Titkos favorit miatt esett Orbán Webernek?

További Eurologus cikkek
-
Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Marine Le Pen fellebbez, bosszúra szomjazik a döntés után
- Megszólalt a Kaliforniában drogtúladagolásban meghalt magyar lány családja
- Megnövelt kapacitással működik a Magyarország és Szlovákia közötti összekötő földgázvezeték
- Vlagyimir Putyin döntött, 160 ezer sorköteles férfi behívását rendelte el
- Szalay-Bobrovniczky Kristóf: Magyarország elkötelezett a Nyugat-Balkán békéje és stabilitása iránt
- Donald Trump a jegyüzéreket vette célba, új rendelet szabályozza a koncertjegyek eladását
- Újabb botrány rázza meg az Európai Bizottságot
- Svédországban korszerűsítik a bunkereket
- Lopott biciklivel próbált átszökni Magyarországról Ukrajnába egy szenegáli férfi
- Újra kitört egy vulkán Izlandon, minden lakót időben kimenekítettek előle
„Michel Barnier brexitfőtárgyaló lehet a titkos favorit az Európai Bizottság elnöki posztjára” – dobta be szerda reggel a kormánybarát Magyar Hírlap, miután Orbán Viktor miniszterelnök némi meglepetésre hétfőn megvonta a támogatását a mostani néppárti csúcsjelölttől, Manfred Webertől.
Azért számít meglepőnek, hogy Orbán hétfőn nyíltan alkalmatlannak nevezte Manfred Webert, mert korábban még dicsérte és támogatásáról biztosította. Majd most, több héttel azután szakított Weberrel, hogy a bajor politikus kijelentette, nem a Fidesz és Orbán Viktor (vagy ahogy azt a miniszterelnök tévesen idézte, a „magyarok”) szavazataival akarja vezetni az uniós kvázikormányt.
Barnier nevének felvetése nem légből kapott ebben a helyzetben:
- Michel Barniert valóban többször is lebegtették a nyugati sajtóban;
- brexitfőtárgyalóként a brit kilépés elhúzódása lefoglalja, erre hivatkozva nem indult a néppárti csúcsjelöltségért;
- szemben az előző EP-választással, ahol hiába támogatta őt Orbán Viktor, végül alulmaradt;
- ráadásul volt miniszterként és uniós biztosként tapasztaltabb, mint a nulla kormányzási tapasztalattal bíró bajor.
- A Politico is épp szerdán írt róla, hogy a francia jelölt szép csendben árnyékkampányol, Münchenben még el is szólta magát, hogy igyekszik megszólítani az embereket „ebben a kampányban”, pillanatnyi csend után gyorsan hozzátéve, hogy ő persze nem jelölt.
A Magyar Hírlap a Spiegel egyik cikkére hivatkozva mutat rá arra, hogy sok múlik Emmanuel Macron francia elnökön, és nem feltétlenül azokból a „csúcsjelöltekből” lesz az Európai Bizottság következő vezetője, akiket az uniós pártcsaládok előre kiválasztottak. Hivatalosan az állam- és kormányfők jelölnek minősített többséggel valakit az európai parlamenti választás eredményét „figyelembe véve”. Hiszen az Európai Parlamentnek is meg kell szavaznia a jelöltet.

Ezt kihasználva préselte ki legutóbb, 2014-ben az EP a csúcsjelölti rendszert, hogy elkerüljék a korábban jellemző hosszas, zárt ajtók mögötti osztozkodást. Ahogy egy épkézláb parlamentáris demokráciában, itt is mindenki jelöljön valakit a kvázi-miniszterelnöki posztra, és a legtöbb szavazatot kapó pártcsalád embere kapjon lehetőséget, hogy parlamenti többséget állítson maga mögé.
Orbán Macronban és a liberálisokban bízhat?
Orbán: Tisztelünk téged, te, nagyszerű, magyarokat sértegető, alkalmatlan ember!
„Juncker úr a múlt, Weber úr a jövő” – mondta Orbán Viktor márciusban az Európai Néppárt jelöltjéről. És még: „Világossá tettem, hogy mi végig támogatni fogjuk.” Másfél hónap alatt nagyot fordult a világ: a kampányhajrában üzente meg Orbán, hogy már alkalmatlannak tartja.
Csakhogy ahogy az máshol is előfordul politikai patthelyzetekben: ha a győztes nem tudja összehozni a többséget, jöhet más. Az Európai Parlamentben most a középpártok meggyengülése miatt ez különösen esélyes. Ahogy azt ebben a cikkünkben is bemutattuk, az előrejelzések alapján felejtős Orbán Viktor néppárti-szélsőjobbos összefogásról szőtt álma. Gyakorlatilag a néppárt-szocialista-liberális összefogás látszik az egyetlen lehetőségnek a többséghez. Kérdés, Weber mögé be tud-e állni ez a többség. Elképzelhető, hogy Michel Barnier elfogadhatóbb a baloldalnak, róla ugyanis azt rebesgetik, hogy Emmanuel Macron kétszer is felkérte, kerüljön fel a pártlistájára.
A Weber–Barnier-csere egybecsengene Orbán Viktor nyilatkozataival: vagyis hogy nem a mostani csúcsjelöltek közül kellene választani. Legutóbb is csak nagyon nehezen nyelték le az állam- és kormányfők az újonnan követett rendszert, ami gúzsba kötötte a kezüket, hogy szabadon jelölhessenek bárkit. David Cameron brit miniszterelnök egy csónakázós dzsemborin próbált elég ellenállót összehozni, hiszen azzal, hogy korábban kiléptette a brit konzervatívokat a legnagyobb pártcsaládból, az Európai Néppártból, a várható győztes kiválasztásába se tudott beleszólni. Végül a résztvevők nem szálltak szembe az EP tervével, a brit kormányfő mellett csak a csónakba meg sem hívott Orbán Viktor szavazta le a győztest, Jean-Claude Junckert.
Az EU-barát Emmanuel Macronnak és a liberálisoknak most ugyanaz a baja, mint annak idején az euroszkeptikus David Cameronnak: a csúcsjelölti rendszerben gyakorlatilag nem szólhatnak bele, ki nyerjen. A liberálisok ezért most nem is egy embert neveztek meg, akit az Európai Bizottság vezetőjének szánnak.
Kérdés, hogy Macronék mégis mit nyernének Michel Barnier-vel.
- Manfred Weber a németek érdekeit szolgálhatná, szemben egy franciával? Talán nem véletlenül igyekezett a bajor politikus keménykedni az Oroszországot és Németországot összekötő Északi Áramlat gázvezeték bővítésével szemben.
- Nem elég kemény a szélsőségesek ellen? Pont azért mondhatta, hogy nem akar a Fidesz és Orbán Viktor szavazataival elnök lenni, hogy ezt a képet eloszlassa, miközben elég világossá vált, hogy tényleg nem szorul a voksaikra, szemben a baloldaléval.
A nagyobb kérdés viszont, hogy több hónapnyi dicsérgetés után mit vár Orbán Viktor az átpártolástól. Az, hogy több mint egy hónappal korábbi nyilatkozatra reagálva tett így, nagyjából mindent el is mond a hivatalos indoklás őszinteségéről. Kíméletesebb szavakra ráadásul aligha számíthat Barnier-től, akinek már a jelölése esélyét is baloldali támogatásra kell építenie. Már ha Manfred Weber kigolyózásával valóban ő lenne a befutó, és nem egy a baloldalnak jobban tetsző jelöltnek, például a szocialista Frans Timmermansnak vagy a Néppárt liberális szárnyához tartozó Alexander Stubbnak sikerülne így utat nyitni.

Orbán ráadásul aligha erősíti az amúgy is fogyatkozó bizalmat az Európai Néppártban, amiért a Jean-Claude Juncker elleni plakátkampány után nyíltan nekiesett a pártcsalád csúcsjelöltjének. Természetesen az sem kizárt, hogy a Fidesznél egyszerűen lemondtak arról, hogy ne vágják ki őket a Néppártból (vagy „önként” távozzanak, mint ahogy a felfüggesztésnél szépítették) , és inkább beleállnak a helyzetbe. Ennek jele az is, hogy egy nagyon rövid szünet után továbbra is folyamatosan ekézik az EU-t akár a valóság ellenkezőjével is, hiába kérte a Néppárt a felfüggesztéskor hozott határozatában szinte ellenszavazat nélkül, hogy álljanak le az uniós intézmények elleni támadások.
Ha nem szavazzák meg Manfred Webert, az eddigi brüsszelezés folytatásakor majd nem kell azzal szembenézniük, hogy bezzeg ők is támogatták az uniós kvázikormány elnökét, a mostani ütközés pedig újabb lépéssel készítheti fel a szavazótábort a szakításra. Ennek lassan csak a módja és az ideje a kérdés: Joseph Daul néppárti elnök szerdán megüzente, hogy vagy leállnak az EU támadásával, vagy választhatnak a kizárás és a kilépés között.
Néppárt-elnök: Orbán leáll, kizárjuk vagy kiszáll
Keményen kritizálta Orbán Viktort Joseph Daul egy romániai konferencián.
Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök (j) és Michel Barnier, az Európai Bizottság brit kiválás ügyében felelős főtárgyalójának találkozója az Országházban 2018. június 4-én. MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Szecsődi Balázs
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Ferenc pápa orvosa: Felmerült bennünk, hogy hagyjuk őt elmenni
Sergio Alfieri szerint több kritikus pillanat is volt a kezelés alatt.
március 25., 20:38
- Külföld
Eltávolítják Donald Trump kifogásolt festményét a coloradói törvényhozás épületéből
Az olajfestményt több mint 10 000 dollárért 6 éve készíttették.
március 25., 19:45
- Külföld
Kiderült, miért titkolta a CIA a Kennedy-gyilkosság aktáit
Nem véletlenül aggódott az ügynökség.
március 25., 20:50
- Mindeközben
Nagy Feró keményen beszólt A Nagy Duett zsűrijének: „Először is: ki az a Szabó Zsófi? Nem ismerem!”
2 órája
- Külföld
Marine Le Pen fellebbez, bosszúra szomjazik a döntés után
A francia jobboldali politikust még hétfőn mondta ki bűnösnek a párizsi bíróság.
26 perce
- Külföld
Nagyszabású hekkertámadás érte az egyik legnagyobb orosz vállalatot, teljes a káosz a cégnél
március 26., 06:12
- Külföld
„Az orosz propaganda megpróbálja kihasználni a magyar politikai helyzetet”
A VOX Ukrajina ügyvezető igazgatóhelyettese nyilatkozott az Indexnek.
március 26., 06:19
- Külföld
Oscar-díjas rendezőt vett őrizetbe az izraeli hadsereg
Előtte izraeli telepesek támadtak rá és társaira.
március 25., 20:48
- Külföld
Scotland Yard: nem bűncselekmény okozta a Heathrow repülőteret megbénító tüzet
A Heathrow-t 18 órára lezárták, és 63 ezer környékbeli lakás is áram nélkül maradt.
március 26., 06:23
- Címlapon
Orbán Viktor bevetette a titkos fegyvert, és nem a poloskázás volt az
Mérföldkövek kapujában.
4 órája
- Mindeközben
A Nagy Ő korábbi szereplője, Péntek-Gyulai Virág: „Bekaptam a legyet, ahogy mondják, nincs mit szépíteni”
4 órája
- Mindeközben
Szakad a TikTok népe Aurelio videóján, aki a „roma Albert Einstennek” kiáltotta ki Gáspár Győzőt, nem véletlenül
5 órája
- Címlapon
Lecsapott a TEK Veszprémi Jimmyre, a balatoni alvilág ismert alakjára
Az otthonában ütöttek rajta.
3 órája
- Címlapon
Vlagyimir Putyin döntött, 160 ezer sorköteles férfi behívását rendelte el
A sorkatonaság minden 18 és 30 év közötti állampolgárra vonatkozik Oroszországban.
2 órája
- Külföld
Ezrek tüntettek Észak-Macedóniában a diszkótűz miatt
Az ellenzék a belügyminiszter lemondását követelte.
március 25., 06:37
- Külföld
„Dobta őt, mint egy kutyát” – Donald Trump nekiment George Clooney-nak
Az elnök másodosztályú filmesnek nevezte a sztárt.
március 25., 17:58
- Külföld
Dániában a nők számára is bevezetik a sorkatonaságot
Az EU-ban eddig csak Svédországban volt hasonló.
március 26., 07:00
- Külföld
Zelenszkij már a feltétel nélküli tűzszünetet sem vetné el – jönnek a részletek a megállapodásról
Egy lépéssel közelebb lehet a béke.
március 25., 18:19
- Címlapon
Tiltakoznak az akadémikusok: kivonulnak, ha Orbán Viktor megjelenik az ünnepi ülésen
Az MTA tagjai szerint a miniszterelnök március 15-i beszéde átlépte az „írott és íratlan normákat”.
51 perce
- Címlapon
Minden eddiginél egyértelműbb üzenetet küldött Moszkva az amerikai tűzszüneti javaslatról
12 órája
- Külföld
Folytatódnak a törökországi tüntetések, már 1400 embert tartóztattak le
Több jogvédő csoport és az ENSZ is elítélte a rendőrök erőszakos fellépését.
március 26., 06:39
- Címlapon
Érdemes kiélvezni a tavaszias időt, szombaton lecsap az ítéletidő Magyarországra
Záporos és felhős idő vár ránk a héten.
57 perce
- Címlapon
Vérzéses lázat terjesztő kullancsok jelentek meg Magyarországon
A csípés fulladást okozhat.
1 órája
- Külföld
Trump és Putyin egy húron pendül Zelenszkij ügyében?
Egy ukrajnai béke után az amerikai befolyás megnövekedhet, de az orosz visszatérés esélye is megmarad.
március 25., 08:51
- Külföld
Először mutattak ki madárinfluenzát egy juhban Angliában, a kutatók világjárványtól tartanak
A tudósok egyre nagyobb aggodalommal figyelik a vírus fajokon átívelő terjedését.
március 25., 07:49
- Külföld
Így gyalázták az európai vezetőket Donald Trump emberei a kiszivárgott üzenetekben
Kezdetben csak a húszik elleni támadás volt a téma.
március 25., 09:28
- Külföld
Meghalt Mia Love, az első afroamerikai republikánus kongresszusi képviselőnő
A politikust 2014-ben választották be az amerikai képviselőházba.
március 25., 12:10
- Külföld
A japán legfelsőbb bíróság alkotmányellenesnek ítélte az azonos neműek házasságának tilalmát
Az LMBTQ-közösség és támogatói egyre erősebb nyomást gyakorolnak a változtatás érdekében.
március 25., 12:12
- Címlapon
Újabb botrány rázza meg az Európai Bizottságot
Az Európai Parlament már régóta kritizálja emiatt Ursula von der Leyenéket.
5 órája
Rovataink a Facebookon