
Nekünk magyaroknak valószínűleg hosszú ideig nem lesz ingyenes telefonhálózatunk, katonás rendben fizethetjük a havidíjakat, a fejlődő országoknak viszont még van esélyük arra, hogy fillérekért kommunikáljanak. A svéd TerraNet vállalat fájlcserélőktől kölcsönzött technológiája két készülék közt közvetlen kapcsolatot biztosít, tehát a felhasználóknak nem kell szolgáltatók bázisállomására csatlakozniuk.
A TerraNet elsősorban azokon a területeken lehet hasznos, ahol egyébként sincs semmilyen bázisállomás, például a sivatagokban, esőerdőkben, és más nagyon elhagyatott vidékeken. A TerraNet megalapítója, Anders Carlius is éppen egy tanzániai szafarin találta ki, hogy szükség lenne egy ilyen megoldásra: képtelen volt felhívni a barátját, aki egy másik dzsipben utazott, alig pár méterre tőle.
Hívástovábbítás másképp
Minden egyes készüléknek legfeljebb egy kilométer a hatótávolsága, tehát a TerraNet rendszerében ilyen messze lehet egymástól két készülék. Csakhogy a rendszert úgy találták ki, hogy a TerraNet telefonok mások hívásait is továbbítani tudják. Ez annyit jelent, hogy amikor két TerraNet telefont bekapcsolnak és azok egymásra találnak, a hálózat mérete rögtön a kétszeresére nő.
Két telefonáló között bármennyi hívástovábbító készülék lehet, de hiába ingyenesek a hívások a TerraNeten, nem érdemes hosszasan cseverészni, mert a közvetítők folyamatos mozgása miatt bármikor megszakadhat a kapcsolat. További gond, hogy kevés a szabad frekvencia, ezért nem tudnak egyszerre sokan telefonálni.
Számítógéppel is használható a TerraNet, és bár a BBC cikke erről nem ír, olcsó számítógépekből feltehetően olcsó bázisállomásokat is lehet készíteni, ezzel is javítva a területi lefedettséget. A TerraNet jelenleg egyetlen speciális készüléken működik, de Carlius abban reménykedik, hogy a technológia egyszer ugyanolyan elterjedt lesz, mint most a bluetooth.
Ennek viszont igen kicsiny az esélye, mert a mobilszolgáltatók aligha engednének be a hálózatukra olyan eszközöket, amelyek a hálózatuktól függetlenül is működnek. A BBC azt írja, hogy a szolgáltatók szerint a Terranet nem életképes, mert nincs mögötte jó üzleti modell, ugyanakkor az Ericsson átszámolva körülbelül egymilliárd forinttal támogatta a projektet, tehát mégiscsak elképzelhető, hogy van üzlet a megoldásban.
