dr. Schmelás Attila, bőrgyógyász magánorvos

Bőrgyógyászati problémákról mindenkinek

Bőrgyógyászati problémákról mindenkinek

A szőrszál növekedési fázisai

2015. május 19. - dr. Schmelás Attila

A szőrzet a hiánya vagy éppen túlzott mennyisége sok ember számára okoz komoly lelki problémát.

Amennyiben a bejegyzéseket tankönyvszerűen rendezett formában szeretné olvasni akkor azt ezen a linken találja meg.

A szőrszálak növekedése 3 fázisú. Egy időben, egy testrészen mindhárom fázisú szőrszál megtalálható.
a_szorszal_novekedesi_fazisai.jpgNövekedési (anagén) fázis: a szőrszál növekedése az irhában lévő szőrtüszőben történik, az előző szőrszál mátrixának maradványából. A mátrix sejtek 24 óránként osztódnak, osztódásukkal a hajszál folymatosan növekszik, amely naponta 0,35 mm-t (havi 1 cm) jelent. A szőrtüsző és a szőrszál kapcsolata ebben a fázisban folyamatos. A pigmentsejtek ekkor termelik a szőrszál festékanyagát, a melanint. Különböző melaninok (eumelanin: barna és fekete, feomelanain: vörös) vannak, ennek megfelelően változik a szőrszál színe. Örökletesen szabályozott és testtájtól függő, hogy egy szőrszál meddig marad ebben a stádiumban, átlagos ideje 3 - 6 év.

Átmeneti (katagén) fázis: a sejtosztódás és ezáltal a szőrnövekedés lelassul, majd megáll. A szőrtüsző fokozatosan összezsugorodik, ezáltal gyengül a kapcsolata a szőrszállal, elválik a vérellátást nyújtó papillától. A szőrtüsző ekkor az irha középső rétegében helyezkedik el. A mátrix sejtek nagy része leválik a papilláról és kis sejtcsoportot hagyva maga mögött a hajszállal együtt felfelé vándorol. Ez a legrövidebb fázis, ideje néhány naptól néhány hétig tart.

Nyugalmi (telogén) fázis: a szőrtüsző nyugvó állapotban marad, a szőrtüsző elszarusodik, majd eléri a bőrfelszínt, a szőrtüsző alsó része hiányzik. Ha a nyugalmi fázis végén az előző, csak kutikulája révén rögzített szőrszálat az újonnan növekvő szőrszál kilöki, és újra indulnak a szőrnövekedés fázisai. A nyugalmi fázis 2-4 hónapig tart. Egy átlagos élettartamú, hajhullás által nem érintett embernél ez a három fázis az élete során körülbelül huszonötször ismétlődik meg. Egy adott pillanatban az egészséges hajzatot alkotó hajszálak nagyjából 90%-a anagén, 10%-a telogén fázisban van. Egészséges ember naponta 50-60 hajszálat veszít.

A szárszálak sűrűsége testtájanként változó (szőrszál/cm2)

  • Orca: 880
  • Halánték: 770
  • Alkar: 100
  • Combok: 55
  • Lábszár: 50
  • Felkar: 40
  • Has: 40

A szőrszálak megjelenését, növekedését számos tényező befolyásolja:
Örökletes tényezők: a szőrszál színe és minősége, a szőrzet sűrűsége és a szőrnövekedési ciklus ritmusa egyénenként különböző.
Hormonok: a belső elválasztású mirigyek által termelt különböző hormonok felelősek a szőr növekedéséért. A pubertás, a terhesség és a menopauza időszakában az endokrin mirigyek működése rendkívül aktív. A férfi nemi hormon (tesztoszteron) serkenti a szőr növekedését. Ezért a menopauza idején egyes nőknél finom, szakállszerű szőrzet jelenik meg a szakáll és a bajusz területén. Pajzsmirigy hormonok: hiányukban csökken a szőrzet mennyisége. Ösztrogének csökkentik a hajvesztést.
Vas és nyomelemek: a matrix sejtek osztódása ezen anyagok hiánya esetén lecsökken. Leggyakrabban a vashiány fordul elő.
Stressz: hatására jelentősen fokozódhat a szervezetben a hormontermelés, amely a szőrnövekedés hirtelen felgyorsulásával járhat együtt.
Gyógyszerek: egyes gyógyszerek hatással lehetnek az endokrin rendszer működésére, és felgyorsíthatják a szőrnövekedést. Jól ismert a citosztatikus kezelés alatt fellévő hajvesztés, ezek a gyógyszerek a mátrix sejtek osztódását gátolják és így anagén hajvesztést váltanak ki. A gyógyszeres kezelés befejezésével a szőrnövekedés visszaáll a normális ritmusába.
Dohányzás: a dohányosok szervezetében az adrenalin szint jelentősen megnőhet, ami maga után vonhatja a szőrszálak intenzív növekedését.

A bejegyzés trackback címe:

https://borgyogyaszpecs.blog.hu/api/trackback/id/tr767471672

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása