Bottas megsegítette Hamiltont a sprintgyőzelemmel

GettyImages-1353077761
2021.11.13. 21:16
A Sao Pauló-i Nagydíjon Valtteri Bottas rajtolhat az élről, Max Verstappen a második, Carlos Sainz a harmadik helyről. Lewis Hamilton a mai ötödik helyével és az öt rajthelyes büntetésével a 10. helyről kezdheti meg a futamot Interlagosban.

Max Verstappen 19 pontos előnnyel vághatott neki a Sao Pauló-i versenyhétvégének. A pénteki napon már tényként közölték, hogy Lewis Hamilton autójában belső égésű motort kellett cserélni, így a brit a vasránapi főfutamon öt rajthelyes büntetéssel számolhatott.

Ám itt jön a csavar, a pénteki időmérő mindent átírt. A két vb-aspiránst az FIA vizsgálat alá vonta.

Lewis Hamilton megnyerte ugyan az időmérő edzést több mint négy tizedet adva vb-kihívójának, Max Verstappennek. Ez alapesetben azt jelentette volna, hogy a hétszeres világbajnok a szombati sprintfutamot az elről kezdeheti meg, de a brit hátsó szárnyát, pontosabban DRS-rendszerét a technikai direktívák szerint az FIA szabálytalannak minősítette, így a mezőny végére sorolta a szombati sprintkvalifikáción.

Verstappen is bajba került közvetlenül az időmérő után. A holland „Vettel-szerű" vizsgálódásba kezdett és a Mercedes DRS-ét vette szemügyre, tapogatta át kezével. Ez egyértelműen szembemegy a jelenlegi parc fermé szabályokkal. Az FIA ma beidézte Verstappent az eset kapcsán. A világbajnokság állását érintő büntetés is kilátásban volt, de a holland pénzbírsággal, „csekély" 50.000 euróval megúszta az esetet.

Izgalmas sprintfutam elé néztünk, Max Verstappen az élről, Lewis Hamilton a mezőny végéről kezdhette meg a 24 körös minifutamot. Valtteri Bottas közvetlenül Verstappen mellől, Sergio Pérez a harmadik helyről várhatta a piros lámpák kialvását. A tét a holnapi főfutam rajtsorrendje mellett a dobogósoknak járó 3, 2, illetve 1 pont volt.

Sprintfutam

A második helyen Bottas a lágy keverékekre tette le a voksát, a két Red Bull a sárga oldalfalú közepeseken rajtolt. Valtteri Bottas rögtön ki tudta használni gumielőnyét, a rajt után átvette a vezetést, valamint a szintén lágyakon rajtoló Carlos Sainz is el tudott menni Verstappen mellett, a holland a harmadik helyre csúszott vissza.

Lewis Hamilton rögtön megkezdte a felzárkózást, a harmadik körben már a 14. pozícióban volt a címvédő.

Bottas a lágyakon rendkívül jól menedzselte a tempót az élen, Verstappen közepes keverékei elkezdtek működni, a negyedik körben sikerült Sainztól visszavennie a második pozíciót.

Max Verstappen tempót fogott, az előzés után folyamatosan leggyorsabb köröket jelentő lila szektorokat futott, így Bottastól kevesebb mint 1,8 másodpercre volt a nyolcadik kör végén.

Lando Norris is villant egyet, a kilencedik körben szencáziós előzést abszolvált az Leclerc-kel szemben, a McLaren brit pilótája feljött az ötödik helyre. Ez ugyan nem jelentett neki még pontokat, de értékes előnyre tehet szert a holnapi főfutamon. A brit címvédő sem tétlenkedett, a 13. körben Ricciardót a célegyenes végén előzte meg, így már a kilencedik pozícióban lévő Vettel volt az új célpont.

Verstappen a 14. körben már DRS távolságon belülre került Bottashoz képest.

Várd ki, Max!

– intette óvatosságra mérnöke Verstappent.

A 18. körben Hamilton már a hetedik helyen autózott, hatalmas versenye volt a britnek. A mezőny leggyorsabb pilótája volt a sprintfutam ezen szakaszában. Időközben Verstappen DRS távolságon kívülre került Bottashoz képest. Hatalmas nyomás volt a hollandon: menjen a győzelemért, vagy a holnapi biztos második rajtpozíció a jobb választás?

Az utolsó körben Lewis Hamilton Norrist vadászta le, ez végül az ötödik pozíciót jelentette neki.

Verstapennek végül elmaradt az előzés, konkrét előzési kísérlet sem következett be, Bottas a lágyakat jól menedzselte és meg tudta tartani a rajtnál megszerzett első pozícióját. Sainz is sikeresen kivédekezte Pérez támadásait, így a Ferrarit a harmadik helyre hozta be.

A Sao Pauló-i Nagydíjon Valtteri Bottas rajtolhat az élről, Verstappen a második helyről, Sainz a harmadik helyről. Lewis Hamilton a mai ötödik helyével és az öt rajthelyes büntetésével a 10. helyről kezdheti meg a futamot Interlagosban.

Sprintfutam utáni interjúk

Valtteri Bottas:

A rajt volt a legfontosabb, jól kaptam el, kicsit kockázatos volt a lágyakon, de sikerült végig elölmaradnunk. Köszönöm a támogatást, nagyon jó itt lenni.

Max Verstappen:

Nem volt a legjobb a rajtom a közepeseken, nehéz volt így jó tapadást elérni, de jó a tempónk itt, és ez pozitív a holnapi napra nézve. Nagyon gyors a Mercedes az egyenesekben, ma nem sikerült az előzés, holnap újrapróbálkozunk.

Carlos Sainz:

Nagyon jól sikerült a rajtom, szükségem volt erre, mindenképp fejlődni akartam a rajtoknál, most úgy érzem, sikerült. Kemény volt a végén Sergióval, mindig a határon voltam, ki tudtam védekezni, közben figyeltem az abroncsokra is. Holnap más lesz majd az időjárás, próbáljuk kihozni a legtöbbet.

A hétvége programja a vasárnap magyar idő szerint 18.00-tól rajtoló futammal zárul.

Ezt a cikket az Index szakmai együttműködő partnere, az egyForma készítette.

(Borítókép: Valtteri Bottas. Fotó: Bryn Lennon - Formula 1 / Formula 1 / Getty Images Hungary)