Tényleg zombik rabolták el a repülőket?
További Külföld cikkek
-
Vlagyimir Putyin újabb háborúra készülhet: Európára is lecsaphat a Szovjetunió 2.0
- Donald Trump megosztó tervéhez kéri Orbán Viktor segítségét Benjamin Netanjahu
- Nukleáris feszültség: az Egyesült Államok és Irán között újra napirenden az atomalku
- Olyan fegyverrendszert telepített Amerika, hogy a kínaiakban megállt az ütő
- Erős földrengés rázta meg Tongát, cunamiveszély van a térségben
A géprablók esetén a legtöbbször névazonosságok és a szaúdi hatóságok azon igyekezete, hogy tisztára mossák hazájukat, okozták a félreértéseket. Mégis, hat éve vissza-visszatérő állítása az összeesküvés-elméleteknek, hogy az FBI által megnevezett géprablók közül legalább heten életben vannak. És hogy ez mit bizonyítana? Leginkább azt, hogy az amerikai hatóságok ártatlanokra akarják terelni a gyanút, hogy így leplezzék szeptember 11. valódi történetét. Hiszen az összeesküvés-elméletek szerint nem az al-Kaida támadta meg az Egyesült Államokat, hanem amerikai politikai körök, alantas érdekekből, hogy háborút indíthassanak Afganisztánban, ami kedvez a fegyver- és olajiparnak.
Vegyük sorba a géprablókat, járatok szerint. Szeptember 11-én négy gépet térítettek el. Az American Airlines 11-es (AA 11) és 77-es (AA 77) járatát, illetve a United Airlines 93-as (UA 93) és 175-ös (UA 175) járatát. Az AA 11 és az UA 175 a World Trade Centerbe (WTC), az AA 11 a Pentagonba csapódott, az UA 93-ast az utasok visszafoglalták, ezután Pennsylvania felett lezuhant. Nézzük, kik rabolták el a gépeket.
American Airlines 11
A bostoni Logan reptérről felszálló, végül a WTC Északi tornyába csapódó Boeing-767-est vezette Mohamed Atta, a szeptember 11-i támadók parancsnoka. Az összeesküvés-elméletek öt géprabló közül három halálát is megkérdőjelezik.
Mohamed Atta - A szeptember 11-i géprablók vezérének halálát - és szerepét - még a szeptember 11-i történések minden elemét megkérdőjelező összeesküvés-elméletekben sem szokás kétségbe vonni. Pedig a terrortámadások után egy ideig népszerű hír volt, hogy Atta a támadás másnapján telefonon beszélt apjával. Ezt azonban csak az apa állította, valószínűleg kitaláció. Személyével kapcsolatban zavarokat okozhatott, hogy létezett egy hasonló nevű terrorista, Mahmud Mahmud Atta, aki 1986-ban egy buszt robbantott fel az izraeliek által megszállt Ciszjordániában. A terrortámadások előtt készült mártírvideója 2006. október 1-én került nyilvánosságra, a felvételeken egy másik géprabló, Zijád Dzsarah társaságában látható.
Szatam asz-Szukami - Nem merült fel kétség szerepével és halálával kapcsolatban. Lényeges pont a további összeesküvés-elméletek szempontjából, hogy egy járókelő az ő útlevelét találta meg nem sokkal a WTC tornyainak összeomlása előtt a közeli Vesey Streeten. Az összeesküvés-hívők legendáriuma szerint Atta útlevele került elő a WTC romjai alól, ami szerintük lehetetlen. Valóban az, nem is került elő.
Abdulaziz al-Omari - Az elméletek szerint al-Omari él, bár ezt források nem támasztják alá. Részben érthető, hogy ezt gondolják, nem kevés kavarodás volt al-Omari körül. Kezdődött azzal, hogy az FBI előbb tévesen Abdul Rahman al-Omariként azonosította, mígnem kiderült, hogy így a szaúdi légitársaság egyik pilótáját hívják. Amikor Abdulazizra módosították a nevet, Szaúd-Arábiában jelentkezett egy ilyen nevű férfi, és azt állította, hogy az FBI által megadott adatok mind rá utalnak, de a fényképen nem ő látható. Mint mondta, ő 1995-ben Denverben tanult, ahol ellopták útlevelét. Történetét a szaúdi hatóságok is megerősítették. Aztán később, a terrortámadásokat vizsgáló kongresszusi bizotságnak azt is, hogy a gépeltérítőt is Abdulaziz al-Omarinak hívták, azaz valóban az FBI által megnevezett férfi volt az egyik géprabló, aki nyilván életét is vesztette a támadásban. Részletek a kongresszusi jelentésben. (9/11 CR; .pdf)
Valid és Vajl al-Seri - A két testvér esetét együtt tárgyaljuk, mert össze is függenek. Az összeesküvés-elméletek szerint ők is életben vannak. Ezt két forrásra alapozzák, a Los Angeles Times és a BBC egy-egy jelentésére. Az LA Times archívumában nem lelhető fel a Vajl al-Seriről szóló, hivatkozott cikk, mi több, összesen egy említést találtunk, egy fotót, amit az FBI a feltételezett géprablókról közölt. Az összeesküvés-elméletekben idézett cikkrészlet szerint Szaúd-Arábia washingtoni nagykövetségének munkatársa, Gafar Alagani nyilatkozta egy-két nappal a terrortámadások után, hogy Vajl egy Bombayben szolgáló szaúdi diplomata fia, és ő beszélt az apával és Vajllal is. Az LA Times archívumában nem találtunk utalást arra, hogy Gafani valaha nyilatkozott volna a lapnak.
A BBC beszámolója szerint pedig Valid bukkant fel szeptember 11-e után Marokkóban, hevesen tagadva, hogy bármi köze is lenne a géprabláshoz.
Valójában itt is az araboknál gyakori névegyezésekről van szó. A géprablók apjaként megnevezett szaúdi diplomata, Ahmed al-Seri már szeptember 16-án cáfolta, hogy a géprablók a fiai lennének. A BBC 2001. szeptember 23-i cikkében megnevezett Valid al-Seriről pedig kiderült, hogy valójában al-Srinek hívják.
A géprablók apja az Arab News 2001. szeptember 16-i jelentése szerint valójában Muhamad Ali al-Siri, aki utoljára hónapokkal a szeptember 11-i merényletek előtt hallott fiairól, akik korábban megjárták az al-Kaida afganisztáni kiképzőtáborait is. Az NBC riporterei felkeresték a két terrorista születési helyét, Szaúd-Arábia Jemennel határos szegény tartományát, Aszírt, ahol találkoztak harmadik fivérükkel, Szalahhal. Ő megerősítette, hogy testvérei halottak, ahogy azt is, hogy mindketten terroristaképzésen vettek részt, ahol agymosás áldozatai lettek.
United Airlines 175
Ezzel a járattal - ami az AA 11-hez hasonlóan a bostoni Logan reptérről szállt fel - kevesebb kétely merül fel az elméletekben. Az öt géprabló, Marvan al-Sehi, Fajez Banihamad, Ahmed al-Gamdi, Hamza al-Gamdi és Mohand al-Seri közül egyedül a legutóbbi identitását kérdőjelezik meg konkrétan, és Hamza al-Gamdival kapcsolatban fogalmaznak meg még kételyeket.
Hamza al-Gamdi - Halálával kapcsolatban nem merült fel kétség, de népszerű az az al-Watan című újságban megjelent beszámoló, ami szerint apja nem ismerte fel a fiát az FBI által kiadott fényképeken. Ez azonban könnyen cáfolható, az al-Watan cikke 2001. szeptember 22-én jelent meg, miközben az FBI csak 2001. szeptember 27-én, hat nappal később hozta nyilvánosságra a felvételt, amit így a nyilatkozata idején a gyászoló apa - aki egyébként elismerte, hogy fia másfél évvel a merényletek előtt Csecsenföldre ment dzsihádistának - nem is láthatott.
Mohand al-Seri - Róla Szaúd al-Fejszál szaúdi külügyminiszter 2001. szeptember 20-án állította, hogy él. "Bizonyított, hogy al-Serinek semmi köze sincs a történtekhez, nem halott" - nyilatkozta a herceg. 2002 februárjában azonban Szaúd-Arábia az addigi tagadást feladva hivatalosan is beismerte, hogy a 19 géprabló közül 15 valóban szaúdi állampolgár volt, személyazonosságukat a belügyminiszter, Najef herceg szerint igazolták.
American Airlines 77
Az AA 77 népszerű témája az összeesküvés-elméleteknek. Annak a feltételezésnek, hogy a washingtoni Dulles reptérről felszálló gép tulajdonképpen be se csapódott a Pentagonba, külön cikket szentelünk. Ahhoz képest, hogy az elméletek szerint a géppel nem is történt semmi, csak két terrorista halálát vonják kétségbe. Navaf al-Hazmi és Madszid Moked esetén egyáltalán nem kérdőjelezik meg a beszámolókat, Hani Handzsúr repülési képességeit kétségbe vonják, Kálid al-Mihdarról feltételezik, Szalem al-Hamziról pedig biztosan tudják, hogy él.
Hani Handzsur - az összeesküvés-elméletekben kifogásolják, hogy az FBI Handzsurt nevezte meg az eltérített gép pilótájaként. Egyrészt azért, mert Handzsur neve nem szerepelt a gép utaslistáján - ez nem tűnik megoldhatatlan problémának egy terrorista számára, ráadásul a 9/11 CR szerint Handzsurral az volt a probléma a reptéren, hogy nem tudta iratokkal igazolni személyazonosságát. Másrészt azért, mert Handzsur az oktatói szerint igen gyenge pilóta volt. Igaz, fő kiképzője később úgy nyilatkozott, hogy "Handzsur gyenge teljesítménye ellenére rendelkezett némi tudással. Nincs kétségem felőle, hogy amint átvette a gép vezetését, képes volt belevezetni egy épületbe".
Szalem al-Hazmi - Talán az egyetlen géprabló, akivel kapcsolatban nekünk is gyanúink vannak. Nem sokkal a támadások és a gépeltérítők megnevezése után jelentkezett egy Szalem al-Hazmi nevű, 26 éves szaúdi olajipari munkás, aki azt állította, hogy az FBI fotója őt ábrázolja, adatai pedig egyeznek az övéivel. Mint mondta, sosem járt az Egyesült Államokban, útlevelét meg három évvel korábban, Kairóban lopták el. Az egyetlen cáfolat arra, hogy életben lenne, Najef hercegtől, a szaúdi belügyminisztertől jött, aki 2002 februárjában elismerte, hogy mind a 15, az FBI által megnevezett szaúdi állampolgár ténylegesen géprabló volt, személyazonosságukat minden kétséget kizáróan igazolták.
Kalid al-Mihdar - Az összeesküvés-elméletek nem biztosak benne, hogy él. Vele kapcsolatban az amerikai hatóságok okoztak zavarokat, 2001. szeptember 19-én az amerikai Szövetségi Letétbiztosító Vállalat adott ki figyelmeztetést, miszerint él. Tizenkét nappal a merényletek után a BBC is azt írta, hogy al-Midhar él, ahogy a Guardianban is megjelent az a feltételezés, hogy a férfi útlevelével egy másik géprabló repült. A 9/11 CR viszont bizonyítottnak látja halálát, hiszen a szaúdi hatóságok 2002. februárjában, a többi 15 szaúdi géprablóhoz hasonlóan az ő halálát és szerepét is beismerték.
United Airlines 93
A newarki nemzetközi reptérről felszálló UA 93-as sorsa ugyancsak központi eleme az összeesküvés-elméleteknek. Az eltérített gép célja a hivatalos vizsgálatok szerint az amerikai törvényhozás épülete lehetett, de még ennek elérése előtt az utasok megpróbálták visszafoglalni a terroristáktól. Megmenteni azonban nem tudták, a géprablók a földbe vezették. Vagy egy amerikai vadászgép lelőtte, vélik az elméletek, amik két géprablóról is azt tartják, hogy élnek, kétségek csak Ahmed al-Haznavival szemben nem merülnek fel.
Zijad Dzsarah - Bár az összeesküvés-elméletek azt nem vonják kétségbe, hogy Dzsarah meghalt - nehéz is, megégett útlevele előkerült az UA 93-as roncsai közül -, azt igen, hogy géprabló lett volna. Családja a támadások után tagadta, hogy a férfi vallási szélsőséges lett volna. Barátnője, Aysel Sengün három órával a géprablás előtt beszélt vele utoljára telefonon, szerinte a férfi teljesen normálisan viselkedett. A német hatóságok sem voltak biztosak Atta és Dzsarad kapcsolatában, állításuk szerint erre az egyetlen bizonyíték az FBI feltételezése volt. Ugyanakkor 2006. októberében előkerült Mohamed Atta mártírvideója, ahol Dzsarah társaságában látható.
Szaíd al-Gamdi - Az összeesküvés-elméletek szerint élő al-Gamdi esetén is a hírtelevíziók okoztak kavarodást. Amikor az FBI nyilvánosságra hozta a géprablók neveit, a CNN és a BBC is tévedésből egy hasonló nevű szaúdi pilóta fotóját hozta le. Ugyancsak zavart okozott, amikor 2005-ben a szaúdi hatóságok 36 körözött terrorista listáját tették közzé, amin szerepelt egy Szalih Szaid al-Bati al-Gamdi, őt az elméletekben rendszeresen összekeverik Szaíddal. Azt, hogy annak idején a BBC s a CNN tévedett, a német Spiegel oknyomozó riportja tárta fel. A 9/11 CR a szaúdi hatóságokra hivatkozva megerősített ténynek veszi, hogy al-Gamdi géprabló volt, és meghalt.
Ahmed al-Nami - Az ő esetében is az arab világban gyakori névazonosság okozott problémát. Amint az FBI közzétette a géprablók listáját, jelentkezett a szaúdi légitársaság egyik adminisztrációs felügyelője, aki arra gyanakodott, hogy bár az útlevelét sosem vesztette el, identitástolvajok áldozata lehet. Azt, hogy al-Nami tényleg terrorista volt, és meghalt, a szaúdi hatóságok 2002 februárjában ismerték be.
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Vlagyimir Putyin újabb háborúra készülhet: Európára is lecsaphat a Szovjetunió 2.0
Megvan az első három ország, amely Ukrajnát követheti a sorban.
29 perce
- Külföld
Irán külügyminisztere: Washington gondolja újra a politikáját
Donald Trump még március elején írt levelet Irán legfőbb vallási és politikai vezetőjének.
március 23., 15:12
- Külföld
Felfüggesztették hivatalából Isztambul bebörtönzött ellenzéki polgármesterét
Ekrem Imamoglunak korrupción kívül terrorvádak miatt is felelnie kell.
március 23., 19:32
- Mindeközben
Pásztor Erzsi: Embertelen ára van a minőségi ételeknek, de úgy vagyok vele, hogy 88 évesen már megveszem
3 perce
- Mindeközben
Nosztalgikus fotókkal köszöntötte testvéreit Király Linda a születésnapjuk alkalmával
3 órája
- Címlapon
Olyan fegyverrendszert telepített Amerika, hogy a kínaiakban megállt az ütő
Egyesek szerint ezzel egyértelműen Kínát vették célba.
3 órája
- Külföld
Ez lehet az utolsó békés nyarunk – véli a német hadtörténész
Borús jövőt vizionál Sönke Nietzel.
március 23., 19:43
- Külföld
Szijjártó Péter: Magyarország kisebbségben van az EU-ban
A külügyminiszter szerint külső beavatkozásra szerveződtek a tüntetések Szerbiában.
március 23., 18:24
- Külföld
Tesla-kereskedések előtt tüntettek Elon Musk ellen Amerika-szerte
Illetve Torontóban is.
március 23., 16:02
- Külföld
Létezik egyáltalán ellenzék Ukrajnában?
Felkavarta az állóvizet a hír, miszerint Donald Trump csapata ukrajnai ellenzéki politikusokkal tárgyal.
március 23., 18:42
- Külföld
„A Hamász csak örül, ha minél több palesztin hal meg”
A háborúk hadászati kérdéseinél talán csak etikai, erkölcsi vonatkozásai jelentenek súlyosabb dilemmát. Hidas Judit írása.
március 23., 06:15
- Címlapon
Itt a fordulat az időjárásban: hózáporok vetnek véget a 20 fokos melegnek
A viharos széllökések sem kímélnek minket.
4 órája
- Címlapon
Donald Trump megosztó tervéhez kéri Orbán Viktor segítségét Benjamin Netanjahu
A Times of Israel szerint több megállapodás is születhet.
1 órája
- Címlapon
Menczer Tamás: Nehezebb dolgom van, mint Orbán Viktornak
Veszélyességi pótlékot is kért a Fidesz kommunikációs igazgatója.
2 órája
- Külföld
Izrael kiiktatta a Hamász legfőbb politikai vezetőjét
Imádkozás közben érte őket a rakéta.
március 23., 06:35
- Mindeközben
Freddie a szépségről: Hiba a külcsínre építkezni, mert az el fog múlni, és mindig jönnek fiatalabbak, vonzóbbak
8 órája
- Külföld
Letartóztatták a diszkótűzben érintett északmacedón település korábbi vezetőit
Három volt polgármester kerülhet a vádlottak padjára.
március 24., 07:32
- Külföld
Izrael megtámadott egy gázai kórházat, a Hamász egyik tisztviselője is meghalt
A védelmi miniszter szerint a terrorszervezet tagja volt a célpont.
március 24., 06:56
- Külföld
Folytatódtak a zavargások Törökországban az isztambuli polgármester letartóztatása miatt
Diplomája visszavonásával is próbálják ellehetetleníteni Ekrem Imamoglut.
március 24., 07:04
- Címlapon
A tűzfalak rengetegjét csak Pataki Ági arcképe törte meg
A Belváros sokat látott városkapuja, a Kálvin tér története.
1 órája
- Címlapon
Hetvenöt év után ismét legális, de még mindig kérdéseket vet fel
Hamvaiból éledt újra a magyar agár.
3 órája
- Mindeközben
Ifj. Schobert Norbert gitárt ragadt és énekelni kezdte Elvis Presley egyik legismertebb dalát
9 órája
- Mindeközben
Titokban összeházasodott Henry Kettner és párja, gyönyörű helyen keltek egybe a szerelmesek
11 órája
- Címlapon
Ha ezeket a tüneteket tapasztalja, ön is krónikusfáradtság-szindrómában szenved
A panaszok 90 százalékban megjelennek a long-Covidban szenvedő betegeknél is.
2 órája
- Külföld
Hivatalosan is letartóztatták az isztambuli polgármestert
Többen kerültek a rácsok mögé korrupció vádjával.
március 23., 07:13
- Külföld
Átformálják a világot a háttérben: a diplomácia nem harc, hanem művészet
Hatalmas a teher a diplomatákon.
március 23., 11:53
- Külföld
Ferenc pápa először jelent meg nyilvánosan kórházba kerülése óta
A Gemelli kórház teraszán köszöntötte a híveket a szentatya.
március 23., 12:15
- Külföld
Szijjártó Péter: Valótlan állítások jelentek meg az osztrák külügyminiszterrel való beszélgetésről
A Pride kérdése is szóba került a két tárcavezető között.
március 23., 10:25
- Külföld
Tovább forrong Isztambul, ezrek vonultak utcára a letartóztatott polgármester miatt
március 24., 06:34
- Címlapon
Kisfia az 53. emeletről zuhant ki, a gyász és a függőség sem győzte le a gitárost
Eric Clapton ma ünnepli 80. születésnapját, aminek apropóján kvízzel köszöntjük.
16 órája