Papdi-Pécskői Viktor

A tudósok megalkották, amit eddig csak sci-fikben láthattunk A tudósok megalkották, amit eddig csak sci-fikben láthattunk

Jön az érintéssel kezelhető 3D kijelző.

április 16. 08:34

Megtalálták a kutatók a baktériumok közös ősét Megtalálták a kutatók a baktériumok közös ősét

Meglepő eredményre jutott a kutatás, magyar közreműködéssel.

április 14. 20:43

Villámokkal pusztítja ellenségeit a világ legmetálabb fája Villámokkal pusztítja ellenségeit a világ legmetálabb fája

Végül csak egy maradhat.

április 14. 20:42

GettyImages-2194585069
Fotó: Andrew Harnik / Getty Images Hungary

Sam Altman cége arra készül, hogy betegye a lábát Mark Zuckerberg és Elon Musk területére, a The Verge-nek nyilatkozó belső forrás szerint ugyanis az X-hez, vagyis az egykori Twitterhez hasonló platformon dolgozik a ChatGPT fejlesztője.

A hírek szerint a prototípus a ChatGPT képgenerátorát egészíti ki közösségi hírfolyammal, de nem ismert, hogy különálló alkalmazás lesz vagy pontosan mik az OpenAI tervei.

A készülő platform mindenképpen szúrás Elon Musk irányába. A technomogul a cég egykori alapítója és konfliktusuk folyamatos adok-kapokká alakult az elmúlt években. Musk beperelte Altmanékat az alapokmányukban foglalt célok elhanyagolása miatt, most ők perelik Muskot zaklatásért.

Az OpenAI emellett kényszerhelyzetben is van, mert az egy évtizede döglődő Facebookot üzemeltető Meta új erőre kapott és komoly versenytárs a csevegő mesterséges intelligencia területén, nem kis részben azért, mert a közösségi média kiváló alapanyag a nagy nyelvi modellek betanításához.

Az OpenAI érkezése a közösségi médiába mindenképpen nagy csobbanás lesz, hiszen a ChatGPT pár hónap alatt begyűjtött százmillió aktív felhasználóval minden idők leggyorsabban terjedő technikai újítása lett.

(The Verge)

Kim Jong-un 2019apr
Fotó: By Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=89442959

Fokozódik a nemzetközi helyzet a munkaerőpiacon a The Register beszámolója szerint, amelyben a Vidoc Security Lab kiberbiztonsági cég alapítója Dawid Moczadło mesélt arról, hogyan vettek fel majdnem az álláshirdetésükre jelentkező mesterséges intelligenciával generált figurákat, egymás után kétszer. A San Franciscó-i székhelyű cég decemberben szeretett volna Lengyelországban élő olcsó programozót szerződtetni, érkezett is egy megfelelő jelölt. A jelentkezőnek erős ázsiai akcentusa volt, de jókat válaszolt, ezért nagyon kapaszkodtak belé, és csak a sokadik interjú körben tűnt fel, hogy a videóhívásban egy élőben manipulált képet látnak.

Rossz volt a kamerája, láttál egy személyt, de nem úgy mozgott, mint egy valódi személy

– elevenítette fel az esetet Moczadło. A szemfüles lengyelek végül nem vették fel a kamu jelentkezőt, de két hónappal később újabb zavarba ejtő esettel találkoztak.

A jelentkezőt Bratislavnak hívták, 500 kapcsolata volt a LinkedIn-en. A kilenc év tapasztalat és a Kragujevaci Egyetemen szerzett informatikus diploma is meggyőző volt, hiszen a Kragujevaci Egyetemről már hallottak és a jelentkező neve is szlávos volt – a Vidoc Security Lab ezért felvette vele a kapcsolatot. A jelöltnek ezúttal is erős ázsiai akcentusa volt és a hívásban ismét rakoncátlankodott a videokamera. Amikor megérkezett a kép, rögtön látszott a baj. Moczadło megkérte a másik felet, hogy mozgassa a kezét az arca előtt, ő azonban nem volt hajlandó ezt megtenni, így végül egy másik jelentkező mellett döntöttek.

A szakember jelezte, hogy cége olyan munkatársat keresett, aki megtalálja a Microsoft Copilottal és a ChatGPT-vel íratott programokban a biztonsági sebezhetőségeket. A deepfake jelöltek nem csupán szórakoztak velük, Észak-Korea kifejezetten igyekszik kamu munkavállalókkal ilyen pozíciókat megszerezni, majd a céget és ügyfelét zsarolni. Ez sokszor sikerül is nekik, mert az amerikai igazságügyminisztérium szerint az elmúlt években mintegy 88 millió dolláros kárt okoztak az Egyesült Államokban.

(via The Register

Az AP és a CNN jelentése szerint Ukrajna arról tájékoztatta a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséget (IAEA), hogy a csernobili atomerőmű munkatársait teljes „pszichológiai és morális kimerültség” fenyegeti, mert gyakorlatilag túszként dolgoznak, mióta az orosz hadsereg elfoglalta a létesítményt.

Egy helyi önkormányzati vezető szerint az erőmű elfoglalásakor bent tartózkodó száz alkalmazott tizedik napja dolgozik szakadatlanul, naponta egyszer kapnak enni, és csak korlátozott ideig beszélhetnek a családjaikkal.

Az IAEA igazgatója, Rafael Mariano Grossi követelte, hogy a biztonságos üzemeltetés érdekében az oroszok engedélyezzék a műszakváltást. Figyelmeztetett:

A konfliktus által okozott bármilyen baleset nagyon komoly következményekkel járhat az emberekre és a környezetre nézve Ukrajnában és határain túl is.

Mint ismert, a csernobili atomerőmű a történelem legsúlyosabb nukleáris balesetének helyszíne volt 1986. április 26-án. A három épen maradt reaktort 2000-ben állították le, de az erőmű végleges leállítása jelenleg is tart.