Aki kalandvágyból jött haza

További Kultúr cikkek
-
Hegyvidéken forgatja készülő vígjátékát Herendi Gábor
- Először került AI-generált zene a Spotify Viral 50 magyar toplistájának élére
- Újabb múzeum tűnhet el Magyarországon
- Eldöntötte, addig nem nyugszik, amíg egykori kínzóján bosszút nem áll
- Gigantikus tojás ébreszti fel álmából a Balaton-közeli várost
Nem jó, ha az ember a barátja könyvéről, debütáló szólóalbumáról, vagy éppen újhullámos rántott húsáról ír kritikát. Kimondatlanul, a sorok közt, de úgyis a barátságról fog szólni minden elejtett dicséret, és az elfogulatlanság görcsös bizonygatásáról minden negatív mondat. Pedig az ember soha nem egy könyv, album, vagy egy újhullámos rántott hús miatt barátkozik, a kritikus pedig minden, csak nem elfogulatlan.
Felülsz egy repülőre, és véget ér egy élet
Hét évet élt New Yorkban, álommunkahelye volt, mégsem volt boldog. Donáth Mirjam könyvet írt arról, miért költözött haza. Interjú kivándorlásról, sikerről, többnemzetiségű gyerekekről.
Donáth Mirjam a barátom, és erről nem igazán tehetek. Vagy inkább nem szolgáltam rá. Van úgy, hogy emberek egyszer csak kinevezik egymást barátoknak, és aztán így telnek el évtizedek. Mi például nem nagyon találkoztunk a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen eltöltött évek után, sőt még ott sem: én például nem nagyon jártam ki ebbe a Makovecz tervezte ijesztő vidámparkba, egyrészt azért, mert már akkor sem bírtam a helyeket, ahol nagyságrendekkel több a szimbólum, meg az építészeti közhely, mint a kényelmes kanapé. Másrészt, mert néha másfél órát araszolt ki a busz az Árpád hídtól a sváb falvakon át a régi orosz laktanya helyén álló kampuszra.

Mindketten kívülállók voltunk: én viszonylag könnyen megúsztam, csak egy hülye liberálisnak tartottak, aki hiába bizonygatja, hogy csak azért zöld a haja, mert csak mossa, mossa, de négy hónapja nem jön ki a hirtelen felindulásból vásárolt, egyszer használatos hajfesték. Ő viszont magának kereste a bajt: egy evangélikus lelkész lánya volt egy katolikus egyetemen. Azért lettünk jóban, mert gyakran csak mi ellenkeztünk, amikor időnként újságírói alapismeretek címén antiszemita baromságokat próbáltak lenyomni a torkunkon. Ő azért, mert a dédszülei zsidó származásúak voltak, én pedig azért, mert időnként unatkoztam az órákon, és nem volt jobb dolgom.
Aztán persze ő sokkal többre vitte, mint bármelyikünk a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Kommunikáció szakán, beleértve a tanárokat is. A Columbián, majd a New York Universityn tanulta az újságírást olyanoktól, akik megkapták a Pulitzer-díjat, és nem csak ismertek valakit, akit már jelöltek a kitüntetés savanyú, sárga, magyar verziójára, az emlékdíjra. Utána a Reutersnél kezdett el dolgozni, angolul írt cikkeket és elemzéseket, New Yorkban. Sőt Manhattanben.
Végül mégis arról írt egy regényt, ráadásul magyarul, hogy miért hagyta ott a sikereket és Manhattant, és miért jött vissza Magyarországra. Azt hiszem nem olyan ordas nagy szpojler, mintha a Hatodik érzék vetítésén, az első jelenet alatt bekiabálnám, hogy Bruce Willis halott, ha elárulom, hogy azért jött vissza, mert hiányzott neki Magyarország. Mert magyar.
A Mások álma nem a magyarkodásról szól, és nem is félelemmel teli irigységről, ami idegenkedik mindentől amit nem ért, mert nem magyarul beszél. Mégis sokkal magyarabb, mint több ezer oldalnyi Kurucinfó kinyomtatva, nemezelt szürkemarhabőr-kötésben.

A Mások álma írója egy egykor szocialista országgyűlési képviselőként is megválasztott evangélikus lelkész lánya. Az elbukott 56-os forradalom utáni koncepciós per másodrendű vádlottjának unokája. Egy jászárokszállási zsidó polgár dédunokája. Az egész magyar történelmet belezsúfolták ebbe a családba, és nem úgy, ahogy a szürke, hideg választási kampányban, a megtépázott Soros-plakátok előtt elbuszozva képzeljük: árkok és oldalak nélkül, kommunistákkal, zsidókkal, keresztényekkel és polgári értelmiségiekkel kéz a kézben együtt a családi asztalnál. Sőt időnként egy emberben.
Ez a történet még akkor is érdekes lenne, ha nem arról szólna, hogy miért érdemes visszatérni egy olyan országba, ahol a fiatalok többsége már csak ideiglenesen tartózkodik, amíg ki nem megy fekete mosogatni Londonba, vagy kisállatokat operálni Stockholmba. Az utolsó még oltsa le a villanyt, vagy legalább magyarázza majd el Skype-on a nagyinak, hogy hol van a kapcsoló.
A fülszöveg alapján azt is hihetnénk, hogy ez a könyv egy kudarc története: egy magyar lány karriert próbál építeni a Föld fővárosában, Manhattanben, de aztán inkább csak férjet talál, és hazafut. A valóság az, hogy ez a könyv a tudatos választásról szól, meg arról, hogy attól, mert valaki New Yorkban is lehet sikeres, vagy mert élete szerelme éppen Brazíliában született, még választhatja azt, hogy magyar lesz Magyarországon. És nem azért, mert egy himnuszt óbégató Pataky Attila van a szíve helyén, hanem, mert fontosak az emberi kapcsolatai, a családja és a barátai. Meg a nyelv.
Magyarországon élni szürreálisnak tűnik
A kivándorló magyarokkal foglalkozó, nagy sikerű Menjek/Maradjak dokusorozat új része a visszaköltöző családokat mutatja be.
A Mások álma ugyanis leginkább a nyelvről szól, arról, hogyan próbálunk görcsösen idegen nyelven beszélni és gondolkodni, és közben hogyan felejtjük el az anyanyelvünk, még ha ezt senki más nem is veszi észre rajtunk kívül. You know, miről beszélek here. Persze ez most úgy hangzik, mintha ez egy érzelgős, szomorú esszékötet lenne, de valójában egy megállíthatatlanul csapongó mese, amiben a magyar anyanyelvével New Yorkban barátokat szerző fekete fiú, vagy éppen az Amerikába beleszerető és ebbe belebetegedő orosz lakótárs a mellékszereplők. A háttérben pedig Michael Jackson-dalokat bőgetnek a Puerto Ricó-i boltosok.

Időnként csak kapkodjuk a fejünk, hogy hogyan jutottunk egy mondaton belül a bronxi fánkostól a Heti Válasz publicisztikáján át az ortodox újévig, de olyan ez kicsit, mint egy jobbfajta körhinta: beleszédülünk, de azért roppant jó móka.
Donáth Mirjam könyve olyan, mintha Márai írta volna a Szex és New Yorkot. Mindenkinek ajánlott, aki kivándorolt, tervezi. Vagy egyszerűen csak kalandvágyból itthon maradna.
Donáth Mirjam az egyik szereplője az Index közreműködésével készült új Menjek/Maradjak epizódnak, az Édes otthonnak. A filmet hamarosan meg lehet majd nézni az Indafilmen is.
Ha minden bejött nekik, miért jönnek haza?
A kivándorlással foglalkozó dokumentumfilm-sorozat, a Menjek/Maradjak új része, az Édes Otthon azokról szól, akik Londonból, Ausztriából vagy New Yorkból költöznek vissza. Nem voltak sikertelenek, sőt. Miért próbálják meg mégis újra itthon?
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Kultúr
Feltámadt a virtuális térben a 120 éves Rejtő Jenő
Készül az animációs Rejtő-film.
március 29., 16:39
- Kultúr
Valóban akkora hős volt Hunyadi János, mint ahogy azt gondoljuk?
Életkora merő találgatás, karrierjét csupa rejtély övezi.
március 30., 09:04
- Kultúr
Ariana Grande újabb szintre emelte a vallomásos popot, valóban szebb napok várnak ránk
Megjelent legújabb deluxe lemeze és kisfilmje.
március 30., 05:48
- Mindeközben
Michelle Williams 44 évesen újra anyai örömök elé nézett, kiderült, miért titkolta
20 perce
- Mindeközben
Jennifer Lopez olyan szettben jelent meg a vörös szőnyegen, hogy exférje, Ben Affleck csak úgy kapkodhatja a fejét
2 órája
- Címlapon
Ki tudja, hol áll meg az amerikai Gmail-botrány?
A kormányzat tagad, és gumicsontnak tartja az ügyet.
1 órája
- Címlapon
Nem maradt következmények nélkül az Orbán Viktor rádióinterjúja elleni demonstráció
A Momentum az intézkedések ellenére sem tágít.
3 órája
- Mindeközben
A Nagy Ő egykori szereplője, Péntek-Gyulai Virág besokallt a mai férfiaktól: „Hát mégis kik ezek a balf**ok?”
3 órája
- Kultúr
Megnyitotta kapuit a METTRIN Központ
Az ünnepélyes eseményen Pásztor Anna és Gubik Petra is megjelent.
március 29., 12:28
- Kultúr
Ezt a reklámot is valami bölcsész írhatta, a végén mégis mindenki zokog
Az apasághoz nem adnak használati útmutatót.
2 órája
- Kultúr
Vámos Miklós: Gőzerővel indul Esterházy lakóházának felújítása, de több a probléma, mint gondoltuk
Nagyon sokan ajánlották fel a segítségüket.
március 30., 05:51
- Címlapon
Megérkezett Kína válasza Donald Trumpnak: 34 százalékos vámot vetnek ki az amerikai árukra
A kínai kormány élesen bírálta az amerikai elnök döntését.
1 órája
- Címlapon
„Elképzelni sem tudok ennél nagyobb kegyetlenséget” – támadják Orbán Viktort az egészségügyet érintő döntés után
Reagált a Belügyminisztérium.
6 órája
- Címlapon
Benjamin Netanjahu díszpolgári címet kapott a Nemzeti Közszolgálati Egyetemtől
Az ünnepélyen tartott beszédében hangsúlyozta az izraeli állam fontosságát.
28 perce
- Mindeközben
Tóth Gabi közkívánatra megmutatta a valódi arcát filter nélkül, fel is kavarta vele a TikTok állóvizét
5 órája
- Kultúr
A zenész is dolgozik, vagy amit élvezünk, az nem számít munkának?
Heti hét nap is kevés néha a sikerhez.
március 29., 09:28
- Kultúr
Száműzött orosz író regényétől retteg a Kreml
A száműzetésben élő orosz író szerint Putyin rendszere túl korrupt és nem elég hatékony.
március 28., 09:59
- Kultúr
Meghalt Miske László, Jászai Mari-díjas színművész
A debreceni Csokonai Színház művésze 89 éves volt.
március 29., 09:30
- Kultúr
Carlos Santana: Ellenséges erők próbálták meg elpusztítani Michael Jacksont
A legendás gitáros most is kiáll Jackson mellett.
március 28., 09:39
- Mindeközben
Rosamund Pike elárulta, miért volt neki arcpirítóan kínos ágyjelenetet forgatni Pierce Brosnannel
8 órája
- Kultúr
Hollywood sötét hercege három évtizedig állt az FBI szolgálatában
Walt Disney felnőttkorát alapvetően határozták meg gyermekkori élményei.
március 30., 11:26
- Kultúr
Könyvháború Amerikában: egy bíró mentette meg Orwellt a tiltólistától
Alkotmányellenesnek tartja a szabályozást.
március 28., 20:42
- Kultúr
„Csókosok” kétharmada játszhatott szerepet a Munkácsy-díj Bizottság lemondásában
Kérharmados többségbe kerülhettek a protekciósok.
március 28., 20:59
- Címlapon
Retteg a retorzióktól, ezért nem küld békefenntartókat Ukrajnába az egyik európai ország
10 órája
- Mindeközben
Sydney Sweeney állítólagos szeretője, Glen Powell reagált a pletykákra, de ezzel csak olajat öntött a tűzre
10 órája
- Címlapon
Próbáltunk belekötni az új iPadbe, de nem sikerült
Erősebb, mégis olcsóbb lett az új belépő szintű iPad. Teszten a tabletek Margherita pizzája.
54 perce
- Kultúr
Kétszer is eltemették, utolsó útjain több száz cigány hegedült
A magyar nóta fejedelme 44 évet élt.
március 29., 06:05
- Kultúr
Összetörte az apja szívét, mert nem akart koncertzongorista lenni
A szívedre hallgass, ne az apádra!
március 28., 17:54
- Címlapon
Nagy Mártonnak elfogyott a türelme, egy hetet adott a mobilszolgáltatóknak
Áprilistól újabb áremelések várhatók a telekommunikációs szolgálatások díjaiban.
16 perce
- Címlapon
Valóra vált rémálom az Open AI és a ChatGPT újítása
Egyre nehezebb megmondani, mi valódi és mi nem.
11 perce
- Kultúr
Verebes István súlyos döntést hozott, ami nagy anyagi áldozattal is jár
A színész-rendező nem titkolja, ma már kevesebből kell megélnie.
március 28., 19:07
- Címlapon
A Liverpool szurkolói halálosan megfenyegették a kirívóan durva szabálytalanságot elkövető futballistát
A városi rivális Everton jelezte, mindenben segíti a rendőrséget, ha lesz nyomozás.
2 órája
- Mindeközben
Titokzatos féltestvér kavarta fel Hunyadi Donatella életét: „Egyszer csak bekopogtatott az ajtón”
tegnap, 21:33
- Kultúr
A szívtipró, aki legendává vált – Richard Chamberlain feledhetetlen szerepei
március 30., 15:56