Barta Lóránt

Találkozott az igazságügyi miniszterrel Renner Erika Találkozott az igazságügyi miniszterrel Renner Erika

Az áldozatok védelméről volt szó.

tegnap, 06:24

Húszmilliárd forintos a vesztesége, feljelenti az államot a magyar milliárdos Húszmilliárd forintos a vesztesége, feljelenti az államot a magyar milliárdos

A vállalkozó szerint megpróbálták belülről szétverni a cégét.

március 28. 21:25

Több mint 140 halott, 732 sérült – drámai a helyzet a földrengés sújtotta Mianmarban Több mint 140 halott, 732 sérült – drámai a helyzet a földrengés sújtotta Mianmarban

7,7-es erősségű földrengés rázta meg a területet.

március 28. 20:58

Románia üdvözli a rijádi béketárgyalások eredményeit, fekete-tengeri országként pedig kiemelt figyelemmel követi a tűzszünetre, ennek ellenőrzésére, a hajózás biztonságára vonatkozó egyeztetéseket, és kész részt venni a fekete-tengeri tűzszünet felügyeletében – adta hírül az MTI a román legfelsőbb védelmi tanács (CSAT) közleménye alapján.

Az Ilie Bolojan ideiglenes államfő által első ízben összehívott nemzetbiztonsági testület elsősorban az ukrajnai háború fejleményeit és az Amerikai Egyesült Államok által kezdeményezett béketárgyalások perspektíváit elemezte.

Az ülésről kiadott közlemény megállapítja: Romániának van a leghosszabb szárazföldi és tengeri határa Ukrajnával, ilyenként közvetlenül érdekelt a háború lezárásában, Ukrajna európai integrációja folytatásában. Románia továbbra is támogatja Ukrajnát, álláspontja szerint a tűzszünetet olyan békének kell követnie, amely erős biztonsági garanciákat nyújt Ukrajnának és elrettenti Oroszországot bármilyen jövőbeli agressziótól. Bukarest szerint a béketárgyalásokról nem hiányozhat sem Európa, sem Ukrajna.

Románia egyetért azzal, hogy az európai országoknak az eddigieknél nagyobb szerepet kell vállalniuk az európai béke megőrzésében, és a maga részéről kész is fokozatosan, az európai alapokat felhasználva növelni védelmi kiadásait. A CSAT fel is hatalmazta a védelmi minisztériumot egy új könnyű korvett beszerzésére és a román hadiflotta korszerűsítési programjának folytatására.

A CSAT ugyanakkor kiemelte, hogy Romániának sürgősen kezdeményező lépéseket kell tennie annak érdekében, hogy erősítse kétoldalú együttműködését legfőbb stratégiai partnerével, az Egyesült Államokkal, annak érdekében, hogy megmaradjon a jelentős amerikai katonai jelenlét Románia területén, ez ugyanis életbevágó az ország biztonsági érdekei szempontjából.

Az orosz külügyminisztérium kedd este közleményt adott ki, amelyben leszögezte, hogy Oroszország nem fogja átengedni a zaporizzsjai atomerőművet sem Ukrajnának, sem pedig más országnak, és elfogadhatatlannak tartja a közös üzemeltetést is bármely állammal – közölte az MTI.

Az orosz fél szerint „abszurdnak tűnik az az elképzelés is, hogy bármilyen nemzetközi szervezet részt vegyen az erőmű üzemeltetésében, mivel sem mandátuma, sem hatásköre nem teszi lehetővé, hogy részt vegyen nukleáris létesítmények üzemeltetésében”.

A dokumentum szerzőinek érvelése szerint a zaporizzsjai erőmű orosz nukleáris létesítmény, amit eldöntött a 2022. szeptember végén tartott népszavazás, amelynek eredményeként a donyecki, a luhanszki, a herszoni és zaporizzsjai régió az Oroszországi Föderáció részévé vált. A 2022. október 5-i orosz elnöki rendeletet biztosította az erőmű számára az orosz fennhatóság alá tartozó létesítmény státusát.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint a Kreml hazudik, amikor azt állítja, hogy a fekete-tengeri tűzszünet nem lép hatályba az Oroszország elleni nyugati szankciók feloldása nélkül – írja a Sky News.

Sajnos, még most, még ma, a tárgyalások napján is látjuk, hogy az oroszok máris elkezdtek manipulálni

– mondta.

„Már most megpróbálják elferdíteni a megállapodásokat, és valójában megtéveszteni mind a közvetítőinket, mind az egész világot” – tette hozzá.

Elmondta, hogy a tűzszünet azonnal életbe lépett az amerikai bejelentést követően. Moszkva szerint azonban ez az élelmiszer- és műtrágyaexportban érintett vállalatok elleni szankcióktól függ.