
További Hardver cikkek
Ha ön modern gondolkozású ember, szüksége van egy alacsonyfogyasztású laptopra, biztonságos külső adattárolóra, nagyfelbontású képet rögzítő videókamerára és hordozható atomreaktorra. Ha ezt belátja, nem kell végigjárnia a gyártókat termékek után, a Toshibának ugyanis mindenre van megoldása, mert a Toshiba mindent gyárt, derült ki a japán cég Berlinben tartott konferenciáján. Igen, atomreaktorokat is, és a kínálatba nemcsak a hagyományos modellek férnek bele, hanem hatszor kétméteres minireaktorok is. Kormányprogram lehetne a négy kerék, három gyerek, egy atomreaktor, ami páratlan energetikai epicentrummá tehetné Magyarországot, a Toshiba szerkezete ugyanis ötven háztartást is képes ellátni elektromossággal, miközben elfér a Suzuki Swift mellett a garázsban (kár, hogy valójában nem létezik).
Válság, öröm, Tom Cruise
A berlini konferencián viszont inkább a hagyományos termékvonalról esett szó, meg a válságos időkről, amiket mostanában egyre gyakrabban emlegetnek a külföldi konferenciákon. Pieter Paul Ickx, a Toshiba regionális igazgatóhelyettese is emlékeztette rá az újságírókat, hogy nagy a baj, majd a magyar csapathoz fordulva sajnálkozva jegyezte meg, hogy a híradások szerint majdnem akkora szarban vagyunk, mint Izland. "Szerintem azonban az önök helyzete megnyugtatóbb" - mondta, de mire befejezte a mondatot, újabb tíz százalékot gyengült a forint a dollárral szemben. A válság ellenére van ok az örömre is, a közép-kelet európai régióban sokat erősödött a Toshiba, pár éve még alig öt százalékát adta a világ pc-forgalmának, most már húsz százaléknál tartunk. A vállalat a félmilliós magyar pc-piacból 40 ezer darabbal nyolc százalékos részesedést szerzett meg, pont, mint a cseheknél, feleannyit mint a Szlovákoknál vagy a Lengyeleknél.
Hogy a mostani események hogyan befolyásolják a növekedést, egyelőre nagy kérdés, Domenico Gargarella, a vállalat marketingvezetője mindenesetre bizakodó. Persze neki a bizakodás szerepel a munkaköri leírásában.
A szakember lelkesen mutatta be a közeljövő távirányítóját, aminek a fejlesztésére már most komoly energiákat fordít a vállalat. A szerkezet a kézmozgásunkat figyeli, valahogy úgy, ahogy a Különvéleményben Tom Cruise-t az óriási kijelző (a film egyébként 2002 óta akkora hivatkozási alap lett, hogy mindegyik vállalat el akarja készíteni a saját mutogatva vezérelt rendszerét, és egyik PR-os sem felejti el megemlíteni a mozit).
A Toshiba rendszere a hüvelykujj mozgását figyeli, de több módszer párhuzamos fejlesztése folyik, van, amelyik például az egész kéz mozgásából szerez információkat. A befutó az lesz, amelyiket a legkényelmesebbnek tartják a tesztcsoportok, mindenesetre a sorozatgyártásig még meg kell oldani néhány problémát. Például, hogy a rendszer mindig ki tudja emelni a mozgó testrészt a háttérből, vagy hogy ne zavarja össze a szoftvert egy véletlenül megjelenő másik kéz, amelyik nem is akart irányítani, talán csak orrot túrt.
A Toshiba bemutatójából kiderült, hogy már elég jól áll a vállalat a fejlesztéssel, a képernyőn látható alkalmazás ablakának mozgatása, átméretezése, a futó film megállítása, elindítása remekül megoldott laboratóriumi körülmények között. De élőben is kipróbálhattuk a rendszer, ami az ökölbe szorítva mozgatott kezet lekövetve helyezte át az egeret a képernyőn, a széttárt ujjakkal mutatott tenyérre megállította a videót, legalábbis amikor Gargarella mutatta be a rendszert.
Amikor az újságírók próbálták irányítani, már furcsa eredmények születtek, a lengyel kolléga sliccét például lefelé fordított hüvelykujjal ökölbe szorított kéznek azonosította a rendszer, és az irányítás is csak nehézkesen ment rutin nélkül. A lengyel kolléga rövid próbálkozás után be is mutatott a gépnek, mire az egykedvűen megnyitott egy ablakot. A rendszer nyilván még finomításra szorul, és meg is kell majd tanulni a kezelését, a gesztusirányítást biztosan nehezebb lesz kalibrálni, mint egy távirányítót.
Egérúton a bluray ellen
Nem ilyen forradalmi, de legalább ennyire hasznos, hogy a Toshiba megoldotta az usb-s töltés sleep módban is. Gyakori probléma, hogy a laptop lecsukása után hiába dugtunk rá újratöltés miatt a gépre egy mp3-lejátszót vagy telefont, nem kap áramot az eszköz, nem történik semmi. Röhejes probléma, amit a legtöbb gyártónak a mai napig nem sikerült megoldania, a Toshiba laptopjaival azonban mostantól csukott állapotban is mehet a töltés, ahogy a csövön kifér.
Sokan örülnek majd annak az új szolgáltatásnak, ami a feledékenyeknek nyújt megoldást: ha rendszerünk indítása jelszóval védett, de nem jut eszünkbe a kód, vége a világnak. A japán cég azonban létrehozott egy titkos bejáratot a kártyaolvasón keresztül: a rendszer kiírja a belépési kódot egy sd-kártyára, amit ha a gépbe dugunk, megkerülhetjük a biztonsági kaput, a bootolás után meg átírhatjuk az elfelejtett jelszót. Mindenesetre a titkos sd-kártyát a laptoptáskába tenni olyan, mint a pin-kódot a bankkártyára ragasztani, szóval érdemes eldugni valahova a memóriát.
De a nagy adattároló-háború vesztese nem adta fel azt sem, hogy a nagyfelbontású piac fontos szereplőjévé váljon a hddvd bukása ellenére. Mondjuk ahogy most állnak a dolgok, lehet, hogy az egérúton befut a Toshiba, mert a bluray haldoklik, a dvd meg továbbra is erős, szóval sikeres lehet egy olyan eszköz, ami a kisfelbontású képből négymagos grafikus processzor segítségével nagyfelbontású jelet generál. Persze az ilyen technológiákkal szemben mindig szkeptikus az ember, demót nem láttunk, a messziről jött ember meg azt állít, amit akar, de mindenképp egy érdekes fejlesztésről van szó.
A Toshiba R600 viszont már a jelen. Az R500-ast, a világ legkönnyebb laptopját váltja, és könnyebb ugyan nem lett annál, de a konstrukció sokat javult. Amikor teszteltük a régi gépet, jól szórakoztunk azon, hogy a monitorból minden nehézség nélkül hajtogathattunk volna csákót vagy tátikát. A Toshiba sokat dolgozott a merevítéseken, így az R600-as masszívabb, mégis csak 774 grammos, akár optikai adattároló is rakható a 12,1 colos kijelző alá az alig 19,5 milliméter vastag házba, a gép a vállalat szerint akár 12,5 órán keresztül is működőképes marad töltés nélkül. Persze ezeket a számokat mindig érdemes elosztani a valósággal, de ha 7-8 óra munka megoldható az aprósággal újratöltés nélkül, már az is komoly eredmény. A monitor viszont továbbra is hajlítható, Gargarella be is mutatta, hogy milyen strapabíró az lcd-panel, amivel el is érkeztünk a nap legszebb pillanatához: egy nagyobb gyűrésnél az olasz szakember megtörte a kijelzőt, ezzel hazavágta a konferencia egyetlen R600-asát.
Ha a hajélkony laptop a jin, akkor a Tecra R10 a jang, az üzleti felhasználóknak készült gép ugyanis robosztus, nehéz, cserébe kibírja, ha véletlenül ráugrunk, és locsolni is lehet, mint egy virágot, mert lepereg róla a víz. Az R10 két kilós, akkuja 5-10 órán keresztül bírja, van benne 3G-modem, minden, ami kellhet.
Nem lesz munkahelyünk
Miközben a magyar csoport online követte a forint árfolyamingadozását, Domenico - Ez A Panel Hajlik - Gargarella beszámolt a dizájnfejlesztésekről. A Toshiba a minimalizmus, az egyszerűsítés irányába halad, ami nem forradalmi, de mindenképp jó út. A bemutatott képeken fehér, letisztult laptopokat láttunk, az egyik gyártó erre a receptre húzta fel egész 21. századi térnyerését, szóval nagyot nem lehet tévedni vele, igaz, 2008-ban már a piac megalázáshoz is kevés lesz. Aztán előjött még egy rakás jobbnál-jobb koncepció, csak azt nem értettük, hogy miért nem ilyen ruhába öltöztetett gépek voltak Domenico - Ez A Panel Kibír Mindent - Gargarella előtt az asztalon, miért csinálja a Toshiba is azt (mondjuk az átlagnál azért bőven jobb minőségben), amit a legtöbb gyártó: tudja, hogy manapság a dizájn minden, birtokában van a megfelelő terveknek, az aktuális géppark viszont inkább átlagos, szürke.
Aztán Claus Suckow bemutatta a 16:9-es nagyfelbontású videót rögzítő Camileo kamerákat, valamint a legújabb digitális képkereteket, amiknek a koncepcióját a mai napig nem értem, de valószínűleg csak azért, mert menthetetlenül konzervatív vagyok, ha fényképekről van szó. Ennél izgalmasabb az a digitális fotóalbum, amit bőrtokba csomagolva árul a Toshiba, alig vannak rajta gombok, és valószínűleg még egy nagymama sem omlik össze fejben, ha ezen kell végignéznie, hogy mi történt a világgal, amíg ő kötött.
Szóba került a munkahelyek átalakulása is, Dr. Marie Puybaraud, a Johnson Controls Global WorkPlace Solutions vezetője szerint 15 év múlva rá sem ismerünk majd irodánkra, ugyanis nem lesz olyanunk. Már most is egyre többen kezdik felismerni, hogy az emberek munkakedvét, eredményességét mennyire meghatározza környezetük: hogy milyen emberek vesznek körül bennünket, hogy milyen a hely hangulata, atmoszférája és hogy milyen a technológia, amit használunk. A legtöbbünknek legalább négy-öt négyzetméternyi helyre van szüksége ahhoz, hogy komfortosan érezze magát, ami viszont a hagyományos munkakörnyezetben túl drága, megvalósíthatatlan. Puybaraud szerint ezért másfél évtized múlva már kávézókból, közterekről, otthonról fogunk dolgozni időnk legnagyobb részében, olyan helyekről, ahol szívesen tartózkodunk és ahol kedvünkre találkozhatunk kedvelt kollégáinkkal. Mindez jelentősen növeli majd a produktivitásunkat, de az új életmódhoz a hordozható eszközök új generációjára van szükség.
Ilyen lehet a Toshiba kísérleti akkumulátora, amit 5 perc alatt 90 százalékosra lehet tölteni, így nemcsak a laptop hordozhatóságát növeli meg, hanem a hibridautóknak is óriási lökést adhat. Képzeljük csak el, hogy egy kávé alatt megtankoljuk elektromossággal az autót, vette vissza a szót, majd zárta az előadást Domenico - A Monitortörő - Gargarella.

Az oldalról ajánljuk
- Futball
Kórházba kellett szállítani Szoboszlaiék rémét, nem lehet ott az MU elleni rangadón
Hiányában Jason Tindall lép elő az angol bajnokin.
április 13., 07:51
- Külföld
A lóvá tett rendőrökön nevetnek Szerbiában, miután kereket oldott őrizetesük
Még filmekben sem látni ilyet.
április 13., 09:34
- Sport
Kuntatong és Apor Györgydeák újabb aranyra hajtanak
Királynők, bajnokok, trónkövetelők – hétvégi teqball-láz Kínában.
8 perce
- Gazdaság
Fontos határidőre figyelmeztet a NAV, az érintettek majdnem fele még nem teljesítette kötelezettségét
A hivatal infóvonala hosszított ügyeletben várja a kérdéseket.
április 13., 09:59
- Forma-1
Michael Schumacher 12 év után először mutat életjeleket
Felesége, Corinna segítségével aláírta Jackie Stewart legendás sisakját.
április 13., 09:05
- Gazdaság
Megszűnik a mobilos belépés az OTP netbankjába
A döntés május 5-től lép életbe.
április 13., 07:33
- Külföld
Üzent a tüntetőknek Alekszandar Vucsics: A „színes forradalom” megbukott
Szerinte abba kell hagyni a tiltakozásokat.
április 13., 09:02
- Kultúr
Történelmi pillanat az MVM Dome-ban: Kökény Attila egy soha meg nem jelent Máté Péter-dalt énekelt
A zeneterápia világhírű szakértője adta át az ajándékot.
április 13., 10:18
- Kultúr
Ki vágta meg a Hunyadi-sorozatot, ha nem az alkotók?
Lengyel Balázs a Hunyadi-sorozatról: Ezt bizony nézik, gyerekek.
április 13., 10:01
- FOMO
Bella Throne azt állítja, hogy Mickey Rourke többféle módon megalázta, fémcsiszolóval is bántalmazta
Az egykori Disney-sztár azt írta, hogy a színész a forgatáson bánt így vele.
április 13., 07:23
- Forma-1
Mindkét Mercedesre lesújtottak a bahreini időmérő után, ugrott Russell első sora
Bagatell hiba miatt kaptak rajtbüntetést a német istálló pilótái.
április 13., 07:20
- Külföld
Lezajlott az első tárgyalás az iráni atomprogramról, Donald Trump katonai opcióról is beszélt
Minimális a bizalom, ha kudarcba fulladnak a tárgyalások, összehangolt csapás jöhet.
április 13., 07:19
- Belföld
Erre aligha készült fel bárki, saras eső borítja be Magyarországot vasárnap
És még fagyra is lehet számítani.
április 13., 05:50
- Sport
„Kész vagyok meghalni a ketrecben” – ellenfele letartóztatása sem zavarta meg ifjabb Növényi Norbertet
Alaposan kigyúrta magát a ketrecharcos.
április 13., 10:03
- Belföld
A meghátrálás a legyőzhetőség látszatát keltené, ezt a Fidesz nem engedheti meg magának
A Tisza Párt a kampánygépezet építésén dolgozik, ám Magyar Péter országjárásának fő célja nem az, amire elsőre gondolnánk.
április 13., 06:02
- Kultúr
Kitették a csecsemőt egy padra, rövid levelet mellékeltek hozzá
„Szeresse ezt az árvát, nevelje fel tisztességgel” – írta az anya.
április 13., 06:14
- Futball
Ezért söpörte le az asztalról Mohamed Szalah a szaúdiak félmilliárd fontos ajánlatát
Szoboszlai Dominik csapattársa hamar meggondolta magát.
április 13., 07:18
- Futball
Egy öngóllal araszolt tovább a bajnoki cím irányába az FC Barcelona
Robert Lewandowski gólöröme kissé megtévesztette a fotósokat.
április 13., 07:00
- Kultúr
Pogány Induló a Sportaréna után a Puskás-koncertet is beharangozta
Nagy tervei vannak a fiatal rappernek.
április 13., 06:04
- Stenk
Csak ki kell lazítani a nyakkendőt, és jöhet az élvezet
A romantikázást elronthatja a turbulencia.
április 13., 06:16
- Futball
Előbb kiejtette, majd megmentette csapatát a 93. percben egyenlítő gólt fejelő kapus
Gaëtan Poussin közellenségből Zaragoza hőse lett.
április 13., 06:34
- Külföld
Donald Trump új alkut sürget: elkezdődtek a kritikus nukleáris tárgyalások
Már a megbeszélések formájáról is vitatkoznak a felek.
április 13., 06:15
- Kultúr
Majdnem megölte egy strici, ez pecsételte meg a sorsát
Samuel Beckett még Nobel-díjat is nyert.
április 13., 06:13
- Belföld
Gyújtogatással állt bosszút ismerősén egy férfi, aki nem akart neki kölcsönadni
A rendőrök hamar elfogták.
április 13., 08:22
- Belföld
TOP 50-es magyar bűnözők kerültek rendőrkézre, egyikük rabszolgaként tartott fogva embereket
Szerbiában sikerült a nyomára bukkanni.
április 13., 09:47
- Belföld
Tanítványai gyászolják a balesetben meghalt tanárnőt
A tragédiának még egy halálos áldozata volt, egy férfi, aki megpróbált segíteni.
április 13., 06:30