
További Tech cikkek
A Huawei sanghaji központja kicsit olyan, mint maga Kína. Impozáns, hatalmas, erős, de az épület előtérében még ragasztó-, és festékszag terjeng, és ha benézünk a fehéren ragyogó takarófal mögé, látjuk, hogy az az építési szemetet rejti: kábelek, csomagolópapírok, létrák mindenütt, a munkálatok gőzerővel folynak, a látogató viszont csak a félkész szerkezet elé pakolt pompát látja.

Az ország fejlődése persze tény, amikor a hetvenes évek óta megállíthatatlan ágyúgolyóként száguldó gazdasági növekedés az áttörhetetlen falba ütközött, simán izzé-porrá zúzta azt: Kínában a világválság két éve alatt majdnem 20 százalékkal nőtt a GDP, ami ma körülbelül háromszorosa a tíz évvel ezelőttinek, és százszorosa az 1975-ösnek.
Kommunizmus egész másként
Az igazi fellendülés a hetvenes évek végén indult be, amikor a Kínai Kommunista Párt a tervgazdálkodás helyett fokozatosan piacgazdaságot vezetett be: megjelenhetett a belföldi és külföldi magántőke, és a sanghaji vagy sencseni különleges státuszú körzetek létrehozásával egyes területek elképesztő gazdasági növekedésnek indultak.
A leglátványosabb példa talán maga Sencsen, ami a hetvenes években még apró halászfalu volt, majd miután Teng Hsziao-ping létrehozta itt az ország első speciális gazdasági térségét, gyors növekedésnek indult, és ma már közel tízmillióan laknak benne. A helyválasztás egyébként nem volt véletlen, Kína be akart mutatni a túlparti településnek, Hongkongnak, ami nem is olyan régen még a kapitalista demokrácia egyértelmű felsőbbrendűségét hirdette. Sőt, tulajdonképpen azt teszi ma is: bár kapitalizmusból inkább már a kommunista Kína adhatna leckét, Hongkong az 1997-es újraegyesítés ellenére megmaradt demokratikus területnek, szabadon választott kormánnyal, saját pénzzel, rendszámmal, határátkelővel, ha úgy vesszük, nyelvvel, de Kínával közös hadsereggel és külpolitikával.
Gazdasági szempontból azonban leginkább úgy lehetne érzékeltetni a különbséget, már túl azon, hogy Hongkongban négyszer akkora az egy főre jutó GDP, mint a leggazdagabb kínai térségben, Sanghajban, hogy az agyonzsúfolt szigeten a takarófal mögött is befejezték már a munkálatokat. És ezt akkor is érezzük, ha csak a takarófalat látjuk.
Az igazán érdekes dolgok azonban most inkább a túlparton, Sencsenben történnek. Itt van például a 23 milliárd dollár értékű Huawei központja, ami a magyar Vodafone egyik legfontosabb partnere, és ami a hazai mobilcéggel együtt próbálta a kínai látogatás alkalmával megmutatni, mekkora potenciál van az országban.
Pillanatok alatt
A cégtörténet mindenesetre impozáns: 1988-ban alakították, majdnem tíz évet vártak a nemzetközi piacra lépéssel, akkor is csak a híd túloldalára, Hongkongba jutottak. Aztán 2004-ben megkötötték az első fontos európai szerződést, míg ma már a Huawei az Ericsson után a második legnagyobb mobileszköz-gyártó a világon, és ha így folytatja a növekedést, előbb-utóbb meg is előzheti a skandináv konkurenst.

A sencseni központ a város külterületén, egy ipari parkban található, ami nagyjából úgy néz ki, mint Silicon Valley, csak nagyobb a páratartalom, több a biciklista, és van járda az irodák között. A Meiguan Express Way-en kifelé tartva balra kell kanyarodni, ha a négyszázezres, mostanában öngyilkos munkásokról elhíresült Foxconn-birodalomba akarunk eljutni, míg jobbra, ha a Huawei-hez tartunk.
Nemcsak irodák, fejlesztő és adminisztrációs központok vannak itt, hanem lakóépületek is, amikben meglehetősen kulturált körülmények közt tárolják az esti időszakban a munkaerőt. Itt élt korábban kísérőnk is, Sun Yi, akit Magyarországon Sárinak hívnak, és aki egyébként tökéletesen beszéli nyelvünket, hála egy kínai színésznek, aki budapesti vendégszereplése után annyira megszerette a fővárosunkat, hogy fiait Budának és Pestnek nevezte el. Pest is híres színész lett, így elég sokan értesültek Kínában arról, hogy Magyarország létezik, így amikor Sárinak nyelvet kellett választania, a miénket választotta.
De Sencsenben amúgy is viszonylag könnyen találkozhatunk olyannal, aki érti a nyelvünket, hiszen a kínai magyar közösség leginkább innen származik, olyat viszont még az elegáns éttermekben is nehezen találunk, aki képes megérteni akár csak a legegyszerűbb angol szavakat is.
A Huaweinél persze más a helyzet, az itt dolgozók jelentős része diplomás, tehát beszél nyelveket, felük a kutatásfejlesztésben érintett, ráadásul mindannyian érdekeltek a cégben: az összes alkalmazott részvényes is egyben, akik a szakszervezeten keresztül gyakorolják jogaikat. Ennek megfelelően még a legnagyobb egyéni részvényesnek, az alapítónak is csak körülbelül a papírok két százaléka van a birtokában. Ilyesmi lehet a megvalósult kommunista kapitalizmus.
Itt a világ kicsiben
A sencseni irodaházon belül aztán bemutatják a legújabb fejlesztéseket is, amik egy része jó kínai módra koppintás. Ott van a kínai tartózkodásra kapott mobilunk, amit persze a Huawei gyártott: külsőre a Nokia E71 és E72 közt helyezkedik el, menüje a Blackberry-ből érkezett, tudásában valahol a középkategória alatt van, használhatóságban jó, árban verhetetlen.

A bemutatóteremben az innováció és a másolás elkeseredett harcot vív egymással. Az iPadhez másoló hétcolos tablet 800x480 pixeles kijelzőjével és egy gigahertzes Snapdragon processzorával például kevés meggyőző érvet sorakoztat fel az Apple termékével szemben: az androidos készülék külsőre pofás, a hangszórók minősége azonban megkérdőjelezhető, a vga-kamera képe gyenge, de a cucc legalább könnyű, "és zsebre is dugható" - bolondozik a Huawei munkatársa, majd váratlanul tényleg zsebre dugja a karfiolnyi eszközt.
Ugyanígy inkább koppintásnak tűnik az a kommunikációs rendszer, ami három nagyfelbontású tévéből, három hd-kamerából, telefonokból, kommunikációs csatornákból és egyéb informatikai kiegészítőkből áll. "Ez olyan, mint a Cisco Telepresence rendszere" - mondom, és a cég alkalmazottai is elismerik, hogy honnan jött az ihlet, meg hogy a Huawei terméke is videokonferenciákra lett kitalálva, és az élmény is ugyanaz, de nyitottabb a rendszer, nemcsak egy cég alkatrészeit lehet felhasználni hozzá.
Jöhet az 1,2 gigabit
A mobilhálózatok fejlesztésében viszont nem a nagy konkurens mögött, hanem azzal együtt menetel a Huawei, nem véletlen, hogy a Vodafone is a kínai partner segítségével építi az itthoni bázisállomásokat. A 3G-s rendszer már a múlt, legjobb esetben is a jelen, és Kínában már a következő, pontosabban a 3.9-ik generációt, az LTE rendszert készítik elő. A 100 megabites letöltési sebességet lehetővé tevő bázisállomások már lassan az utcán is elérhetők lesznek, és ezekkel ötször-tízszer nagyobb letöltési sebesség lesz elérhető, mint a jelenlegi, 3G-s hálózatokkal.
De a sencseni központban már a 4G-s hálózatot, az IMT Advancedet is tesztelik, ami jól láthatóan működik: a mérőprogram 1,2 gigabites stabil letöltési sebességet mutat. Arra még ugyan évekig kell várni, hogy a valódi 4G-t (tehát nem a 4G-nek hívott 3.9G-s LTE-t) használó eszközök megjelenjenek a kereskedelmi forgalomban, de látszik, hogy a fejlődés nem állt meg, sőt, annak iránya és következő megállója is tisztán látszik.
Persze a 3G-n is van még mit dolgozni, a Vodafone például pont most indította el új szolgáltatását Budapest belvárosában, ami a szokásos 7,2 vagy 14,4 megabit helyett már 21 megabitet kínál, persze csak optimális körülmények között. A sanghaji mágneses vonaton viszont az ígéreteknek megfelelően működik az a funkció, ami legyőzi a 3G sebességhatárát. Az elterjed mobilhálózat ugyanis 160-180 kilométer per órás sebesség felett használhatatlanná válik, eldobja a jelet, ami főleg az egyre gyorsabb vasúti közlekedésben jelent problémát.
A Huawei rendszere viszont bírja a strapát: amikor pár nappal a sencseni bemutató után a MAGLEV szerelvény elkezdett gyorsulni, indítottunk egy hívást. 120-140 kilométer per óráig még a hagyományos hálózatok is bírták volna, aztán ahogy egymás után döntöttül meg korábbi szárazföldi sebességrekordunkat, egyre inkább kiderült, mire képes a MAGLEV mellé szerelt rendszer. A hívást ugyanis nem dobta el a hálózat 200, 240, 300, 360, 400 kilométer per órás sebesség mellett sem, sőt, amikor elértük a végsebességet, és a táj már 431 kilométeres sebességgel suhant el mellettünk, a velünk együtt az autópályán száguldó autók meg álló pontokká zuhantak össze, akkor is kitartott a vonal.
Kínai NASA
De ugorjunk vissza Sencsenbe: az új termékek bemutatója után egy bármikor elsötétíthető üvegen át megnéztük a Huawei call centerét, ami pont úgy néz ki, mint a NASA irányítóközpontja, egy óriási belmagasságú teremben a félszáz dolgozó sorokba rendezve egy irányba néz, velük szemben másfél tucat ötvencolos kijelzőn számok pörögnek, grafikonok rajzolódnak ki.
A szomszédos épületben meg a gyártás és a logisztika folyik: drága már a kínai munkaerő, javarészt gépek szállítják az árut futószalagon, hogy átmenetileg a végeláthatatlan raktárban helyezzék el őket. Utoljára talán az Indiana Jones harmadik részében láttam hasonlót, ahol egy óriási csarnokban helyezték el a frigyládát, Sencsenben viszont nem festett fal adja az illúziót, a robotok valódi dobozokat hoznak több száz méter távolságból, a nem ritkán 15-20 méter magas polcokról.
Aztán hogy meddig lesz ez így, az egy izgalmas kérdés. Sencsenben az országos átlag négyszerese az átlagkereset, körülbelül 400 dollárt, 90 ezer forintot visz haza egy dolgozó a 100 dolláros jövedelemadó kifizetése után. Nyugdíjra ezután még nem jogosult, de a legtöbb alkalmazottnak van valamilyen nyugdíj-előtakarékossága is, persze ha futja rá a fizetéséből.
Az egyszerű, soron dolgozó munkásnak nehezebb a dolga, hiszen hiába keres az országos átlagnál többet, 30-35 ezer forintot havonta, Sencsenben drágábbak a lakások, mint Budapesten, szóval nehéz a helyzet. Persze javul: a számtalan munkabeszüntetés és öngyilkosság után a térség egyik legnagyobb munkaadója, a Foxconn például fél év alatt duplájára emeli a dolgozók fizetését, így az egyszerű gyári munkás is hazavisz majd körülbelül hetvenezer forintot.
Visszatér az ipar?
A sanghaji magyar konzul szerint a gazdagodás megfelel Kína törekvéseinek: amikor Sanghaj francia negyedében, egy volt brit rezidencia kertjében az ország gazdaságának jövőjéről beszéltünk, Kuti László elmondta, hogy a központi kormányzat is azon van, hogy az olcsó export helyett a belső kereslet adja a gazdaság növekedését, amihez tanult munkásokra, magasabb bérekre van szükség. Kérdés, hogy mi lesz akkor az olcsó tömegtermékekkel, de a konzul szerint ezeket nem fenyegeti veszély: egyrészt a végső árban olyan apró szerepet játszik a dolgozók fizetése, hogy egy jelentős emelés sem drágítaná érezhetően az eszközök árát.

Másrészt vannak még piacok, amik szívesen átveszik Kína szerepét a bérgyártásban, és ahogy azt egy korábbi cikkünkben is írtuk, pár évtizeden belül a Made in Vietnam feliratok válthatják a Made in China-t. Vagy épp a Made in Hungary címkék, hiszen ahogy drágábbá válik a távol-keleti munkaerő, úgy lesz egyre nagyobb jelentősége a távolságnak, és azoknak a szállítási problémáknak, amik például egy vulkánkitörés során jelentkeznek. A Huawei is fejleszt nálunk, a tervek szerint Magyarországon épül majd fel az az alkatrészközpont, ahonnan egész Európát képesek gyorsan ellátni. És akkor majd mi leszünk Kína Kínája, vagy még inkább Kína lesz Európa Európája, és akkor eljöhet a zöld halál.

Az oldalról ajánljuk
- Külföld
Donald Trump kiskaput keres, 2033-ig elnök lenne
Az alkotmány tiltja, hogy egy személy több mint kétszer kerüljön az Egyesült Államok élére.
március 31., 07:34
- Sport
Székely Anna újabb sikerrel hangol a nyári világjátékokra
Mindezt – edzője szerint – olyan hatvanszázalékos formában érte el.
március 31., 08:12
- Külföld
Több robbanást is hallottak, tűz ütött ki a Blackburn ipari parkban
A lakosságot arra kérik, tartsák zárva az ablakokat.
március 31., 07:56
- Külföld
Az Egyesült Államok külügyminisztériuma több száz külföldi hallgatót utasított az ország elhagyására
Egyes ügyvédek szerint ezzel visszamenőleges hatállyal teszik illegálissá az ott-tartózkodásukat.
március 31., 07:22
- Belföld
Már a lakcímkártyája is fiktív Tarsoly Csabának
Tovább folytatódik a hercehurca az egykori Quaestor-vezér budai villája körül.
március 31., 07:39
- Cellanapló
Emojiforradalmat robbantott ki az Apple Intelligence
Megváltoztatja mindennapjait az iOS legújabb frissítése.
14 perce
- Gazdaság
Matolcsy György az Indexnek: Az ÁSZ jelentései nem felelnek meg a tényeknek
A volt jegybankelnök szerint az alapítványi vagyon értéke meghaladja az 500 milliárd forintot.
március 31., 08:00
- Belföld
Nem lesz óriáskerék Egerben
A lakosság véleményét is kikérte az önkormányzat.
március 31., 07:14
- Belföld
Kövér László és Rétvári Bence meggyilkolását tervezte a mentális betegséggel küzdő gimnazista
Állandó felügyelet ellenére is elküldte fenyegető levelét.
március 31., 07:00
- Belföld
Használt autó vásárlása előtt érdemes belenézni a hitelbiztosítéki nyilvántartásba
Ha a vevő terhelten vásárol autót, azt a bírósági végrehajtó a korábbi tulajdonos tartozása fejében akár le is foglalhatja és elárverezheti.
március 31., 08:06
- Jégkorong
Ovecskin már csak négy gólra Gretzky megdönthetetlennek hitt rekordjától
A 39 éves orosz klasszisnak még kilenc meccse van, hogy ebben az idényben előzzön.
március 31., 08:25
- Degusztátor
A budai étterem soha nem kapott Michelin-csillagot, pedig többszörösen megszolgálta
Harmincöt éve az élvonalban.
március 31., 05:57
- Gazdaság
Kiderült, mennyivel nőtt a vagyona az ukrán elnöknek a háború alatt
Több mint a négyszeresére növekedett két év alatt.
március 31., 08:42
- Kultúr
Márkó és Barna Síkideg – Habonying in the kád
Zebrák és eltűnt közpénzek, miért kéne betiltani a görgkorit, és hogyan kell tökéletes kád vizet engedni?
március 31., 06:58
- FOMO
30 éve gyilkolta meg legnagyobb rajongója a mexikói Madonnát
Selena Quintanilla mindössze 23 éves volt.
március 31., 05:42
- Vélemény
Szevasztok, oroszok! Visszajöttök?
Az új NOB-elnök ellenzi a háborúban álló országok eltiltását az olimpiától. Egységes olimpia újra?
március 31., 06:58
- Belföld
Kiadták a figyelmeztetést, jönnek a zivatarok és viharos széllökések
A csúcshőmérséklet 10 és 15 fok között alakul.
március 31., 05:54
- Külföld
Három évtizedes adósságot törleszt a horvát kormány
A tervet az ország belügyminisztere jelentette be.
március 31., 06:55
- Tenisz
Elsőbálozó cseh tini miatt nem jött össze Djokovics 100. tornagyőzelme
Jakub Mensík bemondta a miami finálé előtt, hogy győzni ment, majd felül is kerekedett riválisán.
március 31., 08:16
- Belföld
Kijött a lista, ezek a legkedveltebb gyógyfürdők Budapesten
Csak egy helyen voltak kevesebben tavaly, mint 2023-ban.
március 31., 06:09
- Külföld
Megrongálták Donald Trump skóciai luxusgolfpályáját, az elnök terroristáknak nevezte a támadókat
A brit miniszterelnök személyesen tájékoztatta.
március 31., 06:21
- Külföld
Vlagyimir Putyin magasabb fokozatra kapcsolt, tömegével soroznak be új embereket
március 31., 05:59
- Belföld
Jelentősen emelkedhet a vízdíja annak, aki ezt elmulasztja megtenni a mérőórával kapcsolatban
A fontos dátumot az eszközök számlapján lehet megtalálni.
március 31., 05:58
- Külföld
Elárulta Donald Trump, hogy kinek a kirúgására készül a Signal-botrány miatt
Az amerikai elnök az új amerikai autóvámokról, valamint Grönland annektálásáról is beszélt.
március 31., 06:50
- Tudomány
Öt M-osztályú napkitörést regisztráltak, mágneses viharok jöhetnek
A napkitörések mágneses viharokat idézhetnek elő a Földön.
március 31., 06:52
- Kultúr
Bajban a Budapesti Fesztiválzenekar, nem kapnak elegendő támogatást az államtól
Egy decemberi kormányhatározat döntheti romba terveiket.
március 31., 06:34
- Külföld
Vizsgálat indul a Disney ellen a cég sokszínűségi és befogadási gyakorlata miatt
A szabályok a kormánnyal kapcsolatban álló külföldi cégekre is vonatkoznak.
március 31., 06:02
- FOMO
Nem csak pénzért cserébe árulták el a kémek országuk legféltettebb titkait
Csak szerelem kellett, és már repültek is a CIA-ügynökök nevei.
március 31., 05:59
- Cinematrix
Bud Spencer-rajongóknak kötelező az új Piedone-sorozat
Méltó folytatást kapott a nagy filmklasszikus.
március 31., 06:00
- Belföld
Többféle drog hatása alatt autókázott, lecsaptak a rendőrök
Csaknem 1400 adag illegális szert találtak a lakásán.
március 31., 08:13