Covid–19 az atlétikára?

Mint minden sportágban, a járvány korai szakaszában nekünk is szünetet kellett tartani, és értékelni a helyzetet, de 2020-ban nagyon gyorsan helyre tudtuk állítani a versenyzést, és az elmúlt két évben is sikerrel folytattuk az események megszervezését. Ez rendkívül fontos volt, hogy enyhítsük a sportolóink anyagi és pszichés nehézségeit. Támogatást nyújtottunk tagszövetségeinknek és sportolóinknak, hogy segítsünk leküzdeni a bezárások és az utazási zavarok okozta kihívásokat. A legjobb példák erre a tokiói olimpián és a közelmúltban Belgrádban nyújtott lenyűgöző teljesítmények. Válsághelyzetben mindig vannak lehetőségek, és időt szakítottunk arra, hogy átalakítsuk a versenynaptárt, és olyan innovatív programokon dolgozzunk, amelyek erősebbé teszik sportágunkat.

Hogyan segíthet az atlétika vagy a WA egy olyan szörnyű helyzetben, mint amilyen a jelenlegi háború?

Támogattuk az ukrán sportolókat abban, hogy részt vehessenek a márciusban megrendezett két világversenyen. Létrehoztunk egy jóléti alapot, amely segít az ukrán sportolóknak és a szakmai stábnak, hogy folytatni tudják az edzéseket, valamint a felkészülést a júliusi oregoni atlétikai világbajnokságra. Az elkövetkező napokban további részleteket teszünk közzé erről az alapról.

A nemzetközi szövetség úgy döntött, hogy a belátható jövőben kizárja az orosz és fehérorosz sportolókat és hivatalos személyeket a versenyeinkről.

Elképzelhetetlen, hogy az agresszor nemzetek sportolói versenyezhessenek, amikor ezeknek az országoknak a tettei súlyosan hátrányos helyzetbe hozzák az ukrán sportolókat a nemzetközi versenyre való felkészülésben.

Hogyan látja a 2023-as budapesti világbajnokság előrehaladását?

Budapest már megalapozta hírnevét nagy nemzetközi események rendezőjeként, és nagyon tapasztalt a magyar szervezőbizottság is, úgyhogy teljesen biztosak vagyunk abban, hogy egy különleges világbajnokságot fognak szervezni. Örömünkre szolgál, hogy ez a projekt egy világszínvonalú atlétikai stadion megépítését is magában foglalja, ami még hosszú évekig szolgálja majd Magyarország lakosságát és a világ sportolóit.

Mit gondol, ki a legjobb sportoló jelenleg Magyarországon?

Egyetlen sportolót sem szeretnék kiemelni, mert szerintem nagyon tehetséges sportolók vannak Magyarországon, a 2019-ben, Dohában kalapácsvetésben fiatalon bronzérmet szerző Halász Bencétől a hétpróbázó Krizsán Xéniáig, vagy említhetnénk a gátfutó Szűcs Valdót és Kozák Lucát, akik mindketten világklasszisok, és készen állnak arra, hogy a vb-érmes Baji Balázs nyomdokaiba lépjenek.

Ön szerint miben különbözhet a budapesti verseny a korábbi világbajnokságoktól?

Minden világbajnokság más, mert minden rendező város eltérő, ezért minden házigazdát arra biztatunk, hogy a legtöbbet hozzák ki a helyi kultúrából és történelemből, hogy egyedülálló élményt teremtsenek a világ sportolói és szurkolói számára. Budapestnek és Magyarországnak sajátos kultúrája és íze van, amely párosul a nemzetközi események masszív tapasztalati hátterével, valamint saját atlétikai történelmével. Biztos vagyok benne, hogy ezek mind át fognak jönni az eseményen. Közös érdekünk a fenntarthatóság, ezért számítok rá, hogy ez is jellemezni fogja az eseményt. Nincs kétségem afelől, hogy különleges világbajnokságot rendez Budapest.

Korábban páros interjút készítettünk  Deutsch Péterrel, a 2023-as budapesti világbajnokság előkészületeit összehangoló, az eseményt lebonyolító Budapest 2023 Nonprofit Zrt. vezérigazgatójával és Miklósa Erika opera-énekesnővel, korábbi hétpróbázóval, a világbajnokság Stratégiai Irányító Testületének tagjával.

(Borítókép: Sebastian Coe 2019. augusztus 29-én. Fotó:  FABRICE COFFRINI / AFP)