Europara - mások döntenek helyettünk?
További Külföld cikkek
-
Medve támadt egy férfira egy szlovák síközpont közelében
- Az utolsó szó jogán: vádbeszéddel ér fel a börtönbe zárt orosz újságíró levele a rácsok mögül
- Tízezer oldalnyi Robert F. Kennedy-gyilkossági iratanyagot hoztak nyilvánosságra
- Megszólalt Kijev: Ukrajna 90 százalékban egyetért Donald Trump béketervével
- Lezuhant egy repülőgép Nebraskában, hárman meghaltak
Az alap kelet-európai kisebbségi komplexuson és realizmusnak hitt sötét pesszimizmuson kívül ennek a félelemnek az egyik fontos forrása lehet, hogy egy darabig úgy volt, hogy Magyarország és Csehország kettővel kevesebb helyet kap az Európai Parlamentben, mint amennyi járna. Ennek egy tőlünk teljesen független belga-holland vita volt az oka, de végül rendeződött, és megkapjuk a népesség alapján dukáló 24 parlamenti mandátumot. (Összesen 732 képviselő ül majd az új EP-ben, összehasonlításul: 99 német képviselő lesz és 6 luxemburgi.)
Az Európai Unióban egyébként nem a Parlament a legfontosabb és legnagyobb hatalmú testület, hanem a Miniszterek Tanácsa, vagy csak simán Tanács. Ebben a tagállamok kormányainak képviselői foglalnak helyet, és ők hozzák a végső döntéseket. Egyes ügyekben elég a minősített többségi döntés, de a legfontosabb kérdésekben továbbra is minden tag, a legkisebbek is, vétóval bírnak. Igazán súlyos döntést nem lehet hozni minden egyes tagállam egyetértése nélkül, akár Franciaország az a tagállam, akár Luxemburg. A Tanácsban a szavazatokat méret alapján súlyozzák, de nem arányosan. Egyrészt politikai okokból a németeknek ugyanannyi van, mint a franciáknak, a briteknek és az olaszoknak, noha 20 millióval többen vannak. Másrészt az egész rendszer keményen torzít a kicsik javára. Ez a táblázat a szavazatok megoszlását mutatja az aktuális, Nizzai Szerződés szerint.
Németország - 29 Nagy-Britannia - 29 Franciaország - 29 Olaszország - 29 Spanyolország - 27 Lengyelország - 27 Románia - 14 Hollandia - 13 Görögország - 12 Belgium - 12 Portugália - 12 Magyarország - 12 Csehország - 12 Svédország - 10 |
Bulgária - 10 Ausztria - 10 Szlovákia - 7 Dánia - 7 Finnország - 7 Írország - 7 Litvánia - 7 Lettország - 4 Szlovénia - 4 Észtország - 4 Ciprus - 4 Luxemburg - 4 Málta - 3 Összesen - 345 |
A harmadik fontos európai intézményben, az Európai Bizottságban a bővítés után minden tagállamnak egy-egy biztosa foglal majd helyet, mérettől függetlenül. Az Európai Bizottságnak ugyanakkor nincsen politikai hatalma, javaslattevő és végrehajtó kompetenciákkal bír csak, tulajdonképpen az EU-bürokrácia csúcsa.
Mindebből persze nem csak az következik, hogy nem kell attól félnünk, hogy figyelmen kívül hagyják a véleményünket, hanem az is, hogy a politikusoknak keményen be kell inteni, amikor az EU-t vádolják valamiért. "Az EU" ugyanis szinte semmi érdemiről nem tud dönteni a tagállamok jóváhagyása nélkül. Még nem tartunk ott, mint Amerika (ami, ugye, szintén szövetségi állam, csak az ottani tagállamoknak sokkal kisebb a függetlenségük).
Variáció: az EU-ban a nagyok döntenek, a kicsik meg mennek utánuk.
Mint láttuk, a döntéshozatal úgy van kitalálva, hogy a kis országoknak méretükhöz képest relatíve nagyobb hatalmuk legyen. Persze még így is nagyobb befolyása van Franciaországnak vagy Németországnak, mint lesz Észtországnak vagy nekünk. A kicsik ezen taktikázással szoktak segíteni, összeállnak kisebb-nagyobb csoportokba, hogy nagyobb legyen a hangjuk. A tapasztalat azt mutatja, hogy így meglehetősen messzire lehet jutni. Ráadásul a fontos kérdésekben minden tagállam vétójoggal bír, tehát hiába egy esetleges francia-német-brit-spanyol-olasz-lengyel szövetség, mert ha mondjuk Szlovénia beint, annyi az egésznek. Példa: az EU a múlt héten ért egy 13 éve húzódó politikai vita végére, amelyben a megegyezést az apró Belgium, Luxemburg és Ausztria akadályozták. Mi volt a téma? A külföldi állampolgárok bankbetétjeinek megadóztatása - nem éppen a legsúlyosabb nemzetbiztonsági kérdés a világon.
Ez persze nem csak jó, hanem rossz is. Egy 25 tagú unió döntéshozatala megbénulhat, ha egy kétmilliós ország megvétózhat szinte mindent. Ezért az Európa jövőjéről és új alkotmányáról tanácskozó brüsszeli testület, a Konvent (amelyben a tagjelöltek is jelen vannak) éppen azt latolgatja, hogy korlátozni kellene a nemzeti vétó lehetőségét. Érdekes módon ezt inkább a nagy tagállamok ellenzik, nem a kicsik - kicsikből ugyanis most hirtelen nagyon sok lesz, nagy szavazóerővel. Nekünk éppenséggel az az érdekünk, hogy a közös döntéshozatali mechanizmusok megerősítésével tovább korlátozzuk a nagyok hatalmát.
Elvész a magyar állam szuverenitása, oda nemzetünk nehezen kivívott függetlensége.
Ez is csak egy variáció a fenti problémára. Bizonyos alkotmányos jogosítványok valóban átkerülnek az Unióhoz, de az ország alapvető függetlensége a rendszer felépítése miatt nem sérül. Fontos kérdésekben minden tagállam vétóval bír. Mit jelent az, hogy egy nemzetek feletti szervezet részévé válunk? Például azt, hogy az európai közösségi jog magasabb rendű lesz, mint a magyar. Ahol ütközés van a közösségi és a magyar szabályozás közt, ott a közösségi kell hogy érvényesüljön. A független magyar bíróságok "alárendeltjei" lesznek a luxemburgi székhelyű Európai Bíróságnak, annak döntései kötelezőek lesznek ránk nézve. (A Bíróságba minden tagállam ugyanannyi bírót küld.) Sok kérdésben elveszítjük az önálló politizálás lehetőségét: például nem lesz többé önálló kereskedelmi politikánk, annak irányítását a brüsszeli Európai Bizottság veszi át (a kereskedelmi megállapodásokról pedig a tagállamok közösen döntenek). Az eredeti gondolat a nemzeti szuverenitás csorbítása mögött az volt, hogy lehetetlenné tegye egy újabb európai háború kitörését. Persze ma már ez elképzelhetetlen, a közös ügyintézésnek és politizálásnak a legtöbb kérdésben inkább gyakorlati oka van: egyszerűen hatékonyabb együtt csinálni a dolgokat.
Ha nem tudunk angolul/németül/franciául, akkor buktuk.
Az Európai Unió hivatalos nyelvként ismeri el az összes tagállam hivatalos nyelvét. A jelenlegi unióban 11 hivatalos nyelv van (plusz az írek eredeti kelta nyelve félhivatalos), a bővítés után 21 lesz. Ez azt jelenti, hogy minden uniós állampolgárnak joga van az anyanyelvén "szólnia az EU-hoz" - olvasnia a hivatalos dokumentumokat, fordulnia az Európai Bírósághoz, az Európai Ombudsmanhoz. Az európai intézményekben valamennyi hivatalos nyelvet lehet használni, egy magyar képviselő tehát beszélhet magyarul az Európai Parlamentben: folyamatos szinkrontolmácsolás van minden nyelvre. A napi munkában persze ez nem mindig érvényesül, és egyre inkább teret nyer az angol. (Ennek az egésznek persze gyakorlatilag zéró hatása lesz a mindennapi életre; a postán továbbra sem fenyeget majd az a veszély, hogy a túlképzett ügyintézők csak ékes BBC-angolsággal hajlandóak kommunikálni velünk.)
A csatlakozás után eltörlik a határt Szlovákia és Ausztria felé, útlevél nélkül mehetünk Lisszabonig.
Idővel. A mostani tagok között már megszűntek a belső határok, egyes helyeken nem is egyértelmű, hol végződik az egyik ország, és hol kezdődik a másik. Nekünk erre egy kicsit még várnunk kell: amíg teljesen ki nem épül, fel nem készül az új tagok fogadására az egységes uniós határellenőrzési rendszer. Ez azt jelenti, hogy legalább 2006-ig csak útlevéllel léphetjük át az osztrák és szlovák határt. A belső határokról szóló, úgynevezett schengeni egyezményhez való csatlakozáshoz az EU-tagállamok egyhangú döntése lesz majd szükséges. Elvileg 2006 után ez gond nélkül meglesz: nincs semmi komoly gáz a határőrségünkkel, vagy egyéb ide vonatkozó kötelezettségeinkkel.
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Trump miatt elmarad az ünnepi karácsony az Egyesült Államokban?
Az amerikaiak nem állnak készen arra, hogy átvegyék a kínaiak helyét a dekorációk gyártásában.
április 12., 16:28
- Külföld
Káosz a lengyel elnökválasztási vitán, két külön eseményt tartottak pénteken ugyanabban a városban
A Jog és Igazságosság jelöltje ragaszkodott minden médiaszereplő jelenlétéhez.
április 12., 16:43
- Külföld
Meglepő fordulat Szlovákiában, az elnök előrehozott választásokat vizionál
Hetek óta koalíciós válság sújtja az országot.
április 12., 17:46
- Külföld
Milorad Dodik: Nem hátrálunk a nemzetközi nyomás ellenére sem
Szerinte Bosznia-Hercegovina államszerkezete pedig illegális és alkotmányellenes.
április 12., 18:46
- Külföld
Ezrek által használt kiskapu került a célkeresztbe, hadjárat indul a hadkötelezettségért Svájcban
Fogyatkozik a haderő.
április 12., 18:23
- Külföld
Donald Trump nemcsak Amerikát, a Fehér Házat is megosztja
Az elnök programját nemcsak ellenfelei, hanem még kabinetjének néhány tagja is ellenzi.
április 12., 20:28
- Külföld
Medve támadt egy férfira egy szlovák síközpont közelében
Nyílt seb keletkezett a combján.
55 perce
- Külföld
Újabb háború törhet ki Európában, és ha így lenne, az Magyarországot is érintené
A magyar külügyminiszter-helyettes beszélt erről.
április 12., 06:07
- Külföld
Lezajlott az első tárgyalás az iráni atomprogramról, Donald Trump katonai opcióról is beszélt
Minimális a bizalom, ha kudarcba fulladnak a tárgyalások, összehangolt csapás jöhet.
április 13., 07:19
- Külföld
Donald Trump új alkut sürget: elkezdődtek a kritikus nukleáris tárgyalások
Már a megbeszélések formájáról is vitatkoznak a felek.
április 13., 06:15
- Címlapon
Mindenki irigyelte őket, pedig hajszálon függött a világ legjobb focistáinak élete
Hátborzongató korrajz tragikus emberi sorsokkal.
2 órája
- Külföld
Donald Trump halottnak nyilvánított több ezer életben lévő bevándorlót
Gyakorlatilag megszűntek létezni az ország számára.
április 12., 06:13
- Külföld
Ne legyen meglepve, ha vér tapad az iPhone-jához
A vállalat szerint már nem áll fenn a probléma.
április 12., 14:59
- Mindeközben
Meghódította a világot egy doboló kisbaba videója, mindenki a másfél éves őstehetség csodájára jár
8 órája
- Mindeközben
Látványos, egyszerre retro és futurisztikus világba repít a Fantasztikus 4-es új előzetese
tegnap, 21:06
- Külföld
A száj- és körömfájás fertőzés miatt már egy szendvicset sem lehet az unióból Nagy-Britanniába vinni
A szigetország is korlátozásokat vezetett be.
április 12., 09:32
- Külföld
Kongatják a vészharangot a cseh politikusok, üzentek Amerikának
A Kongresszushoz fordultak, hogy biztosítsák a Szabad Európa Rádió stabil finanszírozását.
április 12., 09:41
- Külföld
Kitoloncolhatják az Egyesült Államokból azt a diákot, aki a palesztinok mellett tüntetett
Ha a férfit kitoloncolják, az precedenst teremthet.
április 12., 13:46
- Külföld
Orbán Viktor Törökországban tárgyalt a georgiai miniszterelnökkel
Több témát is érintettek.
április 12., 10:36
- Külföld
Másik pár gyerekét hordta ki tévedésből egy ausztrál nő
Volt nagy meglepetés.
április 12., 11:27
- Címlapon
Rettegett zombivírusokat rejthet az olvadó jég, a WHO már készül a legrosszabbra
Mammuttetemekből szabadulhatnak ki a jégkorszaki kórokozók, amelyek új világjárványt indíthatnak el.
10 perce
- Mindeközben
Bejárta a netet a "legrosszabb panoptikum", garantált a nevetés a megviselt arcú figuráik láttán
tegnap, 18:04
- Külföld
A Menendez fivérek akár szabadulhatnak is, 35 év után dől el a sorsuk
A Netflix sorozatának is köszönhető a testvérek ügyének előrehaladása.
április 12., 10:15
- Külföld
Athéni bombamerénylet: egyelőre nem tudni, mit akartak az elkövetők
A robbantás előtt egy névtelen telefonáló figyelmeztette a hatóságokat.
április 12., 09:47
- Címlapon
A sportág, ami már kisgyerekek után havi szinten 200-250 ezer forintot kíván az elhivatott szülőktől
A három olimpiát megjárt Engi Klárát a magyar műkorcsolyáról, honosításról, sportnacionalizmusról kérdeztük.
4 órája
- Külföld
Forró olajjal támadt a brit szuperbörtön őreire az Ariana Grande-koncert utáni robbantás egyik terroristája
Házi készítésű fegyvereket és forró olajat is bevetett.
április 12., 19:03
- Külföld
Lepecsételt piros zsákban kapták vissza szeretteik szerveit – dagad a börtönbotrány Alabamában
Indulhat a per.
április 12., 20:33
- Címlapon
Tömeges lázadás és katonai zendülés Oroszországban: elszabadult a pokol a krasznodari katonai bázison
9 órája
- Külföld
Letartóztattak egy anyát lopás vádjával, miután elkobozta gyermeke iPadjét
Hét órát töltött egy cellában.
április 12., 14:54
- Mindeközben
A Chat GPT segítségével újította fel otthonát egy testvérpár, milliókat spóroltak
tegnap, 16:33
- Mindeközben
Le sem tagadhatná Channing Tatum a kislányát, gyönyörű kiskamasz már a 11 éves Everly
tegnap, 14:54