Film készül a legendás magyar olimpikonról, aki legyőzte az időt

RTG 2974
2021.09.25. 06:05
Az olimpiák történetében legtöbb érmet szerzett magyar női sportoló, Keleti Ágnes idén ünnepelte századik születésnapját, de fittségét máig megőrizte: a forgatáson készült felvételek tanúsága szerint a Nemzet Sportolója manapság is játszi könnyedséggel végez olyan gyakorlatot, amit az emberek nagy többsége képtelen lenne végrehajtani. A tornász életét bemutató dokumentumfilmet várhatóan jövő tavasszal láthatja a nagyközönség.

A készülő film címét kölcsönvéve Keleti Ágnes legyőzte az időt. Bár a századik születésnapját a világjárvány miatt csak szűk családi körben rendezhették meg, de egy privát ünnepi koncert keretében tisztelői a világ legkülönbözőbb tájairól videóüzenetekben köszöntötték.

Keleti Ágnes

Az olimpiák történetében legtöbb érmet szerzett magyar női sportoló. Ötszörös olimpiai bajnok tornász, négyszer egyéniben, egyszer csapatban végzett az első helyen. A magyar bajnokságot egyéniben 46 alkalommal nyerte meg, hétszeres csapatbajnok. A Nemzet Sportolója cím kitüntetettje. 2021 januárjában róla nevezték el az UTE tornacsarnokát, pályafutását a Magyar Sportújságírók Szövetsége életműdíjjal ismerte el. Sikereit világszerte méltatják, az Egyesült Államokban a halhatatlan tornászok közé választották, Izraelben számos nemzeti díjjal jutalmazták. Keleti Ágnes 2021. január 9-én ünnepelte századik születésnapját, jelenleg ő a világ legidősebb olimpiai bajnoka.

Az „Aki legyőzte az időt – Keleti Ágnes” című film alkotópárosa, Oláh Kata és Csukás Sándor 2020 októberében kezdte el a tornász életét bemutató dokumentumfilm forgatását. Beszámolójuk szerint az elmúlt évben sok időt töltöttek együtt, és a mintegy negyven forgatási nap idején Keleti Ágnes fokozatosan nyílt meg előttük, engedte magához közel a film készítőit és a kamerát.

Az alkotók ígérete szerint a készülő dokumentumfilmből az egész világ megismerheti majd ennek az erős, harcos, céltudatos nőnek az élettörténetet, amelyet a XX. század történelme sem tudott megtörni.

Keleti Ágnes ugyanis átélte a holokausztot, az 1956-os forradalmat, és megtapasztalta, milyen a hontalanság, milyen az újrakezdés. Életereje, kitartása, szerénysége mindenki számára példamutató.

A tornasport iránti múlhatatlan szeretete és a benne élő pedagógus nyilvánult meg a legutóbbi forgatáson is, amikor a Postás Egyesület serdülőválogatottjának két kiemelkedő tehetségű tornásza tartott számára privát bemutatót. Keleti Ágnes dicsérte az ügyes gyakorlatokat, értékelte a harmonikus mozgást, és jó tanácsokkal látta el a lányokat.

Az „Aki legyőzte az időt – Keleti Ágnes” című életrajzi dokumentumfilm a Makabor Stúdió és a Belfilms koprodukciójában készül, a Nemzeti Filmintézet és az Izraeli Kan 11 TV támogatásával. Producere Csukás Borbála és Oláh Kata, co-producer Noemi Schory, rendezője Oláh Kata, operatőr Csukás Sándor. A filmet várhatóan 2022 tavaszán mutatják be.

(Borítókép: Keleti Éva. Fotó: Róth Tamás)