
További Szoftver cikkek
Miközben a Microsoftra úgy gondol a többség, mint egy arctalan szörnyre, időről-időre emberközeli kezdeményezésekkel sokkolja a hazai informatikai közösséget. A cég nyitottabb, mint legtöbb konkurense, elképzelhetetlen lenne például, hogy az Apple kötetlen beszélgetésre hívja a magyar bloggereket, újságírókat. Márpedig a Microsoft egyre gyakrabban szervez ilyesmit, és egyre nyitottabb a webkettes világ felé is.
Be kell szólni
Budai Péter, a cég szakembere az esemény kezdetén elmondta, hogy nyugodtan lehet fikázni, kimondottan örülnek a beszólásoknak, mert azokból lehet tanulni, azokból lehet építkezni.
A beszélgetés meglepően őszintén indult. Budai először a Vista fejlesztési problémáiról beszélt. Arról, hogy eredetileg abban bíztak, 2003-ban már 6 gigahertzes processzorok lesznek, aztán amikor kiderült, hogy a hardverfejlesztés a magok sokszorozása felé indult el, le kellett nullázni a projektet, és újraindítani a gépezetet. Ebből létrejött "valami", mondta Budai a Vistáról, amit Bill Gates híres elszólása óta hivatalosan is sikertelen operációs rendszernek lehet nevezni.
A Vista hardverigénye mellett problémát jelentett, hogy túl sok komponense épült egymásra, ami nem lett volna baj, ha ezek mind elkészülnek. A WinFS fájlrendszert, és számos szolgáltatást azonban menet közben kukáztak, így az operációs rendszer végső verziója közel sem lett annyira használható, mint azt eredetileg tervezték.
Persze voltak jó funkciók is a rendszerben, de az emberek ezeket nem akarták használni a teljesítményproblémák miatt. Bátorfi Zsolt Zsolt, a Microsoft szakembere megjegyezte, hogy ha vannak funkciók, amiket szeretünk a Windows 7-ben, jobb ha tudjuk, hogy azok többsége a Vistában jelent meg, csak ezek elvesztek a sok anyázás közt.
Tanultak a hibákból
A három fő probléma mindenesetre a teljesítmény, a drivertámogatás és az alapkompatibilitás volt, a Windows 7 fejlesztésénél ezért éppen ezekre a területekre koncentráltak. Más baj biztos nem volt, mert bár Bátorfi Zsolt megkérdezte a bloggereket, újságírókat, hogy milyen egyéb hibákat tudnak felsorolni, csak egy fizetett provokatőr szólalt fel, aki szerint a Vista mindig is remek termék volt.
Ezzel együtt a magyar bloggerek jellemzően izgatottan várják az új operációs rendszer. Budai meg is jegyezte, hogy a Windows 7 még kész sincs, mégis mindenki szeretné telepíteni, míg a Vistáról évekkel a premier után is győzködni kellett a közönséget.
Egy másik hozzászóló elismerte, hogy számos ismerőse azért maradt az XP-nél, mert nem látott okot a váltásra, és ez a Windows 7-tel sem feltétlenül változik majd: hiába jó a termék, ha nincs miért megvenni azt. Az operációs rendszerek készítői biztos nincsenek könnyű helyzetben, hiszen egyre többen élik online az életüket, a funkciókat, elérhető szolgáltatásokat az előfizetés sávszélessége és nem az operációs rendszer verziószáma határozza meg. Egyre nehezebb meggyőzni az embereket arról, hogy 30-40 ezer forintot fizessenek egy platformért, amit alig használnak valamire.
Lényegében kész
Még csiszolni kell a Windows 7-et, de Budai szerint a nemrég megjelent RC verzió olyan jól sikerült, hogy ha nem jön közbe egy váratlan jogi döntés, a végleges verzió alig különbözik majd tőle. Az Index tesztje is azt mutatta, hogy piacérett termékről van szó, valami olyasmit írtunk a cikk végén, hogy akkor tennék a legjobbat a Windows 7-tel, ha egy bitet sem változtatnának rajta, csak becsomagolnák, aztán kiadnák.
De a korábbi verziók, a béták és a prebéták is használhatók voltak, amik alapvetően meghatározhatják a rendszer népszerűségét. A Vistából ugyanis nagyon sok build szivárgott ki, amik persze hemzsegtek a hibáktól, ahogy az félkész rendszerekhez illik. Elméletileg nem kellett volna, hogy ez gondot jelentsen, nagyon sokan azonban előítéletesek lettek a Vistával kapcsolatban az első találkozás miatt, és ők akkor sem bocsátottak meg, amikor kiadták a jóval stabilabb végleges verziót.
A Windows 7 esetében azonban a nagyközönség csak jóval kevesebb verzióhoz férhetett hozzá, ezek pedig már stabilak voltak. Még a microsoftos alkalmazottak sem kaptak a korai buildekből, maga Steven Sinofsky, a fejlesztés vezetője mondta ki, hogy nincs szükség vállalati segítségre: Redmonban éppen elegen dolgoznak a programon, tudják, mit akarnak, megvannak a tesztelőik, a legbelső körön kívüliek várjanak a nagyobb kiadásokra. Persze akadtak renitensek a központban, akik időnként kiraktak torrentre különféle buildeket, őket azonban annak rendje és módja szerint kirúgták.
Nem lesz késés
Sinofsky kinevezése egyébként két szempontból is telitalálatnak bizonyult: egyrészt az Office-üzletág korábbi vezetője megértette, hogy egy operációs rendszer 2009-ben már a popkultúra része, és ha nem képesek versenyezni olyan divatos konkurensekkel, mint az Apple, piacot fognak veszíteni. Másrészt viszont a Sinofsky felügyelete alatt születő programok kiadása még sosem késett, így borítékolható volt, hogy nem nyúlik majd olyan hosszúra a fejlesztés, mint a Vistánál.
A beszélgetésen szóba került a Midori kódnéven futó projekt is, ami nem a Windows 8 vagy a Windows 9 kódneve, hanem B tervé: amikor a Windows már nem fejleszthető tovább, mert annyira megváltoznak az igények vagy a hardverek, akkor veszik majd elő. A fejlesztés során mindent a nulláról kezdtek, az ablakkezeléstől a processzorkezelésig mindent új oldalról közelítenek meg, ami Budai szerint gyönyörű megoldásokhoz vezet, de ennél többet nem mondhatott a rendszerről. Az viszont kiderült, hogy a Midori olyan a Microsoftnak, mint a NASA az emberiségnek: mindenféle hasznos fejlesztéssel gazdagítja a széles körben elterjedt technológiákat, így a Midori bizonyos funkciói megjelenhetnek a Windows 7-ben is.
A virtualizációs technológiáról például sokat tanultak a B terv fejlesztése közben. Ennek köszönhető, hogy az új Windowsba egy XP is bekerült a kompatibilitási problémák kivédésére. Várhatóan ezt az elvet követik majd, amikor 2020-ban, 2030-ban vagy ki tudja mikor átállnak a Midorira, az utolsó Windows pedig virtuális környezetben lesz majd jelen, hogy megmaradjon a kompatibilitás.
A mag nyomában
A konferencián beszéltek a MinWinről is, ami a Windows feldarabolásának a folyamata. A cél, hogy legyen egy mag, ami a Windows legbelső lényegét, szubsztanciáját tartalmazza. Jelenleg körülbelül 30 megabájtnál tart ez a mag, vagyis a fájlrendszerrel, minden az életben maradáshoz szükséges funkcióval felvértezett operációs rendszer.
Ez a kód főleg akkor jöhet majd jól, amikor kisebb, egyszerűbb eszközökre, például PocketPC-kre akarnak fejleszteni, hogy az eddigi gyakorlattal ellentétben ne elvenni kelljen egy meglévő termékből, hanem az erőteljes, bármilyen hardveren felhasználható maghoz tudjanak hozzátenni. A MinWin egyébként ugyanúgy nem a távoli jövő, mint a Midori, hiszen már a Windows 7-ben is megjelenik majd a fejlesztés néhány tanulsága.

Az oldalról ajánljuk
- FOMO
Gálaesten ünnepelték a magyar tévések legjobbjait, RTL–TV2: 7–6
Majka majkásan beszólt a TV2-nek.
március 27., 09:12
- Belföld
Hatalmas a káosz Rajkánál, több mint tíz kilométeres a torlódás
Egy olvasónk szerint a kamionosok verekednek, és egész éjjel hallatszott a „dudaszó”.
március 27., 08:52
- Belföld
Már 191 milliárd forintnál jár a Magyarországot sújtó bírság
Az összeg naponta egymillió euróval emelkedik.
március 27., 08:01
- FOMO
Szekta rabja lett a Trónok harca színésznője, őrizetbe is vették miatta
2026-ban megjelenő memoárjában mesél a részletekről.
március 27., 08:20
- FOMO
Hollywood apucija meghódíthatta Jennifer Aniston szívét
A rajongók oda meg vissza vannak a boldogságtól.
március 27., 08:37
- Gazdaság
Matolcsy Györgynek búcsút intettek, Varga Mihály és Nagy Márton fontos pozíciót kapott az IMF-nél
Változásokról döntöttek a Nemzetközi Valutaalap Magyarországot képviselő kormányzótanácsában.
március 27., 09:20
- Gazdaság
Továbbra is a külföldi turisták a magyar turizmus tartópillérei
Kijöttek a friss adatok, tovább zakatol a turizmus. A kormány ismét rekordévre számít.
március 27., 08:55
- Belföld
Fenyő-gyilkosság: Ismét hatalmas meglepetést okozott Portik Tamás
Április elsején folytatódott az ügy tárgyalása.
10 perce
- Belföld
Heves vita alakult ki a gyülekezési törvényről, a Pride betiltása vagy a jogok korlátozása a cél?
A felvonulás sorsa fogja megmutatni, hogyan alakul a gyülekezési jog jövője Magyarországon.
március 27., 08:18
- Kultúr
Vidnyánszkyék kinézték Székesfehérvárt, de ebbe egy másik Vidnyánszky is beleszólhat
Heten indultak a Vörösmarty Színházért, országos erők csapnak össze.
március 27., 09:34
- Külföld
Két belügyminiszter is terrorfenyegetés miatt mondta le damaszkuszi útját
A szóvivő szerint a biztonsági erőket fenyegető potenciális veszély nem volt vállalható.
március 27., 09:25
- Kultúr
Meghosszabbították a Munkácsy-kiállítást a Szépművészeti Múzeumban
Húsvéti ajándék az érdeklődőknek.
március 27., 09:42
- Gazdaság
Donald Trump 25 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokon kívül gyártott autókra
Az elnök szerint a bevételt többek között adócsökkentésre is fordítják majd.
március 27., 07:02
- Külföld
Volodimir Zelenszkij vészjósló kijelentés tett: Vlagyimir Putyin hamarosan meghal, és akkor mindennek vége
március 27., 06:00
- Brand and Content
Csak két és fél óra autóval Horvátország ismeretlen gyöngyszeme
Horvátország a magyarok egyik kedvenc úti célja, de van egy régió, amit talán kevéssé ismerünk. Holott tele van természeti szépségekkel és romantikus városokkal, ahol a Monarchia hangulatát is magunkba szippanthatjuk.
március 27., 00:07
- Belföld
A következő évtizedben is a Volán-járatok végzik az autóbuszos közszolgáltatást
Ráadásul újdonsággal érkeznek áprilistól.
március 27., 07:19
- Belföld
Döntött az ügyészség Orbán Viktor március 15-i beszédének ügyében
A kormányfő kijelentette: jön a húsvéti nagytakarítás, „átteleltek a poloskák”.
március 27., 07:36
- Kultúr
Nyáron kezdik forgatni Mel Gibson Passiójának folytatását
A régóta várt folytatásra 22 évet kellett várni.
március 27., 06:48
- Belföld
Szaharai por érkezik, lecsap az országra a mediterrán ciklon
A hőmérséklet országszerte 15-20 fok körül alakul.
március 27., 06:13
- Belföld
Megtilthatja-e a bérbeadó a bérlőnek a lakcímbejelentést? Milyen esetekben nem?
A lakcímbejelentés önmagában még nem ad használati jogot vagy vagyoni jogot a bérlőnek.
március 27., 06:05
- Kultúr
Tízéves rekordot döntött meg a múzeum, őrzi vezető helyét
Ádáz verseny folyik a látogatókért.
március 27., 06:13
- FOMO
Az anyatej a fiatalság új széruma? Egyesek szerint olyan, mint a botox
Bizarr módon küzdenek a nők az öregedés ellen.
március 27., 06:48
- Cellanapló
Egy meggondolatlan koppintás, és lenullázhatják bankszámláját
Legitim szolgáltatásoknak álcázva csalnak ki banki és személyes adatokat hekkerek. Mutatjuk, mire figyeljen.
március 27., 06:14
- Gazdaság
Az adóhatóság nem kegyelmez azoknak, akik ezeket csinálják
A bírság ugyanakkor elkerülhető, van rá mód.
március 27., 06:12
- Belföld
Siralmas képet festenek az iskolapszichológusok: borzalmas mentális állapotban vannak a gyerekek
Nagy részük diszkomfortos családi környezetben él és szorong, segítséget még mindig kevesen mernek kérni.
március 27., 06:07
- Külföld
Uniós törvényt sérthet, ha Magyarországon arcfelismerő rendszerekkel figyelik meg, kik vesznek részt a Pride-on
Az ilyen tevékenység a GDPR szerint is aggályos lehet.
március 27., 06:16
- Külföld
Lefejezett döglött hallal hadonászott egy szenátor az ausztrál parlamentben
Egy törvénytervezet borzolta fel a kedélyeket.
március 27., 06:16
- Külföld
A gyerekek állították, hogy szörny van az ágy alatt, és tényleg volt ott valaki
A ház közelében sem tartózkodhatott volna az idegen.
március 27., 09:12
- Tech-Tudomány
Hekkertámadás érte az Oktatási Hivatal egyik oldalát
Nevek és e-mail-címek kerültek nyilvánosságra.
március 27., 09:30